aA
Vargu ar benustebinsi tūlą lietuvį kokiais nors dar nematytais draudimais.
Vidmantas Martikonis
© Asm. archyvas

Pastarųjų metų politikoje lyg kas būtų paskelbęs lenktynes, kas pasiūlys kvailesnį draudimą. Štai Premjeras su savo ministrais tapo parduotuvių direktoriais ir rimtais veidais ėmė siūlyti, kada prekybos centrams dirbti, o kada ilsėtis, arba kitaip tariant, kada vargšui žmogeliui pirkti duonos ir dešros, o kada ne. Seimo narys J. Razma nuėjo dar toliau. Užregistravo įstatymo pataisą, draudžiančią bedarbiams dirbti taksistais. Esi bedarbis, tai ir būk juo, o ne su uberiais ar taxifajais važinėk. P. Urbšys užsimojo įstatymu nustatyti, kiek to paties tinklo vaistinių gali veikti miestuose. Turi penkias ir užtenka. Visgi lieka mistika, kokių motyvų vedamos seimo narių galvose tokios vizijos kyla.

Aišku, kad draudimų čempionas, nepralenkiamas meistras Lietuvoje yra Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. Visai neseniai jo vadovaujama kontora prištampavo naujų draudimų paketą rūkoriams.

Rūkymas yra blogai. Tai žino kiekvienas. Bet sugalvoti naujus draudimus rūkantiems – tai jau ne kiekvieno fantazijai. Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė uždrausti rūkyti lauko kavinėse, paplūdimiuose. Na, bet labiausiai blizgančiu deimantu karūnoje tapo pasiūlymas uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose.

Pirmiausia, tai yra akivaizdus policinės valstybės veiksmas. Valdžia ima spręsti, ką tu gali ir ko negali daryti savo nuosavybėje. Labai pavojingas veiksmas, nes, kaip rodo gyvenimas, draudėjų fantazijoms ribų nėra. Remiantis sveiko proto logika, savęs klausiu, kaip toks draudimas sumažins rūkymo daroma žalą? Ar dėl tokio draudimo sumažės rūkančiųjų skaičius, tabako pardavimai? Ar draudimas rūkyti daugiabučių namų balkonuose kaip nors įtakos tabako paplitimą nepilnamečių tarpe? Juk akivaizdu, kad jie tikrai rūko ne savo tėvų namų balkonuose.

Draudimo šalininkai tvirtina, kad toks draudimas apsaugos nerūkančiųjų teises, nebereikės kvėpuoti rūkorių pučiamais dūmais. Bet ar reikia didelio proto, kad suvoktum, jog iš savo nuosavo balkono išvytas rūkorius ims rūkyti pačiuose namuose ir tada kentės nerūkantys šeimos nariai?

Akivaizdu, kad toks draudimas yra neefektyvus, niekaip nesusijęs su tabako paplitimu mūsų visuomenėje. Jau nekalbant apie tai, kaip tokio draudimo įgyvendinimas bus administruojamas. Nejaugi policija, numetusi į šoną kur kas svarbesnius darbus, ims patruliuoti su žiūronais ir tikrinti ar koks nesusipratėlis nepažeidinėja naujai priimto įstatymo? Visiškas absurdas.

Nerūkau jau daug metų, tačiau negaliu tylėti, kai valdžia pačiais grubiausiais būdais kišasi į tarpusavio žmonių santykius. Ir visa tai kyla iš nepasitikėjimo žmogaus laisva valia, savarankiškumu. Kaip rūkyti, kada rūkyti, kur rūkyti yra išimtinai tame name gyvenančių kaimynų susitarimo reikalas. Niekas valdžiai nesuteikė įgaliojimų kištis į mūsų gyvenimus.

Tarp drausti ir gyventi, visada renkuosi gyventi. Gyventi savo galva, su savo klaidomis ir sėkmėmis, su savo paklydimais ir atradimais, su savo sprendimais ir jų pasekmėmis. Gyventi su savo laisve. Laisve, kurios net ir patys aršiausi draudėjai ir reguliuotojai niekada nesugebės sukišti į narvą. Laisvė visada aukščiau. Laisvė niekada nepaklūsta. Laisvė ir yra gyvenimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liudvikas Andriulis. Piktas monstras, gąsdinantis Skvernelį

Su siaubu žiūrėdamas vakarykštį Skvernelio pasisakymo apie visuomenės teisę žinoti įrašą,...

Klimatologai - apie anomalijas Lietuvoje: žiemą laukia šilumos bangos, o Vėlinės bus labai šaltos (11)

Šiuo metu mus džiugina bobų vasara. O kokie gi orai laukia likusį rudenį, kokia bus žiema? Pasak...

Karbauskiui prabilus apie Pranckiečio atsakomybę ir apkaltą Urbšiui, šis turi vieną atsakymą: viskas dėl Kildišienės (223)

„Valstiečių“ frakcija artimiausiuose posėdžiuose trečiadienį ir ketvirtadienį spręs...

Vilniuje šluojamas prabangus būstas: įvardijo brangiausius pirkinius (66)

Pastarojo pusmečio prabangaus būsto pardavimai, palyginti su tuo pačiu laiku pernai, išaugo 59...

Turkų dienraštis: garso įrašai rodo, kad Saudo Arabijos žurnalistui buvo nukirsta galva (17)

Dingęs Saudo Arabijos žurnalistas Jamalas Khashoggi buvo kankinamas Rijado konsulate Stambule, o...

Rudenį nebūtina tapti svogūnu: kaip sluoksniuoti drabužius ir neatrodyti juokingai

Man dažniau būna karšta, nei šalta. Todėl neturiu daug šiltų drabužių, tačiau labai mėgstu...

Pietų pertrauka trijose Vilniaus mokyklose, kur patekti – vieni niekai: nežinau, ar įmanoma pavalgyti pigiau (36)

Nerimstant aistroms, diskusijoms, įvairiems pasisakymams apie pasikeitimus švietimo įstaigų...

Lietuvis motociklu važiuos į šalčiausią apgyvendintą vietą žemėje

Starto metu turėtų būti apie 40, o pasiekus Oimiakoną – apie 60 laipsnių šalčio, portalui...

Abiturientams – apsisprendimo metas: keisti pasirinkimą galės tik išimtiniais atvejais (1)

Nacionalinis egzaminų centras ( NEC ) primena, kad šiemet abiturientai apsispręsti, kokius...

Po permainų LFF Kesminas smogė iš peties: lavonas jau pradėjo dvokti (97)

Vienas garsiausių Lietuvos sporto komentatorių, futbolo apžvalgininkas Nerijus Kesminas tiesiai...