aA
Viskas paaiškėjo – stambus verslininkas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis galutinai pareiškė, kad valstiečiai turėtų atsitraukti iš Nacionalinio susitarimo dėl švietimo derybų Seime. Kaip sakė Leonardo Di Caprio personažas Calvin Candie filme „Ištrūkęs Džango“: „Ponai, kėlėte man smalsumą, bet dabar prikaustėte ir mano dėmesį“. Manau, tai reikia matyti jau ne kaip individualų įvykį, bet kaip platesnės problemos simptomą, kad „valstiečiai“ nenori dirbti.
Vykintas Vaitkevičius
Vykintas Vaitkevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

Pamenu, rinkiminėmis dienomis kai kurie „valstiečių“ lyderiai dalinosi įspūdžiais, kad yra pavargę ir pirmiausia, ką darys, tai ilsėsis. Nesu tikras, ar tas poilsis neužtruko per ilgai. Pirmiausia, ką pamatėme po rinkimų, tai R. Karbauskio išėjimą iš Seimo. Tada tuo džiaugėsi ir „valstiečiai“, nes taip neva parodė principingumą. Džiaugėsi ir likę politinio lauko dalyviai, nes manė, kad tai įneš daugiau konstruktyvumo. Ramūnui už Seimo ribų vis tik viešumo nesumažėjo ir tokios problemos, kaip Gintautas Paluckas iki Seimo rinkimų, jis neturėjo. Citatos kaip mirgėjo spaudoje, taip mirga, prelegentas kaip ėjo į „Žinių radijo“ opozicijai skirtą laidą, taip eina. Tačiau dirbti kaip Seimo nariui jau nebereikia, užtenka sėdėti ant „Agrokoncerno“ pečiaus ir patenkintam svaidytis pareiškimais į aplinką.

Eikime nuo asmens prie partijos. Frakcija Seime dar prieš kelias savaites pareiškė, kad nebedalyvaus, mano nuomone, viename iš svarbiausių šios sesijos formatų – grupėje, nuosekliai peržiūrinčioje Lietuvos rinkimų trūkumus. Grupėje, esu įsitikinęs, daug dėmesio bus skiriama rinkimų finansų, skaitmenizacijos, debatų kokybės klausimams. Jei atmintis neapgauna, „valstiečiai“ išėjo neįvykus dar nei vienam posėdžiui – buvo dirbtinai prisikurta kažkokių melagienų, neva bus naikinami tiesioginiai Prezidento rinkimai, o tada mauta nesidairant. Priminė tą memą iš „Simpsonų“, kai Homerio tėtis, Abrahamas Simpsonas, įeina į klubą, nusiima skrybėlę, apsisuka ant kulno ir iškart susirinkęs daiktus vėl išeina.

Neilgai trukus atėjo ir kitas visas partijas turintis įtraukti formatas – Nacionalinis susitarimas dėl švietimo. Lietuvos mokyklų tinklas yra pakibęs tam tikrose politinėse kryžkelėse ir jau ne vienus metus reikalauja aiškios krypties, kur einama. Pakibimas didžiausią kokybinę žalą daro, aišku, moksleivių išsilavinimui. Nacionalinis susitarimas šioje vietoje reikalingas dėl to, kad problemoms spręsti reikalinga ne viena kadencija. O susitarus ir dešiniesiems, ir kairiesiems, darbai galėtų būti daromi. Nesvarbu, kas tuo metu valdytų. Partijos bruzdėjo, dirbo, ruošėsi tolimesnėms diskusijoms. Tuo tarpu R. Karbauskis jau pažįstamu stiliuku iš rinkimų grupės pradėjo kalbėti apie kažkokį 100 mokyklų uždarymą ir, aišku, pasiūlė „valstiečiams“ atsitraukti.

Kokios to priežastys? Manau, kad R. Karbauskis rinkimų kampanijos dar nebaigė ir jam iš esmės sukritikuoti bet kokį dalyką užtenka to, kad prie jo būtų prisilietę konservatoriai. Gal iš polittechnologinės pusės tai jam ir atrodo nebloga strategija išsilaikyti, bet, kaip Lietuvos rinkimų istorijos moksliukas, galiu pasakyti viena – destruktyvus veikimas mūsų lauke nėra tvarus.

Įsimintiniausias lietuviškas politikos pavyzdys – Rolandas Paksas. Absoliuti destrukcija ir nesišnekėjimas su politiniu lauku atnešė savalaikių pergalių, bet tolimesnis likimas susiklostė liūdnai. Tiek R. Pakso, kaip politiko, įvaizdis, tiek jo projektas Tvarka ir teisingumas, pamažu erodavo, kol galutinai sunyko. Dar prieš du metus nebepavyko patekti į Europos Parlamentą, o praeitą rudenį persigrupavęs Remigijus Žemaitaitis nebeišvedė partijos ir į Seimą.

Todėl šiandien matau reikalą pabūti patarėju „valstiečiams“ ir sakau: netrukdykit sau dirbti. Aštrūs pareiškimai gal atneš jums smulkios, trumpalaikės naudos, bet jeigu dalyvausite nacionalinių klausimų priėmimuose, nauda bus ilgalaikė – ir valstybei, ir jums.

Artimiausioje ateityje kviečiu visus atidžiai stebėti dar vieną formatą – Nacionalinio susitarimo dėl miškų derybas. Stebint atrodo, kad LVŽS pagundų išeiti ir iš ten bus daug. „Valstiečiai“, jus kviečiu derybų nepalikti ir pradėti normaliai dirbti ties ten, kur iš tikrųjų svarbu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.2727

Top naujienos

Prabilo apie Putino planą bet kokia kaina įtraukti Baltarusiją į karą: Lukašenkos kareivių laukia žiaurus likimas

Lietuvai paskelbus apie Europos Sąjungos sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį...

Landsbergis: naujo sankcijų Kaliningrado tranzitui išaiškinimo iniciatyva ateina iš EK ir mes negalėsime jo vetuoti (11)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtina, kad šiuo metu tarp Lietuvos ir Europos...

Karas Ukrainoje. Auga raketų atakos Kremenčuke aukų skaičius, Rusija vėl pakeitė karo taktiką

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

JAV žvalgyba įvertino žiaurų Kyjivo apšaudymą: tai rusiškas metodas atsakyti į tarptautinius įvykius (1)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į baltarusius, ragindamas neįsitraukti į...

Delfi iš Taivano: kaip jaučiasi čia gyvenantys – ar Kinija gali ryžtis tokiam žingsniui kaip Rusija (1)

Taivane gyvenantys lietuviai juokauja, kad mūsų šaliai padovanojus vakcinų nuo COVID-19, jie...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Europos Honkongu turėjęs tapti Kaliningradas nukentės labiau nei likusi Rusija: kuo šis kraštas svarbus

Dėl savo išskirtinės geografinės padėties ir Vakarų atsako į Ukrainoje vykdomą karą...

Medvedevas grasina Trečiuoju pasauliniu karu (16)

Buvęs Rusijos prezidentas ir dabartinis Rusijos Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus...

Ernestas Naprys

Garsų amerikietį Lietuvoje ištiko kultūrinis šokas: kaip tai nenorite „sučipuoti“ savo vaiko – o jei visi kiti turės supergalių?

Lietuvoje viešėjęs pasaulinio garso TEDx pranešėjas, technologijų ir dirbtinio intelekto...

Kaip elgtis vaikui pasimetus? Pagrindinės taisyklės, kurias privalote išmokyti savo atžalas

Jie užsisvajoja ir nueina kiton pusėn, jie dingsta mums vos akimirkai žvilgtelint į debesis, jie...