Latvijoje naujausias kompanijos „Syngenta“ fungicidas „Elatus Era“ registruotas 2017-ųjų pavasarį ir jau išbandytas žemdirbių laukuose. Kai kurie ūkiai šiuo nauju augalų apsaugos produktu nupurškė net 1000 ha kviečių plotą. Kokį efektą latvių žemdirbiai gavo naudodami „Elatus Era“ žieminių kviečių apsaugai?
Kviečiai
Kviečiai
© Pexels photo

Sergejs Katanenko, bendrovės „Uzvara-Lauks“ vyriausiasis agronomas

Metų derlius siekė 37 tūkst. tonų. Žieminių kviečių derliaus vidurkis šiemet buvo 7,2 t/ha. Fungicidas „Elatus Era“ naudotas antrajam žieminių kviečių purškimui, apdorotas 300 ha plotas, kuriame augo veislių Skagen ir Tobak kviečiai. „Džiaugiamės, kad Syngenta turi tokį gerą produktą – naujasis fungicidas tikrai teikia vilčių. Šią kompaniją žinome kaip tikrai kokybiškų beicų gamintoją, o dabar turėjome progą išbandyti ir naujos kartos fungicidą“, – sako bendrovės „Uzvara-Lauks“ vyriausiasis agronomas Sergejs Katanenko. Jo teigimu, iš pradžių, pasižiūrėjus į laukus, skirtumo nebuvo matyti – jis išryškėjo praėjus mėnesiui po purškimo: augalai buvo sveikesni, laukas žalesnis. „Kadangi mūsų ūkis didelis, ilgiau išliekantys žali augalai vertintini kaip teigiamas faktorius. Nes, tarkime, jei nespėji nukulti laiku jau sunokusių kviečių, krenta grūdų kokybė. O jei augalai dar vegetuoja, grūdų kokybė nesikeičia. Dideliame ūkyje nereikia siekti, kad visi plotai subręstų vienu metu“, – paaiškino S. Katanenko. Plotuose, kur antrajam purškimui (BBCH 59) naudotas „Elatus Era“ (norma 0,8 l/ha), gautas 0,7–0,8 t/ha grūdų derliaus priedas. Grūdai buvo aukštos kokybės ir labai stambūs: Skagen 1000 grūdų svoris siekė 55–56 gramus.

Juris Lavenieks, ūkio „Valnere“ savininkas

Ūkio „Valneri“ šeimininkas Juris Lavenieks Jelgavos rajone plėtoja 1000 ha augalininkystės ūkį, augina žieminius kviečius ir rapsus, taip pat ankštinius augalus. Šių metų derlių jis vertina kaip labai gerą – neabejotinai gausiausią per pastaruosius penkerius metus. Vidutiniškai kūlė po 8–9 t/ha žieminių kviečių, grūdai buvo beveik bazinio drėgnio – faktiškai nereikėjo nė džiovinti. Ūkininkas sako, kad šiemet jis atliko eksperimentą: Artist veislės kviečius viename plote augino po kviečių, o kitame – po pupų. Pirmą variantą purškė naujuoju fungicidu „Elatus Era“, o antrąjį – kitu fungicidu. Rezultatai Jurį nustebino. „Vizualiai didelio laukų skirtumo nebuvo, tačiau maloniai nustebino rezultatai nukūlus: „Elatus Era“ purkštas laukas davė 1 t/ha derliaus priedą. Ir kaip tik tas plotas buvo kviečiai po kviečių. Nors teoriškai derlingesni turėtų būti kviečiai, pasėti po pupų“, – sako J. Lavenieks. Jis naudojo maksimalią „Elatus Era“ normą – 1 l/ha, purškė antruoju purškimu – jau pasirodžius varpoms. Apskritai ūkininkas šį sezoną pavadino keistu: vegetacija pavasarį prasidėjo labai anksti, kovo pabaigoje žiemkenčių pasėlius jau buvo galima tręšti, o balandį vėl atvėso, tačiau drėgmės netrūko, todėl kviečiai nesistiebė į viršų, bet labai gerai išsikrūmijo. Dėl vėsios vasaros vėliau negu įprasta buvo purkšta fungicidais, tačiau derlius subrendo kokybiškas ir gausus.

Uldis Antipins, bendrovės „Lielvircava Agro“ vadovas

Uldis Antipins vadovauja bendrovei „Lielvircava Agro“, kuri dirba 3352 ha žemės. Žieminių kviečių plotai šį sezoną buvo net 1900 ha, iš jų daugiau negu pusėje buvo panaudotas naujasis fungicidas „Elatus Era“. „Jei jau bandyti, tai bandyti: „Elatus Era“ nupurškėme 1000 ha, naudojome antrajam purškimui, 0,75 l/ha normą. Tiesą sakant, nesistengėme lyginti, tiesiog „Elatus Era“ purškėme intensyvesnių, didesnį derliaus potencialą turinčių veislių kviečius. Vidutinis derlius
buvo 8 t/ha, tačiau buvo veislių, kurios davė po 10 t/ha derlių. Ryškus efektas gautas ankstyvųjų veislių kviečių pasėlyje: kitais fungicidais nupurkšti Edvins veislės kviečiai davė po 6 t/ha, o „Elatus Era“ apdoroti Briljant – net 8 t/ha derlių. Tai puikūs rezultatai“, – patikina U. Antipins. Ir priduria, kad visi kviečiai buvo labai geros kokybės – ekstra ir pirmos klasės. „Mes su agronomu skaičiuojame, kad 800 kg/ha derliaus priedas – tai solidūs pinigai, daugiau negu 100 eurų, todėl fungicide naudojimas tikrai atsiperka“, – sako U. Antipins. Bendras šiemetinis bendrovės kviečių derlius siekė 19 800 tonų ir buvo 1300 t didesnis negu pernai. Bendrovė planuoja pradėti statyti papildomą 7 tūkst. talpos grūdų saugojimo kompleksą su visa reikalinga infrastruktūra, kuri pagreitintų grūdų priėmimą.

Ūkio „Kotini“ savininkas Aldis Ločmelis

Ūkio „Kotini“ savininkas Aldis Ločmelis savo ūkį įkūrė prieš 25 metus, dabar čia dirba 28 darbuotojai, o bendras dirbamos žemės plotas jau perkopė per 3000 hektarų. Pagrindinė ūkio veiklos kryptis – aukštos kategorijos javų ir ankštinių augalų sėklos auginimas. „Kotini“ jau gerą dešimtmetį garsėja ir kaip kokybiško rapsų aliejaus ir maistinių miltų gamintojas. Rapsai ir kviečiai – pagrindiniai ūkio augalai. „Didžioji praėjusios vasaros dalis buvo lietinga. Šis veiksnys sudarė palankias sąlygas augalų ligoms plisti. „Elatus Era“ naudojome antrajam žieminių kviečių purškimui. Pastebėjome, kad per likusią vegetacijos dalį fungicidas patikimai saugojo kviečius nuo patogenų, infekcija buvo sustabdyta net ant jau spėjusių užsikrėsti lapų. Palyginti su mūsų ūkio technologijomis, kur naudoti kiti fungicidai, „Elatus Era“ nupurkšti kviečiai davė 700 kg/ha derliaus priedą. Suskaičiavome, kad, nors purškimas naujuoju fungicidu buvo 12 eur/ha brangesnis, tačiau pabrangimą su kaupu kompensavo gautas derliaus priedas“, – sako A. Ločmelis.

Užsakymo nr.: PT_78025659

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kompanija BASF paskelbė perversmą javų apsaugos produktų rinkoje (17)

Vasario 6 dieną „Žalgirio“ arenoje kompanija BASF išskirtiniams partneriams – pažangiausiems...

Sodininkystė mieste: patarimai, auginantiems daržą balkone ar terasoje (2)

Vasarį gamta vis dar miega, tačiau sodininkai puikiai žino: būtent šį mėnesį laukia galybė...

2019 m. sodininkystės tendencijos Lietuvoje: kas pasikeitė? (6)

Šiuolaikinis sodininkas šiandien kitoks nei buvo prieš 20 metų – jam svarbus ne tik daržas ar...

Ūkininkas M. Laukaitis: europinius standartus pranokstantys „Lidl“ reikalavimai paskatino spartesnį inovacijų diegimą ūkyje (9)

Jau daugiau nei 10 metų daržoves auginantis ūkininkas Martynas Laukaitis nuolat investuoja į...

Lietuvoje registruoti perversmą augalų apsaugoje žadantys BASF fungicidai Revytrex ir Revystar XL (11)

Augalų apsaugos produktų gamintoja BASF Lietuvos žemdirbiams jau pristatė tikrą revoliuciją...

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (64)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Orai: nemalonus reiškinys tęsis visą savaitgalį (9)

Po labai vėjuotos nakties, sekmadienio dieną vėjas aprims nežymiai. Vis dar daugelyje rajonų...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (180)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (378)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (670)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (11)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (198)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems (5)

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (31)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...