aA
Energetikos ministras paskelbė energijos taupymo planą. Tokį labai gudrų. Ogi darbuotojus išsiųs dirbti į nuotolį, o pastatuose sumažins temperatūrą iki 17–18 laipsnių, dar karštą vandenį užsuks. Jeigu tokį planą paskelbtų kokia viena ar kita įstaiga, dar galima būtų suprasti, bet jį paskelbė visa Energetikos ministerija – ministerija, kurioje dirba keli šimtai valdininkų su ministru priešaky ir tokios yra tų specialistų rekomendacijos. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu. Apie strategijas ir valstybinio lygio krizės suvaldymą kol kas nieko negirdėti.
Vigilijus Jukna: Šioje šalyje nėra vietos verslui?
© DELFI / Domantas Pipas

Verslas irgi neklausia, kaip jiems šildymą patalpose reguliuoti ar kiek kubų karšto vandens gali išleisti. Gavę kelis kartus didesnes sąskaitas už elektrą verslininkai skaičiuoja, kaip jiems išsilaikyti ir neuždaryti gamyklų. O atgal išgirsta, kad patys turi atsakomybę prisiimti: ir verslus išlaikyti, ir darbuotojams atlyginimus sumokėti, ir būtinai mokesčius į valstybės biudžetą sunešti. O kaip visa tai padaryti esamomis sąlygomis? Valdantieji atsakymo neturi, gal dar vasaros atostogos nepasibaigė?

Pabrangus elektrai vis daugiau įmonių išsiunčia darbuotojus į prastovas, stabdo veiklą, o tie, kurie dar gali, vis dažniau žvilgčioja į kaimyninę Lenkiją, kur sąlygos verslui yra geresnės, o elektra – žymiai pigesnė. Lenkai gali, o mes kažkodėl negalime, mes galime tik konkurencingumą prarasti ir atiduoti savo rinkos dalį kitiems. Mat, jeigu kitose valstybėse vyriausybės ieško bendrų sprendimų ir būdų verslui padėti, tai Lietuvoje valdantieji laukia ir žiūri – išplauks ar neišplauks. Tokia natūrali atranka. Išplaukė, vadinasi, galima dar mokesčių pridėti, bankrutavo – tai prastas verslininkas buvo, tokiam nelabai ir padėti įmanoma. Vokietija paruošė 65 mlrd. eurų pagalbos paketą visiems: ir pensininkams, ir verslininkams, ir studentams. Ir Vokietijos kancleris sako: „<...> Mes šią žiemą išgyvensime <...>“. Nekalba apie verslo atsakomybę ar įvaizdį, bet sako, kad valstybė kartu susitvarkys.

O kaip yra Lietuvoje? Pavyzdžiui, paukštininkystės sektorius, kuriame dirba apie 3 tūkst. žmonių, anot Paukštininkystės asociacijos, per metus pagamina 880 mln. kiaušinių ir daugiau kaip 120 tūkst. tonų paukštienos. Tačiau elektrai ir dujoms pabrangus kelis kartus, įmonės, kaip prognozuojama, turės likvidumo problemų. Bet nei Žemės ūkio, nei Energetikos ministerijos apie pagalbą nė neužsimena. Aišku, juk ne Europos Komisijos direktyvas reikia persiųsti. Būtinas kompleksinis veiksmų planas, kuris suteiks realios naudos sektoriui.

O kur plastiko, stiklo gamybos įmonės? Viena plastiko gamybos įmonė Kaune jau atleido visus darbuotojus. Kas bus, jei kitos įmonės paseks jos pavyzdžiu? Juk įmonės, kurių veikla itin imli energijai, negalės apmokėti sąskaitų. Ir nors kainos išaugo visur, Lietuva, kaip jau tapo įprasta, delsia priimti sprendimus.

O sprendimai yra ir nereikia iš naujo dviračio išradinėti:

• subsidijos verslui;

• elektros kainų kompensavimas ar užšaldymas;

• mokesčių atidėjimas;

• lėšų skirstomųjų tinklų atnaujinimui skyrimas;

• pagaliau turime ieškoti sprendimų ir didinti elektros gamybą Lietuvoje. Juk dabar ji perkama bene brangiausiai Europoje.

Europos Komisija taip pat pasiūlė savo veiksmų planą: sumažinti elektros vartojimą piko valandomis, riboti elektros gamintojų pelnus, nustatyti viršutinę ribą įmonių, gaminančių elektros energiją mažomis sąnaudomis, pajamoms, taikyti solidarumo įnašą iškastinio kuro bendrovėms, remti energetikos komunalinių paslaugų bendroves, kad jos galėtų susidoroti su rinkų nepastovumu bei nustatyti dujų kainų ribą.

Verslas atvirai prašo pagalbos. Paprasčiau yra dabar padėti įmonėms ir išsaugoti darbo vietas bei mokamus mokesčius, nei mokėti pašalpas bedarbiams. O jeigu sektoriai pradės griūti, vargu, ar taip lengvai pavyks juos atstatyti.

Valdantieji nesugebėjo planų paruošti vasarą, rudenį kalba apie technines diskusijas galbūt kažkada spalį – taip ir žiema ateis. O sprendimų vis dar nėra. Bet, kaip sakė vienas politikas: „ši Vyriausybė – geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai“. Matyt iš to gerumo niekaip nesugeba valdantieji verslui padėti? O gal šiai šaliai verslo nereikia?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.6000

Top naujienos

Atsargos pulkininkas: Putinui laikas kai ką priminti (1)

Vladimiras Putinas savaitgalį pranešė, kad Baltarusijos teritorijoje Rusija ketina dislokuoti...

„Kas čia vyksta?!“: Maskvos gyventojus nustebino vaizdas danguje (5)

Maskvos gyventojus nustebino keistas vaizdas danguje, jie pastebėjo dūmų sūkurį – juodas dūmų...

Ekspertai išnarstė Šimonytės užuominas: scenarijai keli (15)

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienio rytą pradėjo intriga – LRT radijo eteryje ji...

Karas Ukrainoje. „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV Zelenskis po Rusijos smūgių Slovjanskui: neatleisime (3)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

Žiema apie save primins vakare: kelininkai įspėja vairuotojus

Lietuvos automobilių kelių direkcija praneša, kad dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos...

M360 PremiumJūratė Žuolytė

Kai krizės laukimas tampa kasdienybės dalimi: net jei kalbos lieka kalbomis, marketingo planus tenka keisti

Išgyvenant vienus neramius metus po kitų, vis sugrįžtančia tema tampa jau tuoj tuoj už kampo...

Kšištofui Lavrinovičiui – nemalonumai dėl turto: VMI jį areštavus, krepšininkas tokį sprendimą apskundė teismui (6)

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjo Kšištofo Lavrinovičiaus skundą...

Medvedevas ragina rusus siųstis kuo daugiau piratinių filmų: kad „Netflix“ bankrutuotų (6)

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, daugybė garsių Holivudo ir Silicio slėnio įmonių nutraukė...

Gripas nusinešė dviejų vaikų gyvybes: vienam nebuvo nė 9 metų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę bendras...