Šiandien atsakymų į tolimesnės koalicijos prasmės klausimus (būti ar nebūti) ieškantys valdantieji neabejotinai Lietuvos istorijoje bus prisimenami dėl draudimų politikos.
Vytautas Kernagis
© DELFI / Andrius Ufartas

Vos ne kiekvieną valstybėje egzistuojančią problemą draudimais sprendžiantys valstiečiai palieka vis mažiau vietos asmeninei žmogaus laisvei, atsakomybei ir vietos bendruomenių veikimui.

Dar Seimo pavasario sesijos metu nuskambėjus valstiečių ketinimams drausti pardavinėti alkoholį festivaliuose ir iš to atsiradus #laisvėrokenrolui iniciatyvai, nutariau, jog šiltuoju laikotarpiu aplankysiu bent jau keletą žinomesnių vasaros festivalių, kuriuos taip juodinti yra linkę valdantieji. Vasaros festivaliuose dalyvavau ne pirmą kartą, tačiau šįkart buvau maloniai nustebintas festivalių organizatorių atsakingumu. Pasirodo, kad valstiečių taip nemėgstami festivaliai moka ir gali pasirūpinti, jog renginių dalyviai linksmintųsi saugiai ir atsakingai.

Su žmona apsilankėme viename iš populiariausių vasaros festivalių — Galapaguose. Be smagių koncertų festivalyje buvo rasta vietos diskusijoms ir pokalbiams apie aktualias šalies problemas. Natūralu abejoti, ar jaunam žmogui vidurvasaryje, festivalio metu, ant ežero kranto norisi klausytis ir dalyvauti tokiose diskusijose? Pasirodo, kad norisi, nes susidomėjusių jaunų žmonių šiose festivalio dalyse tikrai netrūko.

Apsilankėme viename iš populiariausių vasaros festivalių — Galapaguose. Be smagių koncertų festivalyje buvo rasta vietos diskusijoms ir pokalbiams apie aktualias šalies problemas. Natūralu abejoti, ar jaunam žmogui vidurvasaryje, festivalio metu, ant ežero kranto norisi klausytis ir dalyvauti tokiose diskusijose? Pasirodo, kad norisi, nes susidomėjusių jaunų žmonių šiose festivalio dalyse tikrai netrūko.

Mūsų Seimo kolegos iš valstiečių frakcijos trimituoja, jog jaunimas, sėdantis už vairo, kuomet festivaliai baigiasi, taip pat yra atsakingas ir už karą keliuose. Su tuo taip pat nebūčiau linkęs sutikti. Paskutinę Galapagų dieną maloniai nustebino kelių policijos rūpestis, jog į kelius išvažiuotų tik blaivūs vairuotojai. Visi vairuotojai, išvykstantis iš festivalio teritorijos, buvo tikrinami pareigūnų. Kadangi pareigūnų alkotesteriai yra su atmintimi, t.y. jeigu fiksuojamos promilės — privaloma rašyti protokolą; taigi festivalio organizatoriai kiekvienam vairuotojui dar nesėdus prie vairo leido prevenciškai pasitikrinti alkotesteriu. Atsakinga, saugu ir veiksminga – nė vienas vairuotojas neišvažiavo į kelią bent minimaliai viršydamas leistiną alkoholio ribą. Tokią pačią praktiką šiais metais taikė ir festivalio „Bliuzo naktys“ organizatoriai.

Taip pat iš prie vasaros festivalių priskiriamo bardų festivalio ,,Purpurinis vakaras“, grįžau su labai panašiais įspūdžiais. Žmonės moka linksmintis atsakingai, o festivalių organizatoriai geba užtikrinti tvarką ir saugumą.

Aišku, kaip juoda dėmė tarp šios vasaros festivalių atsidūrė Granatos Live, kurio metu įvyko gaisras ir iki pamatų sudegė du autentiški Mažosios Lietuvos mediniai pastatai. Nors tai labai rimtai netektis, tačiau festivalis buvo draustas, tad žala bus atlyginta 100%. Vėlgi, mūsų autentiško paveldo netektis labai liūdina, tačiau kitas vertus, išankstinis festivalio rengėjų pasirūpinimas pastatų draudimu rodo organizatorių atsakingą požiūrį. Tuo labiau jog po nelaimės nebandoma išvengti atsakomybės ir atsiriboti nuo problemos.

Greičiausiai skambu kaip festivalių lobistas, tačiau noriu pagrįsti sveiko proto ir paprasčiausių faktų, o ne išsigalvotų mitų, motyvuotus politinius sprendimus. Akivaizdu, tiek festivalių organizatorių, tiek dalyvių atsakomybė išbandyta — šis festivalių sezonas praėjo sėkmingai. Silpnasis alkoholis festivalių metu tikrai gali būti pardavinėjamas. Net karvei aišku, kad aukšta Lietuvos pozicija, pagal alkoholio suvartojimą vienam gyventojui, nėra niekaip susijusi su festivalių metu jaunų žmonių išgeriamu alumi ar sidru. Kovoti su alkoholizmu Lietuvoje draudžiant prekybą festivaliuose – tai tas pats, kas kovoti su kelių ereliais draudžiant automobilius. Politikai – draudikai ne tik linkę didžiąją dalį problemų spręsti apribojimais, sankcijomis, sienų statymais, tačiau šiuos apribojimus, sankcijas ir sienas stato sau, neatsakydami į paprasčiausius klausimus: kodėl reikia, kur reikia ir kada reikia?

Greičiausiai skambu kaip festivalių lobistas, tačiau noriu pagrįsti sveiko proto ir paprasčiausių faktų, o ne išsigalvotų mitų, motyvuotus politinius sprendimus.

Paradoksalu, jog mus, konservatorius, arogantiškais vadinantys valstiečiai šiuo atveju patys yra žiūrėjimo iš aukšto ir visažinybės etalonai. Nei R. Karbauskio, nei A. Širinskienės, nei A. Verygos nesutikau ar nepamačiau buvus bent viename iš šių vasaros festivalių. O galėjo apsilankyti. Būtų pamatę, kaip žmonės linksminasi, ir kad eilinio festivalio tikslas nėra nuolatos lėbauti, o gerai praleisti laiką. Tai yra viena esminių valdančiųjų pasaulėžiūros problemų: nenoras nusileisti ant žemės, išlįsti iš savo pasigaminto kiauto, pabendrauti su įvairiais žmonėmis, kelioms dienoms palikti kostiumus spintoje ir nuvykti į festivalį bei pamatyti, kaip iš tiesų vyksta vasaros festivaliai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išsvajotas atostogas pakeitė košmaras: neaišku, kur nuvežė, ir liepė išlipti (45)

Kas gali būti geriau už jaukias šeimos atostogas, kai nereikia galvoti, kuo užimti vaikus, o dvi...

54 val. trukusi drama Vokietijoje – sunkiai protu suvokiama: jautėmės tarsi skerdžiami gyvuliai (15)

Į laisvę po 29 kalėjime praleistų metų paleidžiamas Dieteris Degowskis – gangsteris, nuteistas...

Orai vis labiau primins žiemą (1)

Orai kuo toliau, tuo labiau primins žiemą, LRT RADIJUI sako sinoptikė Edita Gečaitė ir įspėja,...

Plastikos chirurgas susiduria su keisčiausiais pageidavimais: vyrus išklauso, tačiau pildo moterų norus (37)

Kai kurios plastikos chirurgo Dariaus Jauniškio pacientės po krūtų didinimo ar mažinimo...

Sunku patikėti, kaip gerai dabar gyvename (536)

Europa jau nebėra pasaulio ekonomikos ligonė ir čia prasideda auksinis euro ekonomikos laikotarpis.

Lietuvių restorane Amerikoje klientai cepelinus valgo su kečupu (154)

Keliaudamas po Čikagos priemiesčius DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas rado...

„Mamos iškrypėlės“ ieškojęs vilnietis įkliuvo policijai: namuose – šokiruojantys įkalčiai (102)

Slapti pomėgiai įklampino teisėsaugai gerai žinomą vilnietį – anksčiau dėl įvairių...

Nokdaunu pagardintame KOK GP finale – Vikšraičio triumfas, superdvikovoje – Kuvaldos „pasivaikščiojimas“ (37)

Tradiciniame „Bushido Hero‘s“ turnyre šeštadienį Vilniuje kovinių sporto menų gerbėjai...

Įspūdingi lėktuvų prototipai: tikras monstras ir nė vieno keleivio salone nepasveikinęs orlaivis (26)

Lėktuvų gamintojai per visą aviacijos istoriją sukūrė įspūdingų orlaivių, ir nors daugelis...

Atsakymai į 9 dažniausiai užduodamus klausimus apie seksą „tomis dienomis" (22)

Ar saugu? Ar mergina gali pastoti? Ir kiti rūpimi, dažnai užduodami klausimai apie seksą...