aA
Neretai kabinetiniai politikai išblyškusiais, saulės nemačiusiais veidais atitolsta nuo kasdienio žmonių gyvenimo su visomis jų problemomis, užsibarikaduoja posėdžių kambariuose, pritarėjų burbule.
Vilius Semeška
Vilius Semeška
© Asmeninio archyvo nuotr.

Galbūt vitamino D trūkumas kai kuriems sprendimų priėmėjams taip trenkia per smegenis, kad vietoje gyvų susitikimų, įsiklausymo ir empatijos, užsibrėžiamas matematinis tikslas priimti kuo daugiau įstatymų pataisų su įvairiais draudimais ir apribojimais.

Kai nesitariama, o įpareigojama bei diktuojama – prarandamas ryšys ir pasitikėjimas tarp visuomenės ir valdžios. Paprastai tokia politinė veikla ne vienija, o didina atskirtį. Politikai drąsus tampa tik tribūnose, bet ne tarp žmonių, kurie neretai pagrįstai pasipiktinę dialogo nebuvimu griežtesnio žodžio nesidrovi iššaukti.

Įvairūs „archeologiniai“ politiniai tyrimai, kaip keršto ar susidorojimo priemonės, smulkmeniški vaidai dėl užgautų ambicijų – siutina piliečius, kurie laukia individualių sprendimų, dėmesio ir kompromiso paieškos tarp interesų grupių.

Nusivylimą politika, frazes „aš apolitiškas“ ir „manęs ta politika nedomina“ pagimdo paprasto, nuoširdaus dialogo nebuvimas, visuomenės neįtraukimas į diskusiją bei sprendimų priėmimą.

Taip, socialiniai tinklai, komentarai portaluose kažkiek sujungia įgaliojimus gavusiuosius su įgaliojimus valdyti valstybę davusiais. Tačiau toks socialinis kontaktas su visais privalumais ir trūkumais nepakeičia gyvo bendravimo, tiesioginio akių kontakto bei žmogaus emocinio lauko pajautimo. Tuo mes ir skiriamės nuo robotų su dirbtiniu intelektų, esame žmonės ir mums svarbus artimas žmogiškas ryšys.

Nesudėtinga suvokti ką reiškia piliečiui, kai jo klausia ir įsiklauso, o ne įstatymo forma įsakinėja.

Deja, sovietizmas mąstyme suluošino mūsų visuomenę, kuri nėra pratusi, kad būtent ji samdo išrinktuosius stiprinti valstybę, bet ne naudotis suteikta galia tenkinant siaurus grupinius politinius interesus. Kitokia, dialogu remta politikų veikos forma turi tapti įprastine.

Sunku įkalbėti nusivylusius sugrįžti ar įsitraukti į valstybėje priimamų sprendimų diskusijos lauką, nes ištisus dešimtmečius nebūta nuoširdaus dialogo. O jei ir būta, tai tik jo imitacija, kai neva vis vien valdžia žino geriau ko tiems žmonėms reikia ir kaip juos valdyti.

Negali išgirsti jei tarpusavyje nekalbama, negali žinoti kas stabdo ar net griauna mūsų pasitikėjimą vieni kitais jei neklausi. Gilėjanti atskirtis tarp valdžios ir piliečių jau yra pavojus demokratijai, atveriantis erdvę korupcijai ir nepotizmui, ekonomikos stagnacijai. Be to, didėja socialinė atskirtis, prastėja viešųjų paslaugų kokybė, o politikų elgesio ir moralės normos tampa niekinės vertės.

Sunku būtų paneigti dialogo reikšmę mūsų gyvenime, jis sieja žmones, leidžia gyventi kartu bendruomenėse, valstybėje. Tai esminė žmogaus egzistencinė dalis.

Dialoge „susitinka“ skirtingos kultūros, požiūriai, interesų grupės, jame svarbus dalykiškumas, neretai ieškoma tiesos, kuria nedisponuoja nei vienas pašnekovas.

Kviečiu visus išdrįsti nebijoti kalbėtis, ginčytis ir susitarti. Pradėkime akivaizdžiai kolektyviai užmirštam dialogo žanrui tarp visuomenės ir politikų grįžti – nuo to tiesiogiai priklauso, kaip gyvensime.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Paskiepyta vilnietė vis tiek užsikrėtė koronavirusu: gydytojai paaiškino, kodėl taip nutinka (330)

Vilniuje dirbanti 28 metų Monika (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), prieš 10 dienų...

Dailius Dargis | D+

Kaune – neeilinis sujudimas: gangsteriai siūlo pusę milijono eurų, į laisvę gali grįžti vienas įtakingiausių šalies nusikaltėlių

Kauno šešėliniame pasaulyje netyla kalbos, kad aktyviai ieškomas „kišeninis“ teisėjas, kuris...

Juodas darbas, kantrybė ir tobula galimybė: pagaliau atsiskleidęs Valančiūnas užkariauja ne tik Memfį (38)

Kol trigubus dublius ir asmeninius bei klubo rekordus skaičiuojantis Domantas Sabonis Indianapolyje...

Putinui pasigyrus puikiai valdant pandemiją patikrino skaičius: padėtis šokiruojanti (70)

„The New York Times“ palygino Rusijoje , Jungtinėse Valstijose ir dar keliose Europos...

Kubilius ir Skvernelis įvertino situaciją dėl koronaviruso: laisvinti karantiną ar geriau sustoti (193)

Buvęs premjeras Saulius Skvernelis sako, kad griežti karantino ribojimai jau nebeveikia. Pasak jo,...

Martikonytė atskleidė daugiau detalių apie nelegalų vakarėlį: aš tokia ne pirma ir ne paskutinė (99)

Kaip linksmas vakarėlis karantino metu gali baigtis liūdnai. Naktį iš penktadienio į...

Pagrindinis „Kangoo Jumps“ biuras Londone sureagavo į skandalingą vaizdo įrašą su Petru Gražuliu: išreiškė nusivylimą darbuotojais (61)

Sporto klubas „Kangoo Club“ pirmadienį išplatino vaizdo klipą, kuriame pagal vulgarią dainą...

Po vyruko staigmenos per pasimatymą moteris bėgte pasileido į automobilį: sako, spėk, ką turiu kišenėje (6)

Man atrodo, aš galėčiau pretenduoti į juokingiausių, nesėkmingiausių ir visokių kitokių...

Transliacija / Aš ikona. Skyrybų nesutarimai ir turto dalybos: kaip išvengti šių nemalonumų

Skyrybos gali būti taikios, tačiau dažniau pasitaiko, kad dalintis tenka ne tik emocijomis, bet ir...