Žurnalistės Daivos Žeimytės ir Eligijaus Masiulio pokalbyje, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7“ E. Masiulis pabrėžė, kad vienos iš apklausų metu baudžiamąją bylą tiriantis prokuroras pasakė: „artimiausioje apklausoje mes aptarinėsime prezidentės man rašytus ir mano rašytus prezidentei laiškus“. Tačiau kitose apklausose apie paminėtų laiškų aptarimą neišgirdo nė žodžio. Juo labiau, prokuroras kaltinamojo E. Masiulo prašymą įtraukti jo ir prezidentės susirašinėjimo laiškus į bylos medžiagą atmetė.
Vidmantas Žiemelis
© Asmeninis archyvas

Paminėtina, kad susirašinėjimo tarp prezidentės ir E. Masiulio laiškai buvo paimti kratos metu ir jų turinys susijęs ir su „MG Baltic“, todėl jie negalėjo būti neįtraukti į baudžiamosios bylos medžiagą. Paaiškinsiu, kodėl prokuroro sprendimas atmesti kaltinamojo E. Masiulio prašymą dėl paminėtų laiškų įtraukimo į bylos medžiagą, švelniai tariant, prasilenkia su įstatymu.

2008 m. buvau išrinktas Lietuvos Respublikos Seimo nariu. Turėdamas prokuroro ir advokato darbo patirties per šią Seimo kadenciją pateikiau dešimtis įstatymų pataisų, tarp jų nemaža dalis ir baudžiamosios teisės srityje. Viena iš jų – Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 220 straipsnio pataisa. Jos esmė ta, kad prokuroras, baigęs ikiteisminį tyrimą ir surašęs kaltinamąjį aktą, perduoda teismui pagal teismingumą ne tik tą bylos medžiagą, kuri gali būti reikalinga nagrinėjant bylą, bet visą bylos medžiagą. Šią pataisą paruošiau ir pateikiau Seimui 2009 m. todėl, kad galiojusi teisės norma suteikė prokurorui pernelyg plačias teises: tik prokuroras galėjo subjektyviai spręsti, kurią bylos medžiagą perduoti teismui ir kurią pasilikti savo stalčiuose, net ir surinktą įtariamojo ar nukentėjusiojo iniciatyva. Vienam prokurorui gali pasirodyti, kad viena ar kita medžiaga neperduotina teismui, kitam – perduotina net ir analogiškose bylose. Tačiau teisingumą vykdo ne prokuroras, o teismas, kuriam turi būti svarbi visa ikiteisminio tyrimo metu surinkta bylos medžiaga. Pabrėžtina, baudžiamojo proceso kodekso pataisa praėjo daugiau kaip vienerių metų svarstymo laikotarpį Lietuvos Respublikos Seime ir patobulinta Teisės ir teisėtvarkos komiteto dienos šviesą išvydo 2010 m. gruodžio 10 d. Jai pritarė ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Beje, Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą, kuriuo įteisinama ši pataisa, pasirašė Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Mano požiūriu, prokuroras, vadovaujantis ikiteisminiam tyrimui, kuriame yra kaltinamas ir Eligijus Masiulis, privalėjo įtraukti kratos metu surastus prezidentės ir pastarojo susirašinėjimo laiškus net ir nesant tokio kaltinamojo prašymo. Įstatymo leidėjo valia aiškiai išreikšta ne tik Aiškinamajame rašte, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto 2010 12 15 išvadoje, bet ir pačioje LR BPK 220 straipsnio 1 dalyje, kurioje pabrėžiama, kad kaltinamasis aktas su visa bylos medžiaga perduodamas teismui, nesuteikiant teisės prokurorui daryti kokias nors išlygas ir neprijungti tam tikros medžiagos, nors tai būtų ir Respublikos prezidentės rašyti laiškai.

Paminėtą LR BPK 220 straipsnio pataisą, kurią priėmė LR Seimas, inicijavau tam, kad nebūtų pažeidinėjamos įtariamojo teisės ikiteisminiame tyrime, tokiu būdu apsunkinant ir būsimą gynybos teisę pasinaudoti rungimosi principu bylą nagrinėjant teisme (LR BPK 7 straipsnyje). Šioje ir kitose situacijose, manau, visiškai nesvarbu ar medžiaga, kurią įtariamasis reikalauja prijungti prie bylos, susijusi su šalies vadovais, ar ne, o svarbiausia tai, kad įstatymas būtų vykdomas, o ne taikomas selektyviai. Todėl matau vienintelę išeitį – įstatymo nustatyta tvarka Respublikos Prezidentės ir kaltinamojo Eligijaus Masiulio susirašinėjimo laiškus, susijusius „MG Baltic“, prijungti prie bylos.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų paieškų detektyvas: archeologus bandė paklaidinti veikėjai iš praeities (142)

Ne visi norėjo, kad Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai būtų atrasti....

Paslaptingo ukrainiečio „vartai į Europą“: vieno darbuotojo įmonė su įspūdinga apyvarta (21)

2016 m. didžiausią apyvartą turėjo ir nebuvo nuostolingos, įspūdingiausiomis pajamomis – 112,7...

Planą „B“ be Jasikevičiaus turintis Motiejūnas įvertino išvykstančius: važiuoja, kur uždirbs daugiau (29)

Kauno „Žalgirio“ generalinis direktorius Paulius Motiejūnas tik iš žiniasklaidos sužinojo,...

Kuo radikalėjančios Europos kontekste išsiskiria Iberijos pusiasalis (9)

Kai daugumoje Europos šalių valdžia krypsta į dešinę, Ispanija ir Portugalija siūlo...

Paranoja ar sabotažas? Nutekintas „Tesla“ vadovo laiškas pribloškė

Nepatenkintas „ Tesla “ darbuotojas įsilaužė į kompanijos gamybos operacinę sistemą ir...

Orai: atkeliauja lietus, griaustinis ir vėsa (17)

Antroje savaitės pusėje pagaliau sulauksime lietaus. Ketvirtadienį šalį dar spės užlieti 30...

Psichologė įvardijo, kas lemia jūsų mitybą: kodėl sunku keisti įpročius ir juos išlaikyti? (34)

Ar kada nors susimąstėte, kas lemia mūsų maisto pasirinkimus? Psichologai teigia, jog kiekvieną...

Pergalė prieš kazino: lošimų bendrovė privalės grąžinti vyrui 6,5 tūkst. praloštų eurų (74)

Teisminis ginčas Klaipėdos miesto teisme išnagrinėtas priklausomybę įrodžiusio vyro naudai....

Sausmedis – kaip auginti vienas ankstyviausių uogų vedantį krūmą

Skirtingai nei galbūt galite manyti, vasaros pradžią skelbia ir pirmosios uždera ne braškės, o...

Kaip auginti ir prižiūrėti alijošių – vaistą nuo daugybės ligų

Apie alijošiaus naudą žinome nuo vaikystės, kai mama ir močiutės ant palangės augindavo...