aA
Esu kairiųjų pažiūrų pilietis. Jau daugiau nei 20 metų dalyvauju viešojoje politikoje, daugiau negu 18 metų esu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys. Prieš tapdamas Seimo nariu aktyviai dalyvavau profesinių sąjungų veikloje, gyniau socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių teises.
Tomas Tomilinas
© DELFI / Domantas Pipas

Sekmadienį Lietuva rinks valstybės vadovą – prezidentą. Išrinktasis asmuo penkerius metus ne tik vadovaus visai šaliai, tačiau visą tą laiką bus moralinis visų mūsų piliečių veidrodis – ar mes užjaučiame visus atjautos reikalingus, ar rūpinamės silpniausiais bendruomenių nariais, ar paliekame viską laisvos rinkos (ne)malonei ir lemčiai?

Kaip kairiųjų pažiūrų pilietis ir politikas tarp kandidatų į prezidento postą galiu matyti tik du kairiųjų pažiūrų atstovus – tai Vytenį Povilą Andriukaitį ir Saulių Skvernelį.

Nors kai kurie Gitano Nausėdos pasisakymai leidžia tikėtis, kad jis gali palaikyti kai kurias socialinio teisingumo idėjas, tačiau šio kandidato ilgalaikės sąsajos su stambiuoju verslu (o ir paskelbtos rinkimų programos nuostatos) neleidžia tikėtis iš jo lyderystės tęsiant nuoseklią kairiųjų principų politiką.

Tuo pat metu Valentino Mazuronio, Mindaugo Puidoko, Naglio Puteikio, Valdemaro Tomaševskio palaikomos idėjos nėra nuoseklios, dažnai viena kitai prieštaraujančios, o atskirais atvejais netgi atvirai neigiančios socialinio teisingumo principus.

Arvydo Juozaičio griežtai nacionalistinė programa pagirtina už savo nuoseklumą, tačiau kategoriškai paneigia lygių visų piliečių galimybių principą, ribojasi su iniciatyvomis, atvirai diskriminuojančiomis dideles visuomenės grupes. Suprantama, pagal apibrėžimą atkrenta ir konservatorių bei liberalų partijų iškelta Ingrida Šimonytė.

Tad kairiųjų pažiūrų piliečiui išties teks rinktis tarp V. P. Andriukaičio ir S. Skvernelio. Preliminarios apklausos vienareikšmiškai rodo, jog premjero galimybės yra apie 3 kartus didesnės, jis yra vienintelis realus kairiųjų pažiūrų kandidatas, galintis patekti į antrąjį rinkimų turą.

V. P. Andriukaitis yra puikus oratorius ir žodžiais moka ginti socialdemokratiją, tačiau patikrinus, kiek jis kairiajai idėjai padarė būdamas vienu iš Europos lyderių, matomas apvalus nulis.

Todėl balsuosiu tik už tą, kuris klysta, pyksta, bet stengiasi įgyvendinti politiką, o ne tik gražiai kalba. Kaip vienas iš pagrindinių LVŽS programos rengėjų matau, kad S. Skvernelis atkakliai, žingsnis po žingsnio įgyvendina mūsų bendrus pažadus. Ne viskas idealu, bet reformos dėl socialinio teisingumo vyksta.

Absoliučiai palaikau tai, kas išdėstyta jo rinkimų programoje. Nes joje – labai ambicingi XXI amžiaus kairieji tikslai: pailginti kokybiško gyvenimo vidutinį amžių, įtvirtinti, kad daugiau nei trečdalis darbuotojų būtų saugomi kolektyviniais susitarimais ir t. t.

Ir aš žinau, kad tik Saulius tai gali pasiekti. Ir jeigu balsuojantieji už V. P. Andriukaitį gal ir galėtų save laikyti nuosekliais LSDP rėmėjais, tačiau tuo pat metu pasmerktų visų kairiųjų pažiūrų piliečių (ir kartu – savo) viltis turėti jų nuomonę realiai palaikantį ir ginantį prezidentą.

Pasikartosiu, kad neverta tikėtis, jog tokiu prezidentu galėtų tapti G. Nausėda. Galiu tik priminti, jog 18 metų didžiausiame privačiame banke praleidęs ekonomistas jau yra pasakęs, ką galvoja tokiais svarbiais klausimais, kaip bankų vaidmuo būsto kainų burbulo metu ar manipuliacijas „Vilibor“ rodikliu.

Vienu atveju jis pats aktyviai dalyvavo propagandinėje nekilnojamojo turto pardavimo kampanijoje (tai patvirtina net Lietuvos banko ekspertų įžvalgos), kitu – oriai situaciją stebėjo, kai litais besiskolinantys piliečiai ir Vyriausybė mokėjo ydingos metodikos pagrindu apskaičiuotas palūkanas. Ką jau kalbėti apie G. Nausėdos galimybes aktyviai tęsti pradėtą kovą prieš korupciją ir stambaus verslo dominavimą.

Tokia padėtis yra svarbus signalas ir visiems kitų kandidatų rėmėjams. Jeigu esate kairiųjų pažiūrų, jeigu norite (o juk galite) II rinkimų ture turėti kairiųjų pažiūrų kandidatą – I ture išreikškite palaikymą savo pasirinkimui, tačiau balsuokite už S. Skvernelį.

Taip, tai sunkus moralinis kompromisas, tačiau tik jis sudarytų galimybę II ture rinktis tarp „kairės“ ir „dešinės“ kandidatų. Deja, bet kitu atveju viltis, jog Lietuvai gali vadovauti kairiųjų pažiūrų lyderis, vėl žlugtų, o susiskaldžiusi „kairė“ vėl liktų prie tuo susiskaldymu paženklintų principų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Kijeve lietuviai jautėsi it oligarchai: nakvynė viešbutyje ant vandens ir prabangios vakarienės už juokingą kainą (189)

Ukrainos sostinė Kijevas dabar viena populiariausių krypčių tarp lietuvių. Čia kelioms dienoms...

Konservatorių etikos sargai pritaikė sankcijas Dagiui: viena iš jų ypač skaudi papildyta 19.14 val.  (286)

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) Priežiūros komitetas...

Šakių rajone susidūrė autovežis ir du lengvieji automobiliai, prispaustą vyrą vadavo ugniagesiai (1)

Antradienį 21.08 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Naujagimį Londone registruoti atsisakę tėvai liko be vaiko (37)

Jungtinėje Karalystėje baigta nagrinėti precedento neturinti byla – Londone gimusio vaiko...

Stebinančios prognozės: šių profesijų laukia šviesiausia ateitis (34)

Visas karjeros viltis su IT sektoriumi siejantys absolventai turėtų suklusti – šių...

Ne vienerius metus Vokietijoje dirbęs profesorius į šuns dienas išdėjo garsųjį Matijošaičio planą (242)

Raudondvario pilyje vykusiame forume „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“,...

Kodėl ši visiškai normali kūno funkcija sukelia tiek gėdos intymiu momentu (7)

Intymiu momentu iš makšties išėjus orui gali būti nesmagu, tačiau gėdytis tikrai nereikia.

Sunkumų ištiktas Kate Middleton brolis atsiribojo nuo šeimos ir prabilo apie jį išsekinusią diagnozę (10)

Kate Middleton ir Pippos Middleton brolis Jamesas Middletonas prakalbo, kaip jam pavyko laimėti...

Kaunietis užfiksavo dviejų vairuotojų grumtynes kelyje: vaizdas kelia šiurpą (236)

Vienas vairuotojas pasidalijo greitkelyje nufilmuotu vaizdo įrašu. Lėtinti nė neketinę...

Dvylikametė pagerino Meilutytės rekordą: kaip jai tai pavyko? laida „Sportinė forma“ (5)

Praėjusią savaitę šalies plaukimo bendruomenę nustebino dvylikos metų Smiltė Plytnykaitė –...