aA
Jei šiandien laiko mašina į dabartį atkeliautų XVIII a. gydytojas, jis mažai ką galėtų nuveikti šios dienos operacinėje. Jei atkeliautų krovinius gabenančio kinkinio važnyčiotojas, jis nesuprastų, kaip reikia fūrą vairuoti. Bet jei atvyktų XVIII a. matematikos mokytojas, gal jis ir būtų galėjęs visai neblogai susitvarkyti. Bent jau iki šiandien.
Vytautas Mitalas. Ar apskritai reikia, kad mokiniai grįžtų į mokyklą?
© DELFI / Andrius Ufartas

Šis pirmadienis gali tapti pačios rimčiausios švietimo reformos pradžia. Ne dėl to, kad mokytojai ima permanyti informacines technologijas, bet dėl to, kad su šiuo pokyčiu ateina daug daugiau atsakomybės mokytis savarankiškai.

Švietimas labai ilgą laiką turėjęs vienpusį santykį – „žinantis mokytojas moko nežinančius mokinius“ – dabar keičia galios centrą. Mokykla išsirikiuoja vienoje gretoje su visais kitais švietimo instrumentais bei dalyviais, tam pačiam ekrane būna ir mokytojo geografijos pamoka, ir IVY League universitetų dėstytojo paskaita.

Ar bus sunku atlaikyti šį iššūkį? O taip! Mūsų nepramankštintai švietimo sistemai tai bus didelis išbandymas.

Mokyklų vadovai turės suprasti, kad mokslo metai taip paprastai, kaip planuota, nesibaigs. IT sistemos turės didinti apsukas dešimtimis kartų. Svarbiausia, mokytojai, turės sudėlioti naują, kokybiškai kitokio mokymosi ritmą. Matau, kad iniciatyvių pedagogų yra labai daug šiame procese, kurie pastarąsias savaites pasiraitoję rankoves tam ruošėsi, rinkosi virtualaus mokymosi platformas ir jiems linkiu įkvėpimo.

Bet ar tai nėra galimybė? Ir dar kokia! Tai labai rimtas žingsnis į savarankišką ugdymą, į analitinį mąstymą ir kūrybiškumą skatinančias užduotis (nes tokių tikrai negali nusirašinėti). Tai galimybė visiems atskirti pelus nuo grūdų švietimo pasiūloje ir pasitempti. Tai kartu labai aiškiai parodys, kur yra mūsų silpnosios pusės, ir tik nuo mūsų pačių priklausys ar užsimerksime, ar imsime problemas spręsti. Retai tokios galimybės iš oro nukrenta.

Lietuva savo sėkmingą ateitį visąlaik grindžia protingais ir išsilavinusiais žmonėmis, kurie gali sukurti daug didesnę vertę nei kitų šalių naftos telkiniai. Švietimo investicija į juos turi būti pakankama ne lietuviškais masteliais lyginant, ji turi būti gausi ir kokybiška tarptautiniu mastu. Dar daugiau – švietimas Lietuvoje tiesiog privalo būti geresnis už kitų valstybių Europoje.

Dėl to jokiu būdu nereikia šito šanso, kad ir koks jis iš pradžių sunkokas, nunaikint ir, pavyzdžiui, mokslo metus užbaigti anksčiau. Šitas skausmas yra geras raumenų skausmas ir mums jį reikia panaudoti tobulėjant. Tuo labiau, kad nežinome, ar ekstremalios sąlygos rudenį nepasikartos.

Pabaikime mokslo metus oriai ir daug ko išmokę. Mokyklų vadovus raginu netylėti, jei kas nors nepavyksta, o kreiptis pagalbos į savivaldybę bei vieni į kitus. Galbūt kažkurioje mokykloje geriausius sprendimus gali pasiūlyti patys mokiniai. Jei taip – nebijokite į juos kreiptis ir nematykite tame iššūkio savo autoritetui, nes šiandienos įvykiai ne apie tai.

Kviečiu kiekvieną mokinį, mokytoją, vadovą ar tėvą neatidėlioti savo tobulėjimo ir žengti papildomą žingsnį tam, kad švietimas galėtų pakilti į naują lygį. Visi susiduriame su momentu, kurio nematėme nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų.

Ar reikia, kad mokiniai grįžtų į mokyklą? Taip, nes išmokti įvairių gyvenimui vis labiau reikalingų gebėjimų geriausiai galima bendraamžių būryje, tačiau aš tikiuosi, kad tai bus jau kitokia mokykla.

Neabejoju, įveiksime šitą nuotolinio mokymo iššūkį, o kai tai padarysime, pervadinsime Švietimo ministeriją į Švietimosi ministeriją.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.6667

Top naujienos

Užkalnis. Pavojingiausi priešai – ne Rusijoje (32)

Rusijos žmonės, nepalaikantys karo (arba sakantys, kad yra už taiką) pyksta ir yra įsižeidę,...

Ukrainiečiui – „Regitros“ spyris (7)

Be vertėjo į praktinį vairavimo egzaminą atvykusio ukrainiečio laukė netikėtumas. Vaikinui ne...

Klaipėdoje per avariją taksi automobilis vertėsi ir rėžėsi į stulpą

Trečiadienį apie 22 val. Klaipėdoje į Rambyno ir Kalnupės gatvių sankryžą skubėjo...

Naujasis rinktinės kapitonas – apie Maksvyčio progresą ir treniruotes su Saboniu Ispanijoje (1)

„Esu lygiai toks pat žaidėjas kaip ir buvau, tik daugiau pareigų“, – sakė Mantą Kalnietį...

Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia smogusi svarbiam okupantų logistikos objektui „Minus 9 okupantų lėktuvai“: Ukraina skelbia apie Rusijos nuostolius Kryme (2)

Virš Zaporižės regiono Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė dvi priešo raketas. Tai paskelbė...

Prognozuojami beveik tobuli orai: temperatūra kils iki 28 ir daugiau laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną ties Lietuva karaliaus anticiklonas. Danguje praplauks nebent vienas kitas...

Vilniuje senolės neapykanta paspirtukams peržengė ribas: pro šalį važiavusi vairuotoja liko be žado (19)

Vieną trečiadienį sutarusi nuvykti į verslo pietus, vilnietė Beatričė Paškevičiūtė į...

Rinktinės stovykloje pradės tuštėti lovos: Maksvytis ruošiasi trumpinti kandidatų sąrašą Kuzminsko trauma komplikavosi

Trečią pergalę kontroliniuose susitikimuose įsirašiusiose Lietuvos rinktinėje artėja...

Delfi PliusDalia Vaitkutė-Šiaulienė

Lietuvoje populiarėja tik suaugusiems skirti poilsio namai ir viešbučiai: ko juose tikėtis ir kiek kainuos romantiškas pabėgimas dviese?

Per savo medaus mėnesį ar vestuvių metines greičiausiai norite mėgautis romantika, o ne klausytis...