Norint gerai uždirbti ir turėti mėgstamą darbą nebūtina gyventi mieste. Tuo įsitikinęs Martynas Laukaitis, kuris vadovaujama daržovių augintojus vienijančiam kooperatyvui.
Dirbti mėgstamą darbą galima ir kaime
© Shutterstock nuotr.

Lietuvoje daugiausia veikia pieno supirkimo kooperatyvų, tačiau netrūksta ir daržovių supirkimo, sandėliavimo, pakavimo kooperatyvų, kurie sukaupia didesnį produkcijos kiekį, todėl gali sėkmingiau jį parduoti. Vienas iš tokių efektyviai veikiančių kooperatyvų – Martyno Laukaičio vadovaujamas „Suvalkijos daržovės“, įsikūręs Šakių r., Jokūbonyse.

Kooperatyvas pradėjo veikti prieš 2 metus, subūrė 5 narius, verčiasi daržovių supirkimu, pakavimu, pardavimu. Daugiausia auginama ir superkama bulvių ir burokėlių, taip pat cukinijų ir moliūgų. Didžioji produkcijos dalis išvežama į užsienį – Italiją, Ispaniją, Suomiją, Čekiją, Vengriją, Rumuniją.

Pasak Martyno, kooperatyvas dirba su nuolatiniais klientais, tačiau ieško ir naujų, neapsiriboja jau turimais kontaktais. „Kooperatyvas jaunas, stengiamės įsitvirtinti, dirbame stabiliai, tačiau palaipsniui ir augame. Pirmiausia sudarome sutartis, tik paskui auginame daržoves, nes nėra prasmės auginti, jei negali parduoti. Bendras kooperatyvo narių dirbamos žemės plotas – 500 ha. Svarbiausia, kad sutampa visų mūsų požiūris į auginamų daržovių kokybę, antraip negalėtume kartu dirbti, nes prastos prekės niekam neparduosi. Kooperatyvo nariai išbando įvairias augalų veisles, ir ankstyvąsias, ir vėlyvąsias, derlius būna kiek skirtingas, tačiau dėl ligų augintojai problemų neturi. Ankstyvųjų derlius paprastai mažesnis, vėlyvųjų veislių - didesnis“, – pasakoja vadovas.

Pardavimais rūpinasi pats Martynas, kooperatyve dirba 4 samdomi žmonės. Kooperatyvas turi įvairių klientų: vieni perka visas daržoves, kiti – specializuojasi ir perka tik kurią vieną rūšį. Vieniems tinka 1, 2, 5 kg fasuotės, kitiems reikia daug didesnio sufasuoto kiekio. Fasavimo įranga pajėgi patenkinti visus klientų pageidavimus. Daržovės klientams parduodamos nuolat, pertraukų būna nedaug, tik iškart po Naujųjų metų, nes visi stengiasi daugiau produkcijos prieš šventes nusipirkti, ir pavasarį, kai baigiasi užaugintos daržovės. Kiekvienais metais „pavasaris“ ateina kiek skirtingu laiku, priklauso nuo pasiūlos ir paklausos, nuo derliaus gausos.

Kooperatyvas turi nedidelį sandėlį, kuriame telpa apie 2 tūkst. t daržovių. Sandėlių turi ir patys kooperatyvo nariai. Kooperatyvas turi pakavimo įrangą, specializuotą techniką daržovėms pervežti. Kooperatyvas perka trąšas visiems nariams, nariai dalijasi savo turima technika, padeda vienas kitam. Jie domisi ir naujojo laikotarpio kaimo plėtros programa. Martynas sako, jog reikia atsižvelgti į tai, kokie bus metai kooperatyvui, tik tuomet ir galės apsispręsti, ar teikti projektą. „Apskritai šie metai mums buvo vidutiniški, augintojams jie buvo sunkūs dėl netipinių gamtos sąlygų, derlius užaugo mažesnis nei vidutinis, tačiau kaina kiek aukštesnė, tad metai bus arti vidutinių“, – apibendrina Martynas.

Suburti kooperatyvą ėmėsi pats Martynas, jau gerai pažinodamas kaimynus, su kuriais galima rasti bendrą kalbą. „Kooperatyvas nėra lengvas dalykas, kiekvienas žmogus turi savo nuomonę, nėra labai paprasta viską tarpusavyje suderinti, tenka ieškoti kompromisų“, – patirtimi dalijasi vadovas.

Kooperatyvas vienija įvairaus amžiaus žmones – nuo 34 iki 69 metų, pačiam Martynui greitai bus 40.

Martynas pagal profesiją ekonomistas, miestietis iš Kauno, ūkininkauti pradėjo ir kaime apsigyveno nuo 2007 m. Su žmona Jurgita augina 4 vaikus: dukrą ir 3 sūnus, jauniausias tik ketverių, eina į darželį, kiti trys – moksleiviai. Tėveliai darželiu ir mokykla patenkinti, kaime gyventi ir dirbti patinka. Kultūrinės veiklos kaime jaunai šeimai mažoka, tačiau norint visur galima nuvažiuoti.

„Pirmiausia pabandėm auginti 30 arų burokėlių - patiko. Tada ėmėmės to verslo, pamažu plėtėmės. Dabar jau auginame ir bulves. Visas žinias įgijau per praktiką, pasitaikė ir nesėkmių, kurios daug ko išmokė, viskuo domėjausi, ieškojau informacijos, taip sukaupiau patirties, – pasakoja Martynas. – Ir dabar reikia daug ką naujo bandyti – ir naujas veisles, ir technologijas. Gyvenimas nestovi vietoje.“

Auginant daržoves reikia būti prisirišus prie žemės, šiek tiek atsipūsti galima prieš Naujuosius metus ir birželio pradžioje, kai galima šiek tiek kvėptelėti, o paskui vėl visi darbai prasideda iš pradžių, tačiau Laukaičiai nesiskundžia, savo darbą mėgsta.

M. Laukaitis įsitikinęs, kad gerą gyvenimą tikrai galima susikurti ir Lietuvoje, tiktai reikia nenuleisti rankų ir ieškoti savo kelio. Jo šeima savąjį jau surado.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atšventė: po dotacijos patvirtinimo LSDDP užpirko 19 butelių vyno (2)

Ketvirtadienį Seimui priėmus nutarimą, kuriuo iš valstybės biudžeto Lietuvos socialdemokratų...

Atlygis už neryžtingumą: ką Putinui davė „neveiksmingos“ sankcijos (77)

Nepaisant to, kad iš esmės kiekvieną savaitę galima išgirsti apie naujas sankcijas Rusijai arba...

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas (36)

Liberalų sąjūdžio Pagėgių skyrius subyrėjo – didžioji dauguma nusprendė trauktis iš...

Įspėjimas pirkėjams: apžiūrėkite įsigytus vaisius, nes juose gali būti adatų (85)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įspėja vartotojus būti budrius – šalies...

Putino sargybinis išgirdo tokį atsaką, kad maža nepasirodė (2)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas priėmė Rusijos nacionalinės gvardijos vado, dar...

Parodė, kas nutinka, jei automobilio oro pagalvė išsiskleidžia per vėlai

Automobilio saugos pagalvės pastaruoju metu ypač aktuali tema Lietuvoje. Kai teisėsaugos...

Pravieniškėse veikusio nusikalstamo susivienijimo byla nebus grąžinta prokuratūrai (6)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį paskelbė, kad negrąžina prokuratūrai bylos dėl...

Kitą sekmadienį vėl suksime laikrodžius (104)

Kitą sekmadienį, spalio 28 dieną, 4 valandą nakties persuksime laikrodžius viena valanda atgal ir...

Menas viešosiose erdvėse tampa konfliktų priežastimi: ar jo išvis reikia? Iš MO muziejaus atidarymo (2)

Menas, rodomas viešosiose erdvėse, pasiekia platesnę auditoriją nei rodomas muziejuje, bet jis...

Su Gražuliu pas notarę dėl vaiko išlaikymo susitikusi Birutė neatsistebi: vaizdelis buvo kaip iš „TV pagalbos“ (195)

Skandalą dėl savo nesantuokinio ir iš pradžių slėpto vaikelio Lietuvoje sukėlęs politikas...