aA
Gerbiamas premjere ir aplinkos ministre, matydamas jūsų susirūpinimą tarša ir troškimą ją mažinti, noriu kolegiškai ir tikrai nemokamai pasiūlyti idėją, kuri, mano galva, prisidėtų prie švaresnės Lietuvos.
Valentinas Mazuronis
© Organizatorių nuotr.

Siūlau Lietuvoje įdiegti taip vadinamų drogomatų sistemą arba cigarečių pakelių bei nuorūkų depozito sistemą. Skamba juokingai? Visai ne. Šį dviratį išradau ne aš. Vienoje iš JAV valstijų jau nuo 2011 metų svarstoma idėja ir siūlymas įvesti 5 proc. depozitą vienai cigaretei arba 1 dolerį už cigarečių pakelį, kuris bus keičiamas į naująjį pirkimo metu. Kokiu principu įdiegti šią sistemą Lietuvoje – ar ženklinant pakelius atitinkamais brūkšniniais kodais, ar kokiu kitu būdu – tai jau detalių klausimas.

Drogomatų, ar kaip juos bevadintumėme, sistema leistų ne tik išvalyti Lietuvą nuo visur besimėtančių nuorūkų ir cigarečių pakelių, bet ir padėtų susidaryti aiškesnį vaizdą dėl kontrabandinių cigarečių masto ir judėjimo šalyje, nes nepažymėtus atitinkamu kodu pakelius būtų labai lengva atpažinti, o be to, akivaizdu, kad tik kontrabandinį pakelį labai paprasta lengva ranka išmesti, nes už jį į tavo kišenę niekas negrįš.

Nujaučiu, kokią reakciją šis mano pasiūlymas gali sukelti Lietuvoje. Kaip žinia, mes visi lengvai pripratome prie šiuo metu labai sėkmingai veikiančių taromatų. O prisimenu, koks buvo triukšmas! Dar man einant aplinkos ministro pareigas, Aplinkos ministerija ryžosi imtis esminių sprendimų ir paskelbė ketinanti įvesti gėrimų vienkartinių pakuočių užstatą. Puikiai atsimenu, koks didžiulis tuomet kilo dalies gamintojų pasipriešinimas, neapsieita ir be lobizmo. Dalis gamintojų ir atliekų perdirbėjų visais būdais tikino, kad taromatų sistema nereikalinga, nenaudinga, kainuojanti brangiai, o atliekas sutvarkyti įmanoma reformavus konteinerinę sistemą. Tuomet jų siūloma „reforma“ įgavo savo kūną pamiškėse, pakelės, paežerėse besivoliojančiais „bambaliais“, skardinėmis ir stiklo buteliais. Manau, visi atsimename, kad tai buvo metas, kai mūsų šaliai už stiklo pakuotės atliekų tvarkymo užduočių neatlikimą grėsė ES sankcijos. Žodžiu, priešinosi visi, kas netingėjo...

Pagaliau 2016 m., mano didžiam džiaugsmui, civilizuotas gėrimų pakuočių tvarkymo būdas pradėtas įgyvendintas Lietuvoje: daugumoje parduotuvių įrengtuose taromatuose galima mesti panaudotą tarą ir už gautą čekį apsipirkti arba pasiimti pinigus. Rezultatas džiugina. Lietuva išties tapo švaresnė: besimėtančių tuščių butelių nesimėto, nes jie net iš šiukšliadėžių yra surenkami žmonių, norinčių nors kokį centą užsidirbti.

Lietuvos pamiškės, kloniai ir paežerės išsivadavo jau iš įvairiausių stiklinių ir plastikinių butelių, laikas Lietuvą išvalyti ir nuo besimėtančių cigarečių nuorūkų ir pakelių.

Premjere, aš rimtai. Tai ne politinis ar rinkiminis triukas, tai kolegiškas pasiūlymas. Labai tikiu, kad juo pasinaudosite, o jeigu reikės mano pagalbos, aš Jūsų paslaugoms. Už švaresnę Lietuvą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Visiškai išteisintas Balčiūnas: dar pagalvosiu, ar reikalausiu kompensacijos už pareigūnų neprofesionalumą (58)

Namų šturmas paryčiais, dešimt parų areštinėje ir penkeri metai teismo proceso, kol buvęs...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (409)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Orai: pokyčių laukiama savaitgalį

Šaltis į Lietuvą veržtis neskuba. Antradienį termometrų stulpeliai aukščiausiai kils iki...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo (14)

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (49)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą? (128)

„Valstiečių“ siekis finansuoti koalicijos partnerius Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (...

Paaiškėjo neįtikėtina tragedijos priežastis – vienas neatsargus rankos mostas pražudė 5 asmenų šeimą (15)

Remiantis naujausiais žiniasklaidos pranešimais, vienas iš hidroplano keleivių, darydamas...

Anglai privertė Ispanijos futbolo gerbėjus nušvilpti savo rinktinę (2)

Tris įvarčius per kėlinį sumušusi Anglijos futbolo nacionalinė komanda atsilygino Ispanijos...

Sveikatos specialistė sukritikavo naują visuomenės įprotį: kodėl į tualetą nereikėtų neštis telefono (37)

Visi nuo pat vaikystės žinome, kad rankas reikia plauti pasinaudojus tualetu, prieš valgį ar...

Mokslininkė įkvėpimo sėmėsi iš Nobelio premijos laureato: svarbiausia nepasiduoti po nesėkmių (15)

Jaunoji neuromokslininkė dr. Julija Krupič, prieš 12 metų baigusi fizikos studijas Vilniaus...