aA
Kai už lango spaudžia speigas, sąskaitos už šildymą – didžiausias daugiabučių namų gyventojų galvos skausmas. Statistika rodo, kad gyventojų išlaidos už šildymą sudaro liūto dalį iš visų komunalinių mokėjimų ir siekia iki 40 proc. per metus. Papildomą galvos skausmą patiria senesnės statybos daugiabučių gyventojai, neturintys individualios šilumos apskaitos ir galimybės reguliuoti savo buto šilumą.
Virgilijus Poderys
Virgilijus Poderys
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Visgi būtina akcentuoti, kad gyventojų mokama šilumos sąskaita susideda iš dviejų dalių: šilumos kainos ir namo suvartoto šilumos kiekio. Ekspertų skaičiavimais – vidutinė šilumos kaina Lietuvoje pradėjus naudoti biokurą per penkis metus sumažėjo trečdaliu ir yra žemiausia visame regione. Bet sąskaitas didžiąja dalimi lemia ne šilumos kaina, o šilumos suvartojimas.

Deja, seni daugiabučiai naudoja labai daug energijos ir renovacija yra vienintelis kelias, kuris padėtų sumažinti šilumos suvartojimą ir sąskaitas. Nors daugiabučių namų renovavimas – vienas svarbiausių valstybės prioritetų, nuo 2004 metų renovuota vos 2,5 tūkst. daugiabučių, eilėje laukia dar keliolika tūkstančių. Tokias tempais daugiabučių renovacija gali trukti kelis dešimtmečius. Nesiimant aktyvių veiksmų, ilgainiui galime prieiti ribą, kada daugumos daugiabučių šildymas taps nepakeliama našta.

Šiuo metu valstybė remia kvartalinę ir kompleksinę renovaciją. Kompleksinė renovacija apima namo apšiltinimą, vėdinimo sistemos atnaujinimą, šiluminės sistemos renovavimą ir pan. Visgi gyventojai dažnai nesiryžta tokiai visaapimančiai renovacijai, juos atgraso nemaža kaina. Skaičiuojama, kad vidutiniškai tokia investicija gyventojams atsiperka per 20 metų. Toks ilgas grąžos laikotarpis mažina gyventojų ryžtą rinktis renovaciją ne ką mažiau nei pati projekto kaina.

Šalia aptartos sunkiasvorės renovacijos egzistuoja ir mažoji arba inžinerinė renovacija. Tai yra vidinių daugiabučių šilumos inžinerinių sistemų sutvarkymas, sistemos subalansavimas nešiltinant sienų. Ekspertai skaičiuoja, kad tokia renovacija gyventojų sąskaitas už šildymą sumažina trečdaliu, o investicijos gyventojams sugrįžta vos per 7 metus. Deja, valstybė kol kas finansiškai neremia tokio renovacijos modelio.

Tokiose šalyse kaip Danija ar Olandija mažoji renovacija dėl sąlyginai mažos kainos, sutaupomos šilumos ir greito atsiperkamumo yra laikoma žemai kabančiais obuoliais ir yra skatinama valstybės. Kodėl gi Lietuvai nepasinaudoti tokia ranka pasiekiama galimybe? Nors Aplinkos ministerijai renovacijos procesų išjudinti nepavyksta, jos koridoriuose vis dar sklando rožinės svajonės – brangiai vata apšiltinti namus ar renovuoti ištisus kvartalus – girdi, kodėl mes skaičiuojame ir kalbame tik apie taupymą ir atsiperkamumą – reikia ne skaičiuoti, bet svajoti, juk žmonių svajonė gyventi išpuoselėtoje aplinkoje. Bet aritmetika paprasta – kompleksinės ir kvartalinės renovacijos mastai per maži. Kai renovacijos vaisiais džiaugiasi vos keli tūkstančiai daugiabučių, dešimtys tūkstančių yra nerenovuoti, o gyventojai su baime laukia šilumos sąskaitų.

Esu įsitikinęs, kad šalia kvartalinės ir kompleksinės renovacijos valstybė turėtų remti ir mažąją renovaciją. Tai įneštų daugiau socialinio teisingumo, nes leistų didesniam gyventojų ratui pajusti renovacijos naudą, todėl siūlysiu Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti įstatymo pakeitimus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Judėjimo ribojimai kursto aistras: gyventojų siunčiama žinutė labai aiški (145)

Trečiadienį Vyriausybei apsisprendus dėl kai kurių karantino režimo švelninimų, judėjimo tarp...

Šiandien investuoti į NT nuomą galima ir jo neįsigyjant: įspėja įvertinti ir galimas rizikas (8)

Ekonomistų teigimu, lietuvių indėliai pernai metais kaip reikiant šoktelėjo. Ką tai reiškia?...

The Economist | D+

Slaptas abortų tinklas Europoje: uždraudus juos Lenkijos moterys ėmė pirkti traukinių bilietus

Pasivaikščioję po bet kurį Lenkijos miestą netikėtose vietose išvysite vis tą patį telefono...

Vardan vieno tikslo už šį metalą pirkėjai pasiryžę mokėti daugiau (3)

Aliuminio gamintojai jau seniai siūlė ekologiškesnius metodus, kaip šį metalą padaryti...

Visa tiesa apie kanapių aliejų – kada tai vaistas, o kada beprasmis pinigų švaistymas? (6)

Siautėja pavasarinis pocovidinis pokarantininis nuovargis ir žmonės griebiasi pagalbos: kažkas...

Dominykas Niūniava – apie per klaidą jam prilipdytą titulą, skandalą su Maslobojevu ir kodėl neįvyko jų kova (19)

Dominyko Niūniavos pavardė pastaruoju metu buvo linksniuojama dėl viešo konflikto su Sergeju...

Euro zonos gamyklų kaštai auga didžiausiu tempu per pastarąjį dešimtmetį: dalis bus perkelta pirkėjams (5)

Euro zonos gamintojai praneša apie didžiausią gamybos sąnaudų augimą per kone ištisą...

Jevgenijaus Šuklino gyvenimas, pasitraukus iš sporto: nauja mylimoji, augintinis ir keli verslai

Nors šaltą žiemą Visaginas atrodo gan tuščias, čia žymiausias Lietuvos kanojininkas Jevgenijus...

Sabonis fiksavo trigubą dublį, tačiau pergale džiaugėsi Jokičius (2)

NBA čempionate penktą nesėkmę per paskutinius 6 mačus patyrė Indianos „Pacers“ (16/19):...

Ne veltui jis vadinamas vaisių karaliumi: saugo nuo vėžio, puoselėja odą ir netgi padeda numesti svorio (4)

Mitybos specialistai nuolat pabrėžia, kad svarbu laikytis subalansuotos mitybos bei labai svarbu...