aA
Viešojo administravimo įstatyme nustatyta, kad administracinė procedūra turi būti baigta, o jos sprendimas priimtas per 20 darbo dienų nuo jos pradžios.
Virginija Vingrienė
Virginija Vingrienė
© Asmeninis archyvas

Realybėje tai virsta tuo, kad beveik visi raštai atsakomi per šį terminą. Susidarė tradicija, kad valstybės ir savivaldybių įstaigose 5–10 dienų yra nerašytas „dokumentų sluoksniavimosi“ laikotarpis, kai atsakymas parengiamas (priklausomai nuo sudėtingumo) nuo 15 minučių iki 2–3 dienų, tačiau siųsti atsakymą anksčiau – delsiama.

Įprotis vilkinti atsakymą visas 20 dienų yra ir sunkiai paaiškinamas, ir dar sunkiau pateisinamas. Tai vilkina administracinius procesus, stabdo verslo plėtrą, erzina tiek valstybės tarnautojus, tiek piliečius.

Kartais priežastis slepiasi ir kitur, kai netinkamai skirstomi darbo krūviai. Būna, jog vienas darbštus, kruopštus ir atsakingas tarnautojas „doroja“ didelį srautą spręstinų klausimų ir fiziškai nesuspėja laiku atsakyti. Tuo metu kiti kolegos, dirbantys mažesniais pajėgumais, nenoriai prisiima jiems pagal pareigines instrukcijas nepriskiriamų darbų ir vėluojančiam kolegai nepadeda, nors kolektyvinis darbas supaprastintų problemų sprendimo procesus. Dabar tai priklauso tik nuo vadovo geranoriškumo ir siekio produktyviai bei sparčiai organizuoti darbą.

Sudėtinga problema? Anaiptol, viešojo administravimo funkcijų efektyvumo didinimas yra neišvengiama būtinybė siekiant didesnės šalies socialinės ir ekonominės gerovės. Elektroninės valdžios paslaugų plėtojimas ir milijoninės valstybės biudžeto bei ES lėšų investicijos į viešojo administravimo IT sistemas reikalauja kokybiškai keistis viešojo administravimo įstaigas, kitaip vertinti jų veiklos rodiklius, kurie tuo pat metu yra aiškus investicinės aplinkos bei verslo sąlygų gerėjimo požymis.

Neseniai pateikiau siūlymą perpus mažinti įstatyme įtvirtintą 20 darbo dienų terminą. Šiuo metu įstatyme daroma išlyga, kai dėl objektyvių priežasčių per šį terminą administracinė procedūra negali būti baigta – tokiais atvejais procedūra gali būti pratęsiama dar 10 darbo dienų. Šį papildomą terminą taip pat siūlau keisti 5 darbo dienomis.

Manau, pakeitimai padarys įstaigų darbą našesnį, o už naujųjų terminų nesilaikymą numatyta tiesioginė viešojo administravimo įstaigos vadovo atsakomybė privers ieškoti būdų, kaip panaikinti „dokumentų sluoksniavimosi“ problemą.

Terminų trumpinimas yra pagrįstas ir akivaizdus signalas visuomenei, verslui, gyventojams apie viešojo sektoriaus įstaigų tobulėjimą, modernių IT sistemų naudą, asmeniškai jaučiamą investicijų grąžą. Įstaigų vadovams tai būtų paskata tinkamai ir efektyviai organizuoti įstaigų darbą, revizuoti darbuotojų darbo krūvius bei procesus, optimizuoti funkcijas. Efektyvesnis taptų ir vidurinių grandžių vadovų darbas. Kartu dingtų ir galimybė vadovo atsakomybę už neveikimą perkelti ant eilinių darbuotojų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Migrantai lydimi iki pat Lietuvos sienos: FRONTEX užfiksavo Baltarusijos pasieniečių veiksmus (161)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos ( VSAT ) pareigūnams talkinantys kolegos iš Europos sienų ir...

Nuo šios nakties migrantai apgręžiami prie sienos: ar gali būti panaudota jėga, priklauso nuo aplinkybių svarstomi du nepaprastosios padėties scenarijai, papildyta (618)

Antradienio naktį pasieniečiai ėmė vykdyti vidaus reikalų ministrės įsakymą valstybės sieną...

Kijeve dingęs baltarusių aktyvistas rastas pakartas papildyta (148)

Ukrainos sostinėje dingęs baltarusių aktyvistas Vitalis Šyšovas, vadovavęs nevyriausybinei...

Lietuvoje beliko 3 žaliosios COVID-19 savivaldybės, prasčiausia situacija – Palangoje (20)

Antradienio rytą pateiktais Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje beliko tik trys...

Dulkys: laikas Vyriausybei kalbėtis apie naujas priemones (218)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad pastaroji savaitė buvo išskirtinė ne tik...

Kreipėsi į VTEK: Šimašiaus trečiosios žmonos įmonės laimėtus konkursus vadina „pramuštu dugnu“ (19)

Seimo opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) prieš kelis mėnesius kreipėsi į...

Praėjusią parą nustatyti 394 nauji koronaviruso atvejai, mirė du žmonės papildyta (94)

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 394 nauji koronaviruso atvejai, nuo šios infekcinės ligos...

Europai – dar vienos pabėgėlių bangos grėsmė: keičiasi net Merkel pozicija (332)

JAV ir sąjungininkams pasitraukus iš Afganistano, kyla naujos pabėgėlių bangos grėsmė....

Fantastiškas Rubio ispanų neišgelbėjo: į pusfinalį žengė olimpinių čempionų titulą ginanti JAV (47)

Antradienį antrame Tokijo žaidynių ketvirtfinalyje olimpinių žaidynių čempionė JAV 95:81...