aA
Rožės vardas, tai – ne tik garsus 1980 m. išleistas Umberto Eco bestseleris, bet ir tai, kas šiandien puošia didžiųjų portalų antraštes. Taip, tai besivyniojantis klaipėdietės, Seimo narės Irinos Rozovos romanas.
Vykintas Vaitkevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

Šis „romanas“ prasidėjo I. Rozovai apsilankius Tarpparlamentinėje stačiatikių asamblėjoje (TSA) – ortodoksiškų šalių parlamentarų forume (jis išprovokavo naujas protesto bangas Sakartvele ir tolimesnį Rusijos ekonominį spaudimą šiai valstybei). Tuo susidomėjus kitiems parlamento nariams, apie seimūnę paaiškėjo dar rimtesnis faktas – jau 2017 m. jai nebuvo suteiktas leidimas dirbti su slapta informacija.

Verčiant netolimos praeities puslapius sužinota apie neoficialius susitikimus ir Rusų aljanso politinės jėgos reikalų aptarinėjimus su Rusijos diplomatais ir net apie santykius su oficialiai išaiškintu šnipu Klaipėdoje Vladimiru Malyginu.

Lyg iliustracijos šiai tariamai Rožės knygai – susilaikymas balsuojant dėl rezoliucijos, raginančios Rusiją nutraukti Krymo aneksiją, prisidėjimas prie iniciatyvos išviešinti su KGB bendradarbiavusius ir mūsų valstybei prisipažinusius asmenis, taip pat atsisakymas duoti interviu lietuviškai žiniasklaidai, šilti santykiai su Kremliaus ruporu Sputnik.

Tokia ta, itin supaprastinta, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narės istorijos santrauka. Dabar metas „knygos“ analizei. Šią vasarą apie herojės frakciją girdėjome ir dėl kitos priežasties – po ilgų derybų jie tapo valdančiaisiais su dviem ministerijomis. Tai paaiškintų, kodėl būtent ne pozicija kėlė klausimus dėl I. Rozovos istorijos ir aplinkos.

NSGK komiteto nariai seimūnę lygina su Mindaugu Basčiu. Ir, matyt, ne veltui. Faktai apie susitikimus su Rusijos atstovais signalizuoja apie galimą dramatišką „knygos“ epilogą – apkaltą. O tai tikrai nepagražintų jau ir dabar gana vidutiniškai visuomenės akyse atrodančios valdančiosios koalicijos. Tyrimui įsibėgėjus, prorusiškai gali pradėti atrodyti ir frakcijos draugai (nežinia, kiek panašių istorijų dar būtų paviešinta), o valstiečiams – naujoji draugystė greitai apkarsti.

Tai toks galimas šios istorijos poveikis valdantiesiems. Tačiau kuo čia dėtas prof. Eugenijus Jovaiša ir jo politinio pasitikėjimo padėjėjas Vytautas Sinica iš jaunimo sambūrio Pro Patria?

Sėkmingai vienam iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderių E. Jovaišai Seime talkinantis V. Sinica ir į Seimą dabar kandidatuojantis Dovilas Petkus bei kiti Pro Patria sambūrio lyderiai ilgą laiką aktyviai sekė Lietuvos lenkų bendruomenės ir LLRA-KŠS, kaip vienintelės iš šios bendruomenės kylančios politinės jėgos, veiklą. Tiesa, visada stebino, kad dėmesio šios jėgos santykiui su rusakalbių bendruomene ir Rusų aljansu buvo gana mažai, o dabar apie rimčiausią skandalą, apimantį abi bendruomenes – Tomaševskio partiją ir Rusų aljansą, Pro Patrios jaunimas nė žodžio. Todėl labai keista, kai kone pirmą kartą LLRA-KŠS frakcijos narei gresia apkalta už savo valstybės interesų pamynimą, itin griežtai antikremliškai nusiteikę sambūrio nariai šiuo klausimu tyli.

Atrodo, kad čia atpasakotas šios vasaros bestseleris liko Pro Patrios neperskaitytas. Šis atviras nusistebėjimas nereiškia, kad Pro Patria yra prorusiška. Anaiptol. Tiesiog panašu, kad LLRA tapus R. Karbauskio koalicijos partneriais, šio klausimo negali kelti valstiečių frakcijoje dirbantis V. Sinica, bendražygis D. Petkus ir kiti rašantys į propatria.lt.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

Plyšus aortai, retas kuris išgyvena: norint sumažinti riziką, veiksmų imtis galima nedelsiant

Rugsėjo 19-ąją visame pasaulyje minima aortos diena. Santaros klinikų kraujagyslių chirurgas...

Norint rasti auklę, teks paplušėti: papasakojo, kokius reikalavimus kelia tėvai, o kokių užgaidų turi auklės (4)

Prasidėjus rudeniui, daugelis mamų grįžta į darbus, o vaikai keliauja į darželius. Jei vietą...

Kupiškyje iš tėvų atimti vaikai išgyveno kančias: globėja 5-erių berniuką laikė rūsyje (136)

Kupiškio rajone, kaip įtariama, prieš penkiametį smurtavo laikinoji globėja. Ji vaiką uždarė...

Nausėda ir Skvernelis sukirto rankomis dėl „gyvūlių ūkio“ naikinimo: kiek realu tai pasiekti

Trečiadienį ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė, kad su prezidentu Gitanu Nausėda rado...

Užkalnis. Kodėl lietuviai blogai maitinasi ir kaip juos perauklėti (145)

Šlapia dešra ir forminė duona vaikų ligoninėse, fotografuota iš įvairių kampų ir įkelta į...

Technologijų tobulėjimas gali sukelti tikrą karinės technikos perversmą: kalba apie naujos kartos tankus (27)

Elektrinės transporto priemonės vis labiau populiarėja. Tai skatina ir ekologiniai įsitikinimai,...

Kuodis: makroekonominė kriminologija yra labai smagus ir prasmingas sportas, juo užsiimu daug metų (3)

„Iš principo tas legalus gyvulių ūkis tai gausybė išimčių, kurios nėra pateisintos...

Brangi sveikatos paieška: lietuviams siūlo medų po 187 eurus už kilogramą (69)

Lietuvoje kylant sveikuoliško gyvenimo bangai, auga ir susidomėjimas įvairiais produktais, kurie...

Į laisvę lygtinai paleistas garsus nusikaltėlis paspruko iš Lietuvos: gražuolės žudiko ieško jau kaip dingusio be žinios (166)

Dėl grožio konkurso nugalėtojos nužudymo ir milijonais eurų įvertintų 70 kg narkotinių...

Tarp valdančiųjų – užuominos apie naujus mokesčius: įkvėpė Lenkijos pavyzdys (285)

Artėjant biudžeto svarstymo metui tarp valdančiųjų pasigirdo užuominų apie svarstymus...