aA
Vėl skaudi, sukrečianti istorija, vėl lemtingos klaidos. Lietuvą ir toliau skaldo galimas nepilnamečių bei mažamečių seksualinio išnaudojimo naujas atvejis. Buvusiam Seimo nariui pareikšti įtarimai galimai atlikus sunkų nusikaltimą.
Vytenis Andriukaitis
Vytenis Andriukaitis
© DELFI / Andrius Ufartas

Žinia, nekaltumo prezumpcija yra visus įpareigojanti konstitucinė nuostata. Ši nuostata nuo atsakomybės neatleidžia nė vieno Lietuvos Respublikos piliečio, nesvarbu, ar jis politikoje dalyvaujantis pilietis, žurnalistas, advokatas, ar socialinių tinklų komentatorius. Teisingumą vykdo tik teismas, ir, kol teismo nutarties nėra, žmogaus kaltė neįrodyta.

Seksualinis nepilnamečių, mažamečių prievartavimas arba išnaudojimas – sunkus nusikaltimas. Ypač sunki yra pačių nukentėjusiųjų padėtis. Todėl teisinis reguliavimas į pirmą vietą iškelia jų apsaugos klausimus. Tiek ikiteisminio proceso metu, tiek teisminiame nagrinėjime, tiek ir po jo pirmiausia turi būti paisoma konfidencialumo jų atžvilgiu ir teikiama jiems visokeriopa pagalba.

Tad visai suprantamas yra informacijos visuomenei ribojimas, ikiteisminio tyrimo ir teismo proceso uždarumas pačių nukentėjusiųjų labui. Tik ne įtariamojo labui, nors tai ir komplikuoja jo teisę gintis viešuose teismo posėdžiuose.

Ir kitose šalyse, ir Lietuvoje tokie nusikaltimai nėra retenybė. Šiuos nusikaltimus padaro ir heteroseksualūs, ir homoseksualūs, ir biseksualūs žmonės. Pedofilijos atvejai sukrečia įvairias bažnyčias, vienuolynus, parlamentus ir ugdymo įstaigas.

Vien Lietuvoje praėjusiais metais buvo registruoti 247 galimo vaikų seksualinio išnaudojimo atvejai. Tokių atvejų tyrimas reikalauja ir teismo medicinos ekspertų, ir vaikų psichiatrų arba psichologų, vaikų teisių apsaugos specialistų, mažamečių bylų advokatų, tyrėjų ir teisėjų, jų deramo pasirengimo bei tyrimui reikalingo laiko. Deja, tokių specialistų Lietuvoje trūksta. Juo labiau, kad tokiose bylose yra labai daug subjektyvių dalykų.

Štai kodėl čia negali būti nei minios linčo teismo, nei greito teismo, nei visuomenės smalsumo kuo daugiau sužinoti. Deja, jau turėjome pakankamai patirties, kai nepaisyta proceso sudėtingumo, o tragiški įvykiai tik dar daugiau tenkino dalies visuomenės polinkį tai aiškinti suokalbio teorija, kuri lengvai įtikina, kad „viską valdo pedofilų klanai“. Neabejoju, kad ir dabar tokie samprotavimai ras nemažą atgarsį.

Dar blogiau tai, kad įtarimai pareikšti ne bet kam, bet buvusiam Seimo nariui. Tad jau pilna šio sunkaus, kaip įtariama, padaryto nusikaltimo politinių interpretacijų. Ir tai nestebina. Stebina kas kita. Stebina, kad Seimas ir vėl nesugeba reaguoti atitinkamai situacijos sudėtingumui.

Pamėginkime aptarti scenarijų, kuris galėjo būti realizuojamas kitaip, nei kad yra dabar.

Pirma, prokuratūra informuoja Seimo Pirmininkę apie galimą Seimo nario neliečiamumo panaikinimo atvejį. Antra, Seimo Pirmininkė iš karto sukviečia uždarą Seimo valdybos, kurioje yra ir pozicijos, ir opozicijos atstovai, posėdį, kuriame informuoja apie tokį prašymą. Taip ji neprisiima atsakomybės pati viena spręsti, kaip elgtis šiuo ypač jautriu atveju, tik kolektyvinis apsvarstymas padeda ieškoti bendro sprendimo.

Tarkim, tuo pat metu gaunama žinia, kad Seimo narys, nors yra komandiruotėje Čilėje, įteikia prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) atsisakyti mandato. Ši žinia irgi iš karto apsvarstoma Seimo valdyboje. Toks žingsnis padidintų supratimą, kad šis atvejis yra iššūkis ne tik Seimo pozicijai, bet ir opozicijai, Seimui bei jo reputacijai. Tuomet atkristų ir klausimas, kas atskleidė informaciją įtariamajam, nes procese nuo pat pradžios dalyvautų visa Seimo valdyba. Tuomet būtų tikėtina, kad informacija įtariamąjį pasiekė iš kitur.

Ir įtariamojo Seimo nario veiksmai galėjo būti kitokie. Jeigu esi nekaltas, tai viešas mandato atsisakymo svarstymas VRK tik suteikia galimybę paneigti keliamus įtarimus. Tad mandato atsisakančiojo nedalyvavimas VRK posėdyje sukėlė tik dar daugiau abejonių jo atžvilgiu. Seimo valdyba galėjo pasitarti ir su VRK, kad ši nepriimtų sprendimo nutraukti mandatą skubos tvarka.

Po tokios nesusikalbėjimų pradžios argi Seimo Pirmininkė negalėjo žengti kito žingsnio – imtis iniciatyvos sukviesti neeilinę sesiją, surengti uždarą Seimo posėdį, pateikti informaciją ir pasiūlyti Seimui sudaryti laikinąją komisiją informacijos nutekinimui ištirti? Komisijos pirmininku derėjo pasiūlyti tapti vienam iš opozicijos atstovų. Taip pat derėjo pasiūlyti Seimui kreiptis į prokuratūrą, kad ši, remdamasi Baudžiamojo kodekso 247 straipsniu, ištirtų, kas įspėjo įtariamąjį apie jam inkriminuojamo ikiteisminio proceso pagrindus.

Akivaizdu, kad įtariamasis galėjo ne tik mandato atsisakyti, bet, tarkim, ir savo kompiuterio duomenis, susirašinėjimus, nuotraukas bei kontaktus ištrinti. Juk kartais būna, kad tokia veikla gali būti susijusi su platesniu tinklu. To nepadarius praleidžiama proga ikiteisminiam tyrimui gauti daugiau reikiamos informacijos. Taigi, tai nėra vien tik mandato atsisakymo problema, bet ir galimų įrodymų sunaikinimo problema.

Seimo Pirmininkė taip pat pasiūlo Seimui svarstyti, ar nereikėtų tokiais atvejais sugrąžinti ankstesnės tvarkos, kad Seimo narys, kuriam yra pareiškiami tokie sunkūs įtarimai, atsisakydamas mandato, pats dalyvautų VRK posėdyje.

Dabar, deja, matote eilines klaidas... Tarsi tai būtų pozicijos ir opozicijos „karas“, tarsi čia vieni laimėtų prieš kitus. Tad sesijos nešaukime, informacijos nutekėjimo nesvarstykime, prokuratūros neįpareigokime, mandato atsisakymo procedūros pakeitimo nesvarstykime. Opozicija tegul renka parašus neeilinei sesijai.

Panašu, kad pozicija blokuos visas opozicijos iniciatyvas, laikas bus prarandamas, ir ta, liaudiškai tariant, š… virvė bus tampoma iki kitų rinkimų. Ar to tikrai reikėjo ir reikia Lietuvai? Ar tai nesuteiks peno daliai visuomenės skleisti gandus, kad „valdo mus pedofilų klanas“? Kadangi dažnas pedofilijos problemą suvokia ne racionaliai, o emociškai, naujų suokalbių interpretatoriai veiklos turės į valias.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
3.5833

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (13)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...