Latvijoje naujausias kompanijos „Syngenta“ fungicidas „Elatus Era“ registruotas 2017-ųjų pavasarį ir jau išbandytas žemdirbių laukuose. Kai kurie ūkiai šiuo nauju augalų apsaugos produktu nupurškė net 1000 ha kviečių plotą. Kokį efektą latvių žemdirbiai gavo naudodami „Elatus Era“ žieminių kviečių apsaugai?
Kviečiai
Kviečiai
© Pexels photo

Sergejs Katanenko, bendrovės „Uzvara-Lauks“ vyriausiasis agronomas

Metų derlius siekė 37 tūkst. tonų. Žieminių kviečių derliaus vidurkis šiemet buvo 7,2 t/ha. Fungicidas „Elatus Era“ naudotas antrajam žieminių kviečių purškimui, apdorotas 300 ha plotas, kuriame augo veislių Skagen ir Tobak kviečiai. „Džiaugiamės, kad Syngenta turi tokį gerą produktą – naujasis fungicidas tikrai teikia vilčių. Šią kompaniją žinome kaip tikrai kokybiškų beicų gamintoją, o dabar turėjome progą išbandyti ir naujos kartos fungicidą“, – sako bendrovės „Uzvara-Lauks“ vyriausiasis agronomas Sergejs Katanenko. Jo teigimu, iš pradžių, pasižiūrėjus į laukus, skirtumo nebuvo matyti – jis išryškėjo praėjus mėnesiui po purškimo: augalai buvo sveikesni, laukas žalesnis. „Kadangi mūsų ūkis didelis, ilgiau išliekantys žali augalai vertintini kaip teigiamas faktorius. Nes, tarkime, jei nespėji nukulti laiku jau sunokusių kviečių, krenta grūdų kokybė. O jei augalai dar vegetuoja, grūdų kokybė nesikeičia. Dideliame ūkyje nereikia siekti, kad visi plotai subręstų vienu metu“, – paaiškino S. Katanenko. Plotuose, kur antrajam purškimui (BBCH 59) naudotas „Elatus Era“ (norma 0,8 l/ha), gautas 0,7–0,8 t/ha grūdų derliaus priedas. Grūdai buvo aukštos kokybės ir labai stambūs: Skagen 1000 grūdų svoris siekė 55–56 gramus.

Juris Lavenieks, ūkio „Valnere“ savininkas

Ūkio „Valneri“ šeimininkas Juris Lavenieks Jelgavos rajone plėtoja 1000 ha augalininkystės ūkį, augina žieminius kviečius ir rapsus, taip pat ankštinius augalus. Šių metų derlių jis vertina kaip labai gerą – neabejotinai gausiausią per pastaruosius penkerius metus. Vidutiniškai kūlė po 8–9 t/ha žieminių kviečių, grūdai buvo beveik bazinio drėgnio – faktiškai nereikėjo nė džiovinti. Ūkininkas sako, kad šiemet jis atliko eksperimentą: Artist veislės kviečius viename plote augino po kviečių, o kitame – po pupų. Pirmą variantą purškė naujuoju fungicidu „Elatus Era“, o antrąjį – kitu fungicidu. Rezultatai Jurį nustebino. „Vizualiai didelio laukų skirtumo nebuvo, tačiau maloniai nustebino rezultatai nukūlus: „Elatus Era“ purkštas laukas davė 1 t/ha derliaus priedą. Ir kaip tik tas plotas buvo kviečiai po kviečių. Nors teoriškai derlingesni turėtų būti kviečiai, pasėti po pupų“, – sako J. Lavenieks. Jis naudojo maksimalią „Elatus Era“ normą – 1 l/ha, purškė antruoju purškimu – jau pasirodžius varpoms. Apskritai ūkininkas šį sezoną pavadino keistu: vegetacija pavasarį prasidėjo labai anksti, kovo pabaigoje žiemkenčių pasėlius jau buvo galima tręšti, o balandį vėl atvėso, tačiau drėgmės netrūko, todėl kviečiai nesistiebė į viršų, bet labai gerai išsikrūmijo. Dėl vėsios vasaros vėliau negu įprasta buvo purkšta fungicidais, tačiau derlius subrendo kokybiškas ir gausus.

Uldis Antipins, bendrovės „Lielvircava Agro“ vadovas

Uldis Antipins vadovauja bendrovei „Lielvircava Agro“, kuri dirba 3352 ha žemės. Žieminių kviečių plotai šį sezoną buvo net 1900 ha, iš jų daugiau negu pusėje buvo panaudotas naujasis fungicidas „Elatus Era“. „Jei jau bandyti, tai bandyti: „Elatus Era“ nupurškėme 1000 ha, naudojome antrajam purškimui, 0,75 l/ha normą. Tiesą sakant, nesistengėme lyginti, tiesiog „Elatus Era“ purškėme intensyvesnių, didesnį derliaus potencialą turinčių veislių kviečius. Vidutinis derlius
buvo 8 t/ha, tačiau buvo veislių, kurios davė po 10 t/ha derlių. Ryškus efektas gautas ankstyvųjų veislių kviečių pasėlyje: kitais fungicidais nupurkšti Edvins veislės kviečiai davė po 6 t/ha, o „Elatus Era“ apdoroti Briljant – net 8 t/ha derlių. Tai puikūs rezultatai“, – patikina U. Antipins. Ir priduria, kad visi kviečiai buvo labai geros kokybės – ekstra ir pirmos klasės. „Mes su agronomu skaičiuojame, kad 800 kg/ha derliaus priedas – tai solidūs pinigai, daugiau negu 100 eurų, todėl fungicide naudojimas tikrai atsiperka“, – sako U. Antipins. Bendras šiemetinis bendrovės kviečių derlius siekė 19 800 tonų ir buvo 1300 t didesnis negu pernai. Bendrovė planuoja pradėti statyti papildomą 7 tūkst. talpos grūdų saugojimo kompleksą su visa reikalinga infrastruktūra, kuri pagreitintų grūdų priėmimą.

Ūkio „Kotini“ savininkas Aldis Ločmelis

Ūkio „Kotini“ savininkas Aldis Ločmelis savo ūkį įkūrė prieš 25 metus, dabar čia dirba 28 darbuotojai, o bendras dirbamos žemės plotas jau perkopė per 3000 hektarų. Pagrindinė ūkio veiklos kryptis – aukštos kategorijos javų ir ankštinių augalų sėklos auginimas. „Kotini“ jau gerą dešimtmetį garsėja ir kaip kokybiško rapsų aliejaus ir maistinių miltų gamintojas. Rapsai ir kviečiai – pagrindiniai ūkio augalai. „Didžioji praėjusios vasaros dalis buvo lietinga. Šis veiksnys sudarė palankias sąlygas augalų ligoms plisti. „Elatus Era“ naudojome antrajam žieminių kviečių purškimui. Pastebėjome, kad per likusią vegetacijos dalį fungicidas patikimai saugojo kviečius nuo patogenų, infekcija buvo sustabdyta net ant jau spėjusių užsikrėsti lapų. Palyginti su mūsų ūkio technologijomis, kur naudoti kiti fungicidai, „Elatus Era“ nupurkšti kviečiai davė 700 kg/ha derliaus priedą. Suskaičiavome, kad, nors purškimas naujuoju fungicidu buvo 12 eur/ha brangesnis, tačiau pabrangimą su kaupu kompensavo gautas derliaus priedas“, – sako A. Ločmelis.

Užsakymo nr.: PT_78025659

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lemtingas grūdų derliui purškimas fungicidu: kodėl verta rinktis „Revytrex®“ (1)

Vėliavinių lapų apsauga lemia net pusę būsimo kviečių derliaus. Kviečiai naują lapą...

Kviečiame prisijungti prie ūkininkų, prižiūrinčių šlapynes ir saugančių jų biologinę įvairovę (1)

Kai gamta nedrąsiai pradeda rodyti vis sodrėjantį žalią rūbą, gausybė vabzdžių, varliagyvių...

Kviečiame prisijungti prie ūkininkų, saugančių pievų bioįvairovę (9)

Atrodo vis labiau pavasaris tolsta nuo žiemos, retsykiais pasiųsdamas žvarbesnio vėjo gūsių....

Kviečiame prisijungti prie ūkininkų, saugančių turtingas gamtine įvairove pievas (2)

Vis labiau ryškėjanti pavasario saulė budina laukų ir pievų gyventojus kaupti jėgas ir visiems...

Taip atrodo šiuolaikinis sodas: jokių laidų ir benzino smarvės (30)

Akumuliatorinių įrankių populiarumas auga kiekvienais metais. Gamintojai, atsižvelgdami į...

Top naujienos

Dulkys: Šiauliuose ir anksčiau buvo tam tikrų signalų, po medikės mirties pasipylė skundai iš kitų gydymo įstaigų (284)

Praėjus savaitei po to, kai nusižudė jauna Šiaulių respublikinės ligoninės gydytoja,...

Daiva Žeimytė-Bilienė. Nustokite bauginti (842)

Kas nepamena įvykių Garliavoje. Prieš dešimt metų visas Lietuvos dėmesys buvo Klonio gatvėje:...

Tragedija Kelmės rajone: tvenkinyje paskendo dvi mažos sesės papildyta (161)

Vėlų pirmadienio vakarą Kelmės rajone, Liolių miestelyje, tvenkinyje, nuskendo dvi 11 ir 12...

Kaimo turizmą slegia atšaukiamos šventės, o klausimų kyla ir dėl paso: įpareigoti būtų tikrinti ne klientą (17)

Pandemijos išvarginti Lietuvos poilsiautojai populiarius kurortus vis labiau linkę keisti į...

Po medikų išplatinto laiško - SAM reakcija: nuo darbo grupės vadovo pareigų nusišalino viceministras (91)

Po medikės savižudybės Sveikatos apsaugos sistemą krečiantis skandalas tęsiasi. Po pirmadienį...

Penkeri metai po lemtingos gegužės: Eligijus Masiulis stebisi, kodėl byloje vietos neatsirado Grybauskaitei (279)

Prieš penkerius metus prasidėjo garsi ir skambi politinės korupcijos byla . Buvo sulaikytas...

Su sijonu-kiltu ant „Eurovizijos“ kilimo sužibėjęs „The Roop“ lyderis – apie žmonių reakcijas ir šiuo įspūdingu įvaizdžiu pasiųstą žinutę žiūrėkite vaizdo pokalbį (290)

Jau visai netrukus, šį antradienį, nuskambės taip ilgai lauktas pirmasis „Eurovizijos“...

Mano pramogos veidai. Vaidas Baumila, Ieva Zasimauskaitė ir Jurijus Veklenko prisiminė savo patirtį Eurovizijoje

Eurovizijos dainų konkurse Lietuvą atstovavę atlikėjai Vaidas Baumila, Ieva Zasimauskaitė ir...

Didžiulės paklausos susilaukęs NT: vietoje – net aktyvus ugnikalnis (5)

Sumanymas įsigyti privačią salą – jau nebemadingas. Verčiau pasidairykite vietovės, kur esama...

Pangoso pastangų nepakako: Vieningosios lygos pusfinalį CSKA pradėjo dramatiška pergale

VTB Vieningosios lygos pusfinalio pirmoje kovoje žingsnį finalo link dėjo Maskvos CSKA , kuri...