aA
Uždaromi pašto skyriai, naikinami ligoninių skyriai, vaikams iki mokyklos reikės nuvažiuoti apie 30 kilometrų. Visa tai regioninės politikos, o tiksliau – jos nebuvimo, rezultatas. Ir kodėl kažkas tikisi, kad žmonės gyvens regionuose? Kad sąmoningai norės keltis į mažesnį miestą? Juk tai taps tik savotiška nakvynės vieta, nes darbas ar mokykla bus už keliolikos ar keliasdešimt kilometrų, o norėdamas gauti paslaugą vienaip ar kitaip žmogus turės nuvykti į didesnį miestą. Natūralu, kad žmonės renkasi gyventi ten, kur yra plačiai išvystyta paslaugų infrastruktūra, o ne užkampyje, kur nieko nėra.
Vigilijus Jukna
Vigilijus Jukna
© DELFI / Tomas Vinickas

Tačiau nepaisant nuolatinio „kalbėjimo iš tribūnų“, kokie svarbūs regionai, akivaizdu, kad vyksta priešingai. Labai sėkmingai prisidengiama įvairiomis strategijomis, reformomis, neva norima padaryti geriau, bet išeina atvirkščiai, kuo toliau, tuo labiau žmonės, gyvenantys atokiau nuo regiono centro, paliekami užmaršty, tarsi jiems nieko nereikia, o jei ko prireikia, tai patys turi sugalvoti, kaip vienur ar kitur nuvykti.

Netgi gimti žmogus turės nutolęs nuo namų keliasdešimt kilometrų, nes Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad akušerijos skyriai nėra tokie būtini, jeigu ten per metus gimsta mažiau nei 300 naujagimių. Tad jei ligoninėje gimė, pavyzdžiui, 280 vaikų, toks skyrius neefektyvus ir būsimos mamos turės vykti gimdyti, pavyzdžiui, iš Kretingos į Klaipėdą. Štai tokia buhalterija: per mažai vaikų, skyrius nereikalingas, lėšos sutaupytos, įranga padalyta. O kad jaunoms šeimoms tai nepatogu, čia toks mažmožis. Juk regionuose žmonės prie visko įpranta, įpras ir prie šito.

Ne ką geriau ir su švietimu. Pradėjus mokyklų tinklo reorganizaciją, vaikų kelionės į mokyklą pailgės, tad vaikai ne tik turės anksčiau keltis, bet ir vėliau grįš namo, o ir mokėti už keliones reikės brangiau. Trūksta 4 ar 5 vaikų klasėje iki Švietimo mokslo ir sporto ministerijos nustatytos ribos ir viskas – mokykla uždaroma. Vaikai turės dardėti autobusuose po valandą ir ilgiau, kad pasiektų kitą mokyklą, o apie būrelius apskritai galima pamiršti. Efektyvi reforma vaikų sąskaita. Valstybei per brangu išlaikyti pastatus, bet versti vaikus nuvykti po keliasdešimt kilometrų, matyt, labai efektyvu. Tik vėliau nereikėtų stebėtis, kodėl tie Lietuvos regionai tokie tuštėjantys.

Susisiekimo ministerija irgi nusprendė imtis reformų regionų sąskaita. Štai Lietuvos paštas atleidžia 600 darbuotojų, neva prasta finansinė situacija. Bet paaiškėja, kad pelno pernai gauta daugiau nei 110 milijonų, Lietuvos pašto vadovės atlyginimas yra vienas didžiausių, palyginus su kitų valstybės valdomų įmonių vadovais, o ir kraustymasis į naujas, modernias patalpas nusimato. Labai gera strategija: iš regionų atimti ir prabangų fasadą susikurti sostinėje. Optimizacija visu greičiu, ne kitaip. Juk didžiausią nuostolį paštui atneša tradicinės funkcijos. Tik Lietuvos paštas – tai vis dar valstybinė įmonė, kuri turi atliepti viešojo intereso lūkesčius. O kaip pašto paslaugos atrodys dabar? Reikės budėti prie namų, kol žmogus sulauks mobilaus paštininko, o ir pats paštininkas, panašu, virs pardavimų agentu, kuris dar ir prekyba užsiims. Bet optimizacija – tai toks „šventas dalykas“, argi svarbus žmogus ir jo norai.

Jeigu kitos valstybės investuoja ir stiprina regionus, skatina žmones kraustytis iš didmiesčių, Lietuvoje atvirkščiai – priimami tokie sprendimai, kad žmogus išsikraustytų iš regionų. Regionais turėtų pasirūpinti Vidaus reikalų ministerija, bet nepanašu, kad ji turi tam laiko. O kai sritis be šeimininko, tai ir „karpo“ regionus kas kaip nori ir optimizuoja, kol dar yra ką optimizuoti. Dar viena kita tokia reforma ir reikės pamiršti, kad Lietuvoje regionai egzistuoja apskritai.

Paradoksali situacija susidaro ir dėl to, kad nuolat kalbama apie regionų svarbą, apie būtinybę didinti jų savarankiškumą, bet kai reikia priimti esminius sprendimus, jie ateina iš centrinės valdžios. Mat Vilniuje sėdintys valdininkai, kurie nematę nei mokyklos, pavyzdžiui, Zarasų rajone, nei pašto skyriaus, pavyzdžiui, Rumšiškėse, žino geriau negu savivalda. Labai lengva popieriuje nurodyti vieną ar kitą skaičių ir pasakyti – štai, reforma padaryta, prisidengti apsimestiniu rūpesčiu regionais dabar bus geriau. Gal ir bus geriau, bet tik lentelėse, tikrai ne vaikams, kurie važiuos į mokyklą dvi valandas ir ne senjorams, kurie tiesiog bus priversti gaudyti paštininkus. O jaunos šeimos apskritai tris kartus pagalvos, ar jiems verta kraustytis į atokesnius miestelius. Tiesiog būtina pagaliau pereiti prie decentralizacijos ir leisti savivaldai pačiai spręsti, kaip mokyklos ar ligoninės turi veikti. Jeigu mokykla ar ligoninės skyrius gerai įrengti, turi visą reikalingą techniką kam visa tai griauti? Savivalda jau ne kartą įrodė, kad geba išspręsti sudėtingiausius galvosūkius, tad su mokinių skaičiumi tikrai susitvarkytų. Nebent valdantiesiems norisi užprogramuoti regionų tuštėjimą, tuomet jie teisingame kely.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
4.1000

Top naujienos

Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai

Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...

Analitikai fiksuoja ilgai nematytus ir stebinančius pokyčius: vis daugiau emigravusių lietuvių kraunasi lagaminus namo (3)

Migracijos informacijos centro koordinatorė Indrė Jankauskaitė–Činčė LNK žinioms sakė, kad...

Parengė Jurga Grigienė

Sovietmečio skanumynai, kuriuos šiuolaikiniai vaikai vargu ar išdrįstų paragauti (2)

Sovietmečiu vaikai neturėdavo didelio saldumynų ir skanėstų pasirinkimo. Mažieji smaguriaudavo...

Trauktis nėra kur: „Žalgiris“ – „Valencia“ gyvai

Kauno „Žalgiris“ Eurolygos dvigubą savaitę užbaigia namų rungtynėmis ir 32 turo akistatoje...

„Birštono elektra“ nutraukia nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklą „Elektrum Lietuva“ perima 1 tūkst. veiklą nutraukiančios „Birštono elektros“ klientų (1)

Lietuvos elektros tiekimo rinkoje – ir vėl pokyčiai. Nuo gegužės 1 d. „ Birštono elektra “...

Rusijai prireikė vos keturių dienų, kad sulaužytų Kinijai duotą pažadą

Kremlius meluoja ir nepaiso net tų, kuriuos vadina draugais ir strateginiais partneriais, pareiškė...

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: kai paprašiau atsiųsti vaizdo įrašą, supratau, kad žaidžiu su ugnimi

Tinderis, kaip ir kiti socialiniai tinklai, turi vieną išskirtinę savybę – jie sukuria...

Joana Balčė

Kaip susikurti seksualų įvaizdį, neatrodant pigiai: praktiniai patarimai

Kažkodėl išgirdus žodį „ seksualu “ dažniausiai jį vis tiek asocijuojame su beskonybe....

Garsus Ukrainos laidų vedėjas atskleidė šokiruojančius faktus: pasakė, kokio pasiūlymo sulaukė iš Filipo Kirkorovo

Šį sausį televizijos laidų vedėjas papasakojo, kad garsūs atlikėjai siūlė jam intymius...