aA
Beveik metai prabėgo nuo praėjusio mano susitikimo su susisiekimo ministru ant vakar įgriuvusio Kėdainių tilto. Dar tuomet rodžiau ministrui, kad situacija neeilinė, o tiltui verkiant reikia dėmesio. Bėgo dienos, mėnesiai ir tiltas, it neapsikentęs valdžios abejingumo, pats pranešė apie savo būklę – ėmė ir įgriuvo. Žinoma, visi lengviau atsiduso, kad išvengta aukų, tačiau kiek laiko praeis, kol kitas Lietuvos tiltas nusineš su savimi žmonių gyvybių?
Viktoras Fiodorovas
Viktoras Fiodorovas
© ELTA / Marius Morkevičius

Viskas baigėsi laimingai, tačiau, jeigu būtų žuvusių žmonių, pokalbių su susisiekimo ministru nebebūtų. Jis jau būtų atsistatydinęs, o Kelių direkcijos kieme lankytųsi prokurorai.

Dabar visi, atsakingi už tiltų būklę, blaškosi ir kratosi kaltės, tačiau situacijos tai nepakeis. Šiuo metu padėtis Kėdainiuose yra nepavydėtina – teliko vienas tiltas už miesto, tad kelionės į darbą, ugdymo ir gydymo įstaigas prailgėjo dešimtimis kilometrų. Tai, žinoma, kelia sunkumų gyventojams, kurie supranta, kad tilto per dieną nepastatysi. Taigi gali būti, kad laukia ilgi metai teturint vieną tiltą. Jei ir šis neįgrius...

Žinoma, kreipsimės į Kėdainių rajono savivaldybę dėl policijos, ugniagesių, greitosios medicinos ekipažų budėjimo, nes reagavimo greitis gerokai pasikeitė. Keitėsi ir viešojo transporto maršrutai. Visa tai savivaldybė gali organizuoti. Tačiau yra daug darbų, kuriems savivaldybė turi labai mažai įtakos, čia esminį vaidmenį atlieka Susisiekimo ministerija ir Vyriausybė.

Susisiekimo ministerija ir Kelių direkcija turi daryti viską, kas tik įmanoma, kad susisiekimo situacija Kėdainiuose gerėtų. Privaloma spartinti Vilainių tilto rekonstrukciją bei griuvusio tilto perprojektavimo ir rangos darbus, net jei tai papildomai kainuos. Šis tiltas atsidarys tik liepą, jis vėluoja dėl ESSO ir kitų komunikacijas ant tilto turėjusių įrengti kaltės. Čia, akivaizdu, trūksta kontrolės. Aišku, vėluojama ir dėl rangovo kaltės.

Kėdainiai prie bendradarbiavimo su Kelių direkcija sutarties neprisideda finansiškai, todėl tiltų ir gatvių remontas trunka ilgiau. Priešingai nei, pavyzdžiui, Plungės, Klaipėdos rajonai, Klaipėda, kuri prie Kelių direkcijos tvarkomų kelių prisideda iš savo biudžeto.

2024 m. bus tvarkomi tiltai per Dotnuvėlę ir Smilgą, o kartu su jais ir Basanavičiaus gatvė. Papildomai paprašėme testuoti vienintelį likusį tiltą.

Susitikime su susisiekimo ministru klausiau, ar ministerija bei Vyriausybė iš šios situacijos kažko pasimokė, galbūt prasidės naujos, kokybiškos diskusijos, paremtos ne asmeninėmis ambicijomis ar neveiksnumu, o suvokimu, kad tiltui nepasakysi: palauk, dar pastovėk, kai galėsim – padėsim. Dabar, rodos, visi sutinka – atėjo metas pokyčiams, kai kurie statiniai jau nebegali laukti.

Akivaizdu, jei norime užkirsti kelią tokiems griuvimams, gerinti kelių būklę, turime užtikrinti didesnį finansavimą. Tokio, koks yra dabar, katastrofiškai neužtenka ir tik laiko klausimas, kada Lietuvos šeimos ims garmėti nuo tiltų.

Kiek nustebino ministro atsakymas, kad padidinti finansavimą galima, tačiau klausimas, kur jis bus nukreipiamas, nes svarbu prioritetai. Ministre, ar ne jūs turėtumėte apie tai galvoti? Ne Lietuvos žmonės skirsto tuos, kad ir mažus, pinigus, tai daro valdantieji, jie turi ir numatyti kelis žingsnius į priekį.

Ministras informavo, kad, pavyzdžiui, 2018 m. tiltams ir viadukams remontuoti buvo skirta 6,6 mln. eurų – tokios sumos pakako paprastam 4 tiltų remontui. Tuo tarpu kapitalinio remonto kaina siektų ir 5 mln. eurų. Sumos augo: 2019 m. skirta 8,5 mln. eurų, 2021 m. – 14,8 mln. eurų, o praeitais metais – 62 mln. eurų. Tačiau šis finansavimas, sakė ministras, didinamas aukojant kitus objektus – visų pirma, žvyrkelių asfaltavimą, o jų ateityje asfaltuojama bus mažiau.

Pakartosiu tai, ką nuolat kartoju nuvykęs į savivaldybę: ne raštais yra sprendžiami klausimai, ne raštai žmones saugo nuo nelaimių ir ne raštai stato naujus tiltus.

Esu įsitikinęs, kad ir kas vadovaus rajonui, jis privalo neatsitraukti nuo Susisiekimo ministerijos durų ir reikalauti imtis spartesnių veiksmų atstatant šį tiltą. Kėdainiai privalo imtis lyderystės sprendžiant šį klausimą, bet ne laukti.

Lietuvoje šiuo metu yra 72 blogos būklės tiltai ir viadukai. Kada griūvantys tiltai taps prioritetu? Kai turėsime aukų? Ar pasimokysime iš Kėdainiuose įvykusios nelaimės?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Tyrimas parodė, ką Rusija iš tiesų planavo Ukrainoje: svarbiausias vaidmuo buvo numatytas ne kariuomenei sadizmas – ne atsitiktinis (1)

Planuodama užpulti Ukrainą Rusija tikėjosi, kad didįjį darbą nudirbs platus šnipų tinklas, o...

Malinauskas stebisi Šimonytės pasirinkimais (18)

Neseniai daug triukšmo sukėlė Ingridos Šimonytės ir Agnės Širinskienės viešas...

Kremliaus eteryje – netikėtos kalbos apie rusų sutriuškinimą: suklusti privertė karininkas, kurio prognozės jau pasitvirtino (3)

Ukrainai iš Vakarų perduota šarvuotoji technika jau riaumoja poligonuose ir laukia savo valandos,...

Pasiūlymą pateikęs Lukašenka grasina „pačiu baisiausiu ginklu“ papildyta (5)

Karą Ukrainoje būtina sustabdyti, kovo 31 dieną savo kalboje Baltarusijos parlamentui ir tautai...

Nė dvejų metų neturinčiai Milanai – lemtinga diena: pagaliau pritaikytas ilgai lauktas gydymas

Pasaulyje per 7,5 metų, pasitelkiant genų terapiją , gydyta daugiau nei 3 tūkst. vaikų,...

Polina Šilina, Danilas Fedkevičius, rus.delfi.lv

Akmuo į Lietuvos daržą: kartu su kitomis penkiomis ES šalimis kaltinama, kad reikalauja išpūstų kompensacijų už Ukrainai perduotus ginklus KAM komentaras (1)

Kovo 28 dieną „Politico“, remdamasis šaltiniais iš Europos Sąjungos diplomatinių sluoksnių...

Kaip parduotuvės dirbs per Velykas: galimybių paskutinės minutės pirkiniams liks

Pirmąją Šv. Velykų dieną, balandžio 9, dauguma šalies prekybos vietų neatvers durų, tačiau...

Karas Ukrainoje. JAV: dėl Rusijos užmojų turime naujos informacijos Kyjivas: kilo dar viena grėsmė (1)

Vėlų ketvirtadienio vakarą Rusija apšaudė Charkivą. Pirminiais duomenimis, sužeistųjų ar...

Žiniasklaida: Argentina išsiunčia rusus (2)

Argentinos migracijos tarnybos masiškai atsisako pratęsti rusams turistines vizas. Tai naujienų...