aA
Daugiamilijoninių investicijų pareikalavusios atliekų tvarkymo sistemos Lietuvoje teikiama nauda pastaraisiais metais buvo santykinai ribota, todėl galima drąsiai teigti, kad pilnas jos efektyvumo potencialas vis dar nėra realizuotas.
Virginija Vingrienė
Virginija Vingrienė
© Asmeninis archyvas

Nemaža dalis mūsų šalies piliečių į sistemą tebežvelgia abejingai, atliekų tvarkymas išlieka apipintas daugybės neskaidrių veikimo schemų, o pagrindine projekto investuotoja kol kas yra pati valstybė, ne teršėjai.

Kita vertus, galime pasidžiaugti, kad jau vienerius metus veikiančios užstato sistemos taikymas sukūrė patrauklias ekonomines sąlygas piliečiams grąžinti pakuotes į jų priėmimo vietas ir atgauti už jas sumokėtus pinigus. Tai pastebimai motyvavo visuomenę aktyviau rūšiuoti, o rinka dėl to tapo gerokai skaidresnė. Per pirmuosius sistemos veikimo metus buvo pasiektas įspūdingas 70 proc. efektyvumo matas, kuris leidžia konstatuoti akivaizdžią išvadą: turėdami tinkamą ekonominį motyvą, žmonės noriai užsiima atliekų rūšiavimu. Šį interesą Lietuvoje privalome panaudoti kuo efektyviau ir skatinti tolesnį jo augimą.


Siūlomas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimas būtų reikšmingas žingsnis siekiant tokio tikslo. Šia pataisa siekiama išplėsti vienkartinių pakuočių privalomojo užstato sistemą papildomai į ją įtraukiant visų stipriųjų alkoholinių gėrimų tarą, kurios talpa siekia nuo 100 ml iki 3 l.

Šiuo metu Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme nustatyta, kad į užstato sistemą yra įtraukti gėrimų PET (polietileno tereftalato) buteliai, skardinės ir kai kurios stiklo pakuotės, bet tik dalis alkoholinių gėrimų (alaus, sidro, kokteilių) stiklo taros. Tai reiškia, kad pakuotėje talpinama produkcija yra iš esmės susieta su pakuotės dalyvavimu sistemoje.

Tačiau aplinką teršia ne produkcija pakuotės viduje, o pati pakuotė, todėl atliekų tvarkymo sistemos turėtų būti diferencijuojamos pagal pakuotes ir jų keliamą žalą aplinkai, o ne pagal tai, koks gaminys yra tose pakuotėse. Priėmus pataisą į užstato sistemą patektų papildomi 200 mln. vienetų stiklo pakuočių, efektyviai surenkant ir sutvarkant 50 tūkst. tonų taros.


Toks užstato sistemos išplėtimas dabartinę konteinerinę Lietuvos atliekų tvarkymo sistemą paliestų tik iš dalies, truputį sumažinant jau ir taip ganėtinai neefektyvios, neskaidrios ir iš esmės neracionalios sistemos apyvartą. Užstato sistemos išplėtimas kompensuos šį sumažėjimą su kaupu. Verta pastebėti, kad ši pataisa taip pat sumažintų alkoholio prieinamumą, pagerintų rinkos priežiūrą ir apskaitą bei padidintų surenkamų mokesčių kiekį. Specifiškai paženklintų pakuočių grąžinimas į depozito sistemą taip pat pasitarnautų sekant nelegalaus alkoholio srautus. Pataisai iš esmės neprieštarauja ir užstato administratoriaus vadovai, o sėkmingą papildomų pakuočių surinkimą galima techniškai vykdyti jau dabar veikiančių „taromatų“ pagalba.

Trumpai tariant, motyvų ir svarių argumentų depozito sistemos išplėtimui tikrai netrūksta. Tačiau tam, kad sistema būtų išplėsta, svarbu atsisakyti dirbtinių kontrargumentų ir priešintis spaudimui. Jau dabar matyti, kad dėl šio pasiūlymo kils didelis atliekų surinkimo ir alkoholio pramonės pasipriešinimas. Pateiktai pataisai prieštaraujama tikrai ne dėl rūpinimosi vartotojų ar aplinkosaugos interesais, o, būtent, dėl jau sukurtų atliekų tvarkymo verslų. Šių veikėjų atstovaujama pozicija esą užstato sistemos išplėtimas nebūtų naudingas viešajam interesui iki šiol lieka nepagrįsta.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tarp neteisėtų migrantų plinta COVID-19 ir kitos ligos: pasienio savivaldybės neviltyje (73)

Lietuvos sieną neteisėtai kirtę migrantai į mūsų šalį atneša ir kai kurias infekcijas, tarp...

Lietuvos bankas gina siūlymą labiau apmokestinti vidurinę klasę: trumpalaikis skausmas virs didesne nauda (242)

Lietuvos bankui siūlant neapmokestinamąjį pajamų dydį sulyginti su minimalia mėnesine alga, o jo...

Nauji ribojimai įvedami dviem etapais: su pasu nebereikės ir kaukių (1312)

Vyriausybė duoda daugiau nei mėnesį pasiskiepyti nuo koronaviruso, o nuo rugsėjo 13 dienos...

Šimonytė režimo žinią apie irakietį vadina melu: kas vyksta Baltarusijoje – jos pačios reikalas (428)

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia Baltarusijos pranešimą apie neva netoli valstybių pasienio...

Barų ir kavinių atstovas palaiko naujus Vyriausybės ribojimus: tik skiepai gali išgelbėti mūsų verslą (1)

Lietuvos barų ir kavinių asociacijos (LBKA) prezidentas Raimondas Pranka Vyriausybės siūlomus...

SAM leido pirmai ir antrai skiepo nuo koronaviruso dozei naudoti skirtingas vakcinas (104)

Sveikatos apsaugos ministerija leido pirmai ir antrai skiepo nuo koronaviruso dozei naudoti...

Alytaus meras Cesiulis pratrūko: daugiau nelegalų priimti neketiname (22)

Migrantų krizė tęsiasi, valdžia imasi prie sienos griežtesnių veiksmų, bet savivaldybės...

Rūdninkų poligone – nepatenkintų sąlygomis migrantų minia: VST vadas neslėpė, kad jie ir vienas kitam grasina kraujo kerštu (648)

Viešojo saugumo tarnybos (VST) Rūdninkų poligone apgyvendinta 800 neteisėtai sieną kirtusių...

Norvegijos valdžia stoja į kovą su influenceriais: nepaisantiems reikalavimo gresia net laisvės atėmimas (28)

Garsūs Norvergijos influenceriai netrukus sulauks itin griežtų apribojimų socialiniuose...

Tragiška avarija prie Birštono: susidūrė „Opel“ ir tarpmiestinis autobusas – žuvo žmogus (21)

Trečiadienį, apie 15 val., Birštono sav., kelyje Prienai-Jieznas, įvyko tragiška avarija .