Interneto ir mobiliųjų technologijų sprendimai skverbiasi į vis daugiau gyvenimo sričių. Vis dažniau naudojamos išmaniųjų namų technologijos – pavyzdžiui, mobiliajame telefone stebimi savi namai ar reguliuojamas šildymas juose.
Eltrum Systems nuotr.
Eltrum Systems nuotr.

O kaip interneto ryšiu grįsti sprendimai gali padėti ūkininkauti? Savo patirtimi dalijasi ir tūkstantinių nuostolių išvengti galinčią padėti inovaciją, skirtą stebėti saugomų grūdų temperatūrą, pristato įmonės „Eltrum systems“ įkūrėjai ūkininkas Aurimas Inčiūra bei programuotojas Marijus Šaulys.

Patirtis paskatino ieškoti sprendimo

„Stebėti sandėliuojamų grūdų temperatūrą yra vienas svarbiausių dalykų, siekiant juos išsaugoti nesugadintus. Yra įvairių faktorių, dėl kurių temperatūra gali pakilti – drėgmė, kenkėjų atsiradimas, galiausiai pirmą mėnesį po rugiapjūtės jų temperatūra ženkliai svyruoja dėl vykstančių natūralių biologinių procesų.

Eltrum Systems nuotr.
Eltrum Systems nuotr.

Anksčiau reikėjo kasdien ar net kelis kartus per dieną rankiniu būdu patikrinti į grūdus įkištų strypų temperatūrą arba stebėti informaciją jų saugojimo vietose įrengtuose stacionariuose temperatūrą rodančiuose indikatoriuose. Tai reiškia būtinybę kasdien fiziškai tam skirti laiko ir būti sandėliavimo vietoje. Pamiršti patikrini temperatūrą, ir gali nepastebėti, kad grūdai jau pradėję „kaisti“ bei gali tapti nebetinkami pardavimui ar sėjai“ – pasakoja Aurimas Inčiūra.

Eltrum Systems nuotr.
Eltrum Systems nuotr.

Širvintų rajone šeimos ūkyje dirbantis Aurimas teigia, kad pačiam ne kartą patyrus nuostolius dėl sukaitusių grūdų nuolat kirbėjo mintis, ar galima būtų šį procesą kažkaip automatizuoti. Tam pasitelkė savo studijų laikų bičiulį programuotoją Marijų Šaulį. Kartu gimė idėja sukurti sprendimą, kuris leistų stebėti grūdų temperatūrą mobiliajame telefone.

Eltrum Systems nuotr.
Eltrum Systems nuotr.

„Domėjomės, ar yra panašių produktų kitose šalyse. Deja, jie gana brangūs ir reikalaujantys sudėtingo diegimo. Tad nutarėme patys nuo nulio sukurti sprendimą, kuris būtų prieinamas kiekvienam ūkininkui. Kelias iki dabartinės produkto versijos užtruko kelerius metus. Sprendėme technologinius, produkto ilgaamžiškumo ir jo autonominio veikimo iššūkius. Kadangi visą sistemą kūrėme patys, nenaudodami kitų gamintojų programinės įrangos ar prietaisų, esame lankstūs, galime įdiegti papildomas funkcijas, integruoti jau esamą ūkio įrangą ar net sukurti naujus išmaniuosius prietaisus pagal kliento poreikius.“ – pasakoja stebėjimo sistemą sukūrusios bendrovės „Eltrum Systems“ technologijų skyriaus vadovas Marijus Šaulys.

Sistemą sudaro temperatūros matavimui skirtas strypas, kuriame pritvirtinti temperatūrą skirtingame grūdų sanpilos gylyje matuojantys sensoriai, informacijos apdorojimui ir perdavimui skirta valdymo stotelė bei mobilioji programėlė. Tad kiekvienas ūkininkas naudodamasis šiuo produktu gali lengvai stebėti saugomų grūdų temperatūrą savo išmaniajame telefone ir gauti pranešimus apie jos svyravimus.

Eltrum Systems nuotr.
Eltrum Systems nuotr.

Padeda išvengti didžiulių nuostolių

Ukmergės rajone 1000 hektarų ūkį kartu su tėvu valdantis Audrius Valaiša pasakoja iš pradžių buvęs skeptiškas išgirdęs apie galimybę stebėti grūdų temperatūrą mobiliojo telefono ekrane. „Daugelis ūkininkų pripratę prie senų technologijų, neretai į naujoves žiūri kritiškai, juolab, sprendimas atrodė per paprastas, kad būtų tiesa“ – pasakoja jis.

Visgi, 2019 metų situacija, kai sušuto 70 tonų ūkyje saugotų rapsų, paskatino ieškoti sprendimų. „Tąkart patirtas nuostolis siekė beveik 30 000 eurų negautų pajamų. Tad nutarėme išmėginti mobilią grūdų temperatūros stebėjimo sistemą. Dabar aš kiekvieną rytą žinau, ar mano grūdai nekaista. Kelių šimtų eurų vertės investicija leidžia išsaugoti tūkstančius tonų grūdų“ – sako ūkininkas Audrius Valaiša.

Eltrum Systems nuotr.
Eltrum Systems nuotr.

Aurimo Inčiūros teigimu, „Eltrum Systems“ sukurtas produktas yra pritaikomas įvairioms grūdų saugojimo erdvėms: nedideliems aruodams, didesnėms grūdų saugykloms bei bokštams. Jį taip pat galima naudoti po rugiapjūtės laikinai, pavyzdžiui, priekabose ar laikinose saugyklose, saugomiems grūdams. Vieno kelis šimtus eurų kainuojančio strypo su indikatoriais ir valdikliais pakanka norint stebėti 50–100 tonų saugomų grūdų temperatūrą. Prietaisus galima naudoti ne tik grūdų, bet ir daržovių, šieno, biomasės temperatūrai stebėti.

Taip pat svarbu paminėti, kad indikatoriai ir valdiklis energiją gauna iš pakraunamų elementų, tad ši sistema nereikalauja nuolatinės priežiūros. Elementus pakanka įkrauti kartą metuose, o jei indikatorių ir valdiklių yra daug – pavyzdžiui, grūdus saugant bokšte – elementus galima prijungti prie saulės baterijų.

„Dėl klimato kaitos Lietuvoje turime kelis esminius grūdų augintojams svarbius pokyčius: žiemos šiltesnės ir drėgnesnės, be to, daugiau liūčių rugiapjūtės periodu, tad išsaugoti grūdus sausus ir tinkamos temperatūros vis sudėtingiau. Kritiniais momentais tam gali būti naudojami ventiliatoriai, tačiau svarbiausia yra nepraleisti momento, kai grūdų temperatūra pradėjo kilti, ir, taupant elektros energiją, stebėti jos dinamiką. Mūsų sprendimas tam puikiai tinka“ – reziumuoja Aurimas Inčiūra.

Plačiau apie sistemą: Eltrum Systems

Užsakymo nr.: PT_85583623

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Inovatyvus sprendimas padeda išsaugoti grūdus (7)

Interneto ir mobiliųjų technologijų sprendimai skverbiasi į vis daugiau gyvenimo sričių. Vis...

Visą vasarą žydinčios rožės ir vešlūs gėlynai – ko reikia? (4)

Dabar, pačiame vidurvasaryje, dauguma lauko gėlių apsipylusios ryškiaspalviais žiedais. Tačiau...

Mokytis ūkininkauti – nuo mažumės: vieni žinių įgauna edukacijose, kiti – kaime pas močiutę (4)

Atsivertę populiariausių specialybių sąrašą, ūkininkavimo, o ypač – pienininkystės – jame...

Europos Sąjungoje atpažįstamos nuorodos užtikrina maisto produktų kokybę – apsisaugoma nuo bet kokio gyventojų klaidinimo (2)

Kaip kelio ženklai mums nurodo, kaip ir kur važiuoti, taip įvairūs ženklinimai leidžia...

Socialiai atsakingi darželiai: šiandien vaikai rūšiuoja net baterijas

„Ką išmoksi – to ant pečių nenešiosi“. Štai tokią išmintį nuo senų senovės taikė...

Top naujienos

Jogintė Užusienytė | D+

Susipažino internete, greitai permiegojo ir dingo: psichoterapeutas įvardijo keturias tokio elgesio priežastis

Internetinės pažintys visame pasaulyje tapo vienu iš patogiausių būdų susirasti antrąją pusę....

Eksperimentas virtuvėje: išrinko skaniausius marinuotus agurkus, tačiau užrašas ant pakuotės nemaloniai nustebino (28)

Marinuotų agurkėlių pasirinkimas Lietuvos prekybos centruose – stulbinančiai gausus. Kokių tik...

Dailius Dargis | D+

Holivudo monstro buvusios žmonos išpažintis: sužinojusi ką jis padarė, pražilau per naktį

Iki šiol nė vienam žurnalistui nepavyko išpešti nė žodžio iš Jurijaus Kadamovo artimųjų ar...

Sunkumai užgriuvo ir stambias įmones: darbuotojai išeina, o naujus rasti sudėtinga (233)

Panevėžyje nedarbas auga drastiškai. Per pastarąjį mėnesį bedarbių gretas papildė daugiau...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (373)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Gydytoja įspėjo: iš pažiūros nekaltos grožio procedūros gali sugadinti gyvenimą

Šiuo metu audinių užpildų injekcijos yra labai paplitusios, o populiariausias užpildas –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (251)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Greta Ambrazaitė? (3)

Išsirinkti gerą knygą ar filmą tikrai nelengva užduotis. Ką verta skaityti ir žiūrėti, o ko...

Per gaudynes nuo pareigūno kulkos žuvusio 18-mečio motinai valstybė sumokės 30 tūkst. Eur (123)

Prieš penkerius metus Druskininkų savivaldybėjei per cigarečių kontrabandininkų sulaikymo...