Tyrimai rodo, kad didelė dalis žmonių, ypač – jaunesnioji karta, vis dažniau ieško prasmingo darbo, atidžiau vertina organizacijos darbo specifiką, atsižvelgia į tai, ar ji socialiai atsakinga. Daugeliu šių klausimų įvairiose įmonėse rūpinasi visuomenės problemoms neabejingi socialinio darbo specialistai ir jų poreikis tik auga.
Augantis socialinio darbo specialistų poreikis liudija svarbius pokyčius visuomenėje
© Shutterstock

„Socialinio darbo specialistai visuomenėje atlieka itin svarbią funkciją – įgalina žmones savarankiškai įveikti sunkumus, skatina institucijų socialinę atsakomybę, prisideda prie visuomenės gerovės kūrimo ir žmogaus teisių užtikrinimo“, – teigia Palaimintojo Jurgio Matulaičio socialinio centro vadovė Dalia Beliukevičiūtė, pati socialinio darbo studijas baigusi Vilniaus universitete (VU). Dabar VU dėstanti ir kasmet į centrą atlikti praktikos, o vėliau ir dirbti priimanti socialinio darbo specialybės studentus D. Beliukevičiūtė įsitikinusi, kad šios srities specialistų ateityje reikės vis labiau.

„Anksčiau visuomenė veikė bendruomeniškiau. Kuo didesnė kaita ir tempas visuomenėje – tuo sunkiau žmogui dalyvauti įvairiose gyvenimo srityse. Be to, ne visi žmonės gimsta vienodai palankiose aplinkose, kurios galėtų garantuoti ugdymą, padedantį pažinti, suprasti save, kurti ryšį, įgyti bazinių gyvenimui reikalingų įgūdžių. Socialiniai darbuotojai yra tarpininkai, padedantys spręsti įvairias problemas, atpažinti resursus. Šios srities specialistai siekia, kad ir pati visuomenė būtų kuo atviresnė, gebanti priimti ir būti su skirtingais žmonėmis“, – sako D. Beliukevičiūtė.

Socialiniai darbuotojai sprendžia problemas ir siekia pokyčių

Palaimintojo Jurgio Matulaičio socialinio centro darbuotojai teikia socialinę pagalbą, rūpinasi žmonių orumo išsaugojimu ir jų teisių gynimu.

D. Beliukevičiūtė
D. Beliukevičiūtė
© Organizatorių nuotr.

„Skatiname žmones aktyviau spręsti įvairias problemas, padedame jiems plėtoti tarpusavio pagalbą, teikiame paslaugas sunkumus išgyvenantiems vaikams ir paaugliams bei jų tėvams, žmonėms, turintiems negalią. Siekiame atpažinti svarbiausius socialinius poreikius ir įgyvendiname daugybę įvairių trumpalaikių ir ilgalaikių veiklų – tai Mobilaus kiemo programa vaikams jų laisvalaikio vietoje, darbas su jaunimu, leidžiančiu laiką gatvėje, socialinės dirbtuvės žmonėms, turintiems negalią, stovyklos, bendruomeniniai renginiai, mokymai specialistams ir pan.“, – pasakoja centro vadovė.

Pasak D. Beliukevičiūtės, Palaimintojo Jurgio Matulaičio socialinis centras jau ne vienerius metus skatina žmones dalytis savo turimais resursais, sudaro sąlygas įsitraukti į savanorišką veiklą ir palaiko vietos bendruomenės narių socialines iniciatyvas: „Prie šių veiklų per savanorystę ar praktiką gali prisidėti ir studijuojantys būsimieji socialinio darbo specialistai.“

Studijų metu atsivėrė daug galimybių

D. Beliukevičiūtė prisipažįsta, kad dar studijuodama VU pradėjo praktiką socialinio darbo srityje ir tai atvėrė galimybę atrasti veiklą pagal savo gebėjimų lauką – bendruomenės telkimą, tarpininkavimą tarp žmogaus ir institucijų, atstovavimą, naujų socialinių paslaugų kūrimą.

„Pati studijuodama socialinį darbą mokiausi daugybės dalykų apie ryšius tarp žmonių, apie visuomenėje vykstančius socialinius procesus. Tai nėra lengva sritis, tačiau – labai įdomi, įvairi ir prasminga“, – sako VU alumnė.

Augantis socialinio darbo specialistų poreikis liudija svarbius pokyčius visuomenėje
© Shutterstock

Tokių galimybių ieško ir centre praktiką atliekantys ar įsidarbinę studentai. Jie džiaugiasi, kad studijų VU suteikiamos žinios derinamos su praktiniu jų pritaikymu darbo vietoje, kad čia jie įgyja įgūdžių, svarbių ne tik karjeroje, bet ir asmeniniame gyvenime.

Socialinio darbo išsilavinimą turintys specialistai gali rinktis įvairias darbo sritis. Absolventai yra pageidaujami daug kur – jie gali dirbti socialiniais darbuotojais, jaunimo darbuotojais, atvejų vadybininkais, projektų rengėjais ir koordinatoriais, komandų vadovais, specialistais ir pan. nevyriausybiniame, privačiame ar valstybiniame sektoriuose socialinės apsaugos, švietimo, sveikatos priežiūros, teisėsaugos ir kitose srityse.

Galimybė įgyti tarpdisciplininių žinių

Augantį socialinio darbo specialistų poreikį pastebi ir VU Filosofijos fakulteto Sociologijos ir socialinio darbo instituto docentė dr. Jolita Buzaitytė-Kašalynienė. Anot jos, institute nuolat gaunama užklausų iš įvairių įstaigų, ieškančių socialinių darbuotojų, todėl šios srities specialistams dėl darbo vietos nerimauti nereikės. Būsimiems studentams VU mokslininkė pataria įsivertinti asmeninius poreikius bei savybes: „Jeigu esate socialiai orientuoti, mėgstate bendrauti – socialinio darbo studijos jums puikiai tiks.“

Pasak doc. J. Buzaitytės-Kašalynienės, socialinio darbo studijas baigusieji itin vertinami ir todėl, kad yra įgiję platų tarpdisciplininių žinių bagažą, nes šios studijos suteikia sociologijos, edukologijos, socialinės politikos, psichologijos pagrindus.

Jolita Buzaitytė-Kašalynienė
Jolita Buzaitytė-Kašalynienė
© Organizatorių nuotr.

„Šių žinių derinys parengia specialistus, gebančius suprasti, kaip žmogus funkcionuoja, kaip jis bręsta, auga, keičiasi, koks gali būti palankus arba žalingas aplinkos poveikis“, – teigia VU Sociologijos ir socialinio darbo instituto docentė ir priduria, kad studentai šias žinias pasitelkia suprasdami ir vertindami visuomeninius reiškinius, įvairių socialinių problemų kilmę.

„Reikia žinių, kad gebėtume dirbti ne tik individualiu, bet ir savivaldybės, bendruomenės, įstatymų leidybos lygiu. Kai susiduriame su sveikatos apsaugos sistema, pavyzdžiui, susirgę reta liga, ir gydymui reikia pinigų, mes tikimės, kad valstybė kompensuos tą gydymą. Bet egzistuoja taip pat ir socialinės ligos, todėl turime vieni kitiems padėti įveikti sunkumus, įgyti savarankiškumo ir pagaliau pasitikėjimo, kad žmogus galėtų pats savimi pasirūpinti“, – sako doc. J. Buzaitytė-Kašalynienė.

Socialinio darbo studijų absolventai yra įkūrę ne vieną nevyriausybinę organizaciją, kuri teikia socialines paslaugas, plėtoja socialiai atsakingus verslus. Šie pavyzdžiai rodo, kad studijuojant įgytos žinios įgalina veikti, kurti reikalingus pokyčius ir siekti svarbiausių socialinės apsaugos iškeltų tikslų besirūpinant pažeidžiamiausiomis visuomenės grupėmis.

Užsakymo nr.: PT_84736659

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

SMK kanclerė Gabija Skučaitė: „Didelis stebuklas savo akimis regėti studentų transformacijas“ (9)

Žinių kaupimas šiandien užleidžia vietą išminties kūrimui, o sausa teorija – mokymuisi per...

Po studijų – į vadovės kėdę lyderiaujančioje įmonėje (16)

Ineta Pocevičiūtė – buvusi Panevėžio kolegijos verslo vadybos studijų programos studentė....

Estetinė kosmetologija – populiariausia studijų programa Socialinių mokslų kolegijoje (SMK) (1)

Kosmetologijos sritis ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio aukštosiose mokyklose kiekvienais metais...

„Amazon“ dirbanti lietuvė: studijų žinias pritaikiau per pirmą darbo pokalbį (7)

Internetinės prekybos milžinės „Amazon“ gretose šiandien skamba ir lietuviškas balsas. Čia...

Pirmame kurse įmonę įkūrę studentai: moko gyvenimas, o dėstytojai padeda (1)

Aleksandra Šukštulytė visiškai nieko nenusimanė apie verslą, tačiau šiandien ji – pusmetį...

Top naujienos

D+Ilya Arkhipov, Henry Meyer, Irina Reznik

„Rusija su niekuo nebesitaikstys“: Putinas siunčia pavojingus signalus

Vladimiras Putinas yra blefavimo, Vakarų laikymo nuolatinėje įtampoje, didžiulio spaudimo...

Pasibaisėjusi kokybe ir kainomis atidarė savo kuistuką: apsipirksite net neišėję iš namų (3)

Į padėvėtų drabužių ir sendaikčių parduotuves – prekių ne tik sau, bet ir kitoms...

Per pratybas mirtinai susižalojo šauktinis

Per pratybas mirtinai susižalojo 2002 metais gimęs šauktinis karys, pirmadienį pranešė Lietuvos...

Sunku patikėti: įkliuvo buvęs Seimo narys, pridavęs butelius su suklastotais depozito ženklais   (273)

Pirmadienį, apie 12 val., Vilniuje įvyko net pareigūnus nustebinęs nutikimas. Buvusiam Seimo...

Be nuostolių: dramą Čekijoje išgyvenę lietuviai iškovojo antrą pergalę pasaulio čempionato atranka (195)

Pasaulio čempionato atrankoje Lietuvos rinktinė (2/0) F grupės antrame ture svečiuose 74:66...

Viena klaida vartojant šiuos maisto papildus gali pridaryti rimtų rūpesčių: tai – tikras peilis kepenims (5)

Gydytojai dietologai dažnai akcentuoja, jog žuvis ant mūsų stalo turėtų atsirasti 2–3 kartus...

D+Sniego pilys

Šlovė šarlatanams ir aferistams: išdėjo visą tiesą apie rusų ir kai kurių lietuvių širdis pavergusį „Ekstrasensų mūšį“

„Televizijos laidoje „Ekstrasensų mūšis“ dalyvaujantys aiškiaregiai , magai ir būrėjai...

Šviesa tunelio gale: vaisto nuo COVID-19 tyrimai – jau ir Kaune (17)

Medikai sako, kad kompanijoms vienai po kitos pradėjus skelbti apie sukurtas tabletes nuo kovido, jau...

Transliacija / Ateities karta. Naftos atliekos kosmetikos priemonėse. Ką išties tepame ant kūno?

Laida „ Ateities karta “ kūrėjai kvies kalbėti ir diskutuoti apie mūsų kasdien naudojamą...

Karbauskis nori bendradarbiauti su Laisvės partija: vienoje srityje siūlo suremti pečius (47)

Griežtai Laisvės partijos iniciatyvų dėl vienos lyties asmenų partnerystės ir narkotikų...