aA
Užmarštyje palikę mokytojų protestus, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos šturmą švietimo darbuotojai ir prie dabartinės Vyriausybės išgyvena įdomius laikus. Per siūles braškantis, dar net nepasirašytas nacionalinis švietimo susitarimas, nevienareikšmiškai švietimo bendruomenės vertinami ketinimai dėl Tūkstantmečio mokyklų, galiausiai, valdančiųjų noras iš biudžetinių įstaigų, t. y. socialinės globos įstaigų, vaikų lopšelių-darželių, meno ir muzikos bei bendrojo ugdymo mokyklų atimti galimybę gauti dalį nuo gyventojų pajamų sumokėtų mokesčių kelia net ne nerimą, o šiurpą.
Tomas Bičiūnas. Seime registruotos pataisos, dėl kurių turėtų būti gėda
© DELFI / Andrius Ufartas

Liberalas Seimo narys dar šių metų kovo pabaigoje užregistravo Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo pataisas, kuriomis siūlo iš paramos gavėjų sąrašo išbraukti biudžetines įstaigas. Pataisos sukėlė ne tik diskusijas, tačiau ir didelį bendruomenių, kurios naudojasi išvardintų biudžetinių įstaigų teikiamomis paslaugomis, susirūpinimą.

Panašu, kad šiomis pataisomis suabejojo ne tik bendruomenės. LR Seimo Teisės departamentas pateikė gan kritišką siūlomų pataisų išvadą, kurioje pažymi, kad abejones kelia pataisų argumentai ir motyvai, teisinio reguliavimo tikslai atrodo diskutuotini.

Pataisomis, kuriomis liberalas siūlo riboti pasirinkimo laisvę, stebisi ne tik tėvai, bendruomenės ar asociacijos, tačiau ir tikri liberalai. Iš žmonių atimama teisė laisvai pasirinkti niekaip nesuderinama su kertine liberalų vertybe – pasirinkimo laisve – ir veikiau primena tuos laikus, kai rinktis visada reikėdavo iš vieno.

Liberalo Seimo nario neliberalios pataisos išgąsdino ne tik mokytojus, socialinius darbuotojus, tačiau ir profesines sąjungas, mokinių tėvus ir net kolegas iš valdančiosios daugumos, kurie suskubo prieštaringoms teisės akto pataisoms prašyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės išvados. Labai nuoširdžiai tikiuosi, kad jos bus neigiamos.

Per pastarąsias keletą savaičių sulaukiau ne tik susirūpinusių kolegų iš švietimo sistemos skambučių, tačiau ir gausybės laiškų bei komentarų, kuriuose prašoma neleisti, kad iš mokyklų, vaikų darželių ar globos įstaigų būtų atimta galimybė gauti dalį nuo gyventojų sumokėto GPM.

Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų asociacija man adresuotame laiške ne tik kad abejoja pataisomis, bet joms nepritaria, nes mano, jog jos vienareikšmiškai darys neigiamą poveikį biudžetinių įstaigų veiklai. Atimama teisė prisidėti prie mokyklų, darželių, socialinių globos įstaigų ir kitų biudžetinių įstaigų turės neigiamų pasekmių ir bendruomenei. Pataisomis tiesiog užkertamas kelias tėvams ir kitiems geradariams padėti biudžetinėms įstaigoms.

Dėl šių pataisų sunerimusi ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, kuri kreipėsi į LR Seimo Biudžeto ir finansų bei Švietimo ir mokslo komitetus, siūlydama palikti gyventojams galimybę pasirinkti, kam skirti paramą. Profesinė sąjunga mano, kad priėmus tokias pataisas nukentėtų mokinių interesai ir gerovė.

Šios pataisos galėtų būti priimtinos vieninteliu atveju – jei Vyriausybė sugebėtų skirti deramą biudžetinį finansavimą ugdymo bei globos įstaigų veiklai ir joms nereikėtų nertis iš kailio ieškant papildomo finansavimo teikiamoms paslaugoms ar jų kokybei gerinti. Kaip suprantame, prie šios Vyriausybės tai tikrai neįvyks, todėl kviečiu pataisų iniciatorių savo pataisas dėti giliai į stalčių ir palaukti geresnių laikų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.4000

Top naujienos

Dėl šnipinėjimo įtariamas teisininkas: man nedraudžiama bendrauti su Baltarusijos KGB (10)

Antradienį policija informavo, jog įtariant šnipinėjimu suimtas vilnietis teisininkas Mantas...

Vyrui šokas: bankomatui „prarijus“ 950 eurų, į sąskaitą atgavo tik dalį, o kur likę – nežinia (11)

Kaunietis Audrius Chmieliauskas pasakoja, kad į bankomatą įnešdamas grynųjų pinigų prarado 900...

Paleckis kalėjime telefoninius skambučius išnaudoja ne šeimai paskambinti: toliau dirba Kremliui? (6)

„Sveiki visi, tikrai smagu, kad yra galimybė kreiptis į jus, mieli žiūrovai“, – toks už...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Ukrainos kariuomenė galingai žengia į priekį, išlaisvinama vis daugiau gyvenviečių Bidenas pažadėjo naują 625 mln. JAV dolerių pagalbos paketą

Antradienio naktis Ukrainoje vėl buvo nerami – Rusijos pajėgos dar kartą atakavo Charkovą....

Toma Miknevičienė

Gydytoja pasakė, kodėl pastojama naudojant net patikimiausias kontraceptines priemones: paprastai pasikartoja tas pats modelis

Ieškant atsiliepimų apie kontraceptines priemones kone prie kiekvienos galima rasti gausybę...

Geros žinios: atkeliaus ilgai laukta šiluma, temperatūra pakils net iki 19 laipsnių

Trečiadienio dieną Lietuvoje vyraus sausi, debesuoti su pragiedruliais orai. Trumpai, negausiai...

Agnė Keizikienė

Į šias kūno vietas dažna moteris neatkreipia dėmesio, o veltui: gydytoja pasakė, kas išduoda jūsų tikrąjį amžių

Moterys jau kaip du kart du žino kasdienę veido priežiūros rutiną: prausiklis, tonikas, serumas,...

Madingiausi sportiniai įvaizdžiai kasdienai: nuo šiol nesuklysite, įšokdami į treningus

Kaip rengtis einant sportuoti ir kokią judėjimo rūšį rinktis, kad tikrai jaustumėtės...

UEFA Čempionų lygoje – antra „Barcelonos“ nesėkmė ir keli negailestingi sutriuškinimai

Antradienio vakarą UEFA Čempionų lygoje prasidėjo trečiasis grupių varžybų etapo turas. Itin...

Širdį verianti akimirka: Ukrainos kariai išvaduotame kaime buvo sutikti ypač emocingai (1)

Išlaisvintame Ukrainos Bohuslavkos kaime, esančiame Charkivo srityje, Ukrainos kariai buvo...