aA
Birželio 18 d. galėjo būti Lietuvos diena Europos Sąjungos politikoje. Ten, kur dešimtmečius Lietuva pasižymėjo kompetencija ir lyderyste, kurią sukūrė savo rankomis ir dramatiškai gynė kiekvieną centimetrą – ES Rytų politikoje, nieko neįvyko. ES Rytų partnerystės vadovų susitikimas liko tik tuščių žodžių rinkinys.
Žygimantas Pavilionis, Petras Auštrevičius. Lietuvos užsienio politikos dugnas
© DELFI

Pirmą kartą istorijoje aukščiausiu lygiu nepriimta jokių išvadų dėl rytų partnerystės. Net diplomatams, kuriems dažnai reikia iš nieko išspausti pozityvą, tą daryti sunkiai sekasi. Lieka tik žodžiai ir viešieji ryšiai apie ambicingą politiką, kurie pridengia realų istorinį Rytų partnerystės politikos dugną, su kuriuo susitaikė ir dabartiniai vadovai, ne tik nesugebėję konsoliduoti visos ES rytų politikos, bet ir nuleidę Rytų partnerystės kartelę nuo Ukrainos, Moldovos, Sakartvelo narystės perspektyvos pripažinimo iki dialogo su A. Lukašenkos režimu ir Krymą pripažinusiu Moldovos komunistu I. Dodonu.

Virš 160 Lietuvos visuomenininkų, intelektualų kreipėsi, jog ši diena būtų išnaudota ir siekiui solidarumo su ES dėl brangios Astravo elektros nepirkimo, kad galima būtų stabdyti antro reaktoriaus statybą. To, ko anksčiau norėjo ir Prezidentas. Bet dugnas ir šiuo atveju buvo pramuštas. Nors viešai teigiama, kad priminimų nereikia, tačiau vietoj solidarumo siekio buvo pakartota frazė, kad mes nepirksim, tuo lyg prašant pritarimo ar neprieštaravimo. Kaip ir Ž. Vaičiūno atveju, kuris prašo leidimo iš latvių laikytis mūsų įstatymų. Reikia pažymėti, kad iki šiol formaliai joks šios Vyriausybės ministras, joks šalies vadovas nėra iškėlęs nepirkimo visos ES mastu nei viename ES susitikime, nors tai juos aiškiai įpareigoja daryti visas Seimas.

O visuomenininkai, siekę padėti, paskatinti Prezidentą, metiniame pranešime buvo išvadinti gatvės lygio žargonu – piktais skiauterių kratytojais. Patikslinsiu – ne tik jie. Taip pat ir visas Seimas, kurio įvairūs lyderiai ne tik minėtą kreipimąsi pasirašė, bet ir formaliai patvirtino Astravo ES elektros nepirkimą visos ES mastu kaip pagrindinę raudoną liniją visai šalies diplomatijai, taip pat ir jos vadovui. Tai ne tik nepadaryta, bet net ir toliau įžūliai nedaroma, toliau kalbant patogias frazes apie Astravo saugumą, kurios naudingos nebent režimui, netrukus paleisiančiam Astravą ne tik neįvykdžius minimalių saugumo reikalavimų, bet dar ir be rezervo kaip tiksinčią bombą, kuri bus paleista tiesiai į mūsų Kruonį ir mus visus.

O šie abstraktūs žodžiai, raginimas ES lyderiams – „Turime padaryti viską, kad demokratijos, teisės viršenybės ir pagarbos žmogaus teisėms zona būtų ir už ES sienų, mūsų kaimynystėje“ – skamba kaip pasityčiojimas, kai buvo praleista dėkinga proga, girdint ir Baltarusijos premjerui, pasakyti griežtą protestą prieš neteisėtus suėmimus ir artėjantį rinkiminį farsą Baltarusijoje, kuriame jau didžiuosius vasaros manevrus pradeda žaisti Maskva. Lietuva – jei be grimo ir tuščių frazių apie dialogą – iš esmės toje pačioje pusėje arba geriausiu atveju mūsų tiesiog nėra Baltarusijoje – net ir šioje kaimyninėje šalyje mūsų poveikis yra minimalus, nekalbant apie istorinius laikus, kai būtent Lietuva formuodavo visų Vakarų politiką Baltarusijos atžvilgiu, dabar esame pereinamasis kiemas, kuriame vis labiau žaidžia tiek atskiros Vakarų valstybės, tiek Maskva, bet mūsų tiesiog nėra.

Internetiniame puslapyje savo pasiskelbta lyderystė Rytų partnerystės regione, kelia atlaidžią šypseną. Prisiminkime pvz. kad ir Prezidento V. Adamkaus, ne save tuščiai garbinančią, bet realią lyderystę, kuri pakeitė visą rytų geopolitiką, kuomet būtent Lietuva (ir Lenkija) buvo visų pokyčių lyderės, advokatės, gynėjos. Prisiminkime Lietuvos pirmininkavimą 2013 m. ir Vilniaus Rytų partnerystės susitikimą.

O Ž. Vaičiūnas, regėdamas, kad Prezidentas traukiasi iš savo ankstesnių pozicijų, toliau bando prastumti naujus kosmetinius „Maišiagalos-2: variantus. Atvirai eina prieš strateginius Lietuvos interesus, bei strateginę partnerystę su Lenkija, kuri privalės nutraukti prekybą su Lietuva, jei Lietuva pasiduos Latvijos šantažui.

Iš valdžios institucijų, vienintelė Užsienio reikalų ministerija dar stovi Lietuvos pusėje, aiškiai pareiškusi, kad 2018 m. pasirašytas ir naudingas Lietuvai trišalis memorandumas galioja ir po Astravo paleidimo. Tuo demaskuotas Ž. Vaičiūno melas Seimui, kurio viešai neįvardija Prezidentas, realiai toliau dengdamas, o gal ir jau susitaikęs su Ž. Vaičiūno melu. Tai ir jo pasidavimo svetimiems interesams įrodymas. Gal jau to pakaks, ir jis turės pakankamai savigarbos, kad pasitrauktų iš derybų su Latvija?

O ant kurio dugno kartu su savo patarėjais šiandien stovi Prezidentas?

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
3.8947

Top naujienos

Po Karbauskio „valstiečių“ sprendimo jaučiasi kaip gavęs šlapiu skuduru per veidą (16)

Penktadienį, liepos 10 d., Vilniuje daugiau kaip tris valandas posėdžiavusi Lietuvos valstiečių...

Miško gėrybės – jau ant prekystalių: pirmosios kainos gali išgąsdinti (1)

Sakoma, bijai vilko, neik į mišką. Tačiau šiais laikais labiau nei pilkiai gąsdina erkės. Tad...

VMI gyventojus ragina pasiimti 50 mln. Eur: kitaip pinigai nukeliaus į biudžetą (80)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pirmadienį informavo, kad per pastaruosius penkerius metus...

Ant stalo – dar vieno draudimo atšaukimas nuo rugsėjo (54)

Vyriausybė trečiadienį svarstys Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų siūlymą...

Koronavirusą pramanu vadinęs 30-metis vyras mirė pabuvojęs COVID platinimo vakarėlyje (202)

30-ies metų amžiaus pacientas mirė pabuvojęs vadinamajame COVID vakarėlyje. Jis manė, kad...

Gavęs sąskaitą vilnietis nustebo: už lemputės pakeitimą – beveik 40 eurų (37)

Santariškių gyventojas pasidalijo žinia, kad gegužę daugiabučio namo garaže būsto...

Šimtai tiki Londono lietuvio pramanais apie COVID-19: saugiausia vieta – po žeme (69)

Pastarosiomis dienomis sąmokslo teorijomis įtikėję asmenys dalinasi vienu įrašu, kurį...

Transliacija / Alfas vienas gamtoje. Uogienė grilyje su pomidorais ir klasikiniai patobulinti iešmeliai jūsų šeimai bei draugams

Kadangi pomidorai yra uoga, iš jų išeina labai puiki uogienė ! Nepatikėsite, kaip ją paprasta...

Temstant pakelkite akis į dangų: išvysite įspūdingus sidabriškuosius debesis ir kometą

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų...

Račkauskas prabilo apie nutrauktą tyrimą: tapo dar akivaizdžiau, kad jis buvo pradėtas rinkimams (1)

Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas sako, kad teisėsaugai pranešus apie...

|Maža didelių žinių kaina