aA
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vardu, šio komiteto pirmininkė, LVŽS frakcijos narė Guoda Burokienė, užregistravo Vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau VRK) įstatymo 16 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą. Siūloma įteisinti visišką VRK narių pavaldumą bei atskaitomybę VRK pirmininkui, likus vos 4-iems mėnesiams iki Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų.
Vilius Semeška
Vilius Semeška
© Asmeninio albumo nuotr.

Toks valstiečių užmanymas, neabejotinai atliepiantis dabartinės VRK pirmininkės įgeidžius, prieštarauja VRK įstatyme įtvirtintam narių nepriklausomumo principui. Akivaizdu, kad šis įstatymo projektas gimė po to, kai VRK nariai, pirmininkei nepritarus, priėmė naują Komisijos veiklos reglamentą, kuriame panaikintos buvusios spragos, leidžiančios vykdyti įvairius tyrimus pagal pageidavimus, be Komisijos žinios ir aiškios skundų nagrinėjimo tvarkos, manipuliuoti VRK narių darbo užmokesčio apskaita.

VRK nariais skiriami partijų, gavusių Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, taip pat Respublikos Prezidento, teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos deleguoti asmenys, kurie prisiekia Seime. Jų nesieja pavaldumo santykiai su VRK pirmininku kaip įstaigos vadovu, visi VRK nariai yra lygūs priimant sprendimus, t. y. balsuojant kolegialiai viešuose VRK posėdžiuose, visiems turint po vieną lygiai vertą balsą.

VRK nariai, skubiai sušauktame viešame posėdyje, apsvarstę įstatymo projektą, aiškiai deklaravo, kad nepritaria jo nuostatoms. Viešame kreipimesi į VRK narius delegavusias institucijas konstatavo, kad VRK yra Lietuvos Respublikos Konstitucijoje numatyta nuolatinė aukščiausia rinkimus ir referendumus organizuojanti ir vykdanti valstybės institucija, kuri kontroliuoja politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo teisėtumą ir yra kolegiali institucija. Komisijos veikla grindžiama teisėtumo, nepriklausomumo, viešumo ir nešališkumo principais. Įgyvendindama savo funkcijas ir priimdama sprendimus jos kompetencijai priklausančiais klausimais, yra nepriklausoma, todėl jokia valstybės institucija ar pareigūnas negali duoti privalomų nurodymų dėl VRK kompetencijai priklausančių klausimų sprendimo.

Rašte pabrėžiama, jog Konstitucinis teisinės valstybės principas reikalauja, kad jurisdikcinės ir kitos teisės taikymo institucijos būtų nešališkos, nepriklausomos, siektų nustatyti objektyvią tiesą ir sprendimus priimtų tik teisės pagrindu. Realizuodami visuomenei ir valstybei reikšmingas funkcijas, valstybės institucijos, pareigūnai neturi patirti grėsmės, jeigu savo pareigas vykdo nepažeisdami įstatymų.

„Įstatymo projektu siūlomas teisinis reguliavimas, legitimizuojantis galimybę tiesiogiai kištis į VRK narių veiklą, artėjančių Seimo rinkimų kontekste, vertintinas kaip iškreipiantis VRK, kaip nepriklausomos ir kolegialios institucijos, veikimo ir sudarymo modelį. VRK pirmininkui suteikus teisinius instrumentus daryti tiesioginę ar netiesioginę įtaką VRK nariams, o kartu ir visos VRK veiklai, būtų sukurtas pagrindas VRK transformacijai į iš esmės vienasmeniu valdymu grįstą instituciją, tuo pažeidžiant VRK narių nepriklausomumo principą, kuris iki šiol užtikrinamas įgyvendinant sąlygą, kad joks pareigūnas negali duoti privalomų nurodymų VRK nariams. Nėra abejonių, kad toks sprendimas nacionalinių ir tarptautinių teisės aktų kontekste būtų traktuojamas kaip antidemokratiškas, stabilumą ir piliečių pasitikėjimą rinkimų sistema griaunantis veiksmas“, - pažymi didžioji dauguma pasirašiusiųjų VRK narių.

Valdančiųjų siekis iš nepriklausomos, rinkimus organizuojančios, institucijos padaryti dar vieną savo agrokoncerną, yra aukščiausias pavojaus signalas mūsų demokratinei valstybei. Tikiu, kad Seime nebus 71 Seimo nario, balsuojančio už tokias pataisas, kuriomis trypiama nepriklausoma Konstitucinė Komisija, menkinamas pasitikėjimas rinkimų sistema.

O galbūt tai desperatiškas bandymas, siekiant išlikti valdžioje bet kokia kaina, įstatymu pasidaryti valdančiajai daugumai pavaldų rinkimų organizatorių, kontroliuojantį politinių partijų veiklą – VRK?

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.6316

Top naujienos

Paradoksas viename Lietuvos miestų: nedarbas beveik kaip 2008-aisiais, bet norinčių dirbti nėra

Paradoksas Panevėžyje: po karantino čia nedarbas šoktelėjo aukščiausiai tarp didžiųjų...

Patikslino detales dėl naujų koronaviruso atvejų: vienas užsikrėtusių keliavo traukiniu, dalyvavo diplomų teikimo šventėje taip pat užsikrėtė „Maximos“ darbuotojas, fiksuotas šeiminis protrūkis (84)

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai, bendras susirgimų...

Donatas Katkus rėžė kandžiai: karantinas nesibaigė, jūs pamatysite (94)

„Reikia skiepytis ir nevalgykit virusų, – laidoje „ Jūs rimtai? “ juokavo dirigentas,...

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (1674)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Jasikevičiaus pristatymas – išskirtinis: vyks „Camp Nou“ stadione (12)

Šarūnas Jasikevičius pirmadienį bus oficialiai pristatytas naujuoju „Barcelona“ krepšinio...

Naujausia sinoptikų prognozė: atkeliauja vėsus oras (24)

Ši savaitė bus vėsi, lietaus tikimybė bus nedidelė, prognozuoja sinoptikai.

Šimtai mokslininkų įspėja, kad koronavirusas plinta oru (216)

Šimtai mokslininkų teigia – yra įrodymų, kad žmonės gali užsikrėsti naujo koronaviruso oru...

Tragiška Rusijos klubo treniruotė: vartininką nutrenkė žaibas (87)

Trečioje Rusijos futbolo lygoje rungtyniaujanti Orechovo-Zujevo „Znamia Truda“ ekipa patyrė...

Paaiškino, kur tiksliai kreiptis įkandus erkei: nežinia kodėl moteriai buvo pasiūlyti trigubai brangesni tyrimai (23)

Noriu pasiteirauti, kokia tiksli tvarka įkandus erkei, kaip elgtis? Nes iš pirmo poliklinikos...

Mirė 41-erių aktorius Nickas Cordero: žmona aprašė skaudžią akimirką

Po kovos su Covid-19 virusu mirė Brodvėjaus žvaigždė Nickas Cordero. Vyrui tebuvo 41-eri.

|Maža didelių žinių kaina