aA
Kai už lango spaudžia speigas, sąskaitos už šildymą – didžiausias daugiabučių namų gyventojų galvos skausmas. Statistika rodo, kad gyventojų išlaidos už šildymą sudaro liūto dalį iš visų komunalinių mokėjimų ir siekia iki 40 proc. per metus. Papildomą galvos skausmą patiria senesnės statybos daugiabučių gyventojai, neturintys individualios šilumos apskaitos ir galimybės reguliuoti savo buto šilumą.
Virgilijus Poderys
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Visgi būtina akcentuoti, kad gyventojų mokama šilumos sąskaita susideda iš dviejų dalių: šilumos kainos ir namo suvartoto šilumos kiekio. Ekspertų skaičiavimais – vidutinė šilumos kaina Lietuvoje pradėjus naudoti biokurą per penkis metus sumažėjo trečdaliu ir yra žemiausia visame regione. Bet sąskaitas didžiąja dalimi lemia ne šilumos kaina, o šilumos suvartojimas.

Deja, seni daugiabučiai naudoja labai daug energijos ir renovacija yra vienintelis kelias, kuris padėtų sumažinti šilumos suvartojimą ir sąskaitas. Nors daugiabučių namų renovavimas – vienas svarbiausių valstybės prioritetų, nuo 2004 metų renovuota vos 2,5 tūkst. daugiabučių, eilėje laukia dar keliolika tūkstančių. Tokias tempais daugiabučių renovacija gali trukti kelis dešimtmečius. Nesiimant aktyvių veiksmų, ilgainiui galime prieiti ribą, kada daugumos daugiabučių šildymas taps nepakeliama našta.

Šiuo metu valstybė remia kvartalinę ir kompleksinę renovaciją. Kompleksinė renovacija apima namo apšiltinimą, vėdinimo sistemos atnaujinimą, šiluminės sistemos renovavimą ir pan. Visgi gyventojai dažnai nesiryžta tokiai visaapimančiai renovacijai, juos atgraso nemaža kaina. Skaičiuojama, kad vidutiniškai tokia investicija gyventojams atsiperka per 20 metų. Toks ilgas grąžos laikotarpis mažina gyventojų ryžtą rinktis renovaciją ne ką mažiau nei pati projekto kaina.

Šalia aptartos sunkiasvorės renovacijos egzistuoja ir mažoji arba inžinerinė renovacija. Tai yra vidinių daugiabučių šilumos inžinerinių sistemų sutvarkymas, sistemos subalansavimas nešiltinant sienų. Ekspertai skaičiuoja, kad tokia renovacija gyventojų sąskaitas už šildymą sumažina trečdaliu, o investicijos gyventojams sugrįžta vos per 7 metus. Deja, valstybė kol kas finansiškai neremia tokio renovacijos modelio.

Tokiose šalyse kaip Danija ar Olandija mažoji renovacija dėl sąlyginai mažos kainos, sutaupomos šilumos ir greito atsiperkamumo yra laikoma žemai kabančiais obuoliais ir yra skatinama valstybės. Kodėl gi Lietuvai nepasinaudoti tokia ranka pasiekiama galimybe? Nors Aplinkos ministerijai renovacijos procesų išjudinti nepavyksta, jos koridoriuose vis dar sklando rožinės svajonės – brangiai vata apšiltinti namus ar renovuoti ištisus kvartalus – girdi, kodėl mes skaičiuojame ir kalbame tik apie taupymą ir atsiperkamumą – reikia ne skaičiuoti, bet svajoti, juk žmonių svajonė gyventi išpuoselėtoje aplinkoje. Bet aritmetika paprasta – kompleksinės ir kvartalinės renovacijos mastai per maži. Kai renovacijos vaisiais džiaugiasi vos keli tūkstančiai daugiabučių, dešimtys tūkstančių yra nerenovuoti, o gyventojai su baime laukia šilumos sąskaitų.

Esu įsitikinęs, kad šalia kvartalinės ir kompleksinės renovacijos valstybė turėtų remti ir mažąją renovaciją. Tai įneštų daugiau socialinio teisingumo, nes leistų didesniam gyventojų ratui pajusti renovacijos naudą, todėl siūlysiu Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti įstatymo pakeitimus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (16)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (75)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (8)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (87)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (449)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (35)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (51)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (41)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Sunkią traumą patyręs „Žalgirio“ talentas susitarė su universitetu, kurio garbę gynė Sabonis (2)

Kauno „Žalgirio“ komandos talentas Martynas Arlauskas žengs Domanto Sabonio pėdomis. JAV...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (183)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...