Opozicijai prijaučiantys kartvelai šeštadienio popietę dar nepraranda vilties – jie šypsosi ir sako, kad viskas bus gerai. O paklausti, kas bus, jei valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ vis dėlto užsitikrins pergalę, kraipo galvas: „taip negali būti“.

Tačiau nuotaikos Sakartvele įvairios. Palaikantieji valdančiąją partiją „Delfi“ teigė, jog šiuo metu yra patenkinti esama padėtimi, todėl pokyčių nelabai nori. Yra ir tokių, kurie tikino į rinkimus neisiantys.

„Ivanišvilis yra blogis. Sakašvilis buvo geras, bet jis kalėjime“, – „Delfi“ tikino pusamžis kartvelas iš Tbilisio.

Paklaustas, kokia Sakartvelo ateitis jam labiau patiktų – Europos Sąjungoje ar be jos – jis sudvėjojo.

„Su Rusija blogai, tačiau nesu tikras, kad mūsų vieta Europos Sąjungoje. Labiausiai norėtume būti nepriklausomi nuo kitų“, – atsakė kartvelas.

Tuo metu socialiniuose tinkluose ir per televizijos kanalus daugėja vaizdo įrašų iš rinkimų apylinkių. Juose – ginčai, pikti pokalbiai su policijos pareigūnais, budinčiais prie rinkimų apylinkių. Įtampa pasiekusi piką.

Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ vadina šį balsavimą pasirinkimų tarp „karo ir taikos“, tuo metu opozicijos atstovai tikina, kad tai „pasirinkimas tarp Rusijos ir Europos Sąjungos“.

„Sakartvelo svajonė“ šalies valdžioje jau dvylika metų, kartvelai, paklausti, kodėl šiai politinei jėgai pavyko tiek laiko išbūti aukštumoje, paaiškina tai pirmiausia tuo, kad Bidzina Ivanišvilis, faktinis valdančiųjų vadovas, tikina, jog be jų šalies laukia Ukrainos ateitis. Rinkėjams jis žada stabilumą.

Tuo metu opozicinės Sakartvelo partijos ilgą laiką buvo paskendusios tarpusavio nesutarimuose ir nepajėgė pasiūlyti rinkėjams alternatyvos.

Tačiau tūkstančiai kartvelų vis tiek nesutinka su valdančiosios partijos siūlomu „stabilumu“, todėl praėjusį savaitgalį susirinko į protestą, skirtą palaikyti Sakartvelo proeuropietiškam keliui.

Protestuose dalyvavo ir kartvelas Lasha, kuris sutiko pasidalinti su „Delfi“ savo mintimis apie vykstančius rinkimus. Jis taip pat pasidalino vaizdo įrašais, kuriuose užfiksuoti rinkėjų susirėmimai su policija.

„Kodėl tai vyksta?“ – „Delfi“ paklausė kartvelo.

„Nieko neįprasto, štai tokie yra rinkimai Sakartvele“, – atsakė Lasha.

Vyras ne vienerius metus aktyviai dalyvauja politikoje, eina į mitingus ir nenori nė girdėti apie tai, kad dalis jo tautiečių palaiko valdančiąją partiją.

„Jie tempia mus atgal į praeitį, į Sovietų Sąjungą. Nenoriu ten būti. Noriu būti Europoje. Palaikau Ukrainą, pasisakau prieš Rusiją. Nenoriu Rusijos čia“, – tvirtino vyras.

Rinkimai Sakartvele sulaukė nemažai tarptautinio dėmesio. „Delfi“ čia sutiko žurnalistus iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Paklausti, kodėl nusprendė atvykti į šią šalį, žurnalistai buvo atviri: „filmuojame dokumentinį kiną, fiksuojame galimą istorinį šalies pokytį“.

„Jūs esate iš Lietuvos, palaikote Sakartvelą, Ukrainą. Todėl visa tai, kas vyksta, jums labai artima, turbūt suprantate, apie ką kalbame“, – kalbėjo žurnalistai.

Tuo metu vyresnio amžiaus kartvelė prie rinkimų apylinkės vaikšto su padėklu ir dalina žurnalistams kavą. Išgirdusi padėką anglų kalba tik šypteli ir nueina toliau.

Sudėtingas pasirinkimas

3,5 milijono Sakartvelo rinkėjų šeštadienį turės pasirinkti, ar pratęsti valdančiosios partijos kadenciją dar ketveriems metams, ar nubalsuoti už opoziciją.

Šalį šiemet ne kartą drebino tūkstantiniai protestai. Pavasarį minios žmonių rinkdavosi Tbilisio Laisvės skvere ir prie parlamento, pasisakydami prieš „užsienio agentų“ įstatymą, kuris, kaip jie teigė, yra nukopijuotas nuo Rusijos. Pagal šį įstatymą nevyriausybinės organizacijos, gaunančios finansavimą iš kitų šalių, turi registruotis kaip „užsienio interesus atstovaujančios organizacijos“.

Proeuropietiškų kartvelų nuomone, šis įstatymas iš esmės apriboja bet kokią nepriklausomų nevyriausybinių organizacijų veiklą šalyje. Ypač todėl, kad įstatymas nėra taikomas organizacijoms, kurios finansavimą gauna iš Rusijos.

Nepaisant protestų, įstatymas buvo priimtas, todėl už europietišką kelią pasisakantys kartvelai šiuos rinkimus vadina „paskutine kova“ už šalies ateitį. Tokios kalbos suaktyvėjo ir po to, kai B. Ivanišvilis pareiškė, kad laimėjimo atveju uždraustų didžiausią opozicinę partiją – Jungtinį nacionalinį susivienijimą. B. Ivanišvilis kaltina šią partiją dėl 2008 m. karo su Rusija, kurio metu Sakartvelas neteko 20 proc. savo šalies teritorijos.

Sakartvelo rinkimų, kuriuose renkama 150 parlamento narių, rezultatų tikimasi vėlyvą šeštadienio vakarą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)