Praeitų metų rudenį prasidėjęs projektas „Mes kartu – jėga!“ padeda intelekto sutrikimą turintiems vaikams įgyti taip trūkstamų socialinių įgūdžių. Jį įgyvendinančios Varėnos specialiosios mokyklos direktorė Aušrelė Armaitienė teigia, kad iniciatyvos metu įgyvendinamos veiklos jau dabar turi aiškų rezultatą – vaikai mažiau bijo prieiti, paklausti ar tiesiog pabendrauti.
Vos metus trukę užsiėmimai padėjo intelekto sutrikimą turintiems vaikams: jie tapo atviresni ir nebijo bendrauti
© Shutterstock

Sutvirtėjo ir raumenys, ir gebėjimas dirbti kartu

Projekte dalyvauja 11 Varėnos specialiosios mokyklos auklėtinių ir 5 jų tėvai, globėjai. Paklausta, ar projekto metu tėvai ir globėjai atlieka lydinčių asmenų „vaidmenį“, A. Armaitienė šypsodamasi atsako, kad ne – jie taip pat aktyviai prisijungia prie veiklų. Tuo tarpu lydintieji asmenys yra mokyklos personalas ir savanoriai.

„Mokyklos dalyviai yra mūsų mokyklos mokiniai, turintys intelekto sutrikimą, ir jų tėvai, globėjai. Tokie mokiniai iš tikro daug sunkiau adaptuojasi visuomenėje, vaikams trūksta bendravimo įgūdžių, o mūsų projektas stengiasi padėti jų įgauti.

Pats projektas susideda iš dviejų dalių. Per savaitę vyksta du fizinės veiklos užsiėmimai, du – sveikos gyvensenos. Pastaruosiuose vaikai išmoko pasigaminti įvairių sveikų užkandžių, o sportinės veiklos padėjo vaikams sustiprėti. Sutvirtėjo jų raumenys, o tai labai svarbu – kai kurie jų turi ir fizinę negalią“, – sako mokyklos vadovė.

Iniciatyva įgyvendinama kartu su aktyvaus laisvalaikio klubu „Juostandis“ ir sporto klubu „Baltažiedė“. Čia dirbantys asmenys savanoriškai sutiko prisidėti prie projekte įgyvendinamų veiklų.

Vos metus trukę užsiėmimai padėjo intelekto sutrikimą turintiems vaikams: jie tapo atviresni ir nebijo bendrauti
© Organizacijos nuotr.

„Labai džiaugiasi ir tėvai, ir vaikai. Labiausiai, žinoma, vaikai. Mūsų auklėtiniai visada turi žinoti, kaip atrodys jų diena, viskas turi būti sustyguota iš anksto. Tai tą dieną, kai turi būti užsiėmimas, visada klausia, ar šiandien gaminsime ką nors? Jie visi labai nori sportuoti, jiems sporto salėje įdomu – pilna kamuolių, priemonių. Labai džiugu, nes fizinė veikla yra labai svarbi. Pirmiausia, jie išmoksta dirbti kartu, bendrauti. O šiems vaikams bendravimas – svarbiausia, nes jie stokoja socialinių įgūdžių“, – dalijasi A. Armaitienė.

Pasakodama apie sveikos gyvensenos užsiėmimus, pašnekovė atskleidžia, kad užkandžius vaikai gamindavosi pačioje mokykloje. Švietimo įstaigos vadovė sako, kad kiekvieną užsiėmimą su vaikais gamindavo kokį nors naują patiekalą. Tiesa, kad tai būtų įmanoma teko įsigyti ir naujos įrangos.

„Projekte buvo numatyta, kad dalyvauja tik Varėnos miesto gyventojai, tačiau kai kurie mūsų mokiniai yra Varėnos rajono gyventojai. Tad bandome išsiversti su mažesne pinigų suma, nes už tuos mokinukus, kurie nėra Varėnos miesto gyventojai, lėšų nėra numatyta. Tačiau visko pakanka – įsigijome šaldytuvą, virtuvės įvairių prietaisų, indų, kurie reikalingi mūsų projektui įgyvendinti.

Kadangi su mūsų vaikais reikia ypatingo dėmesio, nupirkome ir virtuvinį „kombainą“, kad būtų lengviau smulkinti ir panašiai. Be to, ne visi mūsų vaikai ir gali patys smulkinti – kai kurie turi cerebrinį paralyžių, tai tokie prietaisai labai padeda“, – teigia ji.

Sveikos gyvensenos užsiėmimų metu vaikai gamindavo su pagalba – savanoriai parodydavo, ką daryti, o vėliau visą tai bandydavo patys. Kartu gamindavo ir projekte dalyvaujantys tėvai, globėjai.

Sportas – žaidybine forma

Su vaikais dirbo sporto klubo „Baltažiedė“ treneriai Rimantė Galinienė ir Marius Galinis. R. Galinienė atskleidžia, kad iki tol darbo patirties su intelekto sutrikimą turinčiais vaikais neturėjo, tad iš pradžių tai buvo šioks toks iššūkis.

„Nuo įprastų treniruočių vaikams skyrėsi ir krūvis, kurį galima duoti, ir bendravimo pobūdis. Šie vaikai yra jautresni, kartais gerokai giliau „nugrimzdę“ į savo vidinį pasaulį. Regis, ryšį su jais radome per nuoširdumą, įvertindami juos, kaip unikalias asmenybes ir specifiškai adaptuodami fizinio krūvio užduotis. Pavyzdžiui, prieš kai kuriuos pratimų kompleksus aptardavome juos visi kartu ir vaikai, tam, kad atliktų pratimus „pavirsdavo“ kokiais nors personažais, gyvūnais, įgyvendinančiais užduotis.

Taip pat būdavo tokių užsiėmimų, kai tikslingai skirdavome į dvi grupes. Jų užduotys skirdavosi, nes stipresni mėgdavo „patraukti per dantį“ tuos vaikai, kurie lėčiau susiorientuodavo. Būdavo ir užduočių skirtų tik mergaitėms, nes jos norėdavo kad mankšta būtų su šokio elementais“, – pasakoja pašnekovė.

Ji priduria, kad vaikai užsiėmimuose atlieka jų amžiui saugius bendro fizinio paruošimo pratimus, estafetes, įvairius fizinio pobūdžio žaidimus. Kiekvienas užsiėmimas pradedamas pramankšta, apšilimu, ir baigiamas atvėsimu, atsipalaidavimu, prasitempimu. R. Galinienė pasakoja, kad vaikai ypač noriai atlieka ir mėgsta, kai pratimai pateikiami žaidybine forma, kūrybiškai, pasitelkiant vaizduotę – taip pat mėgsta estafetes.

Įgavo pasitikėjimo savimi

Pašnekovės teigimu, projektu džiaugiasi ne tik vaikai, bet ir jų tėvai.

„Jiems patiems projektas yra įdomu, patinka. Tėvai kiekvieną kartą paklausia vaikų, kaip sekasi – jie džiaugiasi, kad vaikai įgijo daugiau socialinių, bendravimo įgūdžių. Ir iš tiesų, pokytis tikrai matosi. Vaikai ir bendrauja laisviau, ir renginiuose matosi, kad jie neišsiskiria iš kitų. Džiaugiamės, nes vaikai nebijo prieiti, paklausti, bendrauti. Tai yra didelis pasiekimas“, – teigiamais projekto rezultatais dalijasi A. Armaitienė.

Tam antrina ir R. Galinienė. Jos teigimu, vos kelių treniruočių vaikai atsivėrė.

„Pamatėme, kad tai be galo motyvuoti, kantrūs, sumaniai ir ryžtingai galintys siekti savų tikslų žmonės. Iš pirmo žvilgsnio atrodantys išsiblaškę, jie, susidomėję tuo ką daro, tapo ypatingai kruopščiai ir nuoširdžiai atliekančiais pratimus. Manau, kad jie ne tik sustiprėjo fiziškai, bet ir įgijo pasitikėjimo. Buvo smagu klausyti direktorės pastebėjimų, kad fizinio lavinimo pamokoje jie vos išsijudina, o atvykę į salę, jie nenustygsta vietoje, džiaugiasi, klausinėja, kokias jiems teks atlikti užduotis šiandien“, – šypsosi trenerė.

Vos metus trukę užsiėmimai padėjo intelekto sutrikimą turintiems vaikams: jie tapo atviresni ir nebijo bendrauti
© Organizacijos nuotr.

Ji įžvelgia didelę tokio projekto prasmę – pasak R. Galinienės, jis suteikia daugiau gyvenimo džiaugsmo, stiprinama ne tik fizinė, bet ir psichologinė sveikata.

„Jie tampa atviresni pasauliui, žmonėms. Taip pat tai svarbu ir tėveliams – jie mato, kad vaikai džiaugiasi bendraudami su kitais žmonėmis, pakeičia aplinką, mankštos metu jie „išsikrauna“ ir ramesni grįžta namo“, – priduria ji.

Karantinui pasibaigus – naujos veiklos

A. Armaitienė pasakoja, kad pasibaigus karantinui, planuojamos įgyvendinti ir kitos veiklos, kurių dėl pandemijos šiuo metu įgyvendinti nėra įmanoma.

„Mes turime numatę keletą renginių. Vienas jų – renginys Varėnos miesto centre, kurio metu dalintume savo pačių pagamintus sveiko maisto užkandžius. Taip pat numatyta mūsų mokinių, tėvų ir miesto bendruomenės sportinė veikla stadione. Be to, yra suplanuotos ir ekskursijos į „Pirmo blyno“ restoraną, batutų parką“, – sako pašnekovė.

Projektas finansuotas pagal ES fondų investicijų veiksmų programą, kurios tikslas – paskatinti piliečius būti aktyvius, savo miestuose kurti iniciatyvas ir taip mažinti socialinę atskirtį Lietuvoje. Daugiau apie galimybes inicijuoti projektus savo mieste ar bendruomenėje www.miestobendruomene.lt.

Užsakymo nr.: PT_85838601

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Savivaldybių savarankiškumas Lietuvoje: utopija ar jau sėkmingai įgyvendinami projektai?

Pereinant nuo decentralizuotos regioninės politikos ir suteikiant daugiau galios regionams, aktyviai...

Į rankas – šiaurietiško ėjimo lazdos: Varėnos senjorams padėjo susibendrauti ir nesijausti vienišiems (1)

„Senyvų žmonių piniginiai ištekliai – nedideli, tad jie negali sau leisti pramogų. Jie...

Tiesia pagalbos ranką šeimoms: reikalingiausios – psichologinės paslaugos (1)

Nerimas, depresija , skyrybos, vaikų auklėjimas, netektys, ligos, nedarbas – problemos, dėl...

Pakruojo miesto gyventojus vienija šaudymu lankais: moko atsakomybės, o bendri nemokami susibūrimai mažina socialinę atskirti

Projekte „Pagalbos verslo pradžia teikimas Pakruojo miesto jauno verslo atstovams siekiant...

Vos metus trukę užsiėmimai padėjo intelekto sutrikimą turintiems vaikams: jie tapo atviresni ir nebijo bendrauti

Praeitų metų rudenį prasidėjęs projektas „Mes kartu – jėga!“ padeda intelekto sutrikimą...

Top naujienos

Raskevičius apie peticiją: ji yra nukreipta prieš mane, kaip žmogų, homoseksualų LR pilietį (424)

Grupė visuomenininkais prisistatančių asmenų ragina parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių...

Ketvirtadienį temperatūra priartės prie rekordų: gali sušilti net iki +15 (13)

Po šiltos ūkanotos nakties, ketvirtadienį į Lietuvą plūstelės dar didesnė šiluma....

Sąjungininkai gali ramiau atsikvėpti: didžiausios baimės dėl demokratų užmačių sklaidosi (71)

Aukšta koronaviruso pandemijos suvaldymo kaina ir kai kurių demokratų spaudimas reikšmingai...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Viena keisčiausių ir mįslingiausių mūsų planetos vietų – paslaptingi apskritimai dykumoje (4)

Kai į kosmosą buvo išsiųsti pirmieji žmonės, Sacharos dykumoje atrasta unikali dykumos...

„Valstiečiai“ pabandė opozicijos partijoms pasiūlyti koalicijos sutartį (243)

„Valstiečiai“ ( LVŽS ) pabandė galimiems partneriams opozicijoje pasiūlyti koalicijos...

Užkalnis. Stambulo konvencija – nebaisi nesąmonė, kaip ir klimato kaitos susitarimas (234)

Stambulo konvencija , suprantama, siekia kilnaus tikslo. Moterų nevalia mušti? Žinoma. Nieko...

Du profesoriai įvertino vakcinas nuo koronaviruso: ar išties jų kokybė skiriasi? (406)

Šiuo metu dauguma jau tikriausiai pamiršo tą laiką, kai vos patvirtinus „ AstraZeneca “...

Atmintinė vyrams: penki žingsniai į gerus lytinius santykius (61)

Lytiniai santykiai yra vienas kertinių akmenų poros gyvenime. Nesvarbu, ar jūs ką tik...

10 savybių, kurios yra būtinos lyderiui: pasitikrinkite, ar jas turite (15)

Ar jau esate gimęs vadovauti, ar jums dar reikia įgusti, kad vestumėte savo komandą į priekį?...

Žvaigždė vėl spindėjo visu ryškumu: Messi mušė vienas už kitą gražesnius įvarčius (13)

Ispanijos futbolo čempionate efektingą pergalę pasiekė paskutiniu metu itin banguotai žaidžianti...