aA
Esu kairiųjų pažiūrų pilietis. Jau daugiau nei 20 metų dalyvauju viešojoje politikoje, daugiau negu 18 metų esu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys. Prieš tapdamas Seimo nariu aktyviai dalyvavau profesinių sąjungų veikloje, gyniau socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių teises.
Tomas Tomilinas
© DELFI / Domantas Pipas

Sekmadienį Lietuva rinks valstybės vadovą – prezidentą. Išrinktasis asmuo penkerius metus ne tik vadovaus visai šaliai, tačiau visą tą laiką bus moralinis visų mūsų piliečių veidrodis – ar mes užjaučiame visus atjautos reikalingus, ar rūpinamės silpniausiais bendruomenių nariais, ar paliekame viską laisvos rinkos (ne)malonei ir lemčiai?

Kaip kairiųjų pažiūrų pilietis ir politikas tarp kandidatų į prezidento postą galiu matyti tik du kairiųjų pažiūrų atstovus – tai Vytenį Povilą Andriukaitį ir Saulių Skvernelį.

Nors kai kurie Gitano Nausėdos pasisakymai leidžia tikėtis, kad jis gali palaikyti kai kurias socialinio teisingumo idėjas, tačiau šio kandidato ilgalaikės sąsajos su stambiuoju verslu (o ir paskelbtos rinkimų programos nuostatos) neleidžia tikėtis iš jo lyderystės tęsiant nuoseklią kairiųjų principų politiką.

Tuo pat metu Valentino Mazuronio, Mindaugo Puidoko, Naglio Puteikio, Valdemaro Tomaševskio palaikomos idėjos nėra nuoseklios, dažnai viena kitai prieštaraujančios, o atskirais atvejais netgi atvirai neigiančios socialinio teisingumo principus.

Arvydo Juozaičio griežtai nacionalistinė programa pagirtina už savo nuoseklumą, tačiau kategoriškai paneigia lygių visų piliečių galimybių principą, ribojasi su iniciatyvomis, atvirai diskriminuojančiomis dideles visuomenės grupes. Suprantama, pagal apibrėžimą atkrenta ir konservatorių bei liberalų partijų iškelta Ingrida Šimonytė.

Tad kairiųjų pažiūrų piliečiui išties teks rinktis tarp V. P. Andriukaičio ir S. Skvernelio. Preliminarios apklausos vienareikšmiškai rodo, jog premjero galimybės yra apie 3 kartus didesnės, jis yra vienintelis realus kairiųjų pažiūrų kandidatas, galintis patekti į antrąjį rinkimų turą.

V. P. Andriukaitis yra puikus oratorius ir žodžiais moka ginti socialdemokratiją, tačiau patikrinus, kiek jis kairiajai idėjai padarė būdamas vienu iš Europos lyderių, matomas apvalus nulis.

Todėl balsuosiu tik už tą, kuris klysta, pyksta, bet stengiasi įgyvendinti politiką, o ne tik gražiai kalba. Kaip vienas iš pagrindinių LVŽS programos rengėjų matau, kad S. Skvernelis atkakliai, žingsnis po žingsnio įgyvendina mūsų bendrus pažadus. Ne viskas idealu, bet reformos dėl socialinio teisingumo vyksta.

Absoliučiai palaikau tai, kas išdėstyta jo rinkimų programoje. Nes joje – labai ambicingi XXI amžiaus kairieji tikslai: pailginti kokybiško gyvenimo vidutinį amžių, įtvirtinti, kad daugiau nei trečdalis darbuotojų būtų saugomi kolektyviniais susitarimais ir t. t.

Ir aš žinau, kad tik Saulius tai gali pasiekti. Ir jeigu balsuojantieji už V. P. Andriukaitį gal ir galėtų save laikyti nuosekliais LSDP rėmėjais, tačiau tuo pat metu pasmerktų visų kairiųjų pažiūrų piliečių (ir kartu – savo) viltis turėti jų nuomonę realiai palaikantį ir ginantį prezidentą.

Pasikartosiu, kad neverta tikėtis, jog tokiu prezidentu galėtų tapti G. Nausėda. Galiu tik priminti, jog 18 metų didžiausiame privačiame banke praleidęs ekonomistas jau yra pasakęs, ką galvoja tokiais svarbiais klausimais, kaip bankų vaidmuo būsto kainų burbulo metu ar manipuliacijas „Vilibor“ rodikliu.

Vienu atveju jis pats aktyviai dalyvavo propagandinėje nekilnojamojo turto pardavimo kampanijoje (tai patvirtina net Lietuvos banko ekspertų įžvalgos), kitu – oriai situaciją stebėjo, kai litais besiskolinantys piliečiai ir Vyriausybė mokėjo ydingos metodikos pagrindu apskaičiuotas palūkanas. Ką jau kalbėti apie G. Nausėdos galimybes aktyviai tęsti pradėtą kovą prieš korupciją ir stambaus verslo dominavimą.

Tokia padėtis yra svarbus signalas ir visiems kitų kandidatų rėmėjams. Jeigu esate kairiųjų pažiūrų, jeigu norite (o juk galite) II rinkimų ture turėti kairiųjų pažiūrų kandidatą – I ture išreikškite palaikymą savo pasirinkimui, tačiau balsuokite už S. Skvernelį.

Taip, tai sunkus moralinis kompromisas, tačiau tik jis sudarytų galimybę II ture rinktis tarp „kairės“ ir „dešinės“ kandidatų. Deja, bet kitu atveju viltis, jog Lietuvai gali vadovauti kairiųjų pažiūrų lyderis, vėl žlugtų, o susiskaldžiusi „kairė“ vėl liktų prie tuo susiskaldymu paženklintų principų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

EP rinkimų rezultatai: kas išvažiuoja atstovauti Lietuvai (185)

Iš karto po vidurnakčio VRK paskelbė pirmuosius Europos Parlamento rinkimų rezultatus. O netrukus...

Nausėda laimi rinkimus dideliu atotrūkiu: noriu padėkoti visiems konkurentams (2647)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuvos prezidento rinkimus dideliu atotrūkiu laimi Gitanas Nausėda.

Rimvydas Valatka. Nausėda – pirmasis prezidentas be politinio užnugario (88)

Nausėda pasiėmė tai, kas buvo padėta. Lietuva turi pirmą prezidentą – politikos...

Orai: šiluma nelepins ir lis iki ketvirtadienio

Artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems ciklonai, tad vyraus debesuoti ir drėgni, tarpais vėjuoti...

Gitano Nausėdos šeima: protokolo žinovė žmona ir užsienyje gyvenančios dukros (27)

Šalia sekmadienį prezidentu išrinkto ekonomisto Gitano Nausėdos dažnai galima matyti jo...

Į politiką žengiantis Šarūnas Marčiulionis: manau, kad bus sunku (73)

Europos Parlamento (EP) rinkimuose geriausiai pasirodė opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos...

Nausėda pergalę šoko su garsia žurnaliste (9)

Gitano Nausėdos štabe – garsi pergalės šventė. Išrinktasis Prezidentas prieš tai kalbėjęs,...

Gabrielius Landsbergis: kviesiu Šimonytę vesti TS-LKD sąrašą 2020 Seimo rinkimuose (125)

Savo „Facebook“ paskyroje Gabrielius Landsbergis parašė, kad pasveikino telefonu Gitaną...

Nausėdos pergalės kalba Daukanto aikštėje: nuo šiol tikrai bus kitaip (123)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda miniai susirinkusių Daukanto aikštėje dėkojo už jam...

Pasibaigus prezidento rinkimams žinomi žmonės įžvelgė daugiau įdomių aspektų: tapo liūdna dėl dalies Lietuvos (16)

Sekmadienį Lietuvoje pasibaigus prezidento rinkimams ir Gitanui Nausėdai tapus naujuoju šalies...