aA
TV reportažas suglumina. Veiksmas vyksta vieno rajono savivaldybėje.
Gyvenvietė. 7 kilometrai nuo rajono centro. Buvusios mokyklos bendrabutis pertvarkytas į puikius socialinius būstus. Didžioji dalis lėšų iš 0,5 milijono eurų – ES parama. Rajono valdžia tik per vargus randa norinčių apsigyventi šiuose butuose, nors eilė socialiniam būstui gauti didelė.
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Andrius Sarcevičius

Ir rajono meras, dešinysis politikas, pratrūksta (tiksli citata): „Mes nesuprantam, ko norim. Mes esam jau išpuikę nuo begalybės lengvatų, nuo begalybės pašalpų, nuo begalybės valdžios sudarytų sąlygų, kad mes galim naudotis viskuo. Atsisakyti gyventi tokiame bute yra nuodėmė“.

Ir pasiūlo išbraukti iš laukiančiųjų socialinio būsto eilės visus, kurie atsisakė valdžios pasiūlymo.

Reportažo pabaiga.

Čia kur toks rojus, kuriame skurstantieji yra išpuikę iki begalybės (visi iki vieno?) ir valdžios apkamšyti pūkinėmis pagalvėmis? Lietuvoje? Čia tiek daug socialinių paslaugų ir paramos neįgaliesiems, vienišoms mamos ir tėčiams, čia taip smarkiai rūpinamasi visais vaikais ir senoliais, kad jau dar daugiau norėti yra nuodėmė? Ir visa tai Lietuvoje, kurioje turtinė ir pajamų nelygybė, skurdas ir atskirtis – vieni didžiausių ES?

Tai reiškia, kad būtina sukurti ambicingesnę darbo ir asmeninio, šeimos gyvenimo pusiausvyrą užtikrinančią politiką: lanksčios motinystės, tėvystės, tėvų ir slaugytojų atostogos; nebrangios, aukštos kokybės priežiūros paslaugos vaikams ir negalintiems savimi pasirūpinti žmonėms.
Vilija Blinkevičiūtė

Toks valdžios ir politikų požiūris, šiuo atveju nuskambėjęs iš rajono mero lūpų, privedė Europą prie socialinio liepto galo. Lietuvą – taip pat. Užtenka paminėti, kad Lietuvoje skursta kas ketvirtas vaikas, o visoje ES – apie 25 milijonai vaikų.

Iliuzijos Europoje, kad laisvoji rinka išspręs visas žmonių problemas, jau baigėsi. Praėjusiais metais Gioteborge ES institucijos, profesinės sąjungos sutarė, kad būtina vykdyti Socialinių teisių ramsčio politiką. Aiškiai pasakyta, kad nebus socialinės Europos – neliks ir Europos Sąjungos. Didžiąja dalimi toks dėmesys socialinei politikai – Europos socialdemokratų nuopelnas. Socialdemokratai grįžta į aiškios kairiosios politikos kelią.

Ką siūlo Europos socialdemokratai? Paminėsiu tik kelis siūlymus ir veiklos kryptis socialinio teisingumo srityje.

ES turėtų priimti ambicingą Nulinio skurdo planą, skirtą perpus sumažinti skurdą iki 2030 metų ir panaikinti skurdą iki 2050 metų. Būtina, kad valstybės narės nustatytų pakankamas minimalių pajamų sistemas, skirtas žmonėms, gyvenantiems žemiau skurdo rizikos ribos. Nei senatvės pensija, nei minimalus atlyginimas negali būti mažesni už skurdo ribą.

Europos Parlamento dešiniesiems, kaip ir tam rajono savivaldybės merui, atrodo, kad socialinės pagalbos vaikams ir šeimoms yra per daug.
Vilija Blinkevičiūtė

Vienas iš pagrindinių siūlymų – Europos vaikų garantija, kuri leistų vaikams vaduotis iš skurdo jau ankstyvoje vaikystėje ir padėtų suteikti lygias galimybes įgyti ne tik nemokamą, bet ir kokybišką išsimokslinimą, gauti kokybiškas sveikatos ir priežiūros paslaugas, turėti tinkamą būstą ir tinkamai maitintis. Išskirtinis dėmesys – vienišoms mamoms ir tėčiams, auginantiems vaikus.

Tai reiškia, kad būtina sukurti ambicingesnę darbo ir asmeninio, šeimos gyvenimo pusiausvyrą užtikrinančią politiką: lanksčios motinystės, tėvystės, tėvų ir slaugytojų atostogos; nebrangios, aukštos kokybės priežiūros paslaugos vaikams ir negalintiems savimi pasirūpinti žmonėms. Tai vienintelis būdas iš tiesų skatinti ir užtikrinti lygias moterų teises, atlyginimus ir pensijas, taip pat tėvų lygiateisišką dalyvavimą šeimos gyvenime. Tai reiškia ir moterų sveikatos bei reprodukcinių teisių skatinimą, įskaitant galimybę visoje ES moterims teikti saugų ir teisėtą abortą.

Būtina priimti bendrą visai ES direktyvą dėl skaidrių ir nuspėjamų darbo sąlygų visų formų darbui. Europoje turi būti uždrausta nulinių valandų darbo sutartis. Laikas grįžti prie reikalavimo, kad darbo diena neturėtų trukti ilgiau kaip 8 valandas.

Socialdemokratai siūlo mažinti per didelę (ir vis didėjančią) pajamų nelygybę, įvedant progresinius, kapitalo, turto mokesčius labiausiai pasiturintiesiems.

Dalis išvardintų pasiūlymų jau svarstomi Europos Parlamente, tačiau pasiekti sprendimus lengva nebus. Tai puikiai iliustruoja mano pasiūlyta Europos vaikų garantijos iniciatyva, kuriai priešinasi krikščionys demokratai ir liberalai. Priešinamasi ir mūsų siūlymui ateinančių 7-erių metų ES biudžete numatyti konkrečias investicijas į mūsų vaikus – 10 milijardų eurų.

Europos Parlamento dešiniesiems, kaip ir tam rajono savivaldybės merui, atrodo, kad socialinės pagalbos vaikams ir šeimoms yra per daug.

Džiaugiuosi, kad aiškūs socialiniai sprendimai numatyti mūsų, Lietuvos socialdemokratų partijos, vizijoje iki 2024 metų. Universali nacionalinė senatvės pensija, adekvačios ir ilgalaikės nedarbo išmokos, didesnė piniginė parama šeimoms ir ypatingai vaikams, socialinių paslaugų plėtra – tai tik dalis priemonių įveikti skurdą ir socialinę atskirtį.

Einame vienintele teisinga kryptimi. Einame kartu su Europos socialdemokratais. Tik mes visi kartu galime sukurti ir išlaikyti socialinį skydą. Ir Lietuvoje, ir Europoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas plauna smegenis Lietuvai: apklausos rodo, už ką verta padėkoti Putinui ir kur prašovė Kremlius (312)

Lietuviai, kam jums ta kariuomenė? Nereikia jums ES ir NATO – vien išlaidos, nelaimės, pamintos...

Pasikeitus mokesčiams, keičiasi ir pensija: dirbantys savarankiškai turėtų pasiskaičiuoti (24)

2019 metais įsigalioję mokestiniai ir pensijų kaupimo pakeitimai palietė visus dirbančiuosius,...

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May atnaujinta 21.45 (709)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Nesėkmingą greičio ruožą įveikęs Vanagas: valandos per dvi dienas neatsiloši (52)

Benediktui Vanagui ir Sebastianui Rozwadowskiui, „ General Financing team Pitlane “ ekipažas,...

4 mėnesių kūdikis vis dar komoje: iš mediko – niūri prognozė (12)

Po dar vieno sukrėsto vaiko sindromo atvejo, kai kūdikis atsidūrė komoje, prof. dr. Rimantas...

Šaltojo karo metu netrūko kuriozų: juoką sukėlė pasikėsinimas į JAV šnipų lėktuvą (7)

Šaltasis karas tarptautinėje arenoje buvo neramūs laikai. Abi kariaujančios pusės darė viską,...

Gintarė Karaliūnaitė pirmą kartą prabilo apie santykius su Rolandu Janavičiumi: tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė (47)

Dažnai sakoma, kad itin populiariems pramogų pasaulio atstovams, retai sekasi asmeniniame gyvenime....

Aštunta diena Dakare sėkminga ne visiems lietuviams – dėl geriausio rezultato laukia kova papildyta 02.54 val. (326)

Aštuntoji Dakaro ralio diena buvo permaininga kaip niekada. Organizatoriai žadėjo nelengvą dieną,...

Puraus ir minkšto varškės apkepo receptas

Varškės apkepas skanus bet kuriuo dienos metu – pusryčiams, pietums ar vakarienei. Ryte...

Net 12 būdų, kaip numesti svorio nuo sėdmenų: efektyvumas garantuotas (3)

Siekis numesti svorio nuo sėdmenų yra dažnas sportuojančiųjų tikslas. Egzistuoja daugybė būdų...