aA
Patiko tokia antraštė? Galvoju, gal kuris politikas ryšis tapti pigiai populiarus ir tokią iniciatyvą pasiūlys. Juk nebūtų jokio prieštaravimo – maistas skanus, vaikai jį mielai valgo, jaučiasi sotūs, užgeria kola ir ima šypsotis nuo palaimingo cukraus poveikio. Vaizdelis kaip iš reklamos.
Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Tai gal rimtai, sudarom sutartis su greitojo maisto restoranais. Būtų net konkurencija. Nereikėtų pirkti iš vieno tiekėjo. Sudalyvautų ir „Hesburger“, ir KFC.

Tokių ironiškų fantazijų kyla skaitant susirūpinusių tėvelių komentarus: tai ką dabar tie vaikai valgys? Gi viską uždraudė! Skaitau, klausau tokių aimanų ir suprantu – piktintis, jog tavo vaikas sveikiau maitinsis, tolygu piktintis, kad jis ilgiau gyvens!

Ne viską uždraudė, brangieji, tikrai ne viską. Pavyzdžiui, Žemės ūkio ministerija jau 10 metų stengiasi, kad mūsų vaikai valgytų daugiau vaisių, daržovių ir ekologiškų pieno produktų. Vien šiems mokslo metams skirta bemaž 5 mln. eurų priešmokyklinukų ir pradinukų programai, pagal kurią darželiams ir mokykloms nemokamai tiekiami obuoliai, morkos, jogurtai, kefyras, pienas ar sūris.

Šiemet nuspręsta dar perskirstyti lėšas augalinio maisto naudai. Todėl vaisiai ir daržovės mažiesiems bus tiekiami kasdien, o pieno produktai – iki 3 kartų per savaitę. Pačios ugdymo įstaigos renkasi, ar jų auklėtiniai skanaus kokybiškus vietos produktus nemokamai.

Pernai šioje programoje dalyvavo 1595 ugdymo įstaigos, pieno produktus ir vaisius skanavo apie 237 tūkst. vaikų.

Galimybės maitintis sveikiau ir įvairiau tikrai yra. Vis prisimenu, kaip stebėdavausi, kodėl mano dukrytė iš darželio nešasi ekologiškus jogurtus ir nesuprasdavau, kas čia juos dovanoja. Tik pradėjusi dirbti Žemės ūkio ministerijoje sužinojau, kad Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa veikia visą dešimtmetį. Tik akivaizdu, jog gerus darbus ne visada pavyksta taip pat gerai paviešinti. Tai, kas gera, neretai lieka savaime suprantama. Įdomiau, kai kažkas ima „drausti“ riebius padažus. Garsūs maisto žinovai žiniasklaidoje stebisi, kaip vaikai Lietuvos darželiuose valgys cepelinus be spirgučių?

Ar tikrai vaikų darželiuose verda cepelinus ir pratina mažąją kartą prie tautinės virtuvės? Manau, geriausiu atveju gaunasi tokie į cepelinus panašūs kukuliai su virtos mėsos įdaru, apipilti riebiu grietinės ir sviesto padažu. Na ir kas čia blogo, sakysit, mes juk irgi savo sovietiniuose darželiuose taip valgėm. Užaugom. Gyvi.

Užaugti užaugom, ar labai sveiki, tai čia dar klausimas, bet... Ar tikrai mūsų vaikai turi valgyti taip, kaip mes? Jei gerai pagalvotume, juk maistas pasikeitė visur. Per pastaruosius 20 metų kiekvieno lietuvio virtuvė pasipildė salotomis, daržovių troškiniais, įvairiausiais patiekalais, nusižiūrėtais iš „skaniausių“ kraštų. Kavinėse atsirado meniu, kurie tikrai išsamesni ir įvairesni nei barščiai, kopūstienė ir kotletas.

Tai kodėl mokyklos ir darželiai tegul nieko nekeičia? Galvoju, kad visiems kartu su maistu galėtų sumaitinti ir kritinio mąstymo vitaminų.

Juk tikrai nenorėtume, kad politikai ragintų į užkandžių dėžutes įdėti sausainių su storu riebalų ir kakavos glaistu, kompensuoti gazuotų gaiviųjų gėrimų įsigijimą, pasiūlyti pirkti mėsą, paskanintą visais skonio stiprikliais.

Taip, gal tada ir būtume pirmoji šalis pasaulyje, liberalizavusi vaikų maitinimo rinką maksimaliai, ir grąžinusi vaikams šypsenas bei laimės jausmą. Bet laimė – dalykas trapus. O ypač vaikystėje. Obuolys ir morka – geresnė investicija į ateitį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Arūnas Milašius. Dar kartą apie sugedusį lėktuvą (37)

Kaip sakė vienas iš jau legenda tapusių mūsų politikų, „valstybė truputį nepavyko“ ir,...

10 vaikų auginanti Eglė atvirai apie visuomenės požiūrį, akyse ištirpstantį maistą (3)

„Negaliu pasakyti, kad tai dovana – paklausta, apie įsimintiniausią Kalėdų dovaną ,...

Aušra Maldeikienė ir Gitanas Nausėda turėjo ką pasakyti vienas kitam: jūs „durninate“ tautą (202)

Pirmadienio LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min - pirmoji kandidatų į Lietuvos...

Šimašiaus sprendimas užminė mįslę: liko tuščiomis kišenėmis ar išlošė aukso puodą? (76)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius priėmė gan rizikingą sprendimą – likus visai mažai...

Žiniasklaida: Interpolui vadovauti bus paskirtas Putino statytinis Prokopčiukas kalba apie grėsmę tarptautinės teisės pamatams (29)

Britų valstybės pareigūnai mano, kad jau ateinantį trečiadienį buvęs Rusijos Vidaus reikalų...

Peikia galimybę važinėti su užsienietiška technine apžiūra: taip į kelius grįžta „lavonai“ (35)

Galimybė Lietuvoje užregistruoti naudotą automobilį, turintį galiojantį užsienyje atliktos...

R.I.T.A. Marijampolės LEZ investicijų šleifas: kur nuteka valstybės ir investuotojų pinigų upės? (9)

Valstybės kontrolė yra nustačiusi, kad LEZ – Laisvųjų ekonominių zonų - priežiūra...

Trumpo komentarai sukėlė internautų pašaipų bangą (35)

Socialinių tinklų vartotojai Suomijoje pirmadienį neslėpė nuostabos dėl Jungtinių Valstijų...

Lietuviai pasidalino į dvi stovyklas: ar brangtų prekės, jei prekybos tinklai sekmadieniais nedirbtų? (206)

Prekybos tinklų darbo laikas sekmadieniais – vis dar neišspręstas klausimas. Seime sprendimas...

Miške surado įtartinai sužymėtus medžius: ką visa tai reiškia? (46)

Vaikštinėjant miške, dažniausiai grožimasi natūralia gamta, mėgaujamasi grynu oru. Vasaros...