aA
Antradienį Seimo posėdžių sekretoriate registravome nutarimo projektą dėl priešlaikinių Seimo rinkimų surengimo. Apie tokią galimybę asmeniškai laišku informuotas ir didžiulį tautos pasitikėjimo mandatą gavęs šalies Prezidentas Gitanas Nausėda. Kodėl manome, kad pirmalaikiai rinkimai yra mažesnis „blogis“ nei kitos alternatyvos.
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Eugenijus Gentvilas
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Eugenijus Gentvilas
© DELFI montažas

Neįgali Vyriausybė nesukurs gerovės valstybės

Įspūdingas tautos palaikymas Prezidentui Gitanui Nausėdai ir jo suformuotai gerovės valstybės darbotvarkei indikuoja naują politinę realybę šalyje.

Žmonės tikisi sėkmingų ir realius pokyčius lemiančių darbų iš dviejų Lietuvos valstybės valdžios šakų: Seimo ir Vyriausybės. Tačiau jos savo (ne)veikimu atsidūrė krizėje, iš kurios išlipti neturi nei plano, nei valios, nei įgaliojimų. Nekalbant apie naujus ir sudėtingus politinius klausimus. Užsisukę „valstietiškuose“ karuose, valdantieji prioritetu iškelia asmenines politines pergales, o ne valstybės ir jos žmonių ateitį.

Valdančiąją koaliciją bandančios išsaugoti politinės jėgos vien per šiuos metus vykusius savivaldos, Europos Parlamento ir Prezidento rinkimus patyrė politinius pralaimėjimus, negavusios pakankamo tautos pasitikėjimo savo politinėms darbotvarkėms. Tolimesnis Vyriausybės programos vykdymas būtų nedemokratiškas tautos valios ignoravimas.

Galimybė šiandien suformuoti tvirtą Vyriausybę – nepasiekiama svajonė

Šiuo metu didžiausios Seimo valdančiosios koalicijos frakcijos pagrindinis rūpestis – kaip pakeisti jos pačios deleguotą Parlamento vadovą Viktorą Pranckietį. „Valstiečių“ frakcija byra akyse, kita frakcija skolinasi jos žmones, kad gebėtų egzistuoti. Koalicijos teikiamas Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis viešai deklaruoja, kad reikėtų remtis ne valdančiųjų, o didžiausios opozicijos frakcijos palaikymu.

Akivaizdu, kad neturėdama aiškios Seimo paramos, formuojama Vyriausybė neturės galimybių būti tvirta, inicijuoti mūsų valstybei būtinų sudėtingų pokyčių, veikti aiškiai ir skaidriai. Meluotume ir sau, ir Lietuvos žmonėms, kad yra bent menka tikimybė sukurti Vyriausybę, turinčią jėgos ir motyvacijos imtis pribrendusių iššūkių valstybėje.

Lietuvos laukia prarastų metų laikotarpis

Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja alinančiomis nesprendžiamos socialinės atskirties, švietimo kokybės ir prieinamumo problemomis. Nepaisant šios situacijos, lietuviai vykusiuose rinkimuose aiškiai parodė, kad jie nelinkę pasiduoti radikalioms, populistinėms idėjoms ir renkasi atsakingus politikus bei aiškias vertybes deklaruojančias politines partijas. Tai – didžiulė dovana mums, politikams, turėtume ją branginti.

Mažiausia, kuo atsakingi politikai šiuo metu gali atsilyginti Lietuvos žmonėms, tai suteikti progą neprarasti dar 1,5 metų su silpna Vyriausybe ir trapia, besiblaškančia dauguma Seime. Nerandame argumentų, kodėl turėtume taikytis su šia situacija kaip nepakeičiama duotybe.

Galime galvoti, kad Seimas savo noru nenutrauks įgaliojimų anksčiau laiko, tačiau tai nėra argumentas nuleisti rankas ir išduoti Lietuvos žmones. Iki eilinių Seimo rinkimų likęs laikas, labai realu, taps darbo imitavimo, pusinių sprendimų, išlaidavimo ir „dovanų“ dalijimo saviems laikotarpiu, kuris diskredituotų ne tik konkrečią dabartinę valdžią, politikus, bet ir politiką apskritai. Taip būtų išpurenta dirva žmonių nusivylimui ir galimai populistinių, radikalių idėjų sėkmei ateinančiuose rinkimuose.

Lietuvos žmonės nenusipelnė pusantrų metų įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžios imitacijos, keistos prabangos turėti neveiksnią valdžią ateities sąskaita. Vienintelė racionali išeitis iš dabartinės politinės situacijos – pirmalaikiai rinkimai, leisiantys suformuoti naują legitimią valdžią.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.6842

Top naujienos

Loterijoje laimėtas milijonas laimės neatnešė – moteris net nesuprato, kaip prarado visus pinigus (179)

Loterijoje, kurioje net nedalyvavo, laimėtas milijonas kaip reikiant apsvaigino vienos Marijampolės...

Vytautė Merkytė | D+

Genetiškai modifikuoti raupai ir maras – tik dalis to, ką sovietai ruošė pasauliui: štai kokie eksperimentai vyko slapčiausioje bazėje

Viena paslaptingiausių vietų Sovietų Sąjungoje buvo sala, nepažymėta jokiame oficialiame...

Lietuvis aplankė vieną kraupiausių vietų pasaulyje: atrodo, kad patekau į siaubo filmą (6)

Lietuviai mėgsta keliauti po egzotiškas salas, dažniausiai įsivaizduoja, kad ten galima atitrūkti...

Po stingdančio šalčio – radikalios permainos: pataria būti atsargiems ir laukti kitos savaitės (36)

Į Lietuvą plūstelėjo šiltesni orai ir bent jau Vilniuje ketvirtadienį buvo galima džiaugtis...

Dailius Dargis | D+

Netradicinė kontrabanda, iš kurios finansuojamas terorizmas: pirkdami klastotes, tampate to dalimi

Pirmoje netradicinės kontrabandos straipsnių ciklo dalyje - Vilniaus mados salonų „Du broliai“...

„Zenit“ sutramdė „Anadolu Efes“ klubą, o Gudaitis tapo mačo MVP (4)

Eurolygos 21-asis turas startavo šeimininkų pergale. Sankt Peterburgo „Zenit“ (13/6)...

Kurį laiką dingusio iš viešumos Jacko Ma vaizdo pokalbis atnešė 58 mlrd. dolerių palengvėjimo atodūsį (1)

Jis kalbėjo mažiau nei minutę ir nieko nepasakė apie Kinijos vyriausybės persekiojimą,...

Sorošo universitetą išspyrę vengrai išskėstomis rankomis pasitinka pakaitalą iš Rytų (212)

Budapešte pradės veikti pirmasis Kinijos universiteto filialas Rytų Europoje. Tam žalią...

Vilnietė nusvilo nuo sukčių, bet jaučiasi apgauta banko: pinigus iškart blokavo, bet jų nebeatgaus (173)

Vilnietė Rūta atsidūrė apgaulės pinklėse – skelbimų portale norėjusi įsigyti daiktą...

Kaip užvesti automobilį su laidais: yra kelios taisyklės, kurių privalote laikytis išsamus veiksmų aprašymas (46)

Dažną vairuotoją žiemos rytą užklumpa problemos: pasukus užvedimo raktelį vietoje variklio...