aA
Kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojas kreipiausi į skaitytojus prieš pirmąjį rinkimų turą ir siūliau rinktis prasmingai, nebarstant kairiųjų pažiūrų rinkėjų galimybių („Už kurį prezidentą balsuoti leftistui?“)
Tomas Tomilinas
© DELFI / Domantas Pipas

Šiandien situacija jau kitokia – kairiųjų pažiūrų rinkėjui liūdna ir labai liūdna. Prieš dvi savaites rašiau: „Taip, tai sunkus moralinis kompromisas, tačiau tik jis sudarytų galimybę II ture rinktis tarp kairės ir dešinės kandidatų. Deja, bet kitu atveju viltis, jog Lietuvai gali vadovauti kairiųjų pažiūrų lyderis, vėl žlugtų, o susiskaldžiusi kairė vėl liktų prie tuo susiskaldymu paženklintų principų.“

Todėl sekmadienį visi mes kairieji turėsime rinktis tarp dviejų blogybių – dviejų centro dešinės kandidatų, kuriems socialdemokratinės idėjos parankios tiek, kiek tik neišvengiama būtinybė bendrauti su kairiųjų pažiūrų visuomene.

Šią realybę vertinanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga buvo priversta daryti sudėtingą politinį sprendimą – ar raginti boikotuoti Prezidento rinkimus, ar visgi sudėtingai, bet ieškoti ryšių ir argumentų, kodėl vienas ar kitas kandidatas gali būti svarstytinas. Iš šių minčių gimusią kalbėjimosi su kandidatais idėją palaikė LVŽS Taryba ir, kaip paskirtos konsultacinės grupės atstovas, savaitgalį pradėjau derinti galimų susitikimo datas bei klausimus.

Šiandien jau žinoma, kad Gitano Nausėdos štabas į kvietimą atsiliepė, trečiadienį įvyko konstruktyvus susitikimas su Seimo LVŽS frakcijos nariais, išgirsti atsakymai ir ryškėja nuomonių skirtumai.

Gaila, jog Ingridos Šimonytės ir jos patarėjų nuomonė buvo kita – kalbėtis proga buvo praleista, nors iki paskutinės akimirkos laukėme teigiamų ženklų ir buvome pasiryžę derintis prie, suprantama, įtempto kandidatų grafiko. Vietoj gyvo pokalbio sulaukėme atsakymo raštu, ačiū ir už tai. Bet, deja, atsakyme į daugelį klausimų atsakymų nebuvo.

Kokias išvadas iš to, ko sulaukiau iš kandidatų, galėjau padaryti asmeniškai ir kaip LVŽS pirmininko pavaduotojas?

Pirma, tai tik liūdna išvada, jog kairiųjų pažiūrų idėjos valstybės vadovui mažiausiai 5 artimiausius metus vėl bus svetimos. Nei G. Nausėda, nei I. Šimonytė nėra ir nebus dideli gerovės valstybės, socialdemokratinių idėjų palaikytojai. „Iš reikalo“ – taip, tačiau nuoširdūs fanai – niekada.

Antra, ar galima rasti teigiamų požymių, kurie būtų ir argumentu vieną ar kitą kandidatą palaikyti?

Po susitikimo su G. Nausėda galiu pasidžiaugti, kad jo atveju pensijų reformos tęstinumas bus užtikrintas, o pačios pensijų sistemos stabilumas – garantuotas. Tai gera žinia vienai iš esminių LVŽS reformų ateičiai. Maloniai nustebino ir tai, jog su šiuo kandidatu mus sieja bendras požiūris į mokesčių progresyvumą kaip vertybę ir siekiamybę, taip pat ir mokesčių mokėjimą nuo visų pajamų rūšių.

Kandidatas deklaravo sutinkąs pradėti plačią diskusiją apie Nacionalinį susitarimą dėl socialinės politikos finansavimo didinimo.

Teisėsaugoje G. Nausėda palaikė po parlamentinio tyrimo LVŽS pateiktus siūlymus dėl griežtų antikorupcinių priemonių ir jas įtvirtinančių įstatymų. Deja, bet jo ir mūsų pozicijos priešingos kalbant apie kai kurias sveikatos politikos priemones ar ieškant kompromiso dėl Europos vadovų tarybos. I. Šimonytė šiuo atveju paliko erdvę diskusijai. Man asmeniškai taip pat imponuoja Ingridos siūlymas trauktis nuo pasenusios ES politikos priešpriešos – tautų Europa ar federacija. Tai pasenęs skirstymas.

Pozityviai taip pat galima vertinti I. Šimonytės nuostatas dėl viešojo sektoriaus finansavimo svarbos, tačiau net ir šiuo atveju nėra aišku, ar kandidatė sutinka su tuo, jog visų valstybės sektorių optimizacija turi prasidėti nuo centrinių įstaigų.

Žinoma, pagarbos vertas abiejų kandidatų pripažinimas, kad jie atsitraukia nuo daug metų deklaruotų radikalių liberalių ekonomistų idėjų. Ir Ingrida, ir Gitanas deklaruoja, kad nebesilaiko XX amžiaus pabaigos dogmų ir nujaučia naujo, cituojant Ingridos laišką, socialinio kontrakto poreikį. Bet, deja, Ingrida daro tai aršiai kritikuodama LVŽS, Gitanas – siūlydamas dirbti kartu.

Manau, kad G. Nausėdui tapus prezidentu lauktų ilgos ir sudėtingos derybos, bet socioekonominės kairės idėjos būtų labiau apgintos. Tai mano išvada iš paskutinių dienų įvykių. Iš šių dviejų prastų pasirinkimų (kaip ir įspėjau prieš pora savaičių) turime rinktis geresnį kelią.

Tačiau tai ir yra politika – juk barnis namuose visgi geriau negu tų namų išvis neturėti. Todėl vėlgi raginu kairiųjų pažiūrų piliečius – ateikime balsuoti, pasirinkime patys, neleiskime spręsti dešiniesiems.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(40 žmonių įvertino)
2.9750

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (75)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (57)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (122)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (58)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (41)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Socialiniai tinklai ūžia: ar tikrai mokslininkai neklydo paskelbdami Bellą Hadid gražiausia pasaulio moterimi? apklausa (31)

Spalio 17 dieną Bella Hadid ir Beyonce tiesiog ramiai gyveno savo gyvenimus, kol mokslininkai...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (389)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Ką geriau sodinti rudenį ir ką pavasarį – profesionalo patarimai kaip neapsigauti perkant sodinuką

Profesionalus sodininkas Gediminas Cijūnaitis, gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patarimais, kaip...

Keletas svarių priežasčių, kodėl teks nusivilti, jei mažą butą paversite studija

Kalbant apie tai, kokio tipo būstai dabar patys populiariausi, tenka užsiminti apie studijų rengimo...

Kas dešimtas lietuvis per metus praranda po 50 eurų: ar jūs irgi savo pinigus išmetate tiesiog į balą? (1)

Manote, jog 10 euro centų užstatas už pakuotę nėra daug? DELFI atliko eksperimentą, kurio metu...