aA
Kandidatai į Vilniaus merus vienas per kitą braižo įmantriausias ateities Vilniaus vizijas. O man atrodo, kad svarbiau yra patogesnis miestiečių gyvenimas čia ir dabar. Jokios vizijos neatrodys realios, jeigu šiandien nesitvarkysime ūkiškai ir prarasime sveiką protą.
Vidmantas Martikonis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybėje įdarbinta jau virš 1000 tarnautojų. Tai išties yra per didelis skaičius ir per didelė našta miesto biudžetui. Akivaizdu, kad toks didelis darbuotojų skaičius yra susijęs su nenumaldomu ir niekaip nepažabojamu noru valdžiai prisiimti vis naujas funkcijas. Visada sakiau, kad valdžios turi būti tiek, kiek jos reikia, o ne tiek, kiek ji jos nori.

Esu už tai, kad savivaldybė atsisakytų nereikalingų funkcijų: beprasmiškų leidimų išdavimų, abejotinų ir nereikalingų priežiūrų, derinimų. Dažnai tai tampa neįveikiamais barjerais, žmonėms, kurie nori veikti, kurti ir dirbti savo mieste. Tikra savivalda pirmiausiai yra žmonės, kurie patys sprendžia daugelį savo kasdienio gyvenimo klausimų.

Vis daugiau paslaugų persikelia į internetą ir tai yra gerai. Skaitmenizacija gali supaprastinti daug procedūrų ir optimizuoti kai kuriuos procesus. Tačiau nereikia dėl to pamesti galvos, nes vis dar didelė dalis vilniečių nepakankamai moka naudotis naujausiomis technologijomis. Ypač vyresnės kartos miestiečiams yra sudėtinga tuos naujadarus įvaldyti, perprasti ir įprasti prie jų, todėl fizinis, tiesioginis, gyvas kontaktas nori nenori yra tiesiog būtinas, užtikrinant kiekvieno vilniečio kokybišką aptarnavimą.

Privalome atsisakyti kai kurių savivaldybės funkcijų. Tai leistų ženkliai sumažinti tarnautojų skaičių, o likusiems geriausiems tinkamai paskirstyti krūvius ir mokėti didesnius atlyginimus. Pavyzdžiui, turto valdymo skyrius valdo labai daug turto. Miestas turi pasilikti tik būtiniausias sau patalpas: mokyklas, ligonines, poliklinikas, o visas kitas turtas turi būti parduotas. Juk ne savivaldybės reikalas yra teikti patalpų nuomos paslaugas. Tuomet išsikreipia procesai ir daugėja pagundų elgtis nesąžiningai.

Nereikalingo turto daug, atsiranda draugų, kuriems reikia duoti už dyką, taikyti įvairias nuolaidas. Bet juk taip prarandami pinigai, už kuriuos galima būtų tvarkyti miestiečių gerbūvį. Kitaip tariant, tokie sandoriai iš esmės tampa vagystėmis, įvairios formos kyšiais. Man sako, turime duoti patalpas, juk čia neįgaliųjų organizacija. O aš klausiu – kodėl? Remkime juos pinigais, o jie išsinuomos ten, kur yra pigiau, patogiau, kur jiems geresnė infrastruktūra. Mums nereikia užsiimti nekilnojamo turto nuoma, skirkim tikslinėms organizacijoms tam tikras lėšas, nes kitaip proceso nesuvaldysi.

Privalome atsisakyti kai kurių savivaldybės funkcijų. Tai leistų ženkliai sumažinti tarnautojų skaičių, o likusiems geriausiems tinkamai paskirstyti krūvius ir mokėti didesnius atlyginimus.
Vidmantas Martikonis

Pirmaisiais šios kadencijos metais, administracijos direktorės A. Vaitkunskienės ir mano pastangų dėka turto valdymas buvo pradėjęs duoti pastebimai geresnius ekonominius rezultatus. Jau buvo atsiradusi grąža ir įmonių valdymas jau buvo pasiekęs tam tikrus rodiklius, dividendus įmonės buvo pradėjusios mokėti, kaip ir Estijoje. Deja, besibaigiant kadencijai pastebimai ima trūkti politinės valios ir griežtų vadybos metodų.

Esu labai racionalus ir pragmatiškas, kada svarstome, koks turi būti Vilnius ateityje. Nemėgstu ir nenoriu statyti oro pilių, fantazuoti apie neįgyvendinamus ateities grandiozinius projektus. Yra neatsakinga manipuliuoti žmonių jausmais, leisti oro burbulus, o praėjus kažkiek laiko teisintis, kodėl tie burbulai sprogo. Didžiausius darbus atlieka ne meras, ir ne Vilniaus valdžia, o miesto gyventojai. Todėl man svarbiausia, kad mieste vilniečiams būtų patogu ir praktiška gyventi. Didžiausias dėmesys privalo būti skiriamas čia gyvenantiems ir dirbantiems žmonėms. Ir tik po to rūpintis atvykusiems turistams, ir tikrai ne tiems, kurie atvyko į Vilnių ieškoti G taško.

Žinoma, perspektyvos matymą reikia turėti. Miesto plėtros planai turi siekti 30–40 metų į priekį. Tuomet gebėtume įgyvendinti tokius projektus, kaip Vilniaus oro uosto lėktuvų nusileidimo tako perkėlimas. Lėktuvai turi kilti ir leistis iš tos pusės, kur nėra senamiesčio ir daugybės gyventojų, netrikdyti miestiečių gyvenimo garsu ir vibracija.

Jau dešimt metų kalbu apie tai, aiškinu kodėl ir kaip reikia šitai keisti. Iki šiol visi merai man sakydavo, kad tai neįmanoma. Bet pamažu viskas keičiasi ir galbūt ši idėja bus išgirsta bei įgyvendinta.

Kitas abejotino ūkiškumo pavyzdys – „Litexpo“ parodų rūmai. Juos tiesiog būtina iškelti į miesto pakraštį. Negali būti mieste tokių stresinių zonų. Vis daugiau vyksta parodų, kurios sutraukia dešimtis tūkstančių lankytojų, ar „Art Vilnius“, ar „Resta“, ar Knygų mugė, ši miesto dalis iškart tampa stresinės būklės: kamščiai, gausybė žmonių, mašinų, neišbrendama košė.

Perkelkime parodų rūmus už Grigiškių arba link Ukmergės ar Eišiškių. Visame pasaulyje didieji parodų centrai yra išsidėstę už miesto, o dabar mes šioje vietoje matome begalę rizikų. Net STT atkreipė dėmesį, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valdoma „Litexpo“ organizuoja ne vien parodas, bet dar ir pernuomoja jai išnuomotą sklypą privačiam kempingui. Visą hektarą geroje vietoje esančios žemės. Valstybės įmonė negali pernuomoti sklypo, kurį pati buvo išsinuomojusi iš valstybės visai kitiems tikslams. Tokiu būdu sklype, kur planuota statyti Nacionalinį kongresų centrą, įsikūrė privatus kempingas. Taip neturi būti.

Net ir toli siekiančios idėjos turi būti įgyvendinamos atsakingai, nuosekliai, įvertinant jų naudą miestiečiams ir tiksliai paskaičiuojant kiek jų išsipildymui prireiks resursų. O svarbiausia, kad per teleskopą žiūrėdami į žvaigždes, pamatytumėme, kas po mūsų kojomis.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(13 žmonių įvertino)
4.5385
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

STT: pas korupcija įtariamus teisėjus per kratas rasta 200 tūkst. eurų grynųjų (138)

Specialiųjų tyrimų tarnyba penktadienį pranešė, kad pas korupcija įtariamus teisėjus per...

Albinas Januška - apie šūdmalą, melą politikoje ir Karbauskio herojų (150)

Knygų mugėje per diskusiją iš įtakingo buvusio diplomato, signataro Albino Januškos pusės...

Tymų protrūkis Lietuvoje pasiekė rekordą – tokio sergamumo nebuvo daugiau nei 10 metų medikai įvardija vienintelę priežastį (83)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ), praneša, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m....

Kilkaus nužudymo byloje – netikėtas posūkis: Baltrūnui, jo žmonai bei draugui panaikinti įtarimai papildyta (266)

Ketvirtadienį Aivaro Kilkaus nužudymo byloje įvyko permainos – Laurynui Baltrūnui, Daivai...

Tarnyba: Rusnės estakados statybos sutartis turi būti nutraukta LAKD sako neklausys (127)

Viešųjų pirkimų tarnybai pareiškus, kad Automobilių kelių direkcija turi nutraukti 9,46...

BAFTA raudonuoju kilimu žengė ir lietuvė: papasakojo apie momentą, kai nuščiuvo visa salė (4)

Mados tinklaraštininkė, stilistė Olivija Plekavičiūtė buvo viena iš svečių, pakviestų į...

Kilnus estų poelgis plinta internete: gelbėjo skęstantį šunį, ir tik vėliau paaiškėjo, kad tai vilkas (22)

Trečiadienį neabejingi Estijos piliečiai išskubėjo gelbėti lediniame upės vandenyje...

Juozaitis įspėja apie artėjančią emigracijos bangą ir siūlo mokyklose pradėti karinį mokymą (535)

Prezidento posto siekiantis filosofas, politikas ir rašytojas Arvydas Juozaitis teigia, kad vidaus...

Lukašenka siunčia žinią JAV: štai čia maža nepasirodys, Maskvai ir Minskui teks reaguoti (188)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka mano, kad jo šaliai drauge su Rusija būtina...

Karolinos Toleikytės mamos atvira išpažintis apie dukrą: kai ji praeidavo, vyrai netekdavo žado, o merginos piktai nužvelgdavo (287)

Tik mamos supras, ką reiškia vieną dieną savo mergaitei dar pinti kasas, o kitą – matyti ją...