Taip, klausimą užduodu tikslingai ir galiu jį tik pakartoti: atimti iš žmonių viltį – ar tai vertybė? Ar apskritai vilties iš žmonių atėmimas gali turėti ką nors bendra su vertybėmis? Mano įsitikinimu – NE.
Viktorija Čmilytė-Nielsen
© DELFI / Andrius Ufartas

Kalbu apie Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kurį nauja valdžia bandys skubos tvarka išbraukyti pagal „valstietišką“ vertybių skalę.

Būdama trijų berniukų mama galiu pasakyti nuo savęs ir nuo tūkstančių mamų – turbūt nieko nėra baisiau, kaip atimti iš moters ir šeimos svajonę susilaukti vaiko.

Kaip politikė, esu daugiau nei tikra: Seime tikrai būsiu ne vienintelė, kuri griežtai balsuos prieš valstiečių iniciatyvas grąžinti Lietuvą amžiumi atgal, prieš norą atimti iš moterų ir porų teisę į šeimos pagausėjimą ir galiausiai – prieš papildomą pavojų moterų sveikatai.

Nesuvokiama, kodėl šis klausimas Seime stumiamas skubos tvarka, dar net prieš pačios Vyriausybės programos patvirtinimą. Lygiai taip pat nesuprantama, kodėl šiuo metu valstiečiams pagalbinio apvaisinimo pakeitimas yra pagrindinė „vertybė“ ir prioritetas. Nuoširdžiai netikiu, kad už tokias vertybes balsavo šimtai tūkstančių Lietuvos rinkėjų.

Manau, žmonės tikrai neliks abejingi – išeis į gatves, ateis prie Seimo, jei buldozeriu bus bandoma pervažiuoti jų laisvą valią, žmonių teisę ir laisvę apsispręsti.

Būtent embrionų šaldymas moteriai suteikia galimybę pakartoti apvaisinimo procedūrą, jei ši buvo nesėkminga. Ar „valstiečiai“ žino, kaip kenčia moterys, kurios priverstos nuo pat pradžių iš naujo pradėti visą apvaisinimo procesą?

Jeigu medikų rekomendacijų dėl saugaus ir geriausio pagalbinio apvaisinimo kelio neužtenka – žiūrėkime į faktus. Lietuvoje yra 50 tūkstančių nevaisingų šeimų. Įteisinus šiuolaikišką pagalbinį apvaisinimą mūsų šalyje per metus galėtų papildomai gimti iki tūkstančio naujagimių.

Malta yra vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kurioje iki šiol draudžiamas embrionų šaldymas. 27 iš 28 ES šalių leidžia embrionų šaldymą! Ar įmanoma, kad beveik absoliučiai visos ES šalys neteisingai sprendžia nevaisingumo ligą ir problemas?

Maža to, kai kurios ES valstybės įsitikino panašių eksperimentų, kuriuos dabar Lietuvoje siūlo „valstiečiai“, pasekmėmis. Štai Italijoje įteisinus apribojimus pagalbiniam apvaisinimui nėštumų statistika krito smarkiai – nuo 36 iki 18 procentų.

Visame pasaulyje po pagalbinio apvaisinimo procedūrų jau gimė 5 milijonai (!) vaikų. Visoje ES yra tik 2 šalys – Lietuva ir Latvija, kurios nekompensuoja su apvaisinimu susijusių išlaidų.

Liberalai padarys viską, kad šiuolaikiškas, Seimo šį rudenį patvirtintas pagalbinio apvaisinimo įstatymas, už kurį kovojo ir šalies Prezidentė, įsigaliotų nuo 2017 metų. Taip, kaip ir buvo numatyta. Jeigu reikės – reikalausime valstiečių siūlomas pataisas vetuoti.

Tai nebus balsavimas dėl vertybių. Tai bus balsavimas dėl šeimų, jų ateities ir gerovės.

P.S. Seime liberalai įregistravo siūlymą nuo 2017 metų skirti 3 mln. eurų nevaisingoms šeimoms, norinčioms pagalbinio apvaisinimo būdu susilaukti vaikų. Nuo to irgi neatsitrauksime ir už tai kovosime.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (19)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...

33 metus kovoja su sunkia liga: nežinau, kad tie geradariai, bet kasdien esu jiems dėkinga už gyvybę (5)

Klaipėdietė Rima sako nė minčių neturėjusi, kad smogs liga, dėl kurios teks kas antrą dieną...

Unikalų namą Rusnėje nugriovė tam, kad sukūrentų. Bažnyčios plytas siūlyta parduoti (115)

Rusnėje neseniai buvo nugriautas Darbo partijos nario, Šilutės verslininko Sauliaus...

Lietuvoje buriasi nauja grupuotė: mato kyšančias Kremliaus ausis (963)

Pogrindyje tūnojusi Lietuvos radikalų fašistų grupelė lenda į viešumą. Šalies didmiesčiuose...

Vieta, kur Šiaurės Korėja plauna savo pinigus (97)

„Easey Commercial Building“ biurų pastatas stovi pagrindinėje Honkongo Wan Chai rajono...

Benamiai pasaulio miestuose – nuo prabangių viešbučių iki būsto ant vandens (5)

Socialinių prieglaudų visiems benamiams neužtenka, ir miesto vadovybėms tenka sukti galvą, kur...

D. Bostą į aikštę metęs Šaras: Eurolygai jis dar nepasiruošęs (7)

Lietuvos krepšinio čempionate (LKL) ir toliau namuose neklumpantis Kauno „Žalgiris“ be...

R. Valatka. Partinė, valstybinė ir emigrantų šizofrenija darkosi laisvai (207)

Socialdemokratai turi naują baltą pūkuotą partijos Pirmininką. Bet nebeturi frakcijos Seime....

Kodėl mokslininkai taip ilgai nesuprato, iš kur atsiranda vaikai? (60)

Iki 1875 m. niekas visame pasaulyje nežinojo, kaip atsiranda vaikai. Nežinojo nei eiliniai žmonės,...

Negailestingos ligos nublokšta į patį dugną: jei su manim taip elgiasi, kas vyksta su kitomis? (67)

Gražaus gyvenimo planus sugriovusi negailestinga liga jauną moterį nubloškė į patį dugną....