aA
Prieš keletą dienų Vilniaus policijos pareigūnai sėkmingai atliko stambią operaciją sostinėje: Kirtimų tabore sulaikyta trisdešimt asmenų, konfiskuotas didelis kiekis narkotinių medžiagų. Deja, yra ir tamsioji pusė. Apie tai žiniasklaidai užsiminė ir pats Vilniaus policijos vadovas Kęstutis Lančinskas: tabore narkotikus dažniausiai platina moterys ir, jas sulaikius, visada kyla klausimas, ką daryti su jų vaikais (šįkart jie buvo apgyvendinti globos namuose, keturi netrukus pabėgo).
Vincė Vaidevutė Margevičienė
Vincė Vaidevutė Margevičienė
© A.Didžgalvio nuotr.

Tai kelia nerimą, bet tai tėra menkas sunkios ligos simptomas. Nors klesti narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekyba, namai kiauromis sienomis, normalaus vandentiekio nėra... Yra 88 gyvenamieji „namai“ ir tik apie 20 jų turi legalų prisijungimą prie elektros tinklų. Tiesa, tai nesunkiai apeinama ir prisijungiama nelegaliai - net kai atsakingi pareigūnai užkardo prisijungimą, grįžęs po pusvalandžio, randi tą patį. Vis dėlto, blogiausia ne tai, kad nepilnamečiai gyvena nepavydėtinomis sąlygomis, bet tai, kad jie patys įtraukiami į nusikalstamas veiklas, dažniausiai - į jau minėtą narkotikų platinimą. 

Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos posėdyje dėl romų taboro Kirtimuose, Vilniuje, įstrigo vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės pasakyti žodžiai: „Jeigu vadovautumėmės bendrais Lietuvos standartais, turėtume paimti vaikus beveik iš visų tėvų.“ O skaičiai nemaži - vaikų iš 495 tabore registruotų gyventojų yra 205.

Reikia nuoseklaus darbo

Taboro problema opi ir nenauja. Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija jau ne vienerius metus gilinasi į situaciją. Esame įpareigoję atitinkamas įstaigas vykdyti į jos kompetencijos ribas patenkančius uždavinius ir reguliariai teikti ataskaitas apie tai. Vienas prioritetinių darbų deleguotas Vidaus reikalų ministerijai, kuriai pavesta kuo skubiau užkardyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų patekimą į romų taborą.

Iš paskutinės ataskaitos matyti, jog šiam klausimui skiriama daugiau dėmesio ir išteklių: 2011-aisiais pradėta daugiau ikiteisminių tyrimų nei prieš metus ir, pasak policijos pareigūnų, netoli Kirtimų taboro gyvenantys vilniečiai pastebi, kad narkomanų srautai sumažėjo.

Pateiksiu truputį statistikos: 2011 m. romų bendrijos teritorijoje Vilniaus miesto policijos pareigūnų surengtos 79 su narkotikais susijusios prevencinės operacijos. Per jas sulaikyta apie 1700 žmonių. Dalyvaujant vaikų teisių apsaugos darbuotojams, dėl nepakankamos priežiūros paimta 17 romų tautybės vaikų....

Taboro žemė – Vilniaus savivaldybės žemė ir be jos aktyvaus įsitraukimo, sudėtinga ką nors pakeisti. Ką belieka sakyti, kai dar prieš metus susitarta, jog bus sulygintas prie taboro esantis šabakštynas ir iškirsti beverčiai krūmai. Tada ne tik tvarkos būtų daugiau, bet ir pasitarnautų nusikaltimų prevencijai – jau vien tai, kad kur kas geriau matytųsi kas kur eina, ką daro.

Bet to nebuvo padaryta. Didelio dėmesio iš Vilniaus savivaldybės nėra – tai girdėjau iš įvairių institucijų atstovų. Negana to, šiais metais dėl stipriai policijai sumažinto finansavimo teko atsisakyti kai kurių tabore vykdomų prevencinių veiklos priemonių. Tikimės, kad š. m. balandžio 11 d. Komisijos posėdyje Vilniaus miesto politikai pasiūlys konstruktyvius sprendimus.

Vaikų ugdymas ir integracija

Lengva prognozuoti taboro ateitį pažvelgus į Etninių tyrimų instituto atliktą tyrimą: tik apie 17 proc. tyrime dalyvavusių romų baigė 9 ar daugiau klasių, 57 proc. apklaustųjų neturėjo darbo, o maždaug trečdaliui apklaustųjų socialinės pašalpos buvo pagrindinis pajamų šaltinis.

Tai matome ir iš ataskaitų: romų tabore gana daug vaikų išvis nelanko mokyklos (2011 m. – išrašytas 21 administracinės teisės pažeidimų protokolas tėvams). Be abejonės, tai – tiksinti bomba ateičiai. Dėl menko išsilavinimo neišvengiamai kils glaudžiai tarpusavyje susijusių problemų: sunkumai gaunant darbą, žemesni gyvenimo standartai, sunkesnė socializacija, prastesnė sveikatos padėtis ir trumpesnė gyvenimo trukmė nei šalies vidurkis.

Taip pat matau kitą gana neįvertintą problemą - romų šeimose tarpusavyje bendraujama savo kalba. Kai tėvų paklausiama, gal norėtų, kad vaikai būtų ja mokomi ir dienos centruose, dažniausiai atsako „ne“, nes tiesiog nemato būtinybės. Vis dėlto, kai ateina laikas rinktis į kokią mokyklą eiti, vaikų tėvai dažnai parenka rusiškas mokyklas. Kaip jie gali tinkamai integruotis į mokymosi procesą kita kalba?

Visa tai prisideda prie vienos aštriausių problemų - vangios romų bendruomenės integracijos į šalies visuomenę. Jai skiriamas didelis dėmesys, vykdoma įvairių greitesnę, efektyvesnę integraciją skatinančių projektų. Pavyzdžiui, vykdoma „Tautinių mažumų politikos plėtros iki 2015 metų strategija“, o Kultūros ministerija greitu metu registruos „Romų integracijos į Lietuvos visuomenę 2012-2014 m. veiklos plano“ projektą. Būtent į pastarąją dedama daug vilčių, tikėkimės, kad numatyti romų mokymai taip pat prisidės prie geresnės jų integracijos, o tuo pačiu - materialinių gyvenimo sąlygų gerinimo.

Kirtimų taboras – Vilniaus žaizda. Greitai jos neužgydysi, nes toks gyvenimo būdas romų bendruomenėje susiformavo ne per vienerius metus ir prireiks ne vienerių metų ir jam pakeisti. Valstybė stengiasi spręsti problemas, tačiau, reikia pripažinti, kol kas pažanga nėra tokia, kokios norėtųsi: trūksta efektyvaus bendradarbiavimo tarp įvairių institucijų, o funkcijų pasiskirstymas taip pat nėra optimalus. Gaila, kad dėl to kenčia labiausiai pažeidžiami - vaikai.

Autorė yra Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Su trečdaliu darbuotojų dėl įmonėje įsisukusio koronaviruso likęs vadovas: tokios situacijos nelinkime niekam

Šiaulių tekstilės įmonėje „ Interscalit “ dėl plintančios koronaviruso infekcijos šiandien...

Į kapines karsto neįleidęs Marijampolės rajono kunigas – atleistas, jo išsižada jau trečia parapija (56)

Karsto į kapines neleidęs įnešti Skardupių kunigas Algirdas Kanapka atleistas iš pareigų....

Rekordas: tokio užsikrėtimų koronavirusu skaičiaus Lietuvoje nebuvo nuo balandžio (378)

Lietuvoje per paskutinę parą nustatyta 99 nauji koronaviruso atvejai, praneša Nacionalinis...

Indijos akibrokštas įsiutino Kiniją: tai – raudona linija, už kurią Pekinas neatleis (100)

Per praėjusią savaitę vykusias laidotuves kalnuotoje šiaurinės Indijos vietovėje vienas iš...

Trys požymiai išduos, kad darbe perdegėte: psichoterapeutas Laurinaitis turi auksinį patarimą, kad tai neįvyktų (16)

Darbo rinkoje – tikra darbuotojų įvairenybė: vieni dirba dėl pinigų, kiti – dėl pašaukimo,...

Jeigu norite tobulos švaros virtuvėje, sekite šiuo grafiku: ką turite daryti kasdien, ir ką galima atidėti šeštadieniui (11)

Virtuvė – namų širdis, viena iš dažniausiai naudojamų patalpų namuose. Kita vertus, būtent...

57 iš rekordinio koronavirusu užsikrėtimų skaičiaus siejami su židiniais (23)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Puiki oda – jūsų, o ne kosmetologės darbas: paaiškino, kaip teisingai rūpintis veidu namuose

„ Kosmetologė atlieka 30 proc. darbo, o kiti 70 proc. tenka namų darbams. Jei tenka rinktis ar...

Prasidėjo intensyvios darbo paieškos: kur šiuo metu lengviausia įsidarbinti (142)

Ruduo reiškia ne tik naują pradžią moksleiviams ir studentams, bet ir darbo ieškantiems asmenims....

Istorikė praskleidė paprastų Lietuvos valstiečių buities ir gyvenimo šydą (2)

Nors ir šiandieną Lietuvoje egzistuoja žmonių gyvenimo lygio skirtumai, vieni gyvena geriau,...

|Maža didelių žinių kaina