aA
Žurnalistės Daivos Žeimytės ir Eligijaus Masiulio pokalbyje, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7“ E. Masiulis pabrėžė, kad vienos iš apklausų metu baudžiamąją bylą tiriantis prokuroras pasakė: „artimiausioje apklausoje mes aptarinėsime prezidentės man rašytus ir mano rašytus prezidentei laiškus“. Tačiau kitose apklausose apie paminėtų laiškų aptarimą neišgirdo nė žodžio. Juo labiau, prokuroras kaltinamojo E. Masiulo prašymą įtraukti jo ir prezidentės susirašinėjimo laiškus į bylos medžiagą atmetė.
Vidmantas Žiemelis
© Asmeninis archyvas

Paminėtina, kad susirašinėjimo tarp prezidentės ir E. Masiulio laiškai buvo paimti kratos metu ir jų turinys susijęs ir su „MG Baltic“, todėl jie negalėjo būti neįtraukti į baudžiamosios bylos medžiagą. Paaiškinsiu, kodėl prokuroro sprendimas atmesti kaltinamojo E. Masiulio prašymą dėl paminėtų laiškų įtraukimo į bylos medžiagą, švelniai tariant, prasilenkia su įstatymu.

2008 m. buvau išrinktas Lietuvos Respublikos Seimo nariu. Turėdamas prokuroro ir advokato darbo patirties per šią Seimo kadenciją pateikiau dešimtis įstatymų pataisų, tarp jų nemaža dalis ir baudžiamosios teisės srityje. Viena iš jų – Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 220 straipsnio pataisa. Jos esmė ta, kad prokuroras, baigęs ikiteisminį tyrimą ir surašęs kaltinamąjį aktą, perduoda teismui pagal teismingumą ne tik tą bylos medžiagą, kuri gali būti reikalinga nagrinėjant bylą, bet visą bylos medžiagą. Šią pataisą paruošiau ir pateikiau Seimui 2009 m. todėl, kad galiojusi teisės norma suteikė prokurorui pernelyg plačias teises: tik prokuroras galėjo subjektyviai spręsti, kurią bylos medžiagą perduoti teismui ir kurią pasilikti savo stalčiuose, net ir surinktą įtariamojo ar nukentėjusiojo iniciatyva. Vienam prokurorui gali pasirodyti, kad viena ar kita medžiaga neperduotina teismui, kitam – perduotina net ir analogiškose bylose. Tačiau teisingumą vykdo ne prokuroras, o teismas, kuriam turi būti svarbi visa ikiteisminio tyrimo metu surinkta bylos medžiaga. Pabrėžtina, baudžiamojo proceso kodekso pataisa praėjo daugiau kaip vienerių metų svarstymo laikotarpį Lietuvos Respublikos Seime ir patobulinta Teisės ir teisėtvarkos komiteto dienos šviesą išvydo 2010 m. gruodžio 10 d. Jai pritarė ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Beje, Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą, kuriuo įteisinama ši pataisa, pasirašė Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Mano požiūriu, prokuroras, vadovaujantis ikiteisminiam tyrimui, kuriame yra kaltinamas ir Eligijus Masiulis, privalėjo įtraukti kratos metu surastus prezidentės ir pastarojo susirašinėjimo laiškus net ir nesant tokio kaltinamojo prašymo. Įstatymo leidėjo valia aiškiai išreikšta ne tik Aiškinamajame rašte, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto 2010 12 15 išvadoje, bet ir pačioje LR BPK 220 straipsnio 1 dalyje, kurioje pabrėžiama, kad kaltinamasis aktas su visa bylos medžiaga perduodamas teismui, nesuteikiant teisės prokurorui daryti kokias nors išlygas ir neprijungti tam tikros medžiagos, nors tai būtų ir Respublikos prezidentės rašyti laiškai.

Paminėtą LR BPK 220 straipsnio pataisą, kurią priėmė LR Seimas, inicijavau tam, kad nebūtų pažeidinėjamos įtariamojo teisės ikiteisminiame tyrime, tokiu būdu apsunkinant ir būsimą gynybos teisę pasinaudoti rungimosi principu bylą nagrinėjant teisme (LR BPK 7 straipsnyje). Šioje ir kitose situacijose, manau, visiškai nesvarbu ar medžiaga, kurią įtariamasis reikalauja prijungti prie bylos, susijusi su šalies vadovais, ar ne, o svarbiausia tai, kad įstatymas būtų vykdomas, o ne taikomas selektyviai. Todėl matau vienintelę išeitį – įstatymo nustatyta tvarka Respublikos Prezidentės ir kaltinamojo Eligijaus Masiulio susirašinėjimo laiškus, susijusius „MG Baltic“, prijungti prie bylos.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sunkų sprendimą priėmusi Ingrida Šimonytė: mane privertė apsispręsti trys svarbiausi dalykai papildyta (75)

Pirmadienį Seimo narė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad sieks prezidento posto jei sulauks...

Po nutekinto vaizdo įrašo nusprendė nebetylėti ir tragiškai žuvusio modelio mama (203)

Klaipėdoje žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tyrime – netikėtas posūkis. DELFI...

Ušackas konservatoriams tarė „taip“ pildoma (72)

Buvęs diplomatas Vygaudas Ušackas apsisprendė, kad sieks Tėvynės sąjungos – Lietuvos...

Į augančias kainas reaguoja ir Grybauskaitė: prekybininkus nori bausti iš esmės papildyta (234)

Per konkurencijos prizmę vertinami teisės aktai, griežtesnės baudos už žmonių apgaudinėjimą...

Šoigu apie situaciją Sirijoje: imamės adekvačių priemonių (4)

Per ateinančias dvi savaites Sirijos ginkluotosioms pajėgoms bus perduotas zenitinių raketų...

Paulius Motiejūnas – apie geriausią iš turėtų variantų ir į „Žalgirį“ sugrįžtančio Westermanno sveikatą (19)

Kauno „Žalgiris“ komplektaciją 2018-2019 m. krepšinio sezonui baigė sudarydamas sutartį su...

JK pakvipo antruoju „Brexit“ referendumu nebūtų galimybės pasilikti ES (20)

Didžiosios Britanijos pagrindinė opozicinė Leiboristų partija sekmadienį patvirtino, kad šią...

Kunigas Toliatas tapo prabangios Biblijos reklamos veidu (42)

Įsigykite gražiausią pasaulyje šeimos Bibliją – su daugybe iliustracijų, be to prabangia...

Mitai apie cukraus poveikį sveikatai, kuriais tikėti tikrai neverta

Begalė sveikatos problemoms skirtų dokumentinių filmų ir stabiliai auganti nutukimo atvejų...

Gerai pagalvokite, prieš pradėdami sakinį šiomis frazėmis

Nes galite pasiekti visai ne tą rezultatą, kurio tikėjotės. Nereikia pradėti pokalbio ar...