aA
Ar norėtumėte paskaityti rytojaus laikraštį? Rašau ši tekstą ketvirtadienį ir jis skirtas penktadienio įvykiams. Tiksliau, didžiausiam išbandymui iki šiol kovoje su koronavirusu.
Skirmantas Malinauskas. Didžiausias pavojus kovoje su koronavirusu
© Reuters / Scanpix

Ne, tai ne Kauno „Žalgirio“ ir Milano „Olimpia“ rungtynės, nors jos taip pat turi potencialo virsti rimta krize. Kas krize virs garantuotai, tai rytoj Seime valdančiosios daugumos susitikimas dėl Ramūno Karbauskio pasiūlyto partijų susitarimo dėl koronaviruso.

Beveik neabejoju, kad visa tai atrodys taip. Seimo nariai prieš susirinkusias kameras išreikš didžiulį susirūpinimą situacija ir tuo, kaip ta situacija naudojasi kiti Seimo nariai iš opozicijos. Tuo pačiu pasiūlys opozicijai pasirašyti bendrą susitarimą sutelkti jėgas.

Seimo opozicija pareikš, kad vien tokio susitarimo siūlymas jau yra bandymas naudotis situacija ir jo nepasirašys. Pozicijos atstovai pareikš, kad opozicija nepasirašydama aiškiai parodo, kad jiems visai nerūpi kova su koronavirusu.

Opozicija atsikirs.... Tiesą sakant nesvarbu, kaip ji atsikirs. Tai tiek kartų jau buvo, kad atspėti, kaip tai atrodys, nėra sunku. Abi pusės naudosis proga prieš artėjančius rinkimus apjuodinti oponentus ir demonstruos itin didelį susirūpinimą situacija.

Tiesą sakant, galima tik pasidžiaugti, kad šiuo metu nevyksta Seimo posėdžiai (jie prasidės jau kitą savaitę) ir garbūs parlamentarai įvykius komentuoja besiilsėdami Egipte ar dūsauja, pataria, piktinasi socialiniuose tinkluose.

Paradoksaliausias dalykas, kad Seimo nariai iš abiejų barikadų pusių nesuvokia, jog bet koks politinis kontekstas, kuris bus suteiktas po truputį rimstančiai informacinei krizei, ne tik įpils žibalo į ugnį, bet pakenks jiems patiems.

Pradžioje apie žibalą. Visuomenė ima suprasti, kad baimės lygis nėra adekvatus viruso pavojaus lygiui. Valstybė ima vis labiau atsiverti žurnalistams ir jiems nebereikia rankiotis gandų bei spėlionių. Viešojoje erdvėje vis daugiau diskusijų apie tai, kad panika gali kenkti labiau, nei pats virusas. Normalus dialogas su žiniasklaida ir visuomene užsimezgęs.

Visuomenė ima suprasti, kad baimės lygis nėra adekvatus viruso pavojaus lygiui. Valstybė ima vis labiau atsiverti žurnalistams ir jiems nebereikia rankiotis gandų bei spėlionių. Viešojoje erdvėje vis daugiau diskusijų apie tai, kad panika gali kenkti labiau, nei pats virusas. Normalus dialogas su žiniasklaida ir visuomene užsimezgęs.

Ir ne tik su jais. Aiškiai matau, kad tarp komentuojančių sveikatos specialistų baigiasi lenktynės, kas vaizdingiau nupieš juodžiausią scenarijų ar parodys tamsiausiomis spalvomis valstybės valdymo spragas. Visi ima suvokti, kad naudos iš elementarios panikos kurstymo nebus niekam, o krizei pagilėjus, ją skaudžiai pajusime visi. Juk kalba gali būti apie kiekvieno iš mūsų sveikatą ar artimojo gyvybę.

Vos tik į areną įdardės R.Karbauskis ir Gabrielius Landsbergis su svitomis, Seimo komitetai ir komisijos, sveikuoliai ir teisuoliai mes visa tai sugriausime. Teigiamai įvertinti valdžios pastangas kovoje su virusu taps lygu girti valstiečius. Kritikuoti, ir kuo aršiau, taps lygu stoti opozicijos pusėn. Vėl susiskirstysime stovyklomis, pasidalinsime, įsikasime į apkasus. Ar tikrai to norime?

Dabar apie tai, kodėl Seimo nariai nudegs patys. Todėl kad taip jau buvo. Ir ne veną kartą. Tvirtai tikiu, kad ne tik žiniasklaida, bet ir visuomenė puikiai supranta tai, apie ką rašau. Nei valdantieji, nei opozicija paversdami tokios svarbos įvykį politinėmis rietenomis daugiau pasitikėjimo nelaimės.

Nei Vyriausybei, nei jos aktyvuotam Ekstremalių situacijų valdymo centrui netrūksta įgaliojimų ir iš Seimo šiuo metu jokios pagalbos nereikia. Valstybė turi pakankamus išteklius situacijai suvaldyti.

Vienintelis dalykas, kurio reikia verkiant, tai visuomenės pasitikėjimo. Žinojimo, kad ji nedalyvauja politinėje akcijoje, o už jos sveikatą ir saugumą atsakingi pareigūnai, medikai, valstybės tarnautojai nuoširdžiai daro viską, kad piliečiai būtų apsaugoti.

Mes nežinome, kaip pasisuks situacija. Scenarijų gali būti įvairių, tarp jų ir labai nepalankių. Šiandien bandant pasinaudoti momentu būsimų Seimo rinkimų fone galima sukurti labai skaudžias pasekmes visiems.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
4.1111

Top naujienos

Skvernelis: Velykų savaitgalį bus ribojamas patekimas į visus šalies miestus

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis feisbuke informavo, kaip dėl koronaviruso grėsmės bus...

Visi pasirinkimai, kuriais per karantiną gali pasinaudoti darbuotojas: kas labiau apsimoka (1)

Dėl šiuo metu verslo patiriamų sunkumų ne visuomet pavyksta rasti tinkamiausią sprendimą tiek...

Gaižauskas: nesilaikyti saviizoliacijos po testo atlikimo leido asmeniškai Veryga (422)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos narys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto...

Surplys: artimu metu galime turėti mirčių nuo koronaviruso skaičiaus šoktelėjimą (313)

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas, Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys...

Grubliauskas – apie padėtį Klaipėdos ligoninėje ir medikų skundus: linčo teismo nebus (17)

Uostamiesčio universitetinėje ligoninėje vis labiau kaistant įtampai tarp profesinės sąjungos...

Siuntinyje Amerikai – įžūli Kremliaus žinutė (380)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino išsiųstoje medicinos įrangos siuntoje, skirtoje padėti...

Žmonės koronavirusu gali užkrėsti savo augintinius: docentas išvardijo tikrąsias priežastis (66)

Kinijoje, Honkonge, dviems šunims nustatytas nežymus teigiamas naujojo koronaviruso (COVID-19)...

Panevėžio ligoninėje – koronavirusas nustatytas medikui, 23 urologijos skyriaus gydytojai karantinuojasi per parą Lietuvoje nustatyti 32 nauji koronaviruso atvejai (257)

Lietuvoje per parą nustatyti 32 nauji koronaviruso atvejai, skelbia SAM. Iš viso šalyje nustatyti...

Krizės akivaizdoje – dramatiški reitingų pokyčiai: išryškėjo keli favoritai (1260)

Koronaviruso krizės akivaizdoje dramatiškai augo Vyriausybės reitingai. Taip pat maždaug dvigubai...

Rusija skelbia apie rekordinį skaičių naujų infekcijų (40)

Rusija skelbia apie beveik 1 000 naujų koronainfekcijų per parą. Tiek daug jų dar nėra buvę.

|Maža didelių žinių kaina