aA
Visada sunkiausia parašyti pirmą sakinį. Nuo jo dažnai priklauso, koks bus visas tekstas. Jame turi būti pagrindinė mintis. Taip pat jis neturi būti sausas ir nuobodus, nes didelė tikimybė, kad toliau niekas nebeskaitys.
Skirmantas Malinauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Nesupykit, bet pradėsiu ne nuo premjero, o nuo savęs. Valstybės tarnyboje dirbu metus. Niekada iki tol neteko. Su politikos kuluarais susidurdavau dirbdamas žurnalistu, taip pat savo sprendimus padarydavau balsuodamas rinkimuose.

Vis tiek liksi kaltas

Įspūdis nedaug pasikeitė. Politinis procesas iš vidaus atrodo taip. Stovi dešimt žmonių, yra vienas kastuvas, reikia iškasti duobę. Nubalsuojama, kam tas kastuvas atiteks ir prasideda darbas.
Vienas kasa, du jam pataria, du kritikuoja, du piktinasi, kažkam tai visai neįdomu, na o tas, kuris labai norėjo kasti, bet balsuojant pasitikėjimo nesulaukė, žemes kojom stumia atgal į duobę ir vis šaukia: „Blogai kasi! Atiduok kastuvą!”

Nereikia net sakyti, kad procesas užtrunka, bet visi turi, ką veikti. Liūdniausia čia kasančiam, nes jis turi rinktis – arba duobė, arba nesibaigiantys ginčai be rezultato. O rezultato paprašys būtent iš jo, ne iš kitų. Ir labiausiai rezultatais bus nepatenkintas tas, kuris pusę iškastų žemių atgal ir sustūmė.

Praėjusią savaitę konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis būtent tokią metaforą ir panaudojo. Pasak jo, premjeras iškasė tokią duobę, kad jo paties nebesimato, tik kastuvas švytuoja. Visiškai sutinku.

Vis tiek liksi kaltas

Didžiausią opozicijos pasipiktinimą sukėlė tai, kad ministras pirmininkas neatvyko į neeilinį Seimo posėdį ir neatsakė į klausimus. Tiesa, iki tol premjeras net du kartus iš Seimo tribūnos gyvai atsakinėjo išskirtinai į opozicijos klausimus, kurių absoliuti dauguma buvo apie Vyriausybės pasitarimus, jų garso įrašus ir jų tvarkymą. Atsakymai buvo pateikti ir raštu.

Neabejoju, kad premjeras į tuos pačius klausimus ir vėl atsakinės per artimiausią Vyriausybės valandą Seime. Sunku suprasti, koks tikslas tai daryti ne tris, o keturis ar penkis kartus, kai klausimai kartojasi, lygiai taip pat kaip ir atsakymai į juos?

Ir čia dilema. Ar dirbti savo tiesioginį darbą ir, pavyzdžiui, važiuoti susitikti su Danijos investuotojais, kurie atidarinėja gamyklą, ar dar ir dar kartą aiškintis opozicijai? Na kas tas tūkstantis gerai apmokamų darbo vietų regione? Kas tos plyno lauko investicijos? Kam tas dėmesys? Juk kur kas svarbiau, kad Seimo salėje į premjerą jaunasis konservatorių lyderis pirštu pabadytų, iš šios partijos už ryšius su „MG Baltic“ išmestas parlamentaras šunsnukiu pavadintu, opozicija dar kartą padejuotų, kad atsakymų negauna.

Konservatorių lyderis G.Landsbergis jau prabilo apie Vyriausybės vadovo interpeliaciją. Žmonių kalba – opozicija verčia premjerą iš posto, nors šiuo metu nėra konstatuotas joks teisės aktų pažeidimas. Nei premjero, nei Vyriausybės kanceliarijos.

Žadėtas kreipimasis į teismą kol kas taip ir liko žodžiais, nors būtent nešališki teismai sprendžia tokius klausimus, nustato teisės aktų pažeidimus ir atsakomybės ribas. Matyt, greitų sprendimų niekam nereikia. Juk labai realu, kad jokio pažeidimo nėra – kas tada? Reikia politinio šou, kuris turi tęstis bet kokia kaina ir kuo ilgiau. Na bent jau iki rinkimų tai tikrai. Kaip sako opozicijos atstovai – jau nebesvarbu pats įrašas, ar ką sakė premjeras. Svarbūs visai kiti dalykai.

Ir čia iškalbingi keli aspektai. Apie galimus įstatymų pažeidimus kalba tokie politikai kaip Andrius Kubilius, Ingrida Šimonytė, Eugenijus Gentvilas. Mielieji, jūsų ir jūsų partijų sprendimai mažinant algas, karpant pensijas, socialines išmokas buvo pripažinti antikonstituciniais. Jūs sulaužėte pagrindinį šalies įstatymą, skurdinote žmones ir šiandien jūs randate savyje įžūlumo kaltinti kitus?
Antras dėmesio vertas aspektas – G.Landsbergis piktinasi, kad premjeras ar Vyriausybės kancleris ignoruoja jo prašymus susitikti. Tuo pat metu tas pats G.Landsbergis visos savo partijos vardu atsisako dalyvauti visuose opozicijos inicijuotuose parlamentiniuose tyrimuose. Nenuostabu, kad ir buvusi finansų ministrė I.Šimonytė atsisako eiti ir liudyti parlamentinei tyrimo komisijai.

Ar tai nėra dvigubas standartas? Mes niekur neisim ir nesiaiškinsim, nes čia politinis susidorojimas, o jūs jau būkit mieli ir eikit visur, kur mes kviečiam?

Vis tiek liksi kaltas

Pirmadienį opozicijos atstovai vėl apkaltino premjerą dėl to, kad jis nedalyvauja Osle vykstančiame tarptautiniame renginyje. „Kreipiamės į Ministrą Pirmininką prašydami paaiškinti, kas sutrukdė dalyvauti šiame susitikime bei ginti Lietuvos interesus tinkamu politiniu lygiu“, - pareikalavo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Premjero komanda paaiškino, kad dar praėjusią savaitę Sauliui Skverneliui atlikta regos korekcijos operacija ir jis fiziškai negali dalyvauti tarptautiniame renginyje, kur Lietuvai atstovauja du ministrai.
Čia pat parlamentaras Mantas Adomėnas pasidalino informacija apie premjero akių operaciją ir renginį Osle bei pašmaikštavo, kad tai „trumparegiškas sprendimas“.

Iki operacijos premjerui savaitę teko nešioti akinius. Opozicija sureagavo ir čia. „Manau, daug kas atkreipė dėmesį, kad premjeras S.Skvernelis vakar lankydamasis Marijampolėje dėvėjo akinius. Peržiūrėjus premjero nuotraukų archyvą jo nuotraukos su akiniais nesurastume. Gal tai reakcija į augančius jo konkurentės Prezidento rinkimuose Ingridos Šimonytės reitingus? Juk ji visada su akiniais 😊 Lauksim kol premjeras pakeis ir plaukų spalvą😃“, - geros nuotaikos socialiniame tinkle „Facebook“ neslėpė konservatorius Jurgis Razma.

Esu tikras, kad net ir persidažęs plaukus premjeras opozicijai neįtiktų, tačiau J.Razma puikiai suformulavo kylančių įtampų priežastis.

S.Skvernelis niekur nėra įvardinęs, kad kandidatuos šalies LR Prezidento rinkimuose, tačiau opozicija jį jau traktuoja kaip vienintelę alternatyvą trims savo skyrių iškeltiems kandidatams. A.Kubiliaus viešai įvardinta svajonė, kad antrame rinkimų ture būtų tik šios partijos remiami politikai, yra reali ir, neabejoju, bus padaryta viskas, kad ji virstų tikrove.

Vis tiek liks kaltas

Na ir pabaigai. Vyriausybė priėmė sprendimus, kuriais VĮ „Registrų centras“ duomenys žurnalistams jau dabar teikiami nemokamai. Kilo klausimas dėl Nekilnojamojo turto registro ir jame saugomų istorinių duomenų. Šiuo metu įstatymai iš viso nenumato, kad tokią informacija neatlygintinai ar už pinigus galėtų būti teikiama privačioms įmonės. Prieiga prie jos turi teisėsaugos institucijos, mokesčių administratorius ir kiti subjektai, išvardinti įstatyme.

Vyriausybė pasiruošusi keisti teisės aktus ir visiems žurnalistams atverti iki tol gautus duomenis visa apimtimi ir nemokamai. Taip pat ir kituose valstybės registruose saugomus duomenis, kurie nėra slapti. Tai didelis žingsnis į priekį skaidrumo prasme. ES nerasite daug valstybių, kurios būtų tai įgyvendinusios.

Taip pat ES nėra daug valstybių, kuriose tiesiogiai būtų transliuojami Vyriausybės posėdžiai, tačiau Vyriausybė inicijuoja įstatymų pakeitimus, kad ne tik posėdžiai, bet ir Vyriausybės pasitarimai būtų viešai transliuojami, o įrašai saugomi. Tai išspręstų klausimus, kurie sprendžiami šiandien, kai nuo 1994 m. Vyriausybė visada posėdžiaudavo neviešai. Patys spręskite, ar skaidrumo daugėja, ar mažėja.

Didžiausia opozicijos baimė šiandien yra tai, kad Vyriausybei sekasi. Žmonių pajamos didėja ir dar labiau didės kitais metais. Ekonomika auga. Sėkmingai vyksta valstybės įmonių pertvarka.
Judinamos problemos, kurios nejudintos dešimtmečius. Paliečiamos stambios interesų grupės. Keliami klausimai ir dėl konservatorių lyderio verslo bei jo interesų konflikto. Vis tai pavojinga. Čia opozicijai būtina užbėgti bet kokiems pokyčiams už akių. Kai negali nieko kito, lipi ant bačkos ir rėki: „Jūs nieko nepadarysite, jums nieko nepavyks, jūs nieko nemokate, mes atšauksime visas jūsų reformas, interpeliaciją premjerui!”

Sutinku, premjere, opozicija prašo, reikia klausyti. Atsistatydinkite, nedalyvaukite, traukitės. Klausimų iš karto nebeliks, jūsų gyvenimas bus ramesnis, kastuvas atiteks tiems, kurie juo darbavosi dešimtmečius ir puikiai moka užkasinėti politinius oponentus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (164)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

Panevėžį drebina kūdikio netektis: po ligoninės išvadų – neįtikimos ir šokiruojančios detalės (57)

Kūdikio Respublikinėje Panevėžio ligoninėje spalį netekusios Ilonos iš mažo miestelio...

Orai: naktys darysis vis šaltesnės (1)

Labai norėtųsi, kad reiškiniai atmosferoje pasikeistų ir savaitgalio orų prognozė...

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką (71)

Manau, visi nors kažką girdėję apie Marakešą žino tą chrestomatinę situaciją, kai žioplam...

Moters gyvenimas priminė košmarą: kai tokie artimieji, tai ir priešų nereikia (5)

Vieni vaikystę prisimena su nostalgija, kiti – su baime. Šiurpia istorija pasidalinusią Aušrą...

Nuo likimo nepabėgęs Adomaitis: žinojome, kad bus problemų (40)

Vienas geresnių sezono rungtynių sužaidęs Vilniaus „Rytas“ atitinkamos satisfakcijos negavo...

Kinija demonstruoja savo paslaptingąjį „J-20“ (101)

Kinijos karinės oro pajėgos Žuhajuje vykusioje tarptautinėje aviacijos parodoje pademonstravo savo...

Vilniaus naktinių klubų gražuolės turi savo taisykles: geria kavą, prašo vaikinų palydos ir maskuojasi juodai (60)

Ne paslaptis, kad naktiniai klubai – kaip atskiras pasaulis. Tai, kas juose vyksta po vidurnakčio,...

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas (66)

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje. Nukentėjusysis tvirtina, kad prieš pat teismo posėdį į...

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (238)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...