aA
Kėdainiuose įgriuvo pagrindinis tiltas, vedantis į miestą, Kaune Kleboniškio tilto turėklai nuvirto, uždaromas tiltas per Dubysą. Sąrašą galima būtų tęsti ir tęsti. Kol kas apsieita be avarijų ar aukų. Kol kas. Apie 40 proc. asfaltuotų valstybinės reikšmės kelių – neatitinka keliamų reikalavimų. Skaičiuojama, kad blogos būklės yra 73 tiltai ir viadukai. Šalyje yra apie 40 tūkst. kilometrų žvyrkelių, kuriais kiekvieną dieną tenka važiuoti vaikams į mokyklas, o suaugusiesiems – į savo darbo vietas. Tarp didmiesčių ir miestelių nėra tinkamos infrastruktūros, kuri leistų užtikrinti gerą susisiekimą. Bet valdantiesiems toli iki tokių žemiškų problemų kaip šalies kelių infrastruktūra.
Vigilijus Jukna
Vigilijus Jukna
© DELFI / Karolina Pansevič

Kuo toliau, tuo labiau kelių būklė šalyje prastėja, o finansavimo nėra. Tačiau nei valdantieji, nei susisiekimo ministras problemos nemato. Važinėjome duobėtais keliais, pavažinėsime dar. Jeigu anksčiau vairuotojai vengdavo Lenkijos dėl prastos kelių būklės, dabar jie mieliau nevažiuotų per Lietuvą. O juk mes norime pritraukti investicijų. Dar nepamirškime Lietuvos geopolitinės padėties, ar galime sau leisti prastus kelius?

Kuo toliau, tuo labiau kelių priežiūra brangsta, tačiau finansavimo didinti niekas neplanuoja. O juk geri keliai – tai ne tik infrastruktūra, tai mūsų visų saugumas. Tačiau Lietuvoje vyksta kažkokie nacionaliniai kelių tvarkymo ypatumai: mėginama juos suremontuoti, pavyzdžiui apribojant judėjimą ar sumažinant sunkiasvorio transporto intensyvumą. Mažiau automobilių važiuos, tiltas dar metus kitus pakabės. Tik nuo to nei tiltų, nei kelių būklė tikrai niekaip nepagerėja.

Apskritai susidaro įspūdis, kad valdantiesiems situacija šiek tiek toliau už Vilniaus nelabai įdomi. Paštai uždaromi, regionuose paslaugos tampa vis prasčiau prieinamos, mokyklos pertvarkomos – čia tas fasadinis pavadinimas, iš tikrųjų jas uždaro, o atsižvelgus į tendencijas, panašu, kad tuoj neliks ir gerų kelių. Bet susiekimo ministras finansavimo taisyklių keisti neketina. O kam, juk viskas gerai.

Šiuo metu Susisiekimo ministerijos parengtame Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) projekte 2023 metams keliams numatyta suma yra tokia pati, kaip ir 2022 metams – 543,1 mln. eurų, o 2024 ir 2025 metais – jau 521,9 mln. eurų. Iš jų vietinės reikšmės kelių tinklui plėsti ir užtikrinti 2023 metais planuojama skirti 179,2 mln. eurų, 2024 ir 2025 metais – po 172,2 mln. eurų. Atsižvelgus į 20 procentų, beje, vis dar vieną didžiausių Europoje, infliaciją ir į pabrangusias statybines medžiagas, realios lėšos kelių tvarkymui nuosekliai mažėja.

Keliai – tai valstybės turtas, kuris vertinamas daugiau nei 2,5 mlrd.eurų, o kiek jam skiriama lėšų? Ar normalu ne tik neskirti tinkamo finansavimo, bet ir nustekenti tai, kas yra? Savivaldybės pačios tvarkosi, kiek gali, negaudamos tinkamo finansavimo. Jau tapo įprasta, kad savivalda tvarkosi savarankiškai, nes Vyriausybė ir ministerijos nesugeba rasti sprendimų.

Keliai – tai viena iš kritinių šalies infrastruktūrų, todėl jai turi būti skiriamas deramas dėmesys ir finansavimas, o ne nuolatiniai atsikalbinėjimai. Tai vienas tiltas prastos būklės, tai kelias duobėtas, nepravažiuojamas, o pinigų vis neužtenka. Kas turi dar įvykti, kad valdančiųjų darbotvarkėje keliams ir infrastruktūrai atsirastų vietos?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.6000

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (12)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...