Tūkstančiai žmonių susirinko į mitingą Tbilisyje ir kituose šalies miestuose po to, kai ministras pirmininkas Iraklijus Kobachidzė paskelbė apie šį sprendimą, nors dar nesibaigė porinkiminė krizė, kai šalies prezidentė suabejojo naujai išrinkto parlamento ir vyriausybės teisėtumu,

Mojuodami ES ir Sakartvelo vėliavomis tūkstančiai žmonių susirinko prie parlamento ir blokavo eismą pagrindiniu sostinės keliu – tai buvo naujausias iš daugybės protestų šalyje.

Netrukus po vidurnakčio riaušių policija prieš taikius demonstrantus panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas.

Susirėmimai tęsėsi iki ankstyvo ryto, kaukėti policininkai šaudė guminėmis kulkomis ir žiauriai mušė protestuotojus bei žurnalistus.

Demonstrantai statė barikadas ir jas padeginėjo, o vietos žiniasklaida pranešė, kad keli protestuotojai ir žurnalistai buvo suimti.

Protestai Sakartvele

„Palaikau Sakartvelo žiniasklaidą, kuri yra neproporcingai puolama, nors dirba savo darbą ir nuolat teikia informaciją“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili.

Protestai Sakartvele

Premjero pareiškimas pasirodė praėjus kelioms valandoms po to, kai Europos Parlamentas priėmė neįpareigojančią rezoliuciją, kuria atmetė spalio 26 dieną Sakartvele vykusių parlamento rinkimų rezultatus ir teigė, kad buvo padaryta „didelių pažeidimų“.

Protestai Sakartvele

Rezoliucijoje raginama per metus surengti naujus rinkimus, kuriuos prižiūrėtų tarptautinė bendruomenė, o aukščiausiems Sakartvelo pareigūnams, įskaitant I. Kobachidzę, įvesti sankcijas.

Ukraina apkaltino Sakartvelą bandymu „įtikti Maskvai“

Ukraina penktadienį apkaltino Sakartvelą bandymu „įtikti Maskvai“, kai prieš tai Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė pareiškė, kad jo šalis sustabdys stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybas.

„Ukraina yra nusivylusi Sakartvelo vyriausybės sprendimu iki 2028 m. sustabdyti stojimo į ES derybas. Šis sprendimas, kaip ir jėgos panaudojimas prieš taikius protestuotojus, įrodo, kad, siekiant įtikti Maskvai, šalyje ribojami demokratiniai procesai“, – nurodė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

Sakartvelo policija per susirėmimą su ES remiančiais protestuotojais suėmė dešimtis žmonių

Sakartvelo policija per susirėmimą su ES remiančiais protestuotojais suėmė dešimtis žmonių

Sakartvelo policija naktį ir anksti penktadienį suėmė dešimtis žmonių, žiauriai susidorojusi su protestais prieš vyriausybės sprendimą atidėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje (ES).

Valstybę prie Juodosios jūros apėmė neramumai nuo tada, kai valdančioji partija paskelbė pergalę per spalį vykusius parlamento rinkimus, proeuropietiška opozicija laiko šiuos rezultatus suklastotais.

Ketvirtadienio vakarą ir penktadienio rytą riaušių policija panaudojo gumines kulkas, ašarines dujas ir vandens patrankas, mušė prie parlamento Tbilisyje susirinkusius taikius protestuotojus ir žurnalistus.

Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad 32 jos darbuotojai buvo sužeisti, „teisėsaugos pareigūnai sulaikė 43 asmenis už teisėtų policijos įsakymų nevykdymą ir smulkų chuliganizmą“.

Sakartvelo policija per susirėmimą su ES remiančiais protestuotojais suėmė dešimtis žmonių

Tūkstančiai žmonių išėjo į gatves, kai premjeras Iraklis Kobachidzė iš valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ partijos paskelbė, kad Kaukazo šalis iki 2028 m. nesieks narystės Europos Sąjungoje. Opozicija kaltina „Sakartvelo svajonę“ tolinant Tbilisį nuo senos svajonės prisijungti prie bloko ir artinant ją prie Rusijos.

Pranešta, kad per protestus buvo sužeistos dvi opozicinės partijos „Koalicija už permainas“ politikės Elene Choštaria ir Nana Malašchia, vienai jų sulaužyta ranka, antrajai – nosis. Tarp suimtųjų – žymus poetas Zviadas Ratiani, pranešė PEN rašytojų klubas Sakartvele ir pareikalavo nedelsiant jį paleisti.

Sakartvelo premjeras I. Kobachidzė iš valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ ketvirtadienį pranešė, kad šalis iki 2028 m. pabaigos nesiderės dėl narystės ES. „Be to, iki 2028 m. pabaigos nepriimsime iš ES biudžeto dotacijų“, – tvirtino jis.

I. Kobachidzė Briuselio reikalavimus dėl stojimo derybų pavadino šantažu, kuriam Sakartvelas nepasiduos. Integracija yra abipusis aktas, o ne Briuselio dovana, sakė jis. Ministras pirmininkas taip pat kritikavo Europos Parlamento rezoliuciją dėl Sakartvelo. Joje reikalaujama nepripažinti spalio pabaigoje vykusių parlamento rinkimų rezultatų, kurie rodo partijos „Sakartvelo svajonė“ pergalę.

Buvusi sovietinė respublika Sakartvelas 2023 m. gruodį kartu su Ukraina ir Moldova gavo ES šalies kandidatės statusą. Tačiau santykiai ėmė sparčiai blogėti, nes valdančioji partija vis kritiškiau vertina Europą ir nori apriboti tariamą užsienio įtaką šalyje. Dėl to ir Briuselis įšaldė suartėjimą. Opozicija tuo tarpu nori laikytis europietiško kurso. Ji kaltina vyriausybę pergalę rinkimuose pasiekus tik manipuliacijomis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)