Prasidėjo derliaus nuėmimas, greitai šis svarbiausias metų darbas įgaus pagreitį. Tačiau nereikia galvoti, kad tai tik šių metų darbų apibendrinimas, javapjūtės metu dedamas pagrindas sekančių metų derliui. Nuimti derlių su mažiausiais nuostoliais – svarbu, tačiau dar svarbiau nepamiršti augalinių liekanų, daug maisto medžiagų iš dirvožemio eksportuojame kartu su derliumi, dėl to negalima pamiršti derliaus dalies liekančios lauke.

Dažnai pastebime, kad nuėmę derlių, augintojai ant šiaudų išberia arba išpurškia azoto trąšų, norėdami paskatinti dirvožemio mikroorganizmus. Mokslininkai mano, kad azoto likučiai dirvožemio ariamajame sluoksnyje, dažniausiai patenkina mikroorganizmų poreikius. Dažnai sakoma, kad azotas paskatins augalinių liekanų, su nedideliu azoto santykiu pradinę mineralizaciją, tačiau eilėje mokslinių straipsnių rašoma, kad azoto trąšos išpurkštos ant šiaudų, dažniausiai inicijuoja anglies skaidymą iš prieinamų komponentų, o lignino skaidymas sulėtėja. Laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad optimaliam augalinių liekanų skaidymui, azoto poreikis yra 1,2 – 1,7 proc. nuo sausosios augalinių liekanų masės.

Aktyvuojant augalinių liekanų mineralizaciją, reikia įvertinti dirvožemio struktūrą, trąšų normas, augalų derlingumą bei kitas dirvožemio savybes. Ūkininkai pastebi, kad vienuose laukuose augalinės liekanos suyra greičiau, o kituose procesai vyksta labai lėtai. Dėl to mokslininkai atlieka daug tyrimų, kad sukurtų įvairius augalinių liekanų skaidymo modelius. Tiriant augalinių liekanų skaidymo mechanizmą bei intensyvumą, dirvožemio mikroorganizmų aktyvumą, parenkamos galimai minimalios, ir maksimalios azoto koncentracijos. Jei prieinamo azoto koncentracija mažesnė nei 1,2 proc. sausosios augalinių liekanų masės, esmingai sulėtėja ne tik anglies skaidymas augalinėse liekanose, bet ir mikroorganizmų biomasės augimas.

Nustatyta, kad pirmiausiai sumažėja grybelių populiacijos augimas, o bakterijų populiacija išlieka stabili. Įvertinkim ir tai, kad augalai būna purškiami augalų apsaugos priemonėmis, kurios nesirenka ar tai gerasis grybelis, ar patogeninis. Įdomu pastebėti, tai, kad esant didesnei azoto koncentracijai nei įprasta lauke po derliaus nuėmimo, augalinių liekanų mineralizacija taip pat sulėtėjo. Tai rodo, kaip svarbu įvertinti dirvožemio savybes, kad nepakenkti dirvožemiui ir ekonominiams ūkio rodikliams.

Bioenergy LT eilę metų tyrė augalinių liekanų skaidymo procesus ir sukūrė skirtingus šiaudų mineralizacijos aktyvavimo modelius. Pirmiausiai svarbu inicijuoti dirvožemio mikroorganizmų augimą, įmonės laboratorijoje specialiai sukurtas grybelių ir bakterijų preparatas Ruinex, jis naudojamas kaip bazinis preparatas.

Priklausomai nuo dirvožemio savybių ir ūkyje taikomų technologijų preparatą galima naudoti deriniuose su azoto fiksatorių preparatu Azofix, gyvybinių procesų dirvožemyje aktyvatoriumi Penergetic, huminių rūgščių preparatais, esant būtinybei, galima derinti su KAS. Jei pasėliuose pastebėtos ligos, kurių neveikia arba silpnai veikia fungicidai (kviečiuose šaknų puviniai, rapsuose verticiliozė ir t.t.) rekomenduojame Ruinex derinti su Bactoforce, Penergetic, huminėmis rūgštimis, šiais atvejais azoto trąšų geriau vengti, nes patogenų dauginimuisi azotas labai svarbus, šiuo atveju geriau tiktų Azofix. Ruinex galima išpurkšti ir po sėjos, daugelyje šalių tai daro, kad sustiprinti augalų imuninę sistemą prieš žiemą.

Bioenergy LT konsultantai ras geriausią sprendimą kiekvienam ūkio laukui, įvertinę dirvožemio ir augalų būklę.

Užsakymo nr.: PT_81660867

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
2.0000

Top naujienos

Bakas: Skvernelis yra Seimo valdančiųjų partijų lyderių įkaitas (27)

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų ( LVŽS ) frakcijos durimis Seime trenkęs...

Milžinų keliais Šiaurės Airijoje keliavę lietuviai: sunku patikėti, kad tai sukūrė gamta (2)

Pirmoje pasakojimo apie Šiaurės Airiją dalyje pasakojau, kad šią Jungtinės Karalystės...

Patarėjai prisiminimus apie darbą su Grybauskaite išliejo feisbuke (252)

Dešimt metų Lietuvai vadovavusi Dalia Grybauskaitė penktadienį perdavė naujajam prezidentui...

Europos Parlamentas išrinko Ursulą von der Leyen naująja Europos Komisijos vadove (76)

Vokiečių politikė Ursula von der Leyen antradienį užsitikrino Europos Parlamento palaikymą ir...

Žiniasklaida: „Swedbank“ susijęs su cheminio ginklo programa Sirijoje, mini ir Lietuvą (8)

„Swedbank“ minimas dar vienoje skandalingoje istorijoje. Žiniasklaidoje rašoma, kad bankas...

Kodėl Merkel vis nevalingai dreba: lietuvių gydytoja turi savo spėjimą (108)

Visa Europa jau kurį laiką svarsto, kodėl dreba Vokietijos kanclerė Angela Merke l. Užsienio...

Prieš 30 metų išvyko į Sibirą ir grįžo su 120 lietuvių karstų: palaikus vyniojo į drobules ir dėjo į mažas dėžutes (45)

Artėjant liepos 17 dienai, kada „ Misija Sibiras ‘19“ komanda išvyks į Kazachstaną,...

Vos 13 sulaukusi Ingos Paksaitės-Stumbrienės dukra Estela tapo žinomo žurnalo rubrikos redaktore (40)

Naujausias „Verdu ir kepu" žurnalas sulaukė žaismingo pastiprinimo savo komandoje – nuolatinę...

Lazdijų rajone kontrabandininkų „VW Passat“ taranavo pareigūnų automobilius (18)

Antradienio vakarą , apie 18 val. Krosnoje, Lazdijų r. pareigūnai, turėdami informacijos, kad...