Esame kryžkelėje. Taip, galbūt tai tik skambūs žodžiai arba bloga nuojauta. Tačiau kasdien ji kankina vis labiau. Lietuvos politinė tikrovė šiuo metu smarkiai nyksta.
Vygaudas Ušackas
© DELFI / Tomas Vinickas

Šios vyriausybės žemės ūkio ministras B. Markauskas, švelniai tariant, apsivogė. Šio pono šeima penkerius metus naudojosi sklypais be jų šeimininkų leidimo, o Nacionalinė mokėjimo agentūra artimiesiems mokėjo išmokas už žemę, kurią jie dirbo neturėdami nuomos sutarčių. Nesinori spėlioti, tarėsi ar nesitarė „markauskiniai“ žodiškai su kaimynais; dalinosi ar ne ES piliečių darbo vaisiais. Matuokime pilietiškai ir sąžiningai. Melų iš Naisių pasaulio jau tiek paskleista, kad net šleikštu žiūrėti į „doruosius“ pagoniškus ar katalikiškais diplomais bei vertybėmis besidangstančių šios valdančiosios daugumos veikėjų veidus.

Valstybė gyva tiek, kiek tvirtas yra jos pamatas – teisingumas. Teisingumas, savo ruožtu, remiasi Konstitucijoje įtvirtintu bendruoju gėriu. Jei Konstitucijos ir įstatymų nepaisoma, piliečių visuma subyrės, o valstybė virs teritorija, kurioje tarpusavyje dėl galios ir turtų kovoja grupuotės. Deja, šią konstitucinės tvarkos degradaciją kaip tik patiriame ir Lietuvoje.

Parlamente ir valstybės valdyme siaučianti „Naisių chebrytė“ melu ir kitais būdais mums siekia primesti savo teisingumą.

Ministro B. Markausko istorija – jau nebe tik Naisių vadeivos ir jo aplinkos melų ir intrigų reikalas. Tai – Lietuvos Respublikos Konstitucijos galios veiksnumo ar neveiksnumo klausimas.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė įvykdė savo konstitucinę pareigą, štai taip įvertindama B. Markausko veiklą: „Aš manau, kad nei politinės, nei moralinės teisės likti poste toks ministras nebeturi – jis ją prarado. Ir tai taip pat būtent toje šviesoje, kad mums reikės pradėti derybas dėl žemės ūkio finansavimo po 2020 metų. Neįsivaizduoju, kaip toks žmogus galės atrodyti arba apsimesti, kad skaidrus, moralus ir politiškai atsakingas. Kompromitacija reputacijai jau padaryta ir jei Vyriausybės vadovas ir valdančioji dauguma manys, kad toks ministras jiems tinkamas, tai labai apgailestauju, kad mes turime tokią valdančiąją daugumą.“

Netruko premjeras S. Skvernelis atsakyti: „Prezidentė, kaip bebūtų gaila, įvykdė konservatorių pirmininko išreikštą reikalavimą išvakarėse, kad labai griežtai pasisakytų ministro atžvilgiu, tą ji ir padarė“.

Atrodytų, kad Prezidentė ir Premjeras gyvena visiškai skirtingose planetose, su skirtinga morale, teise... ir Konstitucija. Prezidentė aiškiai užima Konstitucijos gynėjo poziciją: akivaizdžiai ir sąmoningai įstatymus pažeidęs pareigūnas negali būti valstybės tarnyboje. Premjeras gi kaltina Prezidentę, kad ji yra konservatorių vado marionetė. Suprask, „landsberginiai“ per Dalią užvažiavo „naisiniams“. Grupuočių karas ir ne kitaip. Kaip kokiame Konstitucinę tvarką pamynusiame Somalyje, kur nebeliko konstitucinės tvarkos, o teritoriją pasidalijo ginkluoti galios centrai.

Gali būti, kad ir šiuo atveju ponas Saulius Skvernelis savo „kietumą“ įrodinėja ir reitingus kilnoja tiesiog įprastai priešgyniaudamas Prezidentei. Tiesiog šiandien jam taip naudinga. Bet, pone Premjere, atsipeikėkite. Prezidentė gina Konstituciją; o jūs valstybę painiojate su cosa nostra – tariama grupuočių tarpusavio kova. Ir Jūs prieš Lietuvos piliečius pasisakote lyg Naisių chebros „stogas“.

Turime suprasti padėties rimtumą. Parlamentinės daugumos lyderio ir Vyriausybės vadovo vertinimas pamina Konstituciją ir įstatymą. Vardan savo asmeninės ir savo aplinkos naudos. Premjere, Jūs neturite jokios moralinės teisės valdyti valstybę. Taip, jūs turite teisę – šiandien būti premjeru; tačiau moralinio pagrindo ši piliečių Jums suteikta teisė jau nebeturi.

Belieka padrąsinti piliečius saugoti Lietuvos Konstituciją. Būkime budrūs. Paremkime Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Atrodo, kad šiandien Prezidentė – vienintelis nedviprasmiškas ir tvirtas bendrąjį valstybės gėrį ir LR Konstitucijoje įtvirtintus teisės principus ginantis bastionas. Taip, Prezidentas turi konstitucinę pareigą – būti Konstitucijos gynėju. Bet šią pareigą jis gali įgyvendinti tik tapęs moraliniu autoritetu ir realią įtaką visuomenėje turinčiu lyderiu. Dalia Grybauskaitė tokia tapo. Saugokime ir puoselėkime šį įdirbį. Ir neatiduokime grupuotėms darkyti Lietuvos konstituciją ir mus išpilietinti – paversti apmeluotais grupuočių baudžiauninkais.

Saugokime ir naudokime savo kaip suverenų galią Lietuvos piliečių bendrabūvio – valstybės – labui.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lukiškėse planuojamos vestuvės: žurnalistės žudikas pasipiršo uždaužyto Matuko mamai (274)

Lukiškių kalėjime laukiama vestuvių - DELFI žiniomis, tuoktis sumanė 20 metų už dvigubą...

Skvernelio žodis dėl Markausko: ministras traukiasi (490)

Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad kaltinimų dėl šeimos ūkininkavimo aplinkybių...

Maskva tikina gavusi per smūgį Sirijai panaudotų Vakarų raketų nuolaužas JAV: tai absurdas (242)

Per Vakarų smūgius Sirijai balandžio 14-ąją panaudotų dviejų raketų nuolaužos atgabentos...

Už draudimo transliuoti rusišką televiziją nepaisymą „Init“ skirta 150 tūkst. eurų bauda (200)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) skyrė 150 tūkst. eurų baudą televizijos paslaugas...

Įspėja, kad naujas NT mokestis – tik pradžia: prisidengiant juo, siekiama visai kito tikslo (383)

Naujas mokestis turintiems daugiau nei vieną būstą gali išauginti nuomos kainas, sako...

Kineziterapeutas: nemokame ne tik teisingai tvarkytis namuose, bet ir... kvėpuoti (5)

Į „Ortopedijos technikos“ kineziterapeutą Vainių Petrauską pacientai neretai kreipiasi dėl...

Eurolygos ekspertai ir Gomelskis abejoja, kad „Žalgiris“ seriją užbaigs ketvirtadienį vaizdas pribloškė (24)

„Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą pasistengė, kad pirmos per daugiau nei 17 metų...

48-erių Jennifer Lopez pribloškė seksualiu įvaizdžiu: nukonkuruotų net perpus jaunesnes (5)

Garsiausi Amerikos pramogų pasaulio atstovai ir visuomenės veikėjai antradienio vakarą leido...

Aktualu mamoms: pasidalinkite savo istorija ir laimėkite džiuginančias dovanas sau ir savo vaikui

Kviečiame dalyvauti konkurse „Mano gimdymo istorija“ ir laimėti prizų mamai ir vaikui, kurie...

Dalinkitės savo firminių patiekalų receptais ir laimėkite kavos aparatą (2)

Ko gero, kiekvienas, mėgstantis gaminti, turi bent po vieną savo firminio patiekalo receptą – ar...