Teisę dalyvauti rinkimuose turi apie 3,5 mln. rinkėjų, jie rinks 150 šalies parlamento narių.
Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ pasisako už glaudesnį ekonominį bendradarbiavimą su Rusija, o provakarietiška opozicija siekia, kad šalis taptų ES nare.
Sakartvelas turi kandidato į ES statusą, tačiau šiuo metu visas procesas sustabdytas dėl prieštaringai vertinamų dabartinės administracijos priimtų įstatymų.
Milijardierius Bidzina Ivanišvilis, įkūręs „Sakartvelo svajonę“, laikomas įtakingiausiu šalies veikėju.
Jis teigia, kad uždraustų didžiausią opozicinę partiją – Jungtinį nacionalinį judėjimą, kuris valdė Sakartvelą iki 2012 metų.
B. Ivanišvilis kaltina šią partiją dėl 2008 metų karo su Rusija. Tuo metu Maskva pripažino atplėštas Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijas nepriklausomomis valstybėmis. Dėl to Sakartvelas neteko 20 proc. savo šalies teritorijos.
Rinkimų apylinkės atsidaro 8 val. ryto (7 val. Lietuvos laiku) ir veiks iki 20 val., o rezultatų tikimasi vėlyvą šeštadienio vakarą.
Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) atsiuntė 500 rinkimų stebėtojų, kurie informuos apie balsavimo sąlygas.
Susivienijusi Sakartvelo opozicija tikisi perimti valdžią per svarbius šaliai rinkimus
Beprecedentė Sakartvelo provakarietiškų opozicinių jėgų sąjunga tikisi šeštadienį per rinkimus įveikti valdančiąją partiją, kuri kaltinama demokratijos žlugdymu ir artėjimu prie Rusijos orbitos.
Keturi opozicijos aljansai susitarė sudaryti laikinąją koalicinę vyriausybę, kuri įgyvendins plataus masto reformas prieš surengiant naujus rinkimus, jei jie gaus daugumą.
Nuomonių apklausos rodo, kad jie gali surinkti pakankamai balsų.
Keturi pagrindiniai Sakartvelo opozicijos veikėjai:
„Vienybė Sakartvelui išsaugoti“
Aljansui „Vienybė Sakartvelui išsaugoti“ vadovauja Jungtinis nacionalinis judėjimas (JNJ) – pagrindinė Sakartvelo opozicinė jėga, kurią 2001 metais įkūrė dabar įkalintas buvęs prezidentas Michailas Saakašvilis.
Ši tvirtai provakarietiška centristinė partija žada atgaivinti savo plataus masto reformas, kurios 2003-2012 m. M. Saakašvilio valdymo laikotarpiu padėjo Sakartvelui iš žlugusios valstybės tapti veikiančia demokratija.
Tačiau ši partija sulaukia nemažai kritikos Sakartvelo visuomenėje, nes jos vykdytos greitos reformos atbaidė daugelį tų, kurie per M. Saakašvilio socialinį desovietizacijos eksperimentą pasijuto nustumti į šalį ar net prispausti.
Partijai vadovauja jauna ir energinga įstatymų leidėja Tina Bokučava, baigusi prestižinę Fletcherio teisės ir diplomatijos mokyklą JAV, ir trijų vaikų motina.
Neseniai JAV apklausų bendrovės „Edison Research“ atlikta apklausa parodė, kad ją palaiko 18 proc. rinkėjų.
„Koalicija už permainas“
Tos pačios apklausos duomenimis, 14 proc. palaikymą turintis aljansas „Koalicija už permainas“ vienija kelias partijas, kurioms vadovauja buvę JNJ lyderiai.
Tarp jų yra „Achali“, kurią neseniai įkūrė buvęs teisingumo ministras ir garsus opozicijos žurnalistas Nika Gvaramija, taip pat buvęs JNJ pirmininkas Nika Melija.
Abu politikai buvo suimti valdant „Sakartvelo svajonei“, o tai sukėlė politinius neramumus.
Po Vakarų spaudimo jie buvo paleisti.
Ši centro dešiniųjų grupė orientuojasi į jaunų žmonių balsus ir siekia susigrąžinti paramą, kurią JNJ prarado po praėjusiais metais įvykusios vadovybės krizės.
„Stiprus Sakartvelas“
Centro kairiųjų aljansas „Stiprus Sakartvelas“, kuriam vadovauja buvusio bankininko Mamukos Chazaradzės partija „Lelo“, per apklausą sulaukė 10 proc. palaikymo.
Kampanijos metu ji dalijo miniai malonius pažadus, pavyzdžiui, didinti pensijas.
Aljansui taip pat priklauso mažesnės partijos, kurias įkūrė žinomi žmogaus teisių gynėjai Ana Dolidzė ir Aleko Elisašvilis, ir jis gali pasigirti, kad jo partijų sąrašuose yra daugiausia moterų kandidačių ir technokratų.
Šis aljansas sutiko sudaryti koaliciją su JNJ, nors jo lyderiai yra žinomi kaip griežti JNJ ir valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ kritikai.
„Už Sakartvelą“
Buvusio „Sakartvelo svajonės“ ministro pirmininko Giorgio Gacharijos kairioji partija, kurią apklausoje palaikė 11 proc. rinkėjų, siekia pritraukti nusivylusį valdančiosios partijos elektoratą.
Partija sutiko prisijungti prie būsimos koalicinės vyriausybės su opozicinėmis jėgomis tik tuo atveju, jei ją sudarys tik apolitiški technokratai ir nebus įtraukti JNJ politikai.
G. Gacharijos daugelis nemėgsta dėl jo vaidmens per smurtinį policijos susidorojimą su antirusišku mitingu 2019 metais, kai jis ėjo vidaus reikalų ministro pareigas.
2021 metais jis atsistatydino iš ministro pirmininko pareigų po dvejų metų darbo, motyvuodamas nesutarimais su valdančiąja partija.
Maskvoje išsilavinimą įgijęs politikas prisistato kaip karštai provakarietiškas, tačiau daug kam jis atrodo įtartinas dėl jo darbo Rusijoje ir ten praleistų metų.
Sakartvelo premjeras tikisi „aiškios“ valdančiosios partijos pergalės rinkimuose
Sakartvelo rinkimuose balsuoti atvykęs ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė iš valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ naujienų agentūrai „Interpressnews“ sakė, kad tikisi aiškios savo partijos pergalės.
„Mūsų prognozės optimistinės, tikimės 60 proc. gyventojų balsų“, – sakė jis šeštadienį, atiduodamas savo balsą ir dar kartą pabrėždamas rinkimų svarbą tolesnei šalies krypčiai.
I. Kobachidzė rinkimus apibūdino kaip „referendumą tarp karo ir taikos, tarp amoralios propagandos ir tradicinių vertybių; referendumą tarp tamsios šalies praeities ir šviesios ateities“.
Tuo tarpu proeuropietiška šalies prezidentė Salome Zurabišvili, kuri inicijavo opozicinį aljansą, rinkimams parengusį reformų darbotvarkę, teigė esanti įsitikinusi, kad ši diena nulems Sakartvelo ateitį.
Sakartvelas yra kandidatas į ES narius, tačiau šiuo metu procesas sustabdytas dėl prieštaringai vertinamų dabartinės administracijos priimtų įstatymų.
Partija „Sakartvelo svajonė“ valdo šalį nuo 2012 metų, kai perėmė valdžią iš provakarietiškos Jungtinio nacionalinio judėjimo (JNJ) vyriausybės, vadovaujamos prezidento Michailo Saakašvilio.
„Sakartvelo svajonės“ įkūrėjas milijardierius Bidzina Ivanišvilis laikomas įtakingiausiu šalies veikėju. Jei jis laimės dviejų trečdalių balsų daugumą, planuoja JNJ uždrausti.