Birželio 3 d. Konstitucinis Teismas paskelbė nuosprendį - Seimo „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnė Neringa Venckienė sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.
Vytautas Saulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Seimo narės Neringos Venckienės veiksmai - nedalyvavimas be pateisinamos priežasties 2013 metų balandžio-lapkričio mėnesiais vykusiuose 64 Seimo plenariniuose posėdžiuose ir 2013 metų balandžio-lapkričio mėnesiais vykusiuose 25 Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžiuose prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Šiais veiksmais Seimo narė Neringa Venckienė sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją“, – sakoma Konstitucinio Teismo išvadoje. Ši Konstitucinio Teismo išvada yra galutinė ir neskundžiama, ją pasirašė visi devyni Konstitucinio Teismo teisėjai.

Man teko „garbė“ šį klausimą spręsti nuo 2013 metų. Priminsiu, jog generalinis prokuroras Darius Valys dar 2013 m. sausio 15 d. kreipėsi į Seimą, prašydamas sutikimo Seimo narę Neringą Venckienę patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jos laisvę.
Esu dėkingas Konstituciniam Teismui, kad jis padėjo tašką šioje prieštaringoje byloje. Pagrindinis keblumas buvo tas, kad buvo teigiama, jog negalima N. Venckienės klausimo nagrinėti tiek Seimo laikinojoje tyrimo komisijoje, tiek Konstituciniame Teisme nedalyvaujant pačiai kaltinamajai. Buvo sulaužyta daug iečių.

Tolesnė procedūra yra tokia: įsigaliojus Konstitucinio Teismo sprendimui, Seimo posėdžio pirmininkas artimiausiame posėdyje su juo supažindina Seimo narius. Tai padaryta ketvirtadienį, birželio 5 d. Tada nustatoma kito posėdžio, kuriame būtų balsuojama dėl Seimo nario mandato panaikinimo, data ir laikas (pagal Seimo Statutą ne anksčiau kaip po 7 dienų, gavus Konstitucinio Teismo sprendimą, turi būti paskelbta tokio posėdžio data ir laikas). Seimas ketvirtadienį nusprendė, kad N. Venckienės mandato likimas bus sprendžiamas birželio 19 d.

Tiek Seimo nariams, tiek Lietuvos visuomenei N. Venckienės klausimas yra pabodęs. Manau, sprendimas panaikinti N. Venckienės mandatą bus teigiamas. Reikia, kad už šį sprendimą balsuotų ne mažiau 3/5 Seimo narių, t. y. 85 Seimo nariai. Manau, tiek valdančioji koalicija, tiek opozicija parems sprendimą panaikinti N. Venckienės mandatą. Sprendimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo bus priimtas slaptu Seimo narių balsavimu.

Mūsų Seimo Statute yra tokia išlyga: Seimo narys turi teisę apsigalvoti ir iki Seimo balsavimo posėdžio pats parašyti pareiškimą bei atsisakyti Seimo nario mandato. Bet jei N. Venckienė tiek laiko nepasirodė Seime, vargu, ar ji atvyks iki posėdžio, kuriame bus balsuojama dėl jos mandato panaikinimo. Būtų gerai, kad sprendimą Seimas priimtų dar šioje pavasario sesijoje – eilinėje arba pratęstoje iki liepos vidurio.
Kiek žinau Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės nuomonę, jei dirbsime operatyviai ir sutelktai, terminai, kurie numatyti Seimo Statute, leis šitą klausimą mums išspręsti.

Situacija, kai Seimo narys jau metus ir du mėnesius nedalyvauja Seimo darbe, menkina Seimo, kaip tautai atstovaujančios institucijos, vardą. Rinkėjai per susitikimus visoje Lietuvoje kelia N. Venckienės mandato panaikinimo klausimą.

Šis atvejis būtų savotiškas Seimo apsivalymas ir rimta pamoka tiems, kas ateityje galvoja nelankyti posėdžių be pateisinamų priežasčių. Seimo nariai patys turi gerbti Seimą, juos išrinkusią tautą ir valstybę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Byra dar vienas? Ant Trijų Kryžių kalno atsivėrė plyšys (66)

Gausus lietus pakenkė ne tik Gedimino, bet ir Trijų Kryžių kalnui – pavasarį čia atsivėręs...

Kainų augimas įsibėgėjo: kas dar brangs (137)

Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros „ Eurostat “ duomenimis Lietuvoje kainos auga...

K. Sobčiak Rusijos prezidento rinkimuose: kam tai paranku? (11)

Vladimiras Putinas apie Rusijos ateitį kalba taip, lyg būtų ne tik esamas, bet ir būsimas...

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (5)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Nėščia moteris vos nemirė, kai vaisius „praspyrė“ gimdos sienelę

Viena nėščia moteris praėjusią savaitę vos išvengė mirties, kai jos vaisius...

Išsamius tyrimus atlikę „Raptors“ paviešino J. Valančiūno traumos detales (2)

Vėlyvą sekmadienio naktį Lietuvos laiku Toronto „Raptors“ ekipa išplatino pranešimą spaudai...

Šeimos krizę išgyvenantis A. Šedžius prabilo apie žmonos pasirinkimus: aš taip nedaryčiau (37)

Visai neseniai Lietuvą apskriejo žinia - Andriaus ir Monikos Šedžių šeimą ištiko krizė, tad...

Neišsemiamos dantų pastos pritaikymo galimybės

Vargu ar dažnas kada pagalvojo, kad dantų pastą galima naudoti ne vien dantims valyti. Be...

Plintanti tendendcija – seksas kaip nuomos mokestis (2)

Besinuomojančių būstą skaičius išsivysčiusiose pasaulio šalyje nuolat auga, nes daugeliui net...

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (84)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...