aA
Virusas keičia visų įprastą gyvenimą. Šį ketvirtadienį Europos Parlamentas pirmą kartą posėdžiaus nuotoliniu būdu, o aš balsavime dalyvausiu iš Lietuvos, kur šiuo metu esu saviizoliacijoje, sugrįžęs iš Briuselio.
Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas
© DELFI / Domantas Pipas

Speciali plenarinė Europos Parlamento sesija skirta išskirtinai kovai su koronavirusu. Mūsų užduotis – priimti sprendimus, kurie padės žmonėms ir verslui kovoti su viruso sukeltais padariniais.

Pirmasis klausimas, kurį spręsime, tai atsako į koronavirusą investicijų iniciatyva. Ji leis Europos Sąjungos valstybėms pasinaudoti 37 milijardais eurų iš Sanglaudos fondų.

Patvirtinus šį sprendimą, Lietuva iš ES Sanglaudos fondų per kelias artimiausias savaites gaus daugiau kaip 400 mln. eurų. 219 milijonų eurų – tai anksčiau nei numatyta išmokėti pinigai už 2019 m. projektus, dar beveik 190 mln. eurų Lietuvai bus pervesta kovo pabaigoje ir balandžio mėnesį iš 2020 m. finansavimo.

Europos Komisija taip pat pasiūlė, kad iš Struktūrinių fondų lėšų nuo 2020 vasario 1 d. būtų galima finansuoti kovai su koronavirusu skirtų priemonių įgyvendinimą. Tokiu būdu ES fondų lėšomis bus galima apmokėti medikams taip reikalingų apsaugos priemonių – kaukių, respiratorių, dezinfekantų pirkimą, taip pat tęsti kitos medicininės įrangos įsigijimą.

Antrasis klausimas, kurį paremsiu Europos Parlamente, tai ES Solidarumo fondo išplėtimas. Pastarosios savaitės rodo, kad jokia šalis nėra pajėgi viena išspręsti pandemijos krizės. 2002 m. įsteigtas ES Solidarumo fondas iki šiol dažniausiai buvo naudojamas kovai su stichinių nelaimių – žemės drebėjimų, gaisrų, potvynių ar sausrų – pasekmėmis.

Lietuva iš šio fondo irgi yra gavusi daugiau nei 17 mln. eurų pagalbą. Tačiau šiandien mes privalome išplėsti fondo atsakomybių apimtį ir panaudoti jame esančias lėšas kovai su koronavirusu. 2020 m. fonde numatyti 800 mln. eurų padėtų valstybėms narėms papildyti savo medicinos įrangos atsargas, samdyti daugiau medikų, finansuoti kitus skubius poreikius.

Trečiasis klausimas, kurį skubiai spręsime Europos Parlamente – tai vadinamieji „vaiduoklių skrydžiai“. Daugeliui, turbūt, bus naujiena, tačiau nepaisant daugybės pranešimų apie nutraukiamą susisiekimą oro transportu tarp atskirų valstybių, dangų tebevagoja daugybė lėktuvų... kurie yra tušti. Taip yra todėl, kad avialinijoms du kartus per metus – vasaros ir žiemos sezonams yra suteikiami pakilimo ir nusileidimo laikai. Jei avialinijos pasinaudoja 80 proc. jų, laikai lieka ir kitam sezonui. Jei ne – skrydžio laiko netenkama.

Taisyklės protingos, tačiau visiškai netinkamos šiandieninei situacijai. Avialinijos, kurių daugeliui šiandien į akis jau žvelgia bankroto šmėkla, vis dar tikisi atsigauti ateityje, todėl, norėdamos išlaikyti skrydžių laikus, skraidina tuščius lainerius.

Tai yra brangiai kainuojanti, orą teršianti ir klimato atšilimą skatinanti absoliuti nesąmonė. Todėl mes, Europos Parlamento nariai, turime skubiai nutraukti šią praktiką.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.7500

Top naujienos

Vieno valstiečio reputacijai gelbėti skubiai pakeista viena iš karantino nuostatų (953)

Tam, kad bent iš dalies būtų galima teisiškai pateisinti Seimo nariui, „valstiečiui“ Dainiui...

Pirmąją savaitės pusę orai bus saulėti, sausi ir šilti (10)

Pirmadienio dieną mūsų šalies orus lems anticiklonas. Diena bus saulėta, plonų debesų pasirodys...

Pritrūkus darbo Lietuvoje, pasiūlymų dairosi užsienyje: įspėja, kad visiems jų neužteks (138)

Lietuvos įdarbinimo agentūros jau ruošiasi vasaros sezonui. Atstovai pasakoja, kad lietuviai ir...

Netrukus į Prancūziją grįš grupė žmonių, net nenutuokiančių apie prasidėjusią pandemiją (76)

Tikriausiai apie pasaulį siaubiantį naująjį koronavirusą jie žino nedaug arba visai nieko....

Nėra imunitetą stiprinančio supermaisto, tačiau mineralai ir vitaminai yra būtini: įvardijo 3 svarbiausius (44)

Imuninė sistema pastaruoju metu nuolat linksniuojama dėl koronaviruso pandemijos, tačiau ji...

Taip seniau gydytojai saugojosi nuo maro: manė, kad padės keistos kaukės su snapais (51)

Septynioliktame amžiuje žmonės tikėjo, kad tokia apranga padeda išvalyti apnuodytą orą. Jie klydo.

Johnsonas dėl COVID-19 simptomų pristatytas į ligoninę (97)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas buvo pristatytas į ligoninę atlikti papildomų...

Gediminas Jankauskas. Ateistas iš Dievo malonės: Luiso Bunuelio sapnai ir iliuzijos (6)

Luiso Buñuelio (1900–1983) kūryba, kurios pradžia – žymiausias pasaulyje kino rebusas...

Klaipėdos laboratorija atnaujino darbą, pranešė uostamiesčio meras (20)

Klaipėdos universitetinės ligoninė s (KUL) laboratorija vėlų sekmadienio vakarą atnaujino...

|Maža didelių žinių kaina