Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užauginti vaisiai, uogos ir daržovės – šiuo metu itin didelę paklausą turintys produktai. Augantis žmonių sąmoningumas ir sveikos gyvensenos populiarėjimas šalyje lemia tai, kad būtent pagal minėtą kokybės sistemą užaugintos produkcijos ženklinimą turinčios prekės šalies prekybos centruose sulaukia didesnio vartotojų dėmesio. Išskirtinės kokybės vaisiai, uogos ir daržovės – tai natūralūs, sveiki produktai, užauginti saugant nuo įprastinių chemikalų juos, dirvožemį ir aplinką.
Vaisiai ir daržovės
Vaisiai ir daržovės
© Shutterstock

Lietuvoje tokie produktai turi būti užauginti pagal nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą užaugintų šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat perdirbtų produktų specifikacijoje nurodytus reikalavimus. Šių ūkių savininkai turi užtikrinti, kad žemės, kuriose auginama produkcija, būtų dirbamos atitinkamu atstumu nuo taršos šaltinių, jose būtų ribojamas trąšų bei pesticidų naudojimas, nenaudojami toksiški augalų apsaugos produktai, laikomasi sėjomainos, nealinant nei dirvožemio, nei pačių augalų, o piktžolės, antroje augalų vegetacijos pusėje, naikinamos tik mechaniniu būdu.

Tačiau ne tik griežtų taisyklių taikymo vardan išskirtinės kokybės produkcijos puoselėjimo sulaukia mūsų šalies ūkininkai. Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą produktus auginantys ūkininkai gali pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“.

Esminės taisyklės ir reikalavimai

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vyriausioji specialistė Sigutė Stakvilevičienė ragina šalies ūkininkus kreiptis dėl galimybės gauti paramą pagal šią priemonę ir atkreipia dėmesį į kelis esminius reikalavimus.

„Svarbu, kad paramos gavėjai savo valdoje taikytų integruotos augalų apsaugos principus ir būtų įregistruoti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Integruotoje augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje (IKMIS) nė vėliau kaip iki paraiškų priėmimo termino pabaigos, kas šiemet yra birželio 7 diena“, – sako NMA atstovė.

Ji taip pat pabrėžia, kad paramą gaunantys ūkininkai, siekiant įgyti šiai ūkininkavimo sričiai reikalingų žinių ir gebėjimų, per prisiimtų įsipareigojimų laikotarpį privalės naudotis specializuotų konsultantų paslaugomis, kurios galės būti apmokamos iš paramos gavėjo lėšų arba kompensuojamos pagal kitą KPP programos priemonę „Konsultavimo paslaugos, ūkio valdymo ir ūkininkų pavadavimo paslaugos“.

NMA atstovė sako, kad veikla „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ ypač patraukli tuo, kad suteikia puikią galimybę pradėti tausojantį ūkininkavimą, jei tuo net ir nebuvo užsiimama anksčiau.

„Pagal nustatytas taisykles, pirmaisiais metais šioje veikloje dalyvaujantiems pareiškėjams paramos paraiškos pateikimo metu sertifikato turėti nereikalaujama, tačiau kol sertifikatas neišduotas, kompensacinė išmoka veikloje dalyvaujantiems pareiškėjams neišmokama“, – sako S. Stakvilevičienė.

Be to, pasak NMA specialistės, anksčiau teikdami paraiškas pagal veiklą „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ įsipareigodavo dalyvauti veikloje mažiausiai 5 metus. Nuo šių metų, naujai pateikusiems paraiškas, šis laikotarpis sutrumpėja iki 3 metų, nes tokia galimybė yra numatyta patvirtintame Pereinamojo laikotarpio reglamente.

Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą auginantiems vaisius, uogas ir daržoves – ES parama
© Organizatorių nuotr.

Nepaisant to, paramos gavėjai per šį laikotarpį turi vadovautis jau nustatytomis taisyklėmis: nors veikla kasmet gali būti vykdoma skirtinguose laukuose, svarbu išlaikyti bendrą pagal veiklą deklaruotą žemės ūkio naudmenų plotą, kuris nurodytas paraiškoje; taip pat turėti arba įgyti pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų žemės ūkio ir maisto produktų sertifikatą; nenaudoti toksiškų ir labai toksiškų augalų apsaugos produktų; antroje augalų vegetacijos pusėje piktžoles naikinti tik mechaniniu būdu; sudaryti ir vykdyti sėjomainos bei tręšimo planą; įsipareigojimų laikotarpiu, pagal šią veiklą kasmet naudotis individualiomis konsultacinėmis paslaugomis.

„Visi šie reikalavimai taikomi tam, kad šalyje pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą auginama produkcija atitiktų tam tikrus nustatytus kokybės standartus ir, svarbiausia, būtų tausojanti aplinką“, – sako S. Stakvilevičienė.

Paraiškų priėmimo terminas – iki birželio 7 dienos

Pareiškėjai gali kreiptis paramos teikdami bendrąją paraišką gauti išmokas už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius. Deklaruoti galima savarankiškai, prisijungus prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos (PPIS) per Elektroninius valdžios vartus, ar atvykus į savivaldybės, kurioje registruota žemės ūkio valda, seniūnijas. Deklaravimas vyks iki birželio 7 d., bet pavėluotai paraiškos dar bus priimamos iki liepos 2 d. Šiais metais, vėluojantiems pasėlius deklaruoti pareiškėjams sankcijos nebus taikomos.

Užsakymo nr.: PT_87302249

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

ES parama – puiki pagalba miškininkams, prisidedantiems prie ekosistemų išsaugojimo

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) skelbia prasidėjusią paraiškų rinkimų pradžią pagal...

Augalinių liekanų tvarkymas siekiant žemės ūkio tvarumo ir rentabilumo

Javapjūtė įsibėgėja ir kuo toliau, tuo dažniau kalbama apie augalines liekanas, nes didėjant...

Auga žemdirbių, pasirinkusių gamtą tausojantį ūkininkavimą, gretos (5)

Susidurdami su nerimą keliančiais klimato kaitą liudijančiais faktais, temperatūros svyravimo...

Šiuolaikinė miško technika: darbus kirtavietėje galima stebėti net per atstumą

Miško technikos gamintojas „ John Deere “ sukūrė ir pristatė TimberMatic Maps programą, kuri...

Naujiena Lietuvoje: „Husqvarna“ pristato dalijimosi sodo priežiūros technika paslaugą (2)

Dalijimosi ekonomika Lietuvoje įgauna pagreitį – nuo šiol trumpam laikui bet kuriuo paros metu...

Top naujienos

Viena šeima įsisuko į nelaimių karuselę: po senelių laidotuvių neteko ir namų (6)

Antradienio naktį Šalčininkų r. Gerviškių seniūnijai priklausančiame Gudelių kaime nutiko...

Per pandemiją įkūrė verslą, kuris sulaukė didžiulės sėkmės: dabar net riboją gamybą, kad išlaikytų kokybę (73)

Tautvydo ir Arūnės Švenčionių „Obels dūmas“ – per pandemiją įkurtas šeimos verslas....

Nustebusio Rapšio apmaudas: sunku pasakyti, kodėl taip nutiko specialiai „Delfi“ iš Tokijo (95)

Pirmasis iš Lietuvos plaukikų į Tokijo baseiną šokęs Danas Rapšys 400 m plaukimo laisvu...

Šešis šimtukus už egzaminus gavęs panevėžietis rinksis studijas prestižiniame universitete (13)

Nors Nacionalinė švietimo agentūra paskutiniųjų valstybinių brandos egzaminų – istorijos,...

Niūrias nuotaikas pataisęs Šidlauskas prognozavo rekordus: vėsus, geras baseinas vėliavnešys krimtosi dėl klaidų ir perdegimo (16)

Pirmieji Lietuvos plaukikų startai Tokijo olimpinėse žaidynėse nepradžiugino. 400 m laisvu...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Milijonais skaičiuojamas vienos sėkmingiausių Lietuvos manekenių turtas ir Povilaičio namas Palangoje

Julijos Steponavičiūtės gyvenimo istorija – vaikystė be mamos, neregėta sėkmė modelių...

Kuodis siūlo nesiskiepijantiems pateikti sąskaitą už gydymą: draudimas skirtas protingiems žmonėms, bet ne visoms nesąmonėms (984)

Ekonomistas, Vilniaus universiteto profesorius Raimondas Kuodis siūlo privačiame draudime taikomus...

Rusnė Valatkaitė | D+

Vaida Kurpienė patarė, kaip sustabdyti svorio augimą po 50-ties: įvardijo daugelio daromą klaidą, dėl kurios kaupiasi riebalai

Dauguma žmonių įsitikinę, kad spartus svorio augimas su amžiumi – neišvengiamas procesas....

Ispanijos krepšinio rinktinei – smūgis iš NBA klubo

Olimpiniam krepšinio turnyrui besirengianti Ispanijos vyrų krepšinio rinktinė buvo priversta...

Garsaus nusikaltėlio laidotuvės – it kraupus maskaradas: žirgų traukiamas katafalkas, laužomos taisyklės ir pasmerktas kunigas (7)

Nuo policijos sprukęs ir su bendrais mirtinai susižeidęs žinomas Airijos nusikaltėlis...