Norint gerai uždirbti ir turėti mėgstamą darbą nebūtina gyventi mieste. Tuo įsitikinęs Martynas Laukaitis, kuris vadovaujama daržovių augintojus vienijančiam kooperatyvui.
Dirbti mėgstamą darbą galima ir kaime
Dirbti mėgstamą darbą galima ir kaime
© Shutterstock nuotr.

Lietuvoje daugiausia veikia pieno supirkimo kooperatyvų, tačiau netrūksta ir daržovių supirkimo, sandėliavimo, pakavimo kooperatyvų, kurie sukaupia didesnį produkcijos kiekį, todėl gali sėkmingiau jį parduoti. Vienas iš tokių efektyviai veikiančių kooperatyvų – Martyno Laukaičio vadovaujamas „Suvalkijos daržovės“, įsikūręs Šakių r., Jokūbonyse.

Kooperatyvas pradėjo veikti prieš 2 metus, subūrė 5 narius, verčiasi daržovių supirkimu, pakavimu, pardavimu. Daugiausia auginama ir superkama bulvių ir burokėlių, taip pat cukinijų ir moliūgų. Didžioji produkcijos dalis išvežama į užsienį – Italiją, Ispaniją, Suomiją, Čekiją, Vengriją, Rumuniją.

Pasak Martyno, kooperatyvas dirba su nuolatiniais klientais, tačiau ieško ir naujų, neapsiriboja jau turimais kontaktais. „Kooperatyvas jaunas, stengiamės įsitvirtinti, dirbame stabiliai, tačiau palaipsniui ir augame. Pirmiausia sudarome sutartis, tik paskui auginame daržoves, nes nėra prasmės auginti, jei negali parduoti. Bendras kooperatyvo narių dirbamos žemės plotas – 500 ha. Svarbiausia, kad sutampa visų mūsų požiūris į auginamų daržovių kokybę, antraip negalėtume kartu dirbti, nes prastos prekės niekam neparduosi. Kooperatyvo nariai išbando įvairias augalų veisles, ir ankstyvąsias, ir vėlyvąsias, derlius būna kiek skirtingas, tačiau dėl ligų augintojai problemų neturi. Ankstyvųjų derlius paprastai mažesnis, vėlyvųjų veislių - didesnis“, – pasakoja vadovas.

Pardavimais rūpinasi pats Martynas, kooperatyve dirba 4 samdomi žmonės. Kooperatyvas turi įvairių klientų: vieni perka visas daržoves, kiti – specializuojasi ir perka tik kurią vieną rūšį. Vieniems tinka 1, 2, 5 kg fasuotės, kitiems reikia daug didesnio sufasuoto kiekio. Fasavimo įranga pajėgi patenkinti visus klientų pageidavimus. Daržovės klientams parduodamos nuolat, pertraukų būna nedaug, tik iškart po Naujųjų metų, nes visi stengiasi daugiau produkcijos prieš šventes nusipirkti, ir pavasarį, kai baigiasi užaugintos daržovės. Kiekvienais metais „pavasaris“ ateina kiek skirtingu laiku, priklauso nuo pasiūlos ir paklausos, nuo derliaus gausos.

Kooperatyvas turi nedidelį sandėlį, kuriame telpa apie 2 tūkst. t daržovių. Sandėlių turi ir patys kooperatyvo nariai. Kooperatyvas turi pakavimo įrangą, specializuotą techniką daržovėms pervežti. Kooperatyvas perka trąšas visiems nariams, nariai dalijasi savo turima technika, padeda vienas kitam. Jie domisi ir naujojo laikotarpio kaimo plėtros programa. Martynas sako, jog reikia atsižvelgti į tai, kokie bus metai kooperatyvui, tik tuomet ir galės apsispręsti, ar teikti projektą. „Apskritai šie metai mums buvo vidutiniški, augintojams jie buvo sunkūs dėl netipinių gamtos sąlygų, derlius užaugo mažesnis nei vidutinis, tačiau kaina kiek aukštesnė, tad metai bus arti vidutinių“, – apibendrina Martynas.

Suburti kooperatyvą ėmėsi pats Martynas, jau gerai pažinodamas kaimynus, su kuriais galima rasti bendrą kalbą. „Kooperatyvas nėra lengvas dalykas, kiekvienas žmogus turi savo nuomonę, nėra labai paprasta viską tarpusavyje suderinti, tenka ieškoti kompromisų“, – patirtimi dalijasi vadovas.

Kooperatyvas vienija įvairaus amžiaus žmones – nuo 34 iki 69 metų, pačiam Martynui greitai bus 40.

Martynas pagal profesiją ekonomistas, miestietis iš Kauno, ūkininkauti pradėjo ir kaime apsigyveno nuo 2007 m. Su žmona Jurgita augina 4 vaikus: dukrą ir 3 sūnus, jauniausias tik ketverių, eina į darželį, kiti trys – moksleiviai. Tėveliai darželiu ir mokykla patenkinti, kaime gyventi ir dirbti patinka. Kultūrinės veiklos kaime jaunai šeimai mažoka, tačiau norint visur galima nuvažiuoti.

„Pirmiausia pabandėm auginti 30 arų burokėlių - patiko. Tada ėmėmės to verslo, pamažu plėtėmės. Dabar jau auginame ir bulves. Visas žinias įgijau per praktiką, pasitaikė ir nesėkmių, kurios daug ko išmokė, viskuo domėjausi, ieškojau informacijos, taip sukaupiau patirties, – pasakoja Martynas. – Ir dabar reikia daug ką naujo bandyti – ir naujas veisles, ir technologijas. Gyvenimas nestovi vietoje.“

Auginant daržoves reikia būti prisirišus prie žemės, šiek tiek atsipūsti galima prieš Naujuosius metus ir birželio pradžioje, kai galima šiek tiek kvėptelėti, o paskui vėl visi darbai prasideda iš pradžių, tačiau Laukaičiai nesiskundžia, savo darbą mėgsta.

M. Laukaitis įsitikinęs, kad gerą gyvenimą tikrai galima susikurti ir Lietuvoje, tiktai reikia nenuleisti rankų ir ieškoti savo kelio. Jo šeima savąjį jau surado.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (119)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (8)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (183)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (1)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (20)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

Intymi šeimos problema varo žmoną iš proto: naktimis norisi rėkt į pagalvę (24)

Aptarkime hipotetinę situaciją. Žmona, kuri tėra 30-ies ir nori aktyviai gyventi romantinį...

Radikalus smalsumas. Prof. Egidijus Rimkus apie klimato kaitą: neaišku, kiek žmonijos išgyvens

Klimato kaita yra faktas, kurį mokslininkai tyrinėja jau keletą dešimtemčių. Profesorius...

Gyventojai aptiko įstatymų spragą: architektai daro, ką nori, o institucijos skėsčioja rankomis (44)

NT ekspertai Vilniuje esantį istorinį Žvėryno mikrorajoną įvardija kaip vieną...