aA
Nusibaigiantis „Šri Lankos rytas“, vis dar įsivėlęs į aferytę su nusibaigiančia šturvalų kankinio partija, o kartkartėm varginamas rasistinių atavizmų, dar sykį puolė savo įsikalbėtą seną priešą.
Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis
© DELFI / Domantas Pipas

Atrodytų, ką jau politiškai bedomina buvusio aukščiausio atkurtos valstybės pareigūno pjudymai, jam nė nesiartinant prie besiartinančių rinkimų. Tempkite, vyručiai, save už plaukų iš raisto, ir pakaks darbo dar jūsų kartų kartoms. Ne, vėl gramdo svilėsius, gardina Audriuko-Rūtelės svajonių užtrinalu ir tepa senojo kenkėjo Landsbergio adresu. (Žr. storąjį ano šeštadienio laikraštį, rašiusį „Lietuvos teroristų paslaptys“ ar panašiai. Eglės Kusaitės šį kartą nėra).

Ten tas amžinas Kačerginės sukilėlis, „Kauno mafijos atstovas“ (viena KGB bei „Respublikos“ versijų), vėl aplaistytas palėpinio Šiaulių provokatoriaus ir nedemokratinio „Darbo“ pavaduotojo žurnalistine produkcija. Kur tos buvusiųjų baimės paslaptis? Nebent jeigu vasaros pabaigoj mūsų šalies iš tikrųjų tyko galima hibridinė „Zad“ invazija, tai laikas pradėti įvairialypę „artpodgotovką“.
Taip suprantu dalykus iš savo pensinio kampo.

Nieko nauja, o „Šri Lankos“ tikslas greit paaiškės. Tačiau senam pamazgyne pamačiau vėl tampomą tikrą, o ligi šiol stropiausiai dangstomą, nusikaltimą. Tai Juro Abromavičiaus kerštingas nužudymas 1997 m. sausio pabaigoje. Kaip tik praslinko 20-metis, verta priminti.

Kai Juras Abromavičius, buvęs savanoris ir už nelojalumą saugumo vadams ką tik išmestas Kauno VSD skyriaus bendradarbis, atėjo prislėgtas ir susikrimtęs į veteranų bendravimo vietą VII forte, jo dienos buvo jau suskaičiuotos. Pasipasakojo bičiuliams aptikęs riboto naudojimo kompiuteryje savų saugumiečių mafijinės veiklos pėdsakus – kur kokia kontrabanda plaukia ir kaip iš jos pasisemti.

Pasakoja Jonas Maskvytis:

„Kokią kontrabandą varė, visas Kaunas tada žinojo, ką išdirbinėja Kauno saugumiečiai. Ir mergom prekiavo užsienyje, o apie kontrabandą ten cigarečių ar alkoholio, tai iš viso nekalbėsim, kokie ten milijonai ėjo.“ (Žr. V. Landsbergis. Ilgosios dramos užkampiai. Apie Juro Abromavičiaus žūties tyčinį netyrimą. V., 2012, p. 59).

Jonas Maskvytis paliudijo apie šias aplinkybes ir specialiajai Seimo komisijai, pirmininkė L. Graužinienė turėjo būti skaičiusi; stenogramos viešos:

„Jis saugume atliko tokias pareigas – sekė kontrabandą: spiritą, cigaretes, bet kokią kontrabandą. Jis sekdavo tą kontrabandą, o kai reikėdavo „imti“ kontrabandininkus, tas „fūras“, į tą visą paėmimą jo neimdavo. Į tą, taip sakant, kur suėmei, konfiskavai, pasodinai. Į tą dalyką jo [Juro Abromavičiaus] visiškai nepriimdavo. Ir jisai norėjo, matyt, ištirti šitą dalyką.

Jis lindo, jis pats pasakojo taip, čia jo žodžiai. Jis lindo į duomenų bazę kompiuteryje, ten kažkokius dokumentus tikrino, ir jį užtiko. Jis atvažiavęs į Septintąjį fortą ne man vienam – daugiau buvo žmonių – skundėsi: sako, mane pagavo lendant į tas jų duomenų bazes. Jis ieškojo tų mašinų, kurios turėjo būti konfiskuotos, daug dirbo, ir jų nerado. O ten buvo baisūs pinigai. Jeigu tu nekonfiskuoji, neatimi, nepasodini, tai tu paimi daug pinigų. Ir jis sekė [nusikaltėlius]. Jis sako: dabar nežinau, kas bus. Jau dabar nežinau kas, nes sako, mane pagavo tą dalyką tiriant.“ (Ten pat, p. 58).

J. Abromavičius nežinojo, kas jam už tai bus; o buvo labai greit, ir mes tai žinom, bet veidmainiaujam.

Kartoju, ši istorija vieša, iš Seimo komisijos oficialios stenogramos, bet niekam nereikalinga. Ligi šiol! Kad nereiktų teisininkams vartyti stenogramų, mano paskelbta patogiose dokumentų knygelėse 2008 ir 2012 metais. Platinta. Įteikta, ir ne sykį, Generalinei prokuratūrai. Vaizdas, regis, toks baisus, kad naujai gautų duomenų netyrimas – prokurorų tylėjimas! – tęsiasi vėl 10 metų. Teisingumo morgas.

O juk norim, kad Lietuva savimi pasitikėtų, nebėgtų pati iš savęs į teisingesnes ir drąsesnes šalis, ir kad sąjungininkai pasitikėtų Lietuva. Tad pirmiausiai tepasako ponai prokurorai, kokia baimė juos taip ilgai, taip mirtinai kausto.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Orbanas sukėlė pavojingą precedentą

Kai praėjusiais metais Europos Sąjunga sustabdė daugiau kaip 30 mlrd. JAV dolerių finansavimą...

Ekspertai įvardijo prezidento rinkimų sėkmės formulę: reikia tiesmukai duoti į kaktą

Kai dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda paskelbė, kad sieks ir antros kadencijos, intrigos...

Sensacingas rezultatas Utenoje: uteniškiai nušlavė „Wolves“ krepšininkus (6)

Utenos „Uniclub Casino – Juventus“ (8-5) šeštadienio vakarą įspūdingu būdu išrašė...

Kuo ateityje galėtų pavirsti Rusija: paaiškino, kodėl reikia turėti ne tik juodąjį scenarijų (2)

Kalbos apie anksčiau ar vėliau įvyksiantį Vladimiro Putino valdomos Rusijos subyrėjimą sklandė...

Amšiejus pasakė, kaip žiemą leidžia bitės ir ką būtina padaryti, kad jos saugiai sulauktų pavasario

Agronomijos mokslų daktaras Algirdas Amšiejus sako, kad žiema bitėms – ramybės metas. Jų...

Vartais į pragarą pramintoje vietoje užfiksuotos anomalijos pastebėtos net iš kosmoso: kas ten vyksta?

Erta Alė – pats aktyviausias Etiopijos ugnikalnis . Rytų Afrikos Danakilų įduboje skirtingais...

Čmilytė-Nielsen – apie artėjančius rinkimus: vienos temos labai nenorėčiau (11)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen nuogąstavo, kad visą Lietuvą sukrėtusi vaiko...

Toliatas kviečia prisiminti Advento prasmę: pripratome būti vartotojais, vietoj to, kad patys kurtume šventę kitiems

Tądien taip sukrito, kad kalbindama kunigą Algirdą Toliatą jau žinojau, kur turiu atsirasti po...

Pasigenda sprendimų kritinėje šalies srityje: metus laiko tiesiog padiskutavome rezultatai nustebino (3)

Karyba ir gynyba – tai klausimai, apie kuriuos pastaruoju metu diskutuojama itin daug. Skambant...

Auksas išslydo iš rankų: pirmavęs Rapšys Europos čempionate iškovojo dar vieną bronzos medalį (1)

Rumunijoje tęsiasi Europos plaukimo čempionatas trumpame (25 m) baseine. Šeštadienį vakare 200...