aA
Kovo 8-oji puiki proga atsiprašyti moterų už trijų kampų kombinaciją. Už naštą, laikant tris namų kampus. Buitis, vaikų ir artimųjų, sergančiųjų priežiūra. Darbas po darbo. Kasdien. Be išeiginių. Keliaujant po Lietuvą, man moterys ne kartą sakiusios, kad laiko ir ketvirtą namų kampą. Savo vyrus.
Vilija Blinkevičiūtė. Gėlės – gražu, bet kas atsiprašys moterų už trijų kampų kombinaciją?
© DELFI / Andrius Sarcevičius

Tarptautinė moters diena yra tinkama proga atsiprašyti moterų ir už „stiklines lubas“, kai moterims vis dar sunku kopti karjeros laiptais, nes jos neva dar ir mažiau protingos. Arba augina vaikus, o tai neva trukdys dirbti.

Už vyriškus smūgius namų virtuvėse – už paslėptą, slepiamą ir net tyliai toleruojamą smurtą prieš moteris. Ir už mažesnius atlyginimus, už diskriminaciją pagal amžių – taip pat atsiprašyti.

35 metų moteris jau nurašoma, nes nebegraži?

Neseniai Lietuvoje paskelbta ieškančiųjų darbo apklausa. Moterys šiemet nusiteikusios pesimistiškiau nei pernai. Gerai, kad sėdėjau ant kėdės: pasirodo, dalis darbdavių 35-erių sulaukusias moteris jau traktuoja kaip nebe tokias gražias ir nebetinkančias darbui, pavyzdžiui, paslaugų sektoriuje.

Vyrams išvaizdos reikalavimai nekeliami.

Dar moterys skundžiasi, kad jos dažniau nei vyrai diskriminuojamos dėl amžiaus ar šeiminės padėties, o sulaukusios 45 metų į darbo pokalbius net nebekviečiamos.

Mielieji darbdaviai, kuriems 35 metų moteris jau išbrokuota, nebetinkama dirbti, keičiame kriterijus. Darbo rinka – ne grožio konkursas. Moteris – ne automobilis, jachta ar vila su langais į jūrą. Čia Lietuva, Europos Sąjungos valstybė. Dvidešimt pirmasis amžius. Išlendam iš šiaudinių pastogių.

Ko vertas verslas, kuriam reikalingos jaunos gražuolės, o ne patyrusios, jau gyvenimo išbandytos darbuotojos?

Dirba kaip bitės, bet uždirba mažiau. Kas?

Atspėkite, kas? Teisingai, Lietuvos moterys. Statistikos departamento duomenimis, moterų vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje ir toliau gerokai atsilieka nuo vyrų atlyginimų. Praėjusių metų pabaigoje moterims išmokėtas darbo užmokestis sudarė tik 89 procentus vyrų atlygio.

Europos Sąjungoje skirtumas tarp vyrų ir moterų atlyginimų svyruoja apie 14–15 procentų. Be to, Lietuvos moterys, Eurostato duomenimis, gana aktyviai dalyvauja darbo rinkoje, panašiai kaip suomės ir švedės – vos keliais procentais nusileidžia vyrams.

Neskubėkime džiaugtis: 2017 metais skelbta, kad tik Lietuvoje ir Latvijoje moterys per savo gyvenimą dirba ilgiau negu vyrai. Visose kitose ES valstybėse ilgiau dirba vyrai.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl moterų atlyginimai mažesni, yra ta, kad moterys dažnai dirba tokiuose sektoriuose, kuriuose darbo užmokestis paprastai mažesnis nei tuose, kuriuose dominuoja vyrai, taip pat jos turi mažiau galimybių profesinei karjerai. Deja, vis dar pasitaiko atvejų, kai moterims už tą patį darbą mokamas mažesnis atlygis. O tai jau – nusikalstama.

Mažesni atlyginimai, mažesnės ir pensijos. „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje vidutinė moterų senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, yra penktadaliu mažesnė nei vyrų gaunama senatvės pensija.

Ne tik teisinga, bet ir ekonomiškai būtina

Šių metų sausį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumo. Esminė žinutė – moterų darbas yra nepakankamai įvertintas. Tai yra ne tik neteisinga: būtina imtis privalomų visoms valstybėms veiksmų, kad didėtų moterų ekonominė, finansinė galia, savarankiškumas.

Išskirta nepilnų šeimų situacija. Konstatuota, kad ES skurdo riziką patiria 35 procentai vienišų mamų, gerokai daugiau nei vienišų tėvų.

Europos Parlamentas paragino Europos Komisiją nedelsiant pateikti naują plataus užmojo ES lyčių lygybės strategiją, į kurią būtų įtrauktos privalomos priemonės, susijusios su vyrų ir moterų darbo užmokesčio (ir pensijų) skirtumo mažinimu ir skaidrumu. Taip pat numatyti priemones, kad vyrai taptų lygiaverčiais moterims partneriais namuose, prižiūrint vaikus ir sergančius asmenis. Tokios rekomendacijos pateiktos ir valstybėms narėms: namų darbus galima atlikti ir nelaukiant Europos Komisijos siūlymų.

Ši rezoliucija parengta ir priimta, atsižvelgiant į Europos lyčių lygybės instituto 2019 metų lyčių lygybės indekso ataskaitą. Lietuvai ši ataskaita – gėdinga.

Lietuva – vienintelė be jokios pažangos

Praėjusių metų pabaigoje Lietuva paskelbta vienintele ES valstybe, nuo 2005 metų nepadariusia jokios pažangos moterų ir vyrų lygybės srityje. Situacija net šiek tiek pablogėjo. Tokią išvadą kartu su Lyčių lygybės indekso duomenimis paskelbė Europos lyčių lygybės institutas.

Pagal šį indeksą Lietuva nusirito į 23 vietą tarp kitų ES valstybių.

Lietuvoje lyčių lygybės sumažėjo finansų ir galios srityse. Finansų srityje labiausiai didėjo moterų ir vyrų pajamų bei skurdo atotrūkiai. Galios srityje – mažėjo moterų bendrovių valdybose.

O kaip dėl trijų kampų kombinacijos? Lietuva išskirta kaip valstybė, kurioje stebimas didžiausias atotrūkis tarp moterų ir vyrų skiriamo laiko vaikų priežiūrai. Tuo viskas ir pasakyta. Neturime nei vizijos, nei strategijos, kaip tą situaciją keisti.

Ir, žinoma, šiandien ačiū visiems vyrams už gėles. Gėlės – gražu.

Ir pagarba vyrams, kuriems šiandien nėra už ką atsiprašinėti savo moterų ir darbuotojų. Tokių vyrų, moterų laimei, tikrai yra. Nuoširdžiai džiaugiuosi ir už moteris, kurioms pavyko suderinti karjerą su šeimos, asmeniniu gyvenimu, kurios yra gerbiamos ir mylimos. Tai tikrai nebuvo paprasta.

Ir todėl – visas ir visus – su Kovo 8-ąja!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
3.3542

Top naujienos

Veryga: tie, kurie užsikrėtė prieš 2 savaites, turėtų išsitirti papildyta 14.48 (36)

Ketvirtadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nuotolinėje spaudos konferencijoje...

Po prostitutės kelionės autobusu – naujas valdžios siūlymas griežtinti bausmes: numatyta ir 5 metai kalėjimo (160)

Teisingumo ministerija pažymi, kad plintant labai pavojingam užkratui COVID-19 , Lietuvoje...

Nuo rytojaus kaukės viešumoje privalomos: medikas pasakė, iki kokio amžiaus vaikams jų dėti negalima (70)

Nuo rytojaus kaukės viešumoje bus privalomos, tačiau ką daryti su mažais vaikais?! Savo...

Gyvai / Tiesiogiai iš SAM: Verygos komentaras apie COVID-19 situaciją (32)

14 val. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuotoliniu būdu transliuos trumpąją spaudos...

Britų karo ekspertas apie Rusijos misiją: lyg pas juos būtų atėjusios visos šventės vienu metu (28)

Rusų karinė misija, nusiųsta į Italiją tariamai padėti, kovojant su koronaviruso krize, slapta...

Skaudi netektis: mirė mokslininkė Elena Stankūnienė SAM neigia, kad mirties priežastis – koronavirusas (198)

Eidama 98-uosius metus Klaipėdos ligoninėje mirė garbi geografė, buvusi dėstytoja dr. Elena...

Niujorko ligoninė įsileido CNN žurnalistus: mirusiųjų tiek daug, kad jie kraunami į vilkikus (150)

Skubiosios pagalbos skyrius. Prabėga 40 minučių. Per jas šešiems pacientams sustojo širdis....

Skvernelis: brandos egzaminai bus papildyta (279)

Premjeras Saulius Skvernelis nepaliko klausimų, brandos egzaminai šiais metais bus organizuojami....

Kaip per Velykas atrodys Lietuvos miestai: kelius blokuos policijos ekipažai ar betoninės užtvaros Palangai padės pasieniečiai  (585)

Baigiantis ketvirtai karantino savaitei jo laikytis teks dar griežčiau. Jau nuo penktadienio lauks...

Egzaminų sesija startuos birželio gale: planuojamas mokyklų darbas švelninant karantiną (69)

Brandos egzaminų sesija šiemet prasidės nuo birželio 22 d. Brandos egzaminų vykdymo grafikas,...

|Maža didelių žinių kaina