Šiandien atsakymų į tolimesnės koalicijos prasmės klausimus (būti ar nebūti) ieškantys valdantieji neabejotinai Lietuvos istorijoje bus prisimenami dėl draudimų politikos.
Vytautas Kernagis
© DELFI / Andrius Ufartas

Vos ne kiekvieną valstybėje egzistuojančią problemą draudimais sprendžiantys valstiečiai palieka vis mažiau vietos asmeninei žmogaus laisvei, atsakomybei ir vietos bendruomenių veikimui.

Dar Seimo pavasario sesijos metu nuskambėjus valstiečių ketinimams drausti pardavinėti alkoholį festivaliuose ir iš to atsiradus #laisvėrokenrolui iniciatyvai, nutariau, jog šiltuoju laikotarpiu aplankysiu bent jau keletą žinomesnių vasaros festivalių, kuriuos taip juodinti yra linkę valdantieji. Vasaros festivaliuose dalyvavau ne pirmą kartą, tačiau šįkart buvau maloniai nustebintas festivalių organizatorių atsakingumu. Pasirodo, kad valstiečių taip nemėgstami festivaliai moka ir gali pasirūpinti, jog renginių dalyviai linksmintųsi saugiai ir atsakingai.

Su žmona apsilankėme viename iš populiariausių vasaros festivalių — Galapaguose. Be smagių koncertų festivalyje buvo rasta vietos diskusijoms ir pokalbiams apie aktualias šalies problemas. Natūralu abejoti, ar jaunam žmogui vidurvasaryje, festivalio metu, ant ežero kranto norisi klausytis ir dalyvauti tokiose diskusijose? Pasirodo, kad norisi, nes susidomėjusių jaunų žmonių šiose festivalio dalyse tikrai netrūko.

Apsilankėme viename iš populiariausių vasaros festivalių — Galapaguose. Be smagių koncertų festivalyje buvo rasta vietos diskusijoms ir pokalbiams apie aktualias šalies problemas. Natūralu abejoti, ar jaunam žmogui vidurvasaryje, festivalio metu, ant ežero kranto norisi klausytis ir dalyvauti tokiose diskusijose? Pasirodo, kad norisi, nes susidomėjusių jaunų žmonių šiose festivalio dalyse tikrai netrūko.

Mūsų Seimo kolegos iš valstiečių frakcijos trimituoja, jog jaunimas, sėdantis už vairo, kuomet festivaliai baigiasi, taip pat yra atsakingas ir už karą keliuose. Su tuo taip pat nebūčiau linkęs sutikti. Paskutinę Galapagų dieną maloniai nustebino kelių policijos rūpestis, jog į kelius išvažiuotų tik blaivūs vairuotojai. Visi vairuotojai, išvykstantis iš festivalio teritorijos, buvo tikrinami pareigūnų. Kadangi pareigūnų alkotesteriai yra su atmintimi, t.y. jeigu fiksuojamos promilės — privaloma rašyti protokolą; taigi festivalio organizatoriai kiekvienam vairuotojui dar nesėdus prie vairo leido prevenciškai pasitikrinti alkotesteriu. Atsakinga, saugu ir veiksminga – nė vienas vairuotojas neišvažiavo į kelią bent minimaliai viršydamas leistiną alkoholio ribą. Tokią pačią praktiką šiais metais taikė ir festivalio „Bliuzo naktys“ organizatoriai.

Taip pat iš prie vasaros festivalių priskiriamo bardų festivalio ,,Purpurinis vakaras“, grįžau su labai panašiais įspūdžiais. Žmonės moka linksmintis atsakingai, o festivalių organizatoriai geba užtikrinti tvarką ir saugumą.

Aišku, kaip juoda dėmė tarp šios vasaros festivalių atsidūrė Granatos Live, kurio metu įvyko gaisras ir iki pamatų sudegė du autentiški Mažosios Lietuvos mediniai pastatai. Nors tai labai rimtai netektis, tačiau festivalis buvo draustas, tad žala bus atlyginta 100%. Vėlgi, mūsų autentiško paveldo netektis labai liūdina, tačiau kitas vertus, išankstinis festivalio rengėjų pasirūpinimas pastatų draudimu rodo organizatorių atsakingą požiūrį. Tuo labiau jog po nelaimės nebandoma išvengti atsakomybės ir atsiriboti nuo problemos.

Greičiausiai skambu kaip festivalių lobistas, tačiau noriu pagrįsti sveiko proto ir paprasčiausių faktų, o ne išsigalvotų mitų, motyvuotus politinius sprendimus. Akivaizdu, tiek festivalių organizatorių, tiek dalyvių atsakomybė išbandyta — šis festivalių sezonas praėjo sėkmingai. Silpnasis alkoholis festivalių metu tikrai gali būti pardavinėjamas. Net karvei aišku, kad aukšta Lietuvos pozicija, pagal alkoholio suvartojimą vienam gyventojui, nėra niekaip susijusi su festivalių metu jaunų žmonių išgeriamu alumi ar sidru. Kovoti su alkoholizmu Lietuvoje draudžiant prekybą festivaliuose – tai tas pats, kas kovoti su kelių ereliais draudžiant automobilius. Politikai – draudikai ne tik linkę didžiąją dalį problemų spręsti apribojimais, sankcijomis, sienų statymais, tačiau šiuos apribojimus, sankcijas ir sienas stato sau, neatsakydami į paprasčiausius klausimus: kodėl reikia, kur reikia ir kada reikia?

Greičiausiai skambu kaip festivalių lobistas, tačiau noriu pagrįsti sveiko proto ir paprasčiausių faktų, o ne išsigalvotų mitų, motyvuotus politinius sprendimus.

Paradoksalu, jog mus, konservatorius, arogantiškais vadinantys valstiečiai šiuo atveju patys yra žiūrėjimo iš aukšto ir visažinybės etalonai. Nei R. Karbauskio, nei A. Širinskienės, nei A. Verygos nesutikau ar nepamačiau buvus bent viename iš šių vasaros festivalių. O galėjo apsilankyti. Būtų pamatę, kaip žmonės linksminasi, ir kad eilinio festivalio tikslas nėra nuolatos lėbauti, o gerai praleisti laiką. Tai yra viena esminių valdančiųjų pasaulėžiūros problemų: nenoras nusileisti ant žemės, išlįsti iš savo pasigaminto kiauto, pabendrauti su įvairiais žmonėmis, kelioms dienoms palikti kostiumus spintoje ir nuvykti į festivalį bei pamatyti, kaip iš tiesų vyksta vasaros festivaliai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

LSDP frakcijos akibrokštas partijai ir G. Paluckui: bendradarbiavimas su valstiečiais išlieka atnaujinta 12:53 (379)

Lietuvos socialdemokratų frakcija priėmė sprendimą toliau Seime bendradarbiauti su Valstiečių ir...

Nauji didžiausi atlyginimai šalyje – kur kas mažesni nei anksčiau (16)

Pastaruosius metu fiksuojamas palyginti spartus vidutinio darbo užmokesčio didėjimas. Tačiau...

Įspėjimai apie pirmalaikius rinkimus skamba vis garsiau (378)

Lietuvos Socialdemokratų partijai nusprendus trauktis iš valdančiosios koalicijos, vyriausybėje...

„Der Spiegel“: A. Merkel pati kalta dėl tokių rinkimų rezultatų iš Europos kraštutinių dešiniųjų partijų – sveikinimai kolegoms (5)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį užsitikrino ketvirtąją kadenciją, bet dabar jos...

R. Karbauskis: frakcijų koalicijos susitarimas jau pasirašytas ir galioja (5)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Socialdemokratų partijos frakcijų Seime...

D. Grybauskaitė palaiko dviejų socialdemokratų ministrų sprendimą likti Vyriausybėje papildyta (66)

Socialdemokratams nusprendus palikti valdančiąją koaliciją, kyla vis daugiau klausimų dėl...

Vėžiu serganti Bronė: nieko net neįtariau, kol nepasidariau kraujo tyrimo (2)

Rudenį minint piktybinių kraujo ligų žinomumo dienas, visuomenės dėmesys atkreipiamas ir į...

Smegduobių grėsmė virs kasdienybe: pavojaus zona plečiasi (4)

Paskutinius kelis metus Lietuvoje smegduobės veriasi ne tik „įprastose“ vietose Biržų ir...

Imigrantams skirti anglų kalbos testai neįveikiami ir anglakalbiams (25)

Nuo praėjusių metų imigrantų anglų kalbos žinių patikrinimui Jungtinėje Karalystėje (JK)...

„Iš viršaus“: ar C. Anthony išvykimas užaugins sparnus M. Kuzminskui? (1)

NBA lygą praėjusią savaitę supurtė dar vieni skambūs mainai. Daugiau nei šešerius metus...