aA
Naujienų portalas DELFI atskleidė, kad nacionalinio stadiono konkurso komisijoje, kaip ekspertas dalyvauja su „Rubikono“ grupe (vieninteliu likusiu konkurso dalyviu) artimų ir nuo visuomenės nuslėptų sąsajų turintis Vilniaus miesto administracijos direktoriaus Povilo Poderskio padėjėjas Kipras Krasauskas. Kaip ir reikėjo tikėtis, dabartinė sostinės valdžia šį paaiškėjusį faktą bando traktuoti kaip neva nereikšmingą ir siekia, kad tai kuo greičiau dingtų iš žiniasklaidos dėmesio. Tačiau būtent ši atskleista detalė gerai iliustruoja neskaidrias aplinkybes, kas ir kodėl vyksta šioje stadiono istorijoje.
Valdas Benkunskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pradėkime nuo to, kad konkursui pasiekus pasiūlymų teikimo stadiją, iš konkurso dėl biurokratinių smulkmenų buvo pašalintas „Rubikono“ konkurentas UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“. Kai pašalinta įmonė nusprendė savo teises ginti teisme, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, save pristatantis laisvės ir ypač konkurencijos gynėju, viešai grasino šiai įmonei savivaldybės vardu.

Mero nelaimei praeitų metų spalio mėnesį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad dėl neteisėtų konkurso komisijos veiksmų buvo ne tik suvaržyta tiekėjų konkurencija, bet ir pakenkta laisvam ir rinkos ekonomikos principus atitinkančiam šalių varžymuisi. Teismas tuomet aiškiai pasisakė, kad derybose su vienu subjektu neįmanoma pasiekti geriausio rezultato ir dėl to racionaliai panaudoti lėšas, nes į derybas pakviestas ūkio subjektas nejaučia konkurencinio spaudimo iš kito dalyvio ir dėl to neišvengiamai sumenksta pačių suteikiančiųjų institucijų derybinė galia ir pasirinkimo laisvė.

Visgi tokie Aukščiausiojo Teismo argumentai tiek konkurso komisijai, tiek Vilniaus savivaldybės politinei valdžiai įspūdžio nepadarė ir „Rubikono“ konkurentas buvo antrą kartą išmestas iš konkurso. Šįkart dėl galimai melagingos informacijos teikimo. O dabar siekiama kuo greičiau, dar iki savivaldos rinkimų, savivaldybės taryboje patvirtinti su „Rubikonu“ suderėtas sąlygas.

Tačiau pradėjus aiškėti šioms sąlygoms, panašu, kad vykusios derybos tarp konkurso komisijos ir „Rubikono“ buvo tiesiog imitacija. Vadinamųjų derybų metu „Rubikonas“ savo pirminio pasiūlymo ne tik nepagerino miesto naudai, tačiau priešingai – reikšmingai pasigerino jas savo naudai miesto sąskaita. Pavyzdžiui, futbolo aikštyno dangos kaina (paprašius vietoj plastmasinės dangos įrengti hibridinės žolės dangą) padidėjo papildomais 3 mln. eurų, o automobilių parkavimo vietų skaičius vietoje konkurso sąlygose numatytų 1600 vietų sumažintas iki 500 vietų. Tokių pasigerinimų „Rubikono“ naudai miestiečių sąskaita galima suskaičiuoti už 20 mln. Eur.

Iš konkurso dėl biurokratinių smulkmenų buvo pašalintas „Rubikono“ konkurentas UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“. Kai pašalinta įmonė nusprendė savo teises ginti teisme, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, save pristatantis laisvės ir ypač konkurencijos gynėju, viešai grasino šiai įmonei savivaldybės vardu.
Valdas Benkunskas

O koks gi šioje istorijoje reikšmingojo padėjėjo vaidmuo? Visų pirma, akis bado akivaizdžios K. Krasausko sąsajos su „Rubikonu“ – dar būdamas studentas ne šiaip sau dirbo, o vadovavo kelioms „Rubikono“ įmonėms. Tiesa, tų studijų taip ir nebaigė, o turėdamas vidurinį išsilavinimą išvengė prievolės viešai deklaruoti savo interesus, tarp jų – ir apie savo brolį, vieną dabartinių šio koncerno grupės įmonių vadovų Igną Krasauską.

Taigi, natūraliai kyla klausimai, kodėl būtent K. Krasauskas dalyvavo konkurso komisijoje kaip ekspertas, nors tam neturi būtino išsilavinimo? Ar K. Krasauskas komisijos narius informavo apie galimą interesų konfliktą ir oficialiai pasirašė nešališkumo deklaraciją? Ar K. Krasauskas reikšdamas savo nuomonę darė įtaką komisijos nariams priimti sprendimą pašalinti iš konkurso antrąjį dalyvį? Kodėl K. Krasauskas susidomėjo tarptautinio arbitražo byla, kur Vilniaus miesto savivaldybė teisiasi su to pačio „Rubikono“ partnere „Veolia“? Galų gale, ar nėra taip, kad svarbi ir konfidenciali informacija tiesiausiu keliu teka iš Vilniaus miesto savivaldybės į liūdnos reputacijos koncerną?

Dėl atsakymų į šiuos klausimus dar teks pakovoti, nes mero R. Šimašiaus komanda brenda tuo pačiu „MG Baltic“ korupcijos skandalo pramintu keliu ir jokių aukštesnių skaidrumo standartų nesiekia. Jei skaidrumo nesiekia Vilniaus meras ir jo komanda, neabejoju, kad jį padės pasiekti Lietuvos teisėsaugos ir parlamentinės kontrolės institucijos.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(11 žmonių įvertino)
3.5455
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kūdikiui atliko labai neįprastą operaciją: ar jos reikia, išduoda ir veidas (3)

„Gimė gražus kūdikis, o vėliau galvos forma ėmė keistis, ar tai normalu?“, – Vaikų...

Lietuvių mėgstama daržovė pripažinta supermaistu: galėtume su ja užkariauti Europą (137)

Žmonių noras sveikai maitintis Lietuvos daržovininkams atvėrė naują nišą, kuri gali atnešti...

Lietuvė Australijoje: linksmiausia buvo sužinoti, ką jie kalba apie Lietuvą (8)

Vienas įdomesnių ir linksmesnių dalykų Australijoje yra sužinoti, kaip vietiniai įsivaizduoja...

Tiesiogiai iš Vilniaus knygų mugės: Dainiaus Sinkevičiaus knygos „Pravieniškių mafija“ pristatymas

Vasario 23 d. 19 val. tiesiogiai iš Vilniaus Knygų mugės — žurnalisto Dainiaus Sinkevičiaus...

Paremti kandidatą į prezidentus nusprendęs emigrantas susidūrė su keistomis kliūtimis (23)

Į DELFI kreipėsi emigrantas, kuris pasiskundė, kad neturėdamas lietuviško mobilaus numerio arba...

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (716)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Su mama ir močiute augęs Mantas Katleris – atvirai apie tėvų skyrybas, ryšį su tėčiu ir Aistės ašaras (18)

„Moterims turėtų būti labai baisu gyventi su vyru. Tai tas pats, kas jeigu aš dabar gyvenčiau...

Kaune dingo jaunas vyras: nerimaujantys artimieji prašo visuomenės pagalbos (20)

Jauno vyro artimieji prašo pagalbos: Kaune penktadienio vakarą paslaptingai dingo Deividas Petkus,...

Eurolygos atkrintamųjų traukinyje liko tik trys laisvi vagonai: ar „Žalgiris“ įšoks į vieną iš jų? (136)

„Tiktai teigiamą rezultatą“, – paklaustas, ką žvelgiant į priekį Kauno „Žalgiris“...

Penki žydų vaikų auklėjimo principai: jie čia auginami ne tam, kad tenkintų tėvų poreikius (19)

Žydų tautos žmonės įvairiais aspektais mirga pasakojimuose, pasikalbėjimuose, straipsniuose ar...