aA
2018 m. Europos Sąjungoje priimtos atliekų tvarkymo taisyklės, kuriomis valstybės narės įpareigojamos didinti komunalinių atliekų antrinį panaudojimą ir perdirbimą. Šios taisyklės įpareigoja ES šalis iki 2025 m. įsirengti atskiras tekstilės atliekų surinkimo sistemas, o paprasčiau kalbant, visose šalyse turės atsirasti atskiri, vien tik tekstilės atliekoms skirti konteineriai.
Svetlana Grigorian
Svetlana Grigorian
© Asmeninio albumo nuotr.

Susidarančios tekstilės atliekos iki šių reikalavimų atsiradimo keliaudavo į sąvartynus arba būdavo deginamos. Priėmus šias taisykles tikimasi, kad nemaža jų dalis bus perdirbama ir įvairių naujų produktų pagalba bus naudojama toliau, o kita dalis tinkamų naudoti batų ir rūbų tiesiog suras naujus savo šeimininkus.

Oficialiai skelbiama, kad Lietuvoje per metus surenkama apie 11 tūkst. tonų tekstilės atliekų, tačiau realybėje šie skaičiai gali būti kur kas didesni. Gerėjant ekonominei situacijai ir didėjant perkamajai galiai, žmonės perka vis daugiau rūbų ir avalynės.

Prie didesnio vartojimo prisideda ir didieji pigių rūbų prekybos tinklai, kurie skatina greitą madą, rengia įvairius išpardavimus, akcijas, dažnina naujų kolekcijų kūrimą ir pristatymą. Daugiau tekstilės produkcijos nuperkama ir plečiantis elektroninei prekybai. Nemažai žmonių pigiai rūbus perka dėvėtų drabužių parduotuvėse. Visos šios galimybės sudaro sąlygas tekstilės atliekų kiekių didėjimui.

Komunalinių atliekų tvarkymo sistemų diegimas, antrinių žaliavų surinkimo ir perdirbimo organizavimas, sąvartynų įrengimas ir eksploatavimas yra savarankiškoji savivaldos funkcija, o tai reiškia, kad ES reikalavimas dėl atskirų konteinerių tekstilės atliekoms guls ant savivaldybių pečių.

Aplinkos ministerija prisideda prie naujų reikalavimų įgyvendinimo ir dalį jos administruojamos Atliekų tvarkymo programos lėšų skiria tekstilės atliekų konteineriams įsigyti, tačiau panašu, jog ne visos savivaldybės skuba pasinaudoti šia galimybe.

Vienintelė galimybė savivaldybėse, kuriose nėra atskirųjų tekstilės konteinerių, tekstilės gaminius priduoti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles arba perduoti atliekų tvarkytojams, kurie keletą kartų per metus organizuoja tokių atliekų išvežimą iš gyventojų apvažiavimo būdu.

Tose savivaldybėse, kuriose dar neorganizuojamos atskiros sistemos tekstilės gaminių surinkimui ir nestatomi tekstilės gaminių konteineriai, tekstilės atliekos dažniausiai šalinamos su bendru komunalinių atliekų srautu, o tai reiškia, kad ten patekę naudojimui tinkamai daiktai jau nebepanaudojami.

Sveikinu savivaldybių vadovus, kurie, nelaukdami ES privalomame sprendime numatytos galutinės datos, jau dabar savo teritorijose įsirengė tekstilės konteinerius. Atsižvelgiant į matomus žmonių srautus ir į šiuos konteinerius išmetamus tekstilės gaminių kiekius, galima drąsiai sakyti, kad poreikis tokiems konteineriams yra didžiulis.

Didžioji dauguma jau pastatytų tekstilės konteinerių tiesiog iki galo prigrūsti, o prie kai kurių sukrautos ne ką mažesnės nei patys konteineriai krūvos nebereikalingų rūbų ir batų. Akivaizdu, kad norint skatinti žmones tekstilės gaminius šalinti į specialius konteinerius, būtina užtikrinti, kad jie būtų dažniau atlaisvinami bei nebūtų užgrūsti. Norint skatinti žmones geriau tvarkyti atliekas, reikia padaryti, kad tai būtų maksimaliai paprasta ir patogu.

Blogiau už pilnai rūbais prigrūstus tekstilės konteinerius gali būti tik tokių konteinerių nebuvimas. Nors iki privalomo jų atsiradimo dar liko daugiau nei keturi metai, svarbiau suprasti, kad jų reikia ne Europos Sąjungai, o mums, tiems, kurie nori gyventi švaresnėje ir sveikesnėje aplinkoje.

Užtikrindami antrinį daiktų panaudojimą arba galimybę naudotą daiktą perdirbti, ne tik labiau priartėsime prie žiedine ekonomika vadinamo ciklo, bet ir apsaugosime savo gamtą, todėl kreipiuosi į merus, taip pat ir Palangos, į kurią vasaros metu suvažiuoja tūkstančiai žmonių, ir kviečiu – pradėkime saugoti Lietuvą ne 2025 m., o šiandien.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
1.9167

Top naujienos

Diena, kurios su nerimu laukia pasieniečiai: Lukašenkos režimo reakcija – nenuspėjama (16)

Gruodžio 8 dieną įsigalios JAV sankcijos vienai didžiausių trąšų gamintojų pasaulyje „...

D+Edgaras Savickas

Ilja Laurso patarimai investuojant: kurios turto klasės uždirba daugiausiai

1972 metais įvyko dolerio atrišimas nuo aukso standarto ir nuo tada visas technologinis progresas...

Žiemiški išbandymai tik didės: jau iškart po savaitgalio – ženklūs temperatūros pokyčiai (2)

Savaitgalį mūsų orus lems masyvus ciklonas, kuris driekiasi nuo Atlanto. Šeštadienio diena visoje...

D+Vytenis Miškinis

Žinomo advokato nužudymas virto painiu detektyvu: po nusikaltimo sustojo net Vilniaus tarybos darbas

Tai buvo bene įžūliausias praėjusio dešimtmečio nusikaltimas – pačiame Vilniaus centre vidury...

Jasikevičius mūšio pabaigoje pasigedo auklėtinių brandos, o Atamano asistentas gyrė Jokubaitį

Po „Barcelonos“ pergale pasibaigusio trilerio Stambule katalonų ekipos vedlys Šarūnas...

D+Algis Bumblauskas

Tuo metu lietuviai kentėjo nuo maisto pertekliaus, bet į šalį keliavo traukiniai su užrašais „Badaujančiai Lietuvai“ (4)

Sovietmetis kažkaip neatsiejamas nuo rusų, tie žodžiai, rodos, neatskiriami, tarsi papildo vienas...

Derybos dėl Ukrainos žlugo neprasidėjusios: jau laukiama Rusijos specialaus desanto pasirodymo (405)

Vladimiras Putinas nubrėžė raudonąsias linijas, siūlydamas pasidalinti įtakos zonomis...

Širvintose avariją sukėlusi girta vairuotoja važiavo su 6 mėnesių kūdikiu ir girtu vyru (18)

Penktadienio vakarą Širvintose, Plento g., susidūrė automobiliai „Audi“ ir BMW. Paaiškėjo,...

D+Kornelija Jasiūnaitė, laida „Drąsiai!“

Partneris man buvo neištikimas: ar (kaip) įmanoma atleisti?

Šią savaitę „Delfi Plius“ laidoje „Drąsiai!“ kalbamės apie neištikimybę poroje. Ar...

Fitoterapeutas Ruolia įvardijo vieną naudingiausių augalų sergantiems vėžiu: „išgaudo“ piktybines ląsteles (95)

Vėžys – viena klastingiausių ligų, todėl, gydytojo kabinete išgirdus būtent šią...