aA
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vardu, šio komiteto pirmininkė, LVŽS frakcijos narė Guoda Burokienė, užregistravo Vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau VRK) įstatymo 16 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą. Siūloma įteisinti visišką VRK narių pavaldumą bei atskaitomybę VRK pirmininkui, likus vos 4-iems mėnesiams iki Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų.
Vilius Semeška
Vilius Semeška
© Asmeninio albumo nuotr.

Toks valstiečių užmanymas, neabejotinai atliepiantis dabartinės VRK pirmininkės įgeidžius, prieštarauja VRK įstatyme įtvirtintam narių nepriklausomumo principui. Akivaizdu, kad šis įstatymo projektas gimė po to, kai VRK nariai, pirmininkei nepritarus, priėmė naują Komisijos veiklos reglamentą, kuriame panaikintos buvusios spragos, leidžiančios vykdyti įvairius tyrimus pagal pageidavimus, be Komisijos žinios ir aiškios skundų nagrinėjimo tvarkos, manipuliuoti VRK narių darbo užmokesčio apskaita.

VRK nariais skiriami partijų, gavusių Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, taip pat Respublikos Prezidento, teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos deleguoti asmenys, kurie prisiekia Seime. Jų nesieja pavaldumo santykiai su VRK pirmininku kaip įstaigos vadovu, visi VRK nariai yra lygūs priimant sprendimus, t. y. balsuojant kolegialiai viešuose VRK posėdžiuose, visiems turint po vieną lygiai vertą balsą.

VRK nariai, skubiai sušauktame viešame posėdyje, apsvarstę įstatymo projektą, aiškiai deklaravo, kad nepritaria jo nuostatoms. Viešame kreipimesi į VRK narius delegavusias institucijas konstatavo, kad VRK yra Lietuvos Respublikos Konstitucijoje numatyta nuolatinė aukščiausia rinkimus ir referendumus organizuojanti ir vykdanti valstybės institucija, kuri kontroliuoja politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo teisėtumą ir yra kolegiali institucija. Komisijos veikla grindžiama teisėtumo, nepriklausomumo, viešumo ir nešališkumo principais. Įgyvendindama savo funkcijas ir priimdama sprendimus jos kompetencijai priklausančiais klausimais, yra nepriklausoma, todėl jokia valstybės institucija ar pareigūnas negali duoti privalomų nurodymų dėl VRK kompetencijai priklausančių klausimų sprendimo.

Rašte pabrėžiama, jog Konstitucinis teisinės valstybės principas reikalauja, kad jurisdikcinės ir kitos teisės taikymo institucijos būtų nešališkos, nepriklausomos, siektų nustatyti objektyvią tiesą ir sprendimus priimtų tik teisės pagrindu. Realizuodami visuomenei ir valstybei reikšmingas funkcijas, valstybės institucijos, pareigūnai neturi patirti grėsmės, jeigu savo pareigas vykdo nepažeisdami įstatymų.

„Įstatymo projektu siūlomas teisinis reguliavimas, legitimizuojantis galimybę tiesiogiai kištis į VRK narių veiklą, artėjančių Seimo rinkimų kontekste, vertintinas kaip iškreipiantis VRK, kaip nepriklausomos ir kolegialios institucijos, veikimo ir sudarymo modelį. VRK pirmininkui suteikus teisinius instrumentus daryti tiesioginę ar netiesioginę įtaką VRK nariams, o kartu ir visos VRK veiklai, būtų sukurtas pagrindas VRK transformacijai į iš esmės vienasmeniu valdymu grįstą instituciją, tuo pažeidžiant VRK narių nepriklausomumo principą, kuris iki šiol užtikrinamas įgyvendinant sąlygą, kad joks pareigūnas negali duoti privalomų nurodymų VRK nariams. Nėra abejonių, kad toks sprendimas nacionalinių ir tarptautinių teisės aktų kontekste būtų traktuojamas kaip antidemokratiškas, stabilumą ir piliečių pasitikėjimą rinkimų sistema griaunantis veiksmas“, - pažymi didžioji dauguma pasirašiusiųjų VRK narių.

Valdančiųjų siekis iš nepriklausomos, rinkimus organizuojančios, institucijos padaryti dar vieną savo agrokoncerną, yra aukščiausias pavojaus signalas mūsų demokratinei valstybei. Tikiu, kad Seime nebus 71 Seimo nario, balsuojančio už tokias pataisas, kuriomis trypiama nepriklausoma Konstitucinė Komisija, menkinamas pasitikėjimas rinkimų sistema.

O galbūt tai desperatiškas bandymas, siekiant išlikti valdžioje bet kokia kaina, įstatymu pasidaryti valdančiajai daugumai pavaldų rinkimų organizatorių, kontroliuojantį politinių partijų veiklą – VRK?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.5000

Top naujienos

Pavojingos varžybos įsibėgėja: Kinijos šuolis, po kurio Rusija liks pralaimėtoja (56)

Yra prisijungas! Tokiu džiugiu įrašu liepos 29-ąją pasidalijo Rusijos kosmoso agentūros vadovas...

Absurdiški teiginiai dėl COVID-19 glumina ne tik sveikatos apsaugos pareigūnus, pratrūko ir pats Bidenas (30)

Pasiteisinimų – kokių tik nori: nuo melagingų iki absurdiškų. Skiepai neveikia. Jie kenkia...

Miokardo infarktas dažniausiai ištinka netikėtai: kardiologas įspėjo, kokių požymių jokiu būdu neignoruoti (20)

Oro temperatūrai viršijant 30 laipsnių, greitosios medicinos pagalbos stoties medikai sulaukia...

Sekmadienį per sieną perėjo rekordinis nelegalų kiekis: jie plūsta be perstojo (2544)

Sekmadienį, rugpjūčio 1-ąją, Lietuvą užgriuvo tokia nelegalų banga, kokios iki šiol dar...

Valdininkus kritikavusi Baltarusijos olimpietė priversta trauktis iš žaidynių Tokijuje bijo tėvynėje atsidurti už grotų; papildyta 19 val. (96)

Baltarusijos sportininkė Kristina Timanovskaja yra priversta trauktis iš Tokijo olimpinių...

Skvernelis: įsibaiminusius žmones vadinti antivalstybininkais yra neišmintinga ir nepadoru (314)

Idėjai pasienio ruože įvesti nepaprastąją padėtį pritariantys opozicijos lyderis Saulius...

Paviešintos nuotraukos, kaip su pusnuogėmis gražuolėmis linksminasi neseniai pagimdžiusios princesės Eugenie vyras (29)

Daugumai naujai iškeptų tėvelių gyvenimas tampa panašus į nesibaigiantį nešvarių sauskelnių...

Meilužė stojo į kovą dėl skleroze prieš mirtį sirgusio milijonieriaus turto: velionio brolis ją kaltina niekinga apgaule (3)

Kai kalba pasisuka apie turto palikimą – draugiškų susitarimų lieka mažai. Ypač, kai...

Išskirtinio dizaino ir architektūros namai užkariauja pasaulį: šiuolaikinis komfortas miško viduryje

Noras būti arčiau gamtos, pabėgti nuo miesto šurmulio kaip niekada aktualus šių dienų miesto...

Negailestingi burtai: olimpiados ketvirtfinalyje – pasaulio ir olimpinių čempionų akistata (82)

Ispanijos vyrų krepšinio rinktinei brangiai kainavo pralaimėjimas slovėnams paskutinėse Tokijo...