Kai Respublikonų partija dabar priklausys tik jam (D. Trumpui nepritarę veikėjai buvo išvaryti visiems laikams), Donaldas Trumpas į Ovalųjį kabinetą įžengs jau turėdamas patirties, įgytos dirbant šį darbą, ir gausybę nuoskaudų dėl to, kaip, jo manymu, ši sistema jį apvylė.
Tai reiškia, kad ateinantys ketveri metai bus kupini netikrumo, ir pirmoji D. Trumpo kadencija nepadės jų nuspėti. Tai savo ruožtu reiškia, kad jam teks atsisakyti ilgai puoselėtų principų – o tai ir yra visa esmė, rašo CNN.
Asmenys, turėję tapti stabilizuojančiomis jėgomis – įskaitant daugybę personalo vadovų, gynybos sekretorių, nacionalinio saugumo patarėją, nacionalinės žvalgybos patarėją ir generalinį prokurorą – paliko D. Trumpą, pažėrę virtinę kaltinimų dėl jo charakterio ir sugebėjimų.
Juos pakeitė būrys patarėjų ir pareigūnų, nesuinteresuotų kontroliuoti D. Trumpą. Užuot funkcionavę kaip apsauginė užtvara, šį kartą D. Trumpui dirbantys asmenys palaiko jo pažiūras ir ketina vykdyti jo kraštutinius rinkimų kampanijos pažadus, nesirūpindami normomis, tradicijomis ar įstatymais, kurių siekė laikytis ankstesni padėjėjai.
Nuo 2021 metų sausio, kai D. Trumpas paliko prezidento postą, jo įtakos ašis stipriai pasikeitė. Jo dukra Ivanka Trump ir jos vyras Jaredas Kushneris kadaise buvo svarbūs kampanijos pavaduotojai ir aukšto rango Baltųjų rūmų darbuotojai, tačiau dabar jie yra pasitraukę iš kasdienės politikos sūkurio.
Vietoj jų D. Trumpas per savo trečiąją rinkimų kadenciją rėmėsi tokiais žmonėmis kaip Donaldas Trumpas jaunesnysis, Elonas Muskas ir Susie Wiles.
D. Trumpas, nudilgintas patirties su Baltųjų rūmų teisės tarnybomis, šį kartą sieks, kad vyriausybėje dirbtų teisininkai, kurie ieškos teisinio pagrindimo net radikaliausioms jo idėjoms, o ne reikš susirūpinimą.
Galbūt svarbiausia, kad pasikeitė ir pats D. Trumpas, sako jį pažįstantys žmonės. Nuo 2021 metų, kai paliko Vašingtoną, jis paseno ketveriais metais, ir nors detalios informacijos apie savo sveikatą jis neskelbė, kartais atrodydavo pavargęs ar drebantis.
Dabar jis yra nuteistas nusikaltėlis, o atskirose bylose jo tebelaukia dar dešimtys kitų kaltinimų, kurių ateitis dabar yra neaiški.
Tiek viešai, tiek privačiai jis yra paskendęs teismų reikaluose, nors bent jau pirmosios savo kadencijos pradžioje tokių rūpesčių stengdavosi neparodyti. Dabar jis yra piktesnis ir mažai stengiasi slėpti savo įniršį.
Ketverius pirmojo D. Trumpo prezidentavimo metus lydėjo nuolatinė personalo kaita, chaotiški, užgaidomis paremti sprendimai ir nuolatinis susierzinimas, kad federalinė vyriausybė nepaklūsta jo valiai.
Šį kartą daugelio kreipiamųjų bėgių nuo pačių kraštutiniausių veiksmų, kuriuos siūlė D. Trumpas, nebus. Ir jam dirbantys žmonės yra labiau įgudę manipuliuoti valdžios svertais, kad efektyviau naudotųsi valdžia.
D. Trumpas yra parengęs daugybę vykdomųjų įsakų, politinių dokumentų ir priemonių, atšaukiančių ankstesnius sprendimus, kuriuos ketina pasirašyti iškart po inauguracijos, sakė du su šiais planais susipažinę šaltiniai.
Ieškodami darbuotojų į naująją administraciją, D. Trumpas ir jo padėjėjai leido aiškiai suprasti, kad pirmiausia vertins jų lojalumą – jie jau nusvilo nuo aukšto rango pareigūnų, kurie ankstesnės administracijos metu nusigręžė nuo D. Trumpo. Pats D. Trumpas yra nurodęs, kad sprendimai dėl personalo buvo bene didžiausios jo pirmosios kadencijos klaidos.
Tai reiškia, kad šį kartą personalo sprendimai sąmoningai suksis tik apie tuos asmenis, kurie nedirbs tam, kad pakenktų jo darbotvarkei iš vidaus – būtent tokius kaltinimus D. Trumpas yra metęs tiems, kuriuos atleido iš Baltųjų rūmų, rašo CNN.
D. Trumpas užsitikrino daugiau nei 270 rinkikų balsų, reikalingų įveikti demokratų viceprezidentę Kamalą Harris. JAV žiniasklaida paskelbė D. Trumpą nugalėtoju daugiau nei pusėje iš 50 JAV valstijų, įskaitant keturias svyruojančias valstijas: Džordžiją, Šiaurės Karoliną, Pensilvaniją ir Viskonsiną. Trys iš jų per ankstesnius rinkimus balsavo už demokratus.