aA
Užmarštyje palikę mokytojų protestus, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos šturmą švietimo darbuotojai ir prie dabartinės Vyriausybės išgyvena įdomius laikus. Per siūles braškantis, dar net nepasirašytas nacionalinis švietimo susitarimas, nevienareikšmiškai švietimo bendruomenės vertinami ketinimai dėl Tūkstantmečio mokyklų, galiausiai, valdančiųjų noras iš biudžetinių įstaigų, t. y. socialinės globos įstaigų, vaikų lopšelių-darželių, meno ir muzikos bei bendrojo ugdymo mokyklų atimti galimybę gauti dalį nuo gyventojų pajamų sumokėtų mokesčių kelia net ne nerimą, o šiurpą.
Tomas Bičiūnas. Seime registruotos pataisos, dėl kurių turėtų būti gėda
© DELFI / Andrius Ufartas

Liberalas Seimo narys dar šių metų kovo pabaigoje užregistravo Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo pataisas, kuriomis siūlo iš paramos gavėjų sąrašo išbraukti biudžetines įstaigas. Pataisos sukėlė ne tik diskusijas, tačiau ir didelį bendruomenių, kurios naudojasi išvardintų biudžetinių įstaigų teikiamomis paslaugomis, susirūpinimą.

Panašu, kad šiomis pataisomis suabejojo ne tik bendruomenės. LR Seimo Teisės departamentas pateikė gan kritišką siūlomų pataisų išvadą, kurioje pažymi, kad abejones kelia pataisų argumentai ir motyvai, teisinio reguliavimo tikslai atrodo diskutuotini.

Pataisomis, kuriomis liberalas siūlo riboti pasirinkimo laisvę, stebisi ne tik tėvai, bendruomenės ar asociacijos, tačiau ir tikri liberalai. Iš žmonių atimama teisė laisvai pasirinkti niekaip nesuderinama su kertine liberalų vertybe – pasirinkimo laisve – ir veikiau primena tuos laikus, kai rinktis visada reikėdavo iš vieno.

Liberalo Seimo nario neliberalios pataisos išgąsdino ne tik mokytojus, socialinius darbuotojus, tačiau ir profesines sąjungas, mokinių tėvus ir net kolegas iš valdančiosios daugumos, kurie suskubo prieštaringoms teisės akto pataisoms prašyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės išvados. Labai nuoširdžiai tikiuosi, kad jos bus neigiamos.

Per pastarąsias keletą savaičių sulaukiau ne tik susirūpinusių kolegų iš švietimo sistemos skambučių, tačiau ir gausybės laiškų bei komentarų, kuriuose prašoma neleisti, kad iš mokyklų, vaikų darželių ar globos įstaigų būtų atimta galimybė gauti dalį nuo gyventojų sumokėto GPM.

Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų asociacija man adresuotame laiške ne tik kad abejoja pataisomis, bet joms nepritaria, nes mano, jog jos vienareikšmiškai darys neigiamą poveikį biudžetinių įstaigų veiklai. Atimama teisė prisidėti prie mokyklų, darželių, socialinių globos įstaigų ir kitų biudžetinių įstaigų turės neigiamų pasekmių ir bendruomenei. Pataisomis tiesiog užkertamas kelias tėvams ir kitiems geradariams padėti biudžetinėms įstaigoms.

Dėl šių pataisų sunerimusi ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, kuri kreipėsi į LR Seimo Biudžeto ir finansų bei Švietimo ir mokslo komitetus, siūlydama palikti gyventojams galimybę pasirinkti, kam skirti paramą. Profesinė sąjunga mano, kad priėmus tokias pataisas nukentėtų mokinių interesai ir gerovė.

Šios pataisos galėtų būti priimtinos vieninteliu atveju – jei Vyriausybė sugebėtų skirti deramą biudžetinį finansavimą ugdymo bei globos įstaigų veiklai ir joms nereikėtų nertis iš kailio ieškant papildomo finansavimo teikiamoms paslaugoms ar jų kokybei gerinti. Kaip suprantame, prie šios Vyriausybės tai tikrai neįvyks, todėl kviečiu pataisų iniciatorių savo pataisas dėti giliai į stalčių ir palaukti geresnių laikų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.4000

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Populiarioje pajūrio vietoje poilsiautojams vietos gali nelikti: dėl didžiulio projekto užsimojo perbraižyti netgi draustinio ribas (2)

Krašto apsaugos ministerijos planai vienoje gražiausių pajūrio vietų, esančių Pajūrio...

Revoliucija pasaulinėje mokesčių santvarkoje: Lietuvai naudinga, o latviams ir estams – užuojauta (32)

Didžiajam septynetui susitarus prikirpti sparnus mokesčių vengėjams, ekonomistas Nerijus...

Po stichinės kaitros užklups staigūs pokyčiai: didžiausios permainos laukia per Jonines išsami savaitės prognozė (24)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė dalis. Visame krašte bus giedra ir sausa. Lengvas...

Arūnas Spraunius | D+

Kosmoso lenktynės sugrįžo, bet dabar viskas kitaip: kai kurios valstybės nusispjovė ant senųjų taisyklių

Galimybė liepos 20-ąją apskristi Žemę kosminiu laivu „New Shepard“, kurį surentė Amerikos...

JAV karinis jūrų laivynas išbando naują lėktuvnešį

JAV karinis jūrų laivynas pradėjo savo naujausio ir pažangiausio lėktuvnešio bandymų...

Vasha ryžosi atvirai išpažinčiai apie buvusio vyro neištikimybę, kankinusią krizę ir naują mylimąjį: jis grįžo į mano gyvenimą (30)

Gabrielė Rutkauskienė -Vasha šiandien, panašu, išgyvena vieną geriausių laikotarpių savo...

Sugadintas kauniečių savaitgalis: turėjo gauti skiepą, bet teko pabučiuoti duris (2)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai, šeštadienį susisiekę su redakcija, pranešė, kad liko...

Lygūs ir lygesni darbe: ar vis dar reikia būti boso mylimiausiu? (5)

„Ieškomas jaunas, ambicingas projektų vadovas“, – gali pasirodyti nekaltas sakinys, bet jame...

Atominių bombų radarai Indijos vandenyne užfiksavo mokslininkams negirdėtus signalus: aptiko itin retus gelmių gyventojus (3)

Mokslininkai Indijos vandenyne aptiko visiškai naują pigmėjinių mėlynųjų banginių...

Didžiausias nerimas dėl euro zonos bėdų slūgsta – randai nebus tokie gilūs kaip po 2008 metų (4)

Europos susirūpinimas, esą pandemija sukels neatitaisomą žalą darbo rinkai, jau pradeda atrodyti...