Stringantis pavasaris primena kovą tarp gėrio ir blogio. Tokia pat kova vyksta dirvožemyje tarp gerųjų ir blogųjų mikroorganizmų. Kas nugalės? Nemenka dalimi priklausys nuo dirvožemio bei augalų būklės, tačiau daugeliu atvejų daug ką lems augintojų požiūris.
Ar jūsų augalai išgyvens šį pavasarį? Viskas priklauso nuo kelių dalykų
© Organizatorių nuotr.

Augalininkystės ūkių priešai

Daugelis pastebi, kad vertinant išorinius požymius, žieminių kviečių būklė pablogėjo, lyginant su būkle prieš dvi–tris savaites. Tai natūralu, nes augalai gauna įprastinę šviesos iniciaciją, o dirvos ir oro temperatūra neatitinka to šviesos srauto. Tačiau tai puikios sąlygos patogenams. Net esant silpnai išreikštiems ligų simptomams, kai kurios ligos gali padaryti rimtą žalą augalų produktyvumui. Šiuo metu daugiau rūpesčių turėtų kelti šaknų puviniai. Su šaknų puviniais dažniau susiduria augintojai, auginantys augalus uždarame grunte, tačiau pastaruoju metu nuo šių ligų labai dažnai nukenčia ir augalininkystės ūkiai.

Augintojai sako, kad dėl šaknų puvinių miglinių javų derlingumas gali sumažėti vidutiniškai apie 20–40 proc., ir jų pastebėjimai labai teisingi. Dar reikia prisiminti, kad sumažėja ne tik derlingumas, bet pablogėja derliaus kokybė. Dar dabar parduodami praeitų metų derliaus grūdus augintojai stebisi prastesne grūdų kokybe dėl mikotoksinų. Atrodo, sąlygos nebuvo palankios ligoms ir ryškių išorinių požymių taip pat nebuvo.

Kai sodinimo agrotechnikos nesilaikoma

Šaknų puvinių sukėlėjų galima aptikti praktiškai visų tipų dirvožemiuose. Sukėlėjų yra visur, bet dažnai nesusidaro palankios sąlygos jų plitimui ir įsikūrimui augaluose. Dažniausiai ligų, susijusių su šaknų puviniais, sukėlėjai aktyvuojasi susidarius palankioms aplinkos sąlygoms: natūralios aplinkos sąlygos bei priežiūra.

Dažniausiai šaknų puviniai išplinta, nesilaikant auginimo agrotechnikos. Viena iš tokių priežasčių, labiausiai krentančių į akis, žieminių kviečių pasėliuose užarti, prieš tai tinkamai neparuošti, šiaudai. Atkasus šiaudus, esančius 15–20 cm gylyje, pamatysime, kad jie aptraukti pelėsinių grybų, iš jų sklinda nemalonus puvėsių kvapas, o kviečių šaknys jau remiasi į tą sluoksnį. Blogybė ta, kad puvinių simptomus pamatome pakankamai vėlai, dabar niekas praktiškai nežiūri, nes reikia išsikasti augalus, nuplauti šaknis ir apžiūrėti, tokioms operacijoms daugelis sako neturį laiko ir vėliau tiesiog purškia fungicidus.

Pirmas žingsnis – neleisti ligoms plisti

Deja, toks požiūris neteisingas ir leidžia plisti ligoms. Svarbiausias augintojų uždavinys – neleisti plisti šioms ligoms. Puvinių požymiai gana skirtingi ir jų keletas. Uždarame grunte pastebėti lengva, augalai pradeda vysti. Pastebėti požymius ant lauko augalų sunkiau, vienas iš jų – spartus pasėlių retėjimas, visi mato, kaip sparčiai retėja sniego pelėsio pažeisti pasėliai. Augalai pažeisti, nusilpę, jų šaknys pradeda pūti ir augalas atmeta savo struktūras, saugodamasis nuo ligos plitimo ir persidavimo į pagrindinį stiebą. Mažiau nukentėjusiuose nuo snieginio pelėsio, galima pastebėti kitų lapų ligų požymius, tokioje ankstyvoje stadijoje jų dar neturėtų būti, atidžiau apžiūrėjus augalus, pastebėtume, kad jų šaknys nėra stiprios ir dažnai būna pažeistos puvinių.

Anksti pavasarį išpurškus biologinius preparatus sumažintume ligų sukėlėjų populiaciją dirvožemyje ir padidintume augalų atsparumą puviniams. Biologinių preparatų privalumas tas, kad juos galima derinti su augalų apsaugos priemonėmis.

Kai pavasaris toks kaip šiemet

Šį pavasarį augalai nusilpę dėl nepalankaus pavasario, o ir žiema neleido nurimti augalams, po sniegu buvo šilta ir drėgna. Tokios sąlygos puvinių sukėlėjams – idealios, nes buvo susidariusi perteklinė drėgmė ir prie šaknų nepatenka deguonis. Vėsūs pavasario orai neleidžia pradėti intensyviai daugintis geriesiems mikroorganizmams, o dirvos temperatūra nepalanki net azoto įsavinimui, ypač – fosforo. Dėl to inovatyvūs augintojai, laistydami skystąsias azoto trąšas, kartu išlaistė azotą fiksuojančių bakterijų preparatą „Azofix Plus“ ir fosforą atpalaiduojančių bakterijų preparatą „Fosfix Plus“. Dirbtinai padidinta mikroorganizmų populiacija inicijuoja dirvoje esančių mikroorganizmų aktyvumą ir augalams palankūs maisto medžiagų atpalaidavimo procesai prasideda anksčiau.

Šiemet šaknų puvinių plitimo galima tikėtis ir vasarojaus pasėliuose, nes sėjama į šaltą dirvą. Guodžia tai, kad dirva šiuo metu nėra per daug šlapia, nors kai kuriuose rajonuose sėjama ir į šlapią ir šaltą dirvą, ir dar tinkamai neparuošus sėklų. O koks tas tinkamas paruošimas? Pupiečius reikėtų papildomai apdoroti preparatu „Azofix Rhizo“ ir „Bacto-Seed“, o javų sėklas „Bacto-Seed“ ir „Fosfix Plus“.

Strategija norintiems derliaus

Pavasaris nepalankus žiemkenčių vystymuisi, tai kokios strategijos reikėtų laikytis? Jei žieminių kviečių pasėlyje nėra užartų šiaudų, taikyta pažangi sėjos technologija, šiuo metu reikėtų išpurkšti augalų fiziologinių procesų aktyvatorių „Nutrilife“ derinyje su augalų mikrobiniu biostimuliatoriumi „Bactoforce“. Labai svarbu, kad šie preparatai dera su herbicidais bei lapų trąšomis, naudojamomis augalų mitybai.

Jei augintojas mato, kad augalų būklė pakankamai gera, bet neužteks augalų mitybai fosforo, derėtų pridėti „Fosfix Plus“. Šios bakterijos pradeda greitai daugintis ir inicijuoja greitą fosforo atpalaidavimą iš augalams neprieinamų junginių. Tai vienas iš būdų pagreitinti augalų apsirūpinimą fosforu.

Blogiau pasėliuose, kuriuose užarti šiaudai. Šiuo atveju siūlomas sprendimas su preparatų „Ruinex“ bei Bactoforce“ deriniu, kuris jau pasiteisino ne tik Lietuvos, bet ir Nyderlandų, Čekijos ūkiuose. Žinoma, per vienerius metus ilgai brandintų problemų neišspręsime, bet pradžia bus gera. Kiekvienas pasėlis individualus, dėl to geriausius sprendimus padės priimti UAB „Bioenergy LT“ konsultantai. Daugiau informacijos www.bioenergy.lt

Užsakymo nr.: PT_87064007

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

Taip atrodo šiuolaikinis sodas: jokių laidų ir benzino smarvės (29)

Akumuliatorinių įrankių populiarumas auga kiekvienais metais. Gamintojai, atsižvelgdami į...

Ar jūsų augalai išgyvens šį pavasarį? Viskas priklauso nuo kelių dalykų

Stringantis pavasaris primena kovą tarp gėrio ir blogio. Tokia pat kova vyksta dirvožemyje tarp...

Siekiantiems pasikeisti asbestinę stogo dangą – beveik 2 mln. eurų parama (32)

Asbestas ir jo gaminiai, anksčiau dažnai naudoti dengti stogus, dėl sveikatai keliamos rizikos...

Renkamės vejapjovę: į ką atkreipti dėmesį, kad pirkinys pateisintų lūkesčius

Vienas dažniausiai šiltuoju metų laiku naudojamų sodo technikos įrankių – vejapjovė. Jų yra...

Papasakojo, be ko šiuolaikinis ūkis jau neįsivaizduojamas: tai atneša norimus rezultatus ir leidžia užsidirbti (1)

Šiais laikais technologinė pažanga yra padariusi milžinišką įtaką įvairiausioms mūsų...

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (63)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (37)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (210)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (168)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (564)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (7)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (15)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (21)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...

Kraupiai atrodantis prietaisas 1925-aisiais turėjo keistą paskirtį: tai – „Izoliatorius“ (7)

Susikaupti neleidžiančius išorės trukdžius pašalinantys įtaisai yra nepaprastai paklausūs: jei...