aA
Šią savaitę įsiplieskė diskusijos – ar reikia nacionalinio susitarimo dėl migracijos ir demografinės politikos.
Vilija Blinkevičiūtė
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Tomas Vinickas

Akivaizdu, jog migracija yra neišvengiama mūsų globaliame pasaulyje ir priklauso ne nuo valdžios norų, o nuo kiekvieno žmogaus apsisprendimo. Tačiau mes galime ir privalome įtakoti šiuos procesus, kad jie netaptų mūsų ekonominio ir socialinio vystymosi stabdžiais. Todėl reikėtų sveikinti bet kokias iniciatyvas ir priemones šioms problemoms spręsti.

Pradžioje reikėtų atsakyti į klausimą, ar nepakaktų LR Vyriausybės programoje numatytų priemonių, kuriomis siekiama skatinti užimtumą, mažinti skurdą, socialinę atskirtį bei pajamų nelygybę, tobulinti švietimą, sveikatos apsaugą ir kitas žmonėms svarbias sritis. Iš tiesų, sėkmingai įgyvendinus programą, turėtų sumažėti žmonių paskatos emigruoti bei padidėti darbo Lietuvoje patrauklumas.

Tačiau ar turime apsiriboti tik LR Vyriausybės programa? Manau, kad ne. Programa neapima visų šio sudėtingo ir daugialypio reiškinio aspektų. Neabejotinai reikės papildomų priemonių ir, pirmiausia, – susijusių su integruoto požiūrio į migraciją įgyvendinimu bei veiksmingu šio proceso koordinavimu.

Tai patvirtina ir mūsų sukaupta patirtis. Pirmoji ekonominės migracijos reguliavimo strategija ir įgyvendinimo priemonės buvo patvirtintos dar 2007 metais. Strategijos įgyvendinimą koordinavo tarpžinybinė ekonominės migracijos reikalų komisija. Viešosios politikos ir vadybos institutas atliko išsamų strategijos efektyvumo tyrimą ir parengė rekomendacijas ateičiai. Buvo vykdomos ir kitos migracijos bei demografinės programos. Tad pasimokyti galime ir iš savos patirties, ir iš valstybių, kurios sėkmingai įveikė migracinius iššūkius.

Tačiau ne viskas priklauso nuo Vyriausybės ir valstybinių institucijų. Esminės emigracijos priežastys – nepasitenkinimas atlyginimais ir darbo sąlygomis pirmiausia priklauso nuo darbdavių. O Vyriausybė gali tik įtakoti šį procesą nustatydama minimalias pajamas, skatindama socialiai atsakingą verslą ir kolektyvines derybas. Tikėtina, kad didėjanti konkurencija ES darbo rinkoje skatins mūsų darbdavius daugiau investuoti į savo darbuotojus. Labai svarbus ir aktyvus šeimų, mokyklų, visuomeninių organizacijų, bendruomenių, žiniasklaidos dalyvavimas formuojant migracines nuostatas.

Nacionalinis susitarimas galėtų padėti sutelkti politines partijas, institucijas, socialinius partnerius ir pilietinę visuomenę sprendžiant migracijos ir demografijos problemas. Tokių bandymų jau buvo. Tačiau svarbu, kad tai netaptų vienkartine politine deklaracija. Būtina parengti konkrečias susitarimo įgyvendinimo priemones bei nuolat vertinti pasiektus rezultatus. Tik tada nacionalinis susitarimas dėl migracijos ir demografinės politikos bus veiksmingas.

Neabejoju, kad laisvas asmenų judėjimas ir toliau bus viena svarbiausių ES vertybių. Mes tai dar kartą patvirtinome šią savaitę Europos Parlamente svarstydami Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES sąlygas. Migruojančių darbuotojų teisių apsauga nuolat yra Europos Parlamento dėmesio centre. Tačiau ne mažiau svarbu yra vertinti, kaip migracija veikia valstybių narių darbo rinkas bei socialinės apsaugos sistemas. Ir ne tik vertinti, bet ir ieškoti sprendimų, kaip padėti įveikti su migracija susijusias problemas, taip pat ir aktualias Lietuvai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ką padarė partijos, kad išsivalytų nuo nesąžiningų bendražygių: kai kur vangumas neišpasakytas (16)

Reaguodamos į galimą kanceliarinių lėšų piktnaudžiavimą savivaldoje, kai kurios partijos...

Skandinavijoje – istoriniai valiutų nuvertėjimai: kaip toli nusiris NT krizė ir kiek paveiks lietuvius? (1)

Krizė Švedijos būsto rinkoje ir šalies valiutos nuvertėjimas gali tapti gera naujiena...

Karas Ukrainoje. Okupantai paliko žmones likimo valiai: ištisos gyvenvietės apsemtos, žmonės meldžia pagalbos skelbiama apie pirmąsias potvynio aukas (2)

Rusijos kariai Donecko srityje apšaudė ukrainiečius. 3 žmonės žuvo ir 5 buvo sužeisti. Apie...

Naktį Vilniuje liepsnojo baras „Peronas“: įtariamasis padegė garso aparatūrą

Ketvirtadienio naktį specialiosios tarnybos skubėjo į Vilniuje esantį barą. Pranešama apie...

Ekspertas – apie ukrainiečių planus po susprogdintos užtvankos: nebūčiau toks optimistas

Nepaisant Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pareiškimo, kad okupantų susprogdinta Kachovkos...

Delfi Plius

Rusijoje prasideda suirutė: akivaizdūs ženklai, kad kontrolė slysta iš Putino rankų (2)

Vladimiras Putinas prarado kontrolę ne tik pasienyje su Ukraina esančioje Belgorodo srityje....

Byra 11 metų trukusi Aistės Stonytės ir Dariaus Budzinausko santuoka, skyrybos pradėtos dėl vieno iš sutuoktinių kaltės

Po 11 santuokos metų skiriasi žurnalistė, dokumentinių laidų ir filmų kūrėja Aistė...

Ilena Peng

JAV pastebėtas mažai kam žinomo viruso plitimas: sukelia sunkų plaučių uždegimą, bet gydymo dar nėra

Mažai žinomas respiracinis virusas užgožia COVID-19 ir RSV [respiratorinis sincitinis virusas]...

Žiniasklaida: Kryme siaubas dar tik prasideda (19)

Rusų okupantai nuotoliniu būdu susprogdino Kachovkos hidroelektrinę ir šiai operacijai ruošėsi...

Stiklainyje kepti šašlykai: pažada nepriekaištingą skonį, bet teks būti itin atsargiems (1)

Jeigu jums atrodo, kad viską žinote apie šašlykus, tai štai būdas, kuris nėra toks žinomas ir...