aA
Kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojas kreipiausi į skaitytojus prieš pirmąjį rinkimų turą ir siūliau rinktis prasmingai, nebarstant kairiųjų pažiūrų rinkėjų galimybių („Už kurį prezidentą balsuoti leftistui?“)
Tomas Tomilinas
© DELFI / Domantas Pipas

Šiandien situacija jau kitokia – kairiųjų pažiūrų rinkėjui liūdna ir labai liūdna. Prieš dvi savaites rašiau: „Taip, tai sunkus moralinis kompromisas, tačiau tik jis sudarytų galimybę II ture rinktis tarp kairės ir dešinės kandidatų. Deja, bet kitu atveju viltis, jog Lietuvai gali vadovauti kairiųjų pažiūrų lyderis, vėl žlugtų, o susiskaldžiusi kairė vėl liktų prie tuo susiskaldymu paženklintų principų.“

Todėl sekmadienį visi mes kairieji turėsime rinktis tarp dviejų blogybių – dviejų centro dešinės kandidatų, kuriems socialdemokratinės idėjos parankios tiek, kiek tik neišvengiama būtinybė bendrauti su kairiųjų pažiūrų visuomene.

Šią realybę vertinanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga buvo priversta daryti sudėtingą politinį sprendimą – ar raginti boikotuoti Prezidento rinkimus, ar visgi sudėtingai, bet ieškoti ryšių ir argumentų, kodėl vienas ar kitas kandidatas gali būti svarstytinas. Iš šių minčių gimusią kalbėjimosi su kandidatais idėją palaikė LVŽS Taryba ir, kaip paskirtos konsultacinės grupės atstovas, savaitgalį pradėjau derinti galimų susitikimo datas bei klausimus.

Šiandien jau žinoma, kad Gitano Nausėdos štabas į kvietimą atsiliepė, trečiadienį įvyko konstruktyvus susitikimas su Seimo LVŽS frakcijos nariais, išgirsti atsakymai ir ryškėja nuomonių skirtumai.

Gaila, jog Ingridos Šimonytės ir jos patarėjų nuomonė buvo kita – kalbėtis proga buvo praleista, nors iki paskutinės akimirkos laukėme teigiamų ženklų ir buvome pasiryžę derintis prie, suprantama, įtempto kandidatų grafiko. Vietoj gyvo pokalbio sulaukėme atsakymo raštu, ačiū ir už tai. Bet, deja, atsakyme į daugelį klausimų atsakymų nebuvo.

Kokias išvadas iš to, ko sulaukiau iš kandidatų, galėjau padaryti asmeniškai ir kaip LVŽS pirmininko pavaduotojas?

Pirma, tai tik liūdna išvada, jog kairiųjų pažiūrų idėjos valstybės vadovui mažiausiai 5 artimiausius metus vėl bus svetimos. Nei G. Nausėda, nei I. Šimonytė nėra ir nebus dideli gerovės valstybės, socialdemokratinių idėjų palaikytojai. „Iš reikalo“ – taip, tačiau nuoširdūs fanai – niekada.

Antra, ar galima rasti teigiamų požymių, kurie būtų ir argumentu vieną ar kitą kandidatą palaikyti?

Po susitikimo su G. Nausėda galiu pasidžiaugti, kad jo atveju pensijų reformos tęstinumas bus užtikrintas, o pačios pensijų sistemos stabilumas – garantuotas. Tai gera žinia vienai iš esminių LVŽS reformų ateičiai. Maloniai nustebino ir tai, jog su šiuo kandidatu mus sieja bendras požiūris į mokesčių progresyvumą kaip vertybę ir siekiamybę, taip pat ir mokesčių mokėjimą nuo visų pajamų rūšių.

Kandidatas deklaravo sutinkąs pradėti plačią diskusiją apie Nacionalinį susitarimą dėl socialinės politikos finansavimo didinimo.

Teisėsaugoje G. Nausėda palaikė po parlamentinio tyrimo LVŽS pateiktus siūlymus dėl griežtų antikorupcinių priemonių ir jas įtvirtinančių įstatymų. Deja, bet jo ir mūsų pozicijos priešingos kalbant apie kai kurias sveikatos politikos priemones ar ieškant kompromiso dėl Europos vadovų tarybos. I. Šimonytė šiuo atveju paliko erdvę diskusijai. Man asmeniškai taip pat imponuoja Ingridos siūlymas trauktis nuo pasenusios ES politikos priešpriešos – tautų Europa ar federacija. Tai pasenęs skirstymas.

Pozityviai taip pat galima vertinti I. Šimonytės nuostatas dėl viešojo sektoriaus finansavimo svarbos, tačiau net ir šiuo atveju nėra aišku, ar kandidatė sutinka su tuo, jog visų valstybės sektorių optimizacija turi prasidėti nuo centrinių įstaigų.

Žinoma, pagarbos vertas abiejų kandidatų pripažinimas, kad jie atsitraukia nuo daug metų deklaruotų radikalių liberalių ekonomistų idėjų. Ir Ingrida, ir Gitanas deklaruoja, kad nebesilaiko XX amžiaus pabaigos dogmų ir nujaučia naujo, cituojant Ingridos laišką, socialinio kontrakto poreikį. Bet, deja, Ingrida daro tai aršiai kritikuodama LVŽS, Gitanas – siūlydamas dirbti kartu.

Manau, kad G. Nausėdui tapus prezidentu lauktų ilgos ir sudėtingos derybos, bet socioekonominės kairės idėjos būtų labiau apgintos. Tai mano išvada iš paskutinių dienų įvykių. Iš šių dviejų prastų pasirinkimų (kaip ir įspėjau prieš pora savaičių) turime rinktis geresnį kelią.

Tačiau tai ir yra politika – juk barnis namuose visgi geriau negu tų namų išvis neturėti. Todėl vėlgi raginu kairiųjų pažiūrų piliečius – ateikime balsuoti, pasirinkime patys, neleiskime spręsti dešiniesiems.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(40 žmonių įvertino)
2.9750

Top naujienos

DELFI žurnalistas, prieš dešimtmetį aprašęs Kedžio istoriją: jis buvo žiauriai priblokštas ir keršto norintis tėvas (224)

„Lietuvai gresia pedofilijos skandalas“ – tai paties pirmojo straipsnio apie Kedžių istoriją...

Ieškantys išsinuomoti būstą susiduria su iššūkiais: ne tik pakilo kainos, bet ir suįžūlėjo sukčiai (11)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...

Atvertas kelias šnipų mainams su Rusija: Nausėda suteikė malonę dviem Rusijos šnipams papildyta 7:58 (31)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda suteikė malonę dviem dėl šnipinėjimo nuteistiems Rusijos...

Gydytojas Morozovas: bloga nuotaika, nuovargis, nemiga – pabandykite nemokamą energinį „kokteilį“ (13)

Nuovargis , miego sutrikimai, nėra jėgų ir nuotaikos, visiškai nedarbinga savijauta? Pasireiškė...

Indiją užklupo galinga svogūnų krizė (8)

Svogūnai Indijoje ir vėl atsidūrė didelių nesutarimų epicentre, sukiršinę vyriausybės...

Lietuvos futbolo rinktinės vartininkas: varžovai parodė savo jėgą (42)

Lietuvos futbolo rinktinės treneris Valdas Urbonas ir vartininkas Ernestas Šetkus po skaudaus...

Lietuviai mano radę lengvą pasipelnymo būdą: pakliuvę į teismą, moka baudas (5)

Viskas, ką randate internete, turi savo internetinį adresą – domeną. Pavyzdžiui, šis...

Šiuos maisto produktus šaldytuve, pasirodo, laikome visai be reikalo

Dažnai nesusimąstome, kodėl supelijo, atrodytų, neseniai nupirkta duona arba kodėl sudygo...

Išskirtinį trilerį su ALBA laimėjęs Giedraitis: sunku apsakyti, kaip mums to reikėjo specialiai Krepšinis.lt iš Atėnų

Vėlų ketvirtadienio vakarą Graikijos sostinėje Atėnuose Rokui Giedraičiui teko sudalyvauti...

Tarp didžiausių neįmintų Holivudo mįslių – mirtis meilužės lovoje, viešbučio prakeiksmas, šaltakraujiškai išdarkytas kūnas N-18

Holivudo garsenybės dažnai skundžiasi savo itin viešu gyvenimu, tačiau aktoriams siekiant to...