aA
Prieš keletą savaičių Baltarusijos vicepremjeras iškilmingai pareiškė, kad 90 proc. Baltarusijos gyventojų džiaugiasi tuo, kad statoma branduolinė Astravo jėgainė ir nuostabus miestas šalia. Taip pat pridūrė – paleidus 2 atominius reaktorius papildomai bus pastatyti dar du!
Virgilijus Poderys
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kremliaus propagandiniais kanalais paleista žinutė, kad nesaugia laikomos Astravo AE galia bus dvigubai didesnė, reiškia ir 2 kartus didesnį pavojų Lietuvai. Tai kaip reikiant suneramino atominio monstro šalia Vilniaus statybų priešininkus.

Visgi sakoma, kad įtikinamiausias melas būna tada, kai į jį įpinama kruopelytė tiesos. Kad ir kaip Lietuvai būtų nepriimtina, akivaizdu, kad Astravo AE statybos sparčiai juda į priekį – tai tiesa. Bet ar tikrai vietoj anksčiau planuotų 2 reaktorių bus net 4? Galbūt papildomi 2 reaktoriai tik melas, fake news ar propaganda siekiant mus įbauginti ir maskuoti bendram Putino ir Lukašenkos projektui kylančias grėsmes.

Šioje vietoje vertėtų priminti užkulisius, kaip gimė Astravo projektas. 2009 m., įsismarkavus pasaulinei finansų krizei, Rusija pasiūlo A. Lukašenkai 10 mlrd. JAV dolerių paskolą Astravo atominės elektrinės statyboms šalia Lietuvos aukštos įtampos linijų į Lietuvą. Dabar neabejojama, kad Rusijos pagrindinis politinis tikslas šioje situacijoje buvo įkalti pleištą į aktyvią Lietuvos energetinės nepriklausomybės politiką ir demonstruoti savo galią, mūsų pasienyje paliekant tiksinčią bombą.

Kokie tada buvo A. Lukašenkos interesai? Krizės kamuojamai savo šaliai Astravo elektrinę jis pristatė kaip amžiaus statybas ir investiciją į šalies ekonomikos gaivinimą ir plėtrą. Siekiant Astravo apylinkių gyventojų palankumo, pasinaudojus neoficialiais propagandiniais kanalais buvo skleidžiama informacija, kad už elektrą gyventojai mokės pusę kainos. Tiesa, nutilus agitaciniams šūkiams ir išsisklaidžius propagandos rūkui gyventojai atsitokėjo – elektra gali brangti dvigubai, o šalis bus praskolinta ilgam.

Grįžtant prie planuojamų Astravo AE galių buvo planuojama, kad bus statomi 2 galingi reaktoriai. Buvo skaičiuojama, kad pirmasis reaktorius tenkins Baltarusijos vidaus energetinius poreikius, tuo tarpu antras buvo skaičiuojamas eksportui per BRELL (Baltarusijos, Rusijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos) žiedą. Apie jokius papildomus reaktorius tuomet svarstoma nebuvo – tai būtų prieštaravę šio projekto logikai.

Tuo tarpu Seimas pernai, siekdamas apsaugoti Lietuvos nacionalinius interesus, priėmė su nesaugiomis branduolinėmis elektrinėmis susijusį įstatymą. Pagal jį, elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės elektrinės, negalės patekti į Lietuvos rinką. Be to, kai Lietuvos elektros energetikos sistemos susijungs su Europos kontinentiniais tinklais, neturės likti galimybių į Lietuvos sistemą tiesiogiai patekti elektros energijai iš trečiųjų šalių, tame tarpe ir Astravo Baltarusijoje.

Po šių Lietuvoje priimtų sprendimų Baltarusijos Prezidentas A. Lukašenka visai neseniai nervingai viešai paskelbė, kad nei ekspertai, nei Vyriausybė iki šiol jam nėra pateikę duomenų, kaip Astravo AE bus integruota į Baltarusijos ekonomiką. Ta proga iš pareigų buvo atleistas vienas iš Baltarusijos energetikos vadovų.

Tokiu atveju tampa labai panašu, kad kalbos apie papildomus 2 reaktorius, kai neaišku, kur reiks dėti perteklinę elektrą, tik bandymas maskuoti savo problemas gąsdinant kaimynus arba dangstyti akivaizdžia tiesą, kad karalius nuogas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Papasakojo daugiau detalių, kaip iš kauniečių buvo paimti vaikai: specialistų ir tėvų versijos gerokai skiriasi pildoma (650)

Nors kauniečiai, iš kurių atimti du mažamečiai vaikai, jau džiaugiasi, kad atžalos šiandien...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi palaikus Erdoganas: tai planuota žmogžudystė (107)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Adomaitis – apie bemieges naujoko naktis: tai užtruko per ilgai ir vis dar tęsiasi (10)

Rytinėje Vilniaus „Ryto“ treniruotėje geros nuotaikos netrūko: po krepšiu pokštavo Eimantas...

Viceministrė apie vaikų atėmimo atvejį Kaune: atliekamas tyrimas, kad tokių klaidų nekartotume (160)

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, komentuodama didelio atgarsio sulaukusį...

Opozicija skalbia valdančiuosius: Karbauskis gūžčioja pečiais atmetė ir antrą rezoliuciją (203)

Opozicija neeiliniame posėdyje svarsto premjero Sauliaus Skvernelio elgesį, ištrinant Vyriausybės...

Bioekonomika Lietuvai – tamsus miškas: išvežam, vietoj to, kad kurtume vertę (63)

Pažangios Vakarų šalys savo ateitį sieja su bioekonomika , o Lietuvoje daugybė žmonių šio...

Kodėl saugaus eismo ekspertas sostinės gatvėse nesijaučia saugus? (2)

Lietuva gali pasigirti sėkmingai mažinanti sužeistųjų ir žuvusiųjų žmonių skaičių eismo...

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa (4)

Į Punios šilą nepateksite nei greitai, nei patogiai, tačiau kartą jame atsidūrę tikrai...

Juodojoje jūroje rastas seniausias pasaulyje laivas (10)

Archeologai tikina, kad 23 metrų laivas Juodosios jūros dugne išgulėjo daugiau kaip 2400 metų.

Langų gamybos milžinė atidarė gamyklą Marijampolėje: įdarbins 1000 darbuotojų (117)

Langų ir lauko durų gamybos įmonė „ Dovista “ antradienį oficialiai atidarė gamyklą...